Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Reevaluare si plata impozit? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Reevaluare si plata impozit?

2 replies to this topic

#1 Ranettius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:

Postat 24 April 2007 - 07:10 PM

Buna seara.

Am o intrebare urgenta. In urma reevaluarii unui contract de leasing financiar pt o masina, reevaluare necesara pt bilant, s-a constatat ca apar venituri. Aceste venituri trebuiau impozitate si platit impozit prin declaratia 100 din luna ianuarie 2007?

Daca da, pot face acum rectificativa la decl 100 din luna ian 2007?

Multumesc.



#2 Raluca81

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 April 2007 - 04:36 PM

Vezi postareaRanettius, la Apr 24 2007, 07:10 PM, a spus:

Buna seara.

Am o intrebare urgenta. In urma reevaluarii unui contract de leasing financiar pt o masina, reevaluare necesara pt bilant, s-a constatat ca apar venituri. Aceste venituri trebuiau impozitate si platit impozit prin declaratia 100 din luna ianuarie 2007?

Daca da, pot face acum rectificativa la decl 100 din luna ian 2007?

Multumesc.

Salut,
Daca reevaluarea este inregistrata in contabilitate la 31.12.2006 inseamna ca profitul este pe 2006. Deci, trebuie facuta rectificativa la declaratia 101 privind impozitul pe profit pe 2006. Impozitul pe profit se plateste acum si se calculeaza si se achita si penalitati.




#3 monallisa

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:giurgiu

Postat 12 January 2008 - 08:37 PM

Buna seara!
As dori un raspuns urgent si avizat pentru urmatoarea situatie:
O societate comerciala vrea sa-si reevaluaze activele pentru stabilirea impozitului.
1.Se evaluazea la valoarea de piata fiecare activ (sau a activelor petru care se doreste reevaluare) prin CIN sau DCF printr-un raport de evaluare globala?
2.Cum se face inscrierea in contabilitate?
3.In ce situatie se face evaluarea pentru raportarea financiara?
Imi cer scuze pentru nestiinta si multumesc foarte mult celor care imi vor raspunde!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL