Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Moartea tinerei de la E&Y - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Moartea tinerei de la E&Y

19 replies to this topic

#1 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 April 2007 - 08:16 PM

Ce parere aveti? Eu m-am ingrozit ieri cand am citit mailul care a circulat intens prin Bucuresti si care a ajuns si la mine. Initial am crezut ca este o gluma, un spam. Incredibil!
E&Y nu este singura companie care isi exploateaza oamenii in halul acesta. Acelasi lucru se intampla si la Price si probabil ca si la alte multinationale.
Oare si in afara, in strainatate, isi incarca angajatii la fel de mult sau doar in tarisoarele mici?
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#2 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 April 2007 - 08:36 PM


Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#3 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 26 April 2007 - 07:35 AM

Am ramas fara grai! Cand ma gandesc, ca de nnnn ori lucrez pana pe la 4 dimineata si nu pot sa ma rup de la cifre si nu realizez ce mi se poate intampla!
Dumnezeu s-o odihneasca! Aveti mare grija de VOI!



#4 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 April 2007 - 09:38 AM

In situatia Ralucai sunt/au fost mult mai multe persoane despre care nu s-a facut valva, si mult mai multe s-au imbolnavit si si-au distrus sanatatea de dragul "carierei"". In Japonia a aparut chiar o boala datorata stresului imens de zi cu zi, nu mai stiu cum se numeste dar oamenii atinsi de ea se inchid in casa si nu mai ies perioade extrem de lungi de acolo, refuza orice contact chiar si cu membrii familiei, se rup total de lume. Acolo ritmul de munca este infernal, ei intr-adevar traiesc pentru a munci.
Astazi au anuntat la Pro tv ca a mai murit o fata prin Arad la locul d emunca, datorita epuizarii!Eu ma tot intreb insa ce cauta seful ei duminica dimineata la ea?Banuiesc ca nu venise la munca si era ingrijorat :pullhair: ...oricum am inteles ca acum nelinistea lui cea mai mare este cine termina protectele Ralucai....trist, extrem de trist!!!



#5 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 26 April 2007 - 09:48 AM

Este trist cand un om moare. Este ingrozitor cand acel om are doar 30 de ani. Dar referitor la cazul de fata nu pot sa nu ma intreb de ce parintii ei nu au remarcat nimic, nu i-a deranjat faptul ca era mult prea slaba! Cred ca in afara de munca avea si alte probleme. Fiica mea cea mare are 51 kg la 1.77m si tot o cert continuu si ma ocup de alimentatia ei(nu in sensul de "indopare" ci in sensul unei alimentatii sanatoase!). Si fiica mea sta in Bucuresti, eu in Ploiesti si asta nu ma impiedica sa-i alimentez saptamanal frigiderul pentru a fi convinsa ca nu se neglijeaza. Si mai cred ca fiecare din noi putem spune NU atunci cand simtim ca suntem depasiti. Orice firma va inclina spre abuz, asta nu inseamna ca trebuie sa-l acceptam. Fiecare din noi avem un singur stapan: noi insine.
iuliana



#6 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 26 April 2007 - 09:59 AM

DUMNEZEU S-O ODIHNEASCA
adevarul e ca neglijam sanatatea, cine mai are timp intre atatea de un control o pauza un concediu lung ca le reducem de la an la an.



#7 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 April 2007 - 12:34 PM

Pacat de ea, era mult prea tanara !!! Timpurile in care traim si lupta continua pentru existenta te imping la lucruri extreme !! Ganditi-va ( poate vi s-a intamplat si voua !!!), sa zici stai, ca mai fac asta si dupa aceea termin.... termini aia si zici, as putea s-o fac si pe asta...... si tot asa, fara sa te gandesti la consecinte ! !
Iar la marile companii unde este o lupta continua pentru a te afirma , este si mai greu !!
Dumnezeu s-o odihneasca !!!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#8 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 26 April 2007 - 03:14 PM

Nu stiu cine este Raluca Stroescu; n-am cunoscut-o niciodata. Dar pot sa va spun cu certitudine un lucru: de foarte multe ori ma recunosc in Chipul ei. Cred ca si multi sau poate cei mai multi dintre domniile voastre se regasesc intr-o anumita masura in ACEEA ce este RALUCA STROESCU............
Am spus este si nu a fost, deoarece, asa cum spunea si Parintele Vasile de la Biserica Sfantul Nicolae, ne vom regasi cu totii in Rai caci, speranta moare ultima.
Asa sa ne-ajute Dumnezeu!
Dumnezeu s-o odihneasca!

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 26 April 2007 - 03:14 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#9 coconat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 26 April 2007 - 03:41 PM

Capitalismul asta ne oamoara! Ne stoarce de puteri ca sa nu mai putem sa ne gandim si la Dumnezeu!

Aceasta postare a fost editata de coconat: 26 April 2007 - 03:41 PM

Chiar dacă omul va face un cer nou și un pământ nou, tot nu va fi fără griji!



#10 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 26 April 2007 - 05:10 PM

Din pacate,acest caz este unul nefericit. Ne dam seama ca inconstient, am facut si noi acelasi lucru de mai multe ori, inlocuind orele de odihna cu cele de munca. Trebuie sa se intample cate un caz ca al Ralucai ca sa ne dam seama.DUMNEZEU S-O ODIHNEASCA IN PACE!



#11 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 April 2007 - 05:16 PM

S-a spus acum la radio ca anul trecut a mai murit o persoana de la EY din cauza ca a adormit la volan dupa ce a plecat de la o intalnire cu cu client!! si ca ITM a cercetat cate ore suplimentare s-au facut din ianuarie de catre Raluca si ghiciti!! nu a facut nici o ora !!!De ce nu ma mir.... :smile: ...si ca nu vor face cercetari dat fiind faptul ca a murit acasa nu la serviciu.... :tongue:



#12 bijou

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 27 April 2007 - 10:07 AM

Sper sa nu fie considerata reclama, sau anti-reclama, sa ma trezesc la "coltul de pedeapsa". :smile:

Basic philosophy in BIG 4:


Ernst & Young = Dead & Young

PriceWaterhouseCoopers = Prices are everything, no water, no house, cope with us, cause we don't care!!!

KPMG = Kill People More Gently

Deloitte & Touche = Delighted to kill our employees. Touchë!!!



#13 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 April 2007 - 07:03 PM

Este trist ca se intampla asa ceva.

Faptul ca s-a intamplat la E&Y face ca acest caz sa fie mai aproape de noi.

Sa tragem invataminte si sa privim spre viitor.


Si totusi, parerea mea, in astfel de cazuri : 70% este vina angajatului si 30% este vina angajatorului+etc.

Mai ales in cazul oamenilor care lucreaza cu capul, ca majoritatea dintre noi, trebuie avute in vedere :

- sa nu ne pierdem RATIUNEA, echilibrul in ceea ce facem, etc., etc.

- sa nu ne pierdem DEMNITATEA si sa acceptam pentru un salariu Mare, orice conditii de lucru, etc., etc.


In ceea ce ma priveste, mi-am promis sa nu fac ceea ce am facut pe 24 si 25 luna aceasta :

-lucrat toata ziua de 24 pana la ora 24 (mult si intens , graba mare-25 ultima zi de depunere)
-lucrat pe 25 de la ora 0 la 7 (fara somn si fara cafea)
-dormit pe 25 de la ora 7 la 10
-depus la adm.financiara sect.5 (care este aproape de mine) decl.100,300,390. Pentru sectoarele 3 si 1 am platit pe cineva sa-mi depuna declaratiile.
-pe 25 si 26 am fost chiaun toata ziua

Asta nu este viata normala ! :smile:



#14 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 27 April 2007 - 08:35 PM

Ceea ce s-a intamplat la E&Y este perfect valabil si pentru Deloitte & Touche.La fostul loc de munca am lucrat cu acesta firma si exact asta spuneau tinerii de acolo.Erau intr-o criza permanenta de timp, somn;de casa si masa .... lucruri sfinte;mai mult prin tren si masina.
Din pacate tentatia pentru cariera e foarte mare, iar unii(cei mai multi) profita de asta.La interviu iti ofera aia, aia si cand intri in hora vezi cum sta treaba cu gardul si leopardul.Ajungi de te rupi de toti si de toate, vazand numai haratii in fata ochilor.Prea tarziu iti dai seama ca sacrifiul nu merita facut(unii nici nu mai ajung).

Aceasta postare a fost editata de BIBI: 27 April 2007 - 08:36 PM




#15 ANCI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Location:tg.mures
  • Interests:diverse

Postat 28 April 2007 - 08:16 AM

majoritatea dintre noi suntem ca si raluca.si asta datorita legislatiei tampite. atata vreme cat statul roman ne obliga sa stam lunar la cel putin 8 cozi(ma refer la declaratii de depus) ca sa fim in legalitate la ce putem sa ne asteptam. cred ca nici unul cand ghiceste cate o declaratie nu sta sa se gandeasca mai departe.basca in afara de anaf toate is cu titlu informativ.de ce trebuie sa murim ca sa informam statul?cred ca a sosit momentul sa facem ceva pt a schimba sa nu mai fie alt caz "raluca"



#16 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 28 April 2007 - 09:29 AM

Vezi postareaANCI, la Apr 28 2007, 09:16 AM, a spus:

majoritatea dintre noi suntem ca si raluca.si asta datorita legislatiei tampite. atata vreme cat statul roman ne obliga sa stam lunar la cel putin 8 cozi(ma refer la declaratii de depus) ca sa fim in legalitate la ce putem sa ne asteptam. cred ca nici unul cand ghiceste cate o declaratie nu sta sa se gandeasca mai departe.basca in afara de anaf toate is cu titlu informativ.de ce trebuie sa murim ca sa informam statul?cred ca a sosit momentul sa facem ceva pt a schimba sa nu mai fie alt caz "raluca"
ai impresia ca a murit stand la coada la declaratii sau facand declaratii?



#17 chanel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 28 April 2007 - 01:13 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Apr 28 2007, 11:29 AM, a spus:

Vezi postareaANCI, la Apr 28 2007, 09:16 AM, a spus:

majoritatea dintre noi suntem ca si raluca.si asta datorita legislatiei tampite. atata vreme cat statul roman ne obliga sa stam lunar la cel putin 8 cozi(ma refer la declaratii de depus) ca sa fim in legalitate la ce putem sa ne asteptam. cred ca nici unul cand ghiceste cate o declaratie nu sta sa se gandeasca mai departe.basca in afara de anaf toate is cu titlu informativ.de ce trebuie sa murim ca sa informam statul?cred ca a sosit momentul sa facem ceva pt a schimba sa nu mai fie alt caz "raluca"
ai impresia ca a murit stand la coada la declaratii sau facand declaratii?

Scuze ,Septimiu,dar tu chiar tii cu lupul paznic la oi?



#18 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 28 April 2007 - 03:02 PM

nu tin cu nimeni
numai ca nu a murit facand declaratii sau la coada la depus
fiecare are optiunea de a alege
nu iti convine ceva, nu mai faci acel lucru



#19 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 April 2007 - 09:44 AM

Pentru dannad001 !! si pt. altii care sunt in aceeasi situatie !!!

Dragilor, aceasta situatie nu are decat doua explicatii : ori tineti evidenta la mult prea multe firme, ori nu sunteti organizati (ceea ce este grav pt. un contabil, economist) !!!!!

De ce asteptati sa faceti declaratii pe ultima suta de metri si nu le faceti din timp !! Daca preluati actele de la societati in primele zile ale lunii urmatoare sau daca volumul este foarte mare, atunci luati-le din timpul lunii , nu cred ca va apuca 24-25 sa depuneti declaratiile , decat in cazuri extreme ( de exemplu se schimba o versiune de program si apare sa zic pe 17,18 , atunci este de inteles !!)
In primul rand va grabiti , exista riscul sa gresiti ( este firesc, omenesc !!!) si in al doilea rand, va epuizati psihic !!!
Iar daca aveti prea multe firme si nu faceti fata la volumul de munca, mai renuntati la ele !!
Stiu, veti spune MUNCESC PENTRU BANI, dar sunt sigura ca viata si sanatatea voastra sunt mai importante decat banii !!!

Asa ca , dannan001 si ceilalti, care fac la fel !!! MAI GANDITI-VA SI LA VOI !!! Parerea mea !!! :smile:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#20 coconat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 29 April 2007 - 12:45 PM

asa este cristina. este corect ce ai spus. singuri trebuie sa ne stabilim limitele.
Chiar dacă omul va face un cer nou și un pământ nou, tot nu va fi fără griji!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL