Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
depunere bilant la REGISTRUL COMERTULUI - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


depunere bilant la REGISTRUL COMERTULUI

48 replies to this topic

#41 andama

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 June 2007 - 01:38 PM

Vezi postarearobertantal, la Jun 14 2007, 12:03 PM, a spus:

Informatie de ultima ora:
- se primesc bilanturi pana in septembre (6 luni de la 30.04.2007), dupa care registrul incepe procedura de dizolvare a celor care nu le-au depus. Nu stiu nimic despre posibile depuneri ulterioare cu amenda. (nu cred sa existe asa ceva - poate ne spune vreun avocat sau jurist). Probabil ca intre 15.06.2007 - 30.09.2007, Min Fin prin controalele efectuate, sa amendeze cf. art 41 punctul 2 lit.e din Legea 82/1991 (desi aceasta litera cred ca se refera la nedepunerea la fisc, nu?).

tel: Informatii suplimentare: Biroul Informare si Relatii Publice
Sef birou: Marlen Petrescu
Tel. direct/Fax: 021- 316.08.12, Tel. centrala(021/316.08.17)/ int. 115
email: relatiipublice@onrc.ro

sunati si voi


Am dat telefon la nr afisat mai sus si mi s-a spus ca termenul a fost pana la 30 Mai dar pot depune cat mai repede posibil ca inca nu se dau amenzi.



#42 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 14 June 2007 - 02:51 PM

Trebuie sa mergem cu parintii tunsi? Doamne nu mai scapam de birocratia asta...idiotzii naibii. Deci se cer sau nu politicile contabile?

Aceasta postare a fost editata de LUCK33RO: 14 June 2007 - 02:52 PM

Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#43 ahava

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 14 June 2007 - 03:07 PM

Vezi postareaahava, la Jun 13 2007, 10:34 AM, a spus:

Pentru cine nu a depus inca bilantul la Registru Comertului; am fost ieri acolo si la depuneri bilanturi era un anunt in care scria ca termenul de depunere a situatiilor financiare anuale este 15.06.2007, dupa aceasta data, organele de control din subordinea Ministerului Finantelor pot aplica sanctiuni conf. art 41 punctul 2 lit.e din Legea 82/1991.
Am uitat sa precizez ca in anunt mai scria ca se pot depune si prin posta!



#44 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 14 June 2007 - 03:47 PM

[quote name='ahava' date='Jun 14 2007, 04:07 PM' post='134091']
Am fost si eu pe la 3 azi la ORADEA. Lume multa. Nu m apucat sa depun. In schimb am vazut ca astia-s si mai a dracului ca aia din finante. Dosarele sa fie snur , ca altfel pe langa ca nu le ia , mai si comenteaza: ,, Ce eu sunt pusa aici sa preiau dosare , nu sa le complectez" Si asta nu ar fi nimic daca s-ar lucra. Dar sunt doua tinere la 60 ani care mimeaza introdusul in calculator (un bilant la 10 min).
In alta ordine de idei cerintele la Oradea sunt:
- discheta sa fie afara (nu cumva sa fie prinsa in clema dosarului)
- dosarul sa cuprinda numai ce este prevazut in opisul cererii(ce nu vedeti sa cititi ce trebuie acolo zise aia de dincolo de tejghea), adica 7 pag bilant + 1 pag proces verbal + 1 pag raport gestiune = atat
- chitanta sa fie prinsa in dosar
- cererea intr-un singur exemplar
- si din zece in zece minute ( adica la un bilant preluat) amintea ca programu e pana la 33.30



#45 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 June 2007 - 04:55 PM

robertantal are dreptate, doar Min. Fin. poate amenda cf art. 41, 2, e.

daca nu depuneti pana pe 15.06.2007 puteti depune si dupa aia, Reg. Com. nu comenteaza, numai ca daca aveti bafta sa va vina vreun control mai cu motz DE LA FISC, se pot lega de aceasta depasire a termenului si va pot amenda pt. asta.

reg. com. nu aplica amenzi, dar pot demara procedura de radiere a firmei.
termenul dupa care purced, afisat la ei, este dec. 2007, cred ca 31.12.2007... parca... nu m-am uitat bine la asta :tongue: scuzati-ma.

Vezi postareaLUCK33RO, la Jun 14 2007, 03:51 PM, a spus:

Trebuie sa mergem cu parintii tunsi? Doamne nu mai scapam de birocratia asta...idiotzii naibii. Deci se cer sau nu politicile contabile?
ele fac parte din situatiile financiare, nu-i asa ? parerea mea e ca trebuie depuse.
eu le-am depus, nu mi s-au scos din dosar, nu mi s-a spus ca n-ar fi trebuit.

inca o precizare : extrasul este necesar pt toate firmele, numai publicarea in Monit. Of. se face pt firme cu CA>10 mil. asa scria in anunt ! eu am depus extras la toate si sa stiti ca mi-a fost verificat ca existenta, nu ca sume.

va sfatuiesc sa faceti dosarul asa cum v-am zis; la mine verificarea si preluarea a durat circa 3 min./ dosar, adica vreo 2 min pt. verificarea existentei docum. la dosar si 1 min. preluare date de pe discheta si completare+stampilare cerere de depune. adica a mers snur ! :smile:
e adevarat ca i-am scos discheta din dosar ca sa nu mai piarda vremea operatorul si ex. 2 al cererii de depunere era deasupra actelor, volant.. am facut tot ce-am putut ca sa mearga mai repede si a mers perfect !! :biggrin:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 14 June 2007 - 05:27 PM




#46 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 July 2007 - 07:01 AM

Extrasul e necesar ptr. bilanturile < 2006.. :celb (6):
Amenzile RC sunt povesti. Radierea firmelor la fel. Eu chiar m-as bucura sa-mi radieze vreo 3-4 firme moarte, cu datorii .... :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de LUCK33RO: 06 July 2007 - 07:03 AM

Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#47 MIHAELA 9

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 July 2007 - 03:52 PM

Vezi postareaLUCK33RO, la Jul 6 2007, 08:01 AM, a spus:

Extrasul e necesar ptr. bilanturile < 2006.. :celb (6):
Amenzile RC sunt povesti. Radierea firmelor la fel. Eu chiar m-as bucura sa-mi radieze vreo 3-4 firme moarte, cu datorii .... :lostit (13):

Te inseli. Au inceput de anul trecut radierile firmelor pentru nedepunerea bilanturilor. Probabil ORC n-a ajuns la anii de inmatriculare a firmelor tale.



#48 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 July 2007 - 09:23 AM

Daca se intampla minunea asta le fac eu cinste...personal (si patronii respectivi ma cinstesc pe mine la randul lor, normal). :)
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#49 MIHAELA 9

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 July 2007 - 07:16 PM

Vezi postareaLUCK33RO, la Jul 9 2007, 10:23 AM, a spus:

Daca se intampla minunea asta le fac eu cinste...personal (si patronii respectivi ma cinstesc pe mine la randul lor, normal). :)
Daca o sa ai un pic de rabdare vei vedea ca asta se va intampla daca nu o sa-ti depui bilanturile.Bineinteles sa n-ai datorii fata de stat ca altfel vor face recurs cei de la Finante.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL