Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
depunere bilant la REGISTRUL COMERTULUI - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


depunere bilant la REGISTRUL COMERTULUI

48 replies to this topic

#1 NADY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 24 April 2007 - 02:37 PM

Buna!

Care este termenul de depunere a bilantului pe 2006 la Registrul Comertului? in max 60 de zile de la depunerea la Adm Fin?

Stie cineva care ar fi urmarile nedepunerii declaratiei 392? termenul a fost de 01.03.2007, dar s-a omis depunerea ei :(

Multumesc!



#2 very

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 24 April 2007 - 03:12 PM

La Reg.Com din Prahova au spus ca termenul de depunere este de 6 luni de la depunerea la Adm.Fin.
In legatura cu decl.392 daca nu ai mai avut vreo abatere s-ar putea sa te alegi doar cu un avertisment.




#3 Vartosul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 April 2007 - 06:52 PM

Articolul 185 din Legea 31 / 1990 spune:

"Art. 185
(1) Consiliul de administratie, respectiv directoratul, este obligat ca, în termen de 15 zile de la data adunarii generale, sa depuna la registrul comertului copii pe suport hârtie si în forma electronica sau numai în forma electronica, având atasata o semnatura electronica extinsa, ale situatiilor financiare anuale, însotite de raportul lor, raportul cenzorilor sau raportul auditorilor financiari, precum si de procesul-verbal al adunarii generale, în conditiile prevazute de Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata.
(2) Un anunt prin care se confirma depunerea acestor acte va fi publicat în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a, pe cheltuiala societatii si prin grija oficiului registrului comertului, pentru societatile comerciale care au o cifra anuala de afaceri de peste 10 milioane lei.
(3) Pentru societatile comerciale a caror cifra anuala de afaceri nu depaseste 10 milioane lei, anuntul prevazut la alin. (2) va fi publicat, pentru acces gratuit, pe pagina de internet a oficiului registrului comertului.
(4) Datele cuprinse în situatiile financiare anuale sunt transmise în forma electronica de catre oficiile registrului comertului catre Ministerul Finantelor Publice, în conditiile stabilite prin norme metodologice aprobate prin hotarâre a Guvernului."

Asadar, pentru SA-uri, depui bilantul la Registrul Comertului in termen de 15 zile de la hotararea AGA de aprobare.

Articolul 201 din aceeasi lege spune la randul lui:

"Art. 201
(1) Situatiile financiare vor fi întocmite dupa normele prevazute pentru societatea pe actiuni. În urma aprobarii lor de catre adunarea generala a asociatilor, administratorii vor depune la registrul comertului, în termen de 15 zile de la data adunarii generale, copii ale situatiilor financiare anuale, în conformitate cu prevederile Legii contabilitatii nr. 82/1991, republicata, spre a fi publicate în conformitate cu art. 185."

Ergo, si la SRL-uri se aplica aceeasi regula.



#4 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 April 2007 - 08:58 AM

Cand l-am depus la Bucuresti, am inteles 60 de zile de la data incheierii procesului verbal al AGA !! Si am inteles ca este mentionat undeva in legislatie, dar nu am avut timp sa caut !!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#5 Guest_stanescuema_*

  • Guests

Postat 25 April 2007 - 12:37 PM

astea sunt modificarile legii 31/1990 aduse de L 441/dec2006 si se aplica de la anul! cand se vor depune bilanturile doar la Reg com si in termenele prezentate mai sus

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 13 June 2007 - 09:48 AM




#6 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 April 2007 - 11:40 AM

Are cineva o cerere de depunere la ORC a bilantului? ma tot chiombai pe site dar nu o gasesc :smile:



#7 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 27 April 2007 - 11:55 AM

Vezi postareanilufera, la Apr 27 2007, 12:40 PM, a spus:

Are cineva o cerere de depunere la ORC a bilantului? ma tot chiombai pe site dar nu o gasesc :smile:

O completezi acolo la ei cand depui bilantul.


Vezi postareaGOIA ADRIAN-NICOLAE, la Apr 27 2007, 12:53 PM, a spus:

Vezi postareanilufera, la Apr 27 2007, 12:40 PM, a spus:

Are cineva o cerere de depunere la ORC a bilantului? ma tot chiombai pe site dar nu o gasesc :tongue:

O completezi acolo la ei cand depui bilantul.

Eu am un model de cerere, dar nu garantez ca e cel pe care il folosesc cei de le Registrul Comertului.

Fisiere atasate


ADITA



#8 ics21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Miercurea Ciuc

Postat 27 April 2007 - 12:21 PM

multam mult :smile:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 13 June 2007 - 09:53 AM




#9 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 27 April 2007 - 02:42 PM

Trebuie cumva si delegatie la reg comertului?



#10 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 April 2007 - 02:48 PM

Da.
salut!



#11 criseta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 April 2007 - 07:10 PM

si mai trebuie un extras cu cifra de afaceri, nr salariati si nu mai stiu ce pe care il iei tot de la ei si il completezi cu date din bilant si in plus trebuie si discheta.



#12 irina_ciurla

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 03 May 2007 - 11:30 AM

Va anexez Extrasul, poate unii dintre noi prefera sa-si faca temele de acasa...

Fisiere atasate


irina



#13 irina_ciurla

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 03 May 2007 - 11:37 AM

Iar cererea care este acum pe site-ul registrului comertului o putesti descrca de aici http://www.onrc.ro/f...ncipale/F10.pdf sau din fisierul atasat.

Fisiere atasate


irina



#14 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 May 2007 - 11:55 AM

Adica linkul oficial unde gasiti ambele tipizate:
http://www.onrc.ro/r...are.php#table_2 :smile:

Aceasta postare a fost editata de LUCK33RO: 03 May 2007 - 11:56 AM

Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#15 ANAO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 09 May 2007 - 01:15 PM

Am urmatoarea intrebare: societatile fara scop lucrativ depun situatiile financiare la Registrul Comertului?
Va intreb deoarece m-am prezentat cu un set de raportari pentru un sindicat la registratura Reg de Comert Dambovita si au spus ca nu primesc asa ceva. De ce oare??? ce trebuie sa fac intr-o asemenea situatie??

multumesc anticipat pentru raspuns!

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 23 May 2007 - 09:51 AM




#16 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 09 May 2007 - 01:26 PM

Vezi postareaANAO, la May 9 2007, 02:15 PM, a spus:

[Am urmatoarea intrebare: societatile fara scop lucrativ depun situatiile financiare la Registrul Comertului?
Va intreb deoarece m-am prezentat cu un set de raportari pentru un sindicat la registratura Reg de Comert Dambovita si au spus ca nu primesc asa ceva. De ce oare??? ce trebuie sa fac intr-o asemenea situatie??
multumesc anticipat pentru raspuns!

pai tu unde ai constituit sindicatul? la Registrul Comertului? Nu.
Deci raspunsul e: NU. si atat.
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#17 ANAO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 09 May 2007 - 02:32 PM

Vezi postarearobertantal, la May 9 2007, 02:26 PM, a spus:

Vezi postareaANAO, la May 9 2007, 02:15 PM, a spus:

[Am urmatoarea intrebare: societatile fara scop lucrativ depun situatiile financiare la Registrul Comertului?
Va intreb deoarece m-am prezentat cu un set de raportari pentru un sindicat la registratura Reg de Comert Dambovita si au spus ca nu primesc asa ceva. De ce oare??? ce trebuie sa fac intr-o asemenea situatie??
multumesc anticipat pentru raspuns!

pai tu unde ai constituit sindicatul? la Registrul Comertului? Nu.
Deci raspunsul e: NU. si atat.
..deci ..nu stiu! Nu l-am constituit eu, nu am vazut actul constitutiv..chiar nu am idee unde este declarat, in afara de faptul ca face parte din acea Federatie a Sindicatelor..nu prea stiu mare lucru. Nebunia mare este ca persoanele care acum se ocupa de conducerea lui nu prea stiu nici ele...cert este ca an de an au depus situatiile la Administratia Financiara (nu e prea mare lucru de ele..)iar acum, alinindu-se la cerintele legii, au vrut sa le depuna si la Reg Comertului. dar ..pauza...si totusi are cineva idee unde se declara un sindicat????De unde-si ia un sindicat nr de inregistrare????



#18 Bleic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:iasi

Postat 11 May 2007 - 07:59 AM

Vezi postareacriseta, la Apr 27 2007, 05:10 PM, a spus:

si mai trebuie un extras cu cifra de afaceri, nr salariati si nu mai stiu ce pe care il iei tot de la ei si il completezi cu date din bilant si in plus trebuie si discheta.
ce discheta ?



#19 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2007 - 08:45 AM

discheta cu bilantul, evident! Si aveti grija ca toate paginile, dar absolut toate, inclusiv cererea de depunere, extrasul si chitanta taxei de registru trebuie numerotate incepand de la ultima pagina din dosar pana la prima, iar daca aveti imputernicire din partea firmei trebuie depusa si aceea.Sunt niste cozi ca la ITMB, dar problema cea mai mare e ca sunt multi cu peste 20,30 de bilanturi nesemnate, nenumerotate si se sta enorm de mult.Si v-as sfatui sa nu mergeti cu masina personala acolo, este un infern!!!!



#20 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2007 - 11:10 AM

Vezi postareaVartosul, la Apr 24 2007, 07:52 PM, a spus:

Articolul 185 din Legea 31 / 1990 spune:

"Art. 185
(1) Consiliul de administratie, respectiv directoratul, este obligat ca, în termen de 15 zile de la data adunarii generale, sa depuna la registrul comertului copii pe suport hârtie si în forma electronica sau numai în forma electronica, având atasata o semnatura electronica extinsa, ale situatiilor financiare anuale, însotite de raportul lor, raportul cenzorilor sau raportul auditorilor financiari, precum si de procesul-verbal al adunarii generale, în conditiile prevazute de Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata.

De ce n-or spune ca in termen de 3 zile :tongue: :smile:
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL