Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
data factura ue+390 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


data factura ue+390

16 replies to this topic

#1 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 26 April 2007 - 12:42 PM

Primesc o factura din UE, avand data de 28.03 dar marfa imi ajunge abia in 4.04. Factura de transport are data de 4.04. Pt. a stabili un cost al marfii tb. sa introduc ambele facturi. Daca eu introduc in gestiune in 28.03 imi afecteaza descarcarea de gestiune. Daca introduc in gestiune in data de 4.04, teoretic nu ar trebui sa depun decl. 390. Ce fac in situatia asta? Ma gandesc sa inreg. in conta pe chelt. in avans factura de marfa in 28.03, apoi in 4.04 sa stornez factura din 28.03 si sa ma inreg. in 4.04 in gestiune pt. a avea un stoc real. Credeti ca e bine?
oare unde o sa ajungem?



#2 valentinbirau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 26 April 2007 - 03:19 PM

Vezi postareabibilica, la Apr 26 2007, 01:42 PM, a spus:

Primesc o factura din UE, avand data de 28.03 dar marfa imi ajunge abia in 4.04. Factura de transport are data de 4.04. Pt. a stabili un cost al marfii tb. sa introduc ambele facturi. Daca eu introduc in gestiune in 28.03 imi afecteaza descarcarea de gestiune. Daca introduc in gestiune in data de 4.04, teoretic nu ar trebui sa depun decl. 390. Ce fac in situatia asta? Ma gandesc sa inreg. in conta pe chelt. in avans factura de marfa in 28.03, apoi in 4.04 sa stornez factura din 28.03 si sa ma inreg. in 4.04 in gestiune pt. a avea un stoc real. Credeti ca e bine?

Data de inregistrare in contabilitate a stocurilor este data receptiei (subsectiunea stocuri paragraful 126 alin.2 din Reg. contabile din 2005 MO 1080 Bis din 30.11.2005). Exigibilitatea TVA este in fapt problema... Exigibiliatea TVA in cazul achzitiilor intracomunitare este fie la data facturii (daca bunurile si serviciile sunt livrate/prestate si facturate pana in 15 a lunii urmatoare) fie 15 a lunii urmatoare in cazul bunurilor si serviciilor nefacturate pana la acea data. Astfel, cursul valutar utilizat in cazul TVA difera de cursul valutar utilizat pentru inregistrarea bunurilor si serviciilor. Exigibilitatea impune deci si intocmirea declaratiei recapitulative 390, daca discutam de livrari si achizitii de bunuri.
Ce trecem in jurnalul de cumparari la baza impozitare? Eu consider ca fiind valoarea bunurilor sau serviciilor exprimata in lei la cursul din data exigibilitatii TVA, ce poate fi diferit de cursul la care s-au receptionat bunurile sau serviciile.
Pareri?




#3 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 26 April 2007 - 03:30 PM

Consider ca data facturii e foarte importanta. Declar. 390 se depune in I sau in al II-lea trimestru? Daca tb. sa depun in I trim, cum se inreg. factura in conta, considerand ca in gestiune nu am cum.
oare unde o sa ajungem?



#4 valentinbirau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 26 April 2007 - 03:45 PM

Vezi postareabibilica, la Apr 26 2007, 04:30 PM, a spus:

Consider ca data facturii e foarte importanta. Declar. 390 se depune in I sau in al II-lea trimestru? Daca tb. sa depun in I trim, cum se inreg. factura in conta, considerand ca in gestiune nu am cum.
Consider ca declaratia 390 trebuie depusa in luna in care este exigibila TVA.
Personal am fost sfatuit sa inregistrez 35X=401, insa consider ca este eronat sa prezint in situatii financiare bunuri nereceptionate si obligatii inexistente...
In concluzie consider ca se inregistreaza numai TVA, nu si factura (drepturi si obligatii).
Alte opinii?



#5 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 27 April 2007 - 09:59 AM

Vezi postareavalentinbirau, la Apr 26 2007, 04:45 PM, a spus:

Vezi postareabibilica, la Apr 26 2007, 04:30 PM, a spus:

Consider ca data facturii e foarte importanta. Declar. 390 se depune in I sau in al II-lea trimestru? Daca tb. sa depun in I trim, cum se inreg. factura in conta, considerand ca in gestiune nu am cum.
Consider ca declaratia 390 trebuie depusa in luna in care este exigibila TVA.
Personal am fost sfatuit sa inregistrez 35X=401, insa consider ca este eronat sa prezint in situatii financiare bunuri nereceptionate si obligatii inexistente...
In concluzie consider ca se inregistreaza numai TVA, nu si factura (drepturi si obligatii).
Alte opinii?
Dar cum inreg. numai tva-ul, fara baza? Nu tb. introdus in decont 300 si apoi in decl. 390?
oare unde o sa ajungem?



#6 pcm168

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 27 April 2007 - 10:19 AM

Vezi postareabibilica, la Apr 27 2007, 10:59 AM, a spus:

Vezi postareavalentinbirau, la Apr 26 2007, 04:45 PM, a spus:

Vezi postareabibilica, la Apr 26 2007, 04:30 PM, a spus:

Consider ca data facturii e foarte importanta. Declar. 390 se depune in I sau in al II-lea trimestru? Daca tb. sa depun in I trim, cum se inreg. factura in conta, considerand ca in gestiune nu am cum.
Consider ca declaratia 390 trebuie depusa in luna in care este exigibila TVA.
Personal am fost sfatuit sa inregistrez 35X=401, insa consider ca este eronat sa prezint in situatii financiare bunuri nereceptionate si obligatii inexistente...
In concluzie consider ca se inregistreaza numai TVA, nu si factura (drepturi si obligatii).
Alte opinii?
Dar cum inreg. numai tva-ul, fara baza? Nu tb. introdus in decont 300 si apoi in decl. 390?


factura trebuie inreg.in contabilitate integral! eu inreg. 473 (marfa)=401 si 4426=4427 =>se trece si in decont 300 si in decl.390 trim.I urmand ca in aprilie sa trec 371=473 ( data receptiei)



#7 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 27 April 2007 - 12:03 PM

Vezi postareabibilica, la Apr 27 2007, 10:59 AM, a spus:

Vezi postareavalentinbirau, la Apr 26 2007, 04:45 PM, a spus:

Vezi postareabibilica, la Apr 26 2007, 04:30 PM, a spus:

Consider ca data facturii e foarte importanta. Declar. 390 se depune in I sau in al II-lea trimestru? Daca tb. sa depun in I trim, cum se inreg. factura in conta, considerand ca in gestiune nu am cum.
Consider ca declaratia 390 trebuie depusa in luna in care este exigibila TVA.
Personal am fost sfatuit sa inregistrez 35X=401, insa consider ca este eronat sa prezint in situatii financiare bunuri nereceptionate si obligatii inexistente...
In concluzie consider ca se inregistreaza numai TVA, nu si factura (drepturi si obligatii).
Alte opinii?
Dar cum inreg. numai tva-ul, fara baza? Nu tb. introdus in decont 300 si apoi in decl. 390?


Va complicati fara rost. De ce nu faceti asa:
-in luna martie 35x=401
4426=4427
-in luna aprilie cand faci receptia:
3xx=35x

Eu asa as face daca as fi intr-o situatie ca aceasta. Si nu plange nici fiscul ca nu ai cuprins in declaratia 301 si 390 si nici tu ca nu poti face receptia in martie... :smile:
ADITA



#8 valentinbirau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 27 April 2007 - 12:21 PM

Vezi postareaGOIA ADRIAN-NICOLAE, la Apr 27 2007, 01:03 PM, a spus:

Vezi postareabibilica, la Apr 27 2007, 10:59 AM, a spus:

Vezi postareavalentinbirau, la Apr 26 2007, 04:45 PM, a spus:

Vezi postareabibilica, la Apr 26 2007, 04:30 PM, a spus:

Consider ca data facturii e foarte importanta. Declar. 390 se depune in I sau in al II-lea trimestru? Daca tb. sa depun in I trim, cum se inreg. factura in conta, considerand ca in gestiune nu am cum.
Consider ca declaratia 390 trebuie depusa in luna in care este exigibila TVA.
Personal am fost sfatuit sa inregistrez 35X=401, insa consider ca este eronat sa prezint in situatii financiare bunuri nereceptionate si obligatii inexistente...
In concluzie consider ca se inregistreaza numai TVA, nu si factura (drepturi si obligatii).
Alte opinii?
Dar cum inreg. numai tva-ul, fara baza? Nu tb. introdus in decont 300 si apoi in decl. 390?


Va complicati fara rost. De ce nu faceti asa:
-in luna martie 35x=401
4426=4427
-in luna aprilie cand faci receptia:
3xx=35x

Eu asa as face daca as fi intr-o situatie ca aceasta. Si nu plange nici fiscul ca nu ai cuprins in declaratia 301 si 390 si nici tu ca nu poti face receptia in martie... :smile:

diferenta intre a face bine, si a face e importanta.
Daca am fi in situatia sa lucram pentru o multinationala, care intr-o zi ruleaza zeci de milioane de euro, prezentarea ca obligatie la un alt moment decat cel real poate crea in unele cazuri o dauna. Pentru ca listarea la bursa inseamna si faptul ca jucatorii din piata citesc bilanturi si iau decizii si pe baza lui. Cred ca solutia ar trebui sa o dea totusi cine a creat dilema....



#9 vbarz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:cluj

Postat 29 April 2007 - 11:44 AM

Si eu m-am confruntat cu aceeasi problema, si am intrebat la Finante si mi-au zis ca in contabilitate sa inregistrez la data facturii conform exemplelor din codul fiscal. Eu fac receptia si inregistrez factura la data de pe factura indiferent ca marfa imi ajunge peste o saptamana si atunci cursul de schimb este cel din data facturarii, iar declararea este in luna intocmirii facturii. Singura aberatie e ca exista diferenta cateva zile intre stocul faptic si cel scriptic, dar alta solutie mai buna si mai simpla nu am gasit.



#10 dco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 241 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 May 2007 - 09:19 AM

[/quote]
Va complicati fara rost. De ce nu faceti asa:
-in luna martie 35x=401
4426=4427
-in luna aprilie cand faci receptia:
3xx=35x

Eu asa as face daca as fi intr-o situatie ca aceasta. Si nu plange nici fiscul ca nu ai cuprins in declaratia 301 si 390 si nici tu ca nu poti face receptia in martie... :smile:
[/quote]

diferenta intre a face bine, si a face e importanta.
Daca am fi in situatia sa lucram pentru o multinationala, care intr-o zi ruleaza zeci de milioane de euro, prezentarea ca obligatie la un alt moment decat cel real poate crea in unele cazuri o dauna. Pentru ca listarea la bursa inseamna si faptul ca jucatorii din piata citesc bilanturi si iau decizii si pe baza lui. Cred ca solutia ar trebui sa o dea totusi cine a creat dilema....
[/quote]

Faptul ca ai primit factura si ai acceptat-o iti creeaza obligatia, nu primirea marfii. Asa cum se spunea mai sus, va complicati fara rost.
In momentul in care primesti factura pe 28.03, stiind ca urmeaza sa primesti marfa, tu trebuie sa-ti inregistrezi obligatia si sa inregistrezi faptul ca ai o marfa care urmeaza sa vina!
Inregistrarile sunt cele de mai sus, evident!
- Dragos -

Nu este raspunsul cel care lumineaza, ci intrebarea. - Eugen Ionescu



#11 valentinbirau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 02 May 2007 - 10:11 AM

Primirea unei facturi nu inseamna in mod absolut si obtinerea bunurilor. Data emiterii facturii poate sa nu fie si data la care mi-a fost adusa la cunostinta. Rezolvarea "contabiliceasca" a unei probleme poate sa nu reflecte toate asptectele ale acelei probleme. Momentul nasterii unei creante sau obligatii este important si de aceea sustin ca trebuie abordat acest aspect al tranzactiei din punct de vedere economic si juridic si nicidecum fiscal. Fiscal numai TVA-ul trebuie inregistrat. Ca declaratiile vor fi "schiape" e problema celor care au creat sistemul... Obligatia mea fata de furnizor intervine la un alt moment decat cel stabilit pentru exigibilitatea TVA.
Astept opinii ale juristilor...



#12 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 02 May 2007 - 10:47 AM

Vezi postareavalentinbirau, la May 2 2007, 11:11 AM, a spus:

Primirea unei facturi nu inseamna in mod absolut si obtinerea bunurilor. Data emiterii facturii poate sa nu fie si data la care mi-a fost adusa la cunostinta. Rezolvarea "contabiliceasca" a unei probleme poate sa nu reflecte toate asptectele ale acelei probleme. Momentul nasterii unei creante sau obligatii este important si de aceea sustin ca trebuie abordat acest aspect al tranzactiei din punct de vedere economic si juridic si nicidecum fiscal. Fiscal numai TVA-ul trebuie inregistrat. Ca declaratiile vor fi "schiape" e problema celor care au creat sistemul... Obligatia mea fata de furnizor intervine la un alt moment decat cel stabilit pentru exigibilitatea TVA.
Astept opinii ale juristilor...


Este foarte adevarat ce spui ca primirea facturii nu inseamna si obtinerea bunurilor. Dar asta nu inseamna ca nu ai o obligatie fata de acel furnizor chiar daca bunurile nu au sosit inca. Daca cumperi o marfa de la cineva si din momentul in care pleaca marfa pana in momentul in care ajunge la destinatie trec doua zile sa spunem. Sa zicem ca ai in contract stipulat plata la 30 zile.
Pe furnizor crede-ma ca nu il intereseaza ca marfa ajunge la tine cu doua zile mai tarziu, el o sa vrea sa ii platesti marfa care ai cumparat-o de la el in 30 zile de la data facturii.
Si nu poti inregistra in contabilitate numai operatiunile din punct de vedere fiscal, ci si contabil. Din moment ce ai o factura trebuie sa o inregistrezi in contabilitate, nu poti inregistra numai o portiune din ea.
Opiniile juristilor sunt bune, insa nu stiu cata contabilitate stiu ei ca sa ne ajute in aceasta dilema.
ADITA



#13 valentinbirau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 02 May 2007 - 11:56 AM

Este foarte adevarat ce spui ca primirea facturii nu inseamna si obtinerea bunurilor. Dar asta nu inseamna ca nu ai o obligatie fata de acel furnizor chiar daca bunurile nu au sosit inca. Daca cumperi o marfa de la cineva si din momentul in care pleaca marfa pana in momentul in care ajunge la destinatie trec doua zile sa spunem. Sa zicem ca ai in contract stipulat plata la 30 zile.
Pe furnizor crede-ma ca nu il intereseaza ca marfa ajunge la tine cu doua zile mai tarziu, el o sa vrea sa ii platesti marfa care ai cumparat-o de la el in 30 zile de la data facturii.
Si nu poti inregistra in contabilitate numai operatiunile din punct de vedere fiscal, ci si contabil. Din moment ce ai o factura trebuie sa o inregistrezi in contabilitate, nu poti inregistra numai o portiune din ea.
Opiniile juristilor sunt bune, insa nu stiu cata contabilitate stiu ei ca sa ne ajute in aceasta dilema.
[/quote]
1. In momentul in care lansez o comanda furnizorului imi asum obligatia de a cumpara, receptiona si plati.
2. La momentul emiterii facturii nu am alta obligatie decat cea de a prelua bunurile. Sa stabilim ca transportul bunurilor cade in sarcina funizorului (am ales acest caz, pentru ca el pune probleme...). Am alta obligatie in momentul intocmirii facturii?
3. La momentul receptiei, in functie de constatari, imi asum obligatia de a plati. Ce nu e logic aici?
4. Exigibilitatea TVA este la momentul facturarii. Daca eu nu recunosc niciun drept si nicio obligatie in raport cu furnizorul la momentul intocmirii facturii cum sa inregistrez in contabilitate?
In contabilitate inregistram operatiuni economice, nu altceva pentru care nu exista documente sau fapte.
Factura o pot primi, dar o recunosc daca nu am primit marfa? Dar inregistrarea TVA nu o fac pentru ca recunosc factura ci pentru ca avut loc tranzactia (receptia bunurilor), fara livrare nu exista TVA... abia al doilea element este factura (oricum CF prezinta problema in acest fel: livrare si apoi conditii de forma- factura).
Solicit opinia juristilor nu pentru inregistrari contabile ci pentru a clarifica drepturile si obligatiile la momentul intocmirii facturii daca bunurile/serviciile n-au fost livrate/prestate. Ce sa inregistrez daca nu exista elemente care sa ma determine sa o fac? Exista drepturi si obligatii certe si lichide?



#14 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 02 May 2007 - 12:53 PM

Ce facem cu declaratia intrastat unde trebuie sa completezi pe fiecare produs in parte valoarea lui + valoarea transportului, transport care mi se factureaza in luna aprilie.
oare unde o sa ajungem?



#15 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 02 May 2007 - 12:55 PM

Nu uita totusi ca si factura este document de inregistrare in contabilitate. Si daca factura este emisa trebuie sa o inregistrezi in contabilitate. Si ori inregistrezi toata factura in contabilitate ori nu o inregistrezi deloc in luna respectiva. Nu o poti inregistra pe bucati. Parerea mea...
Acuma fiecare face cum crede ca e mai bine. Daca vine un control si spune ca o anumita formula nu este buna, asta e.... Amenda si mergem mai departe.
Sper sa nu fie cazul :smile:
ADITA



#16 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 02 May 2007 - 01:08 PM

Vezi postareaGOIA ADRIAN-NICOLAE, la May 2 2007, 01:55 PM, a spus:

Nu uita totusi ca si factura este document de inregistrare in contabilitate. Si daca factura este emisa trebuie sa o inregistrezi in contabilitate. Si ori inregistrezi toata factura in contabilitate ori nu o inregistrezi deloc in luna respectiva. Nu o poti inregistra pe bucati. Parerea mea...
Acuma fiecare face cum crede ca e mai bine. Daca vine un control si spune ca o anumita formula nu este buna, asta e.... Amenda si mergem mai departe.
Sper sa nu fie cazul :smile:

Si inca ceva. Daca ai achizitie intracomunitara cu data de 30.03.2007 si marfa iti vine dupa data de 01.04.2007 trebuie sa existe o corelatie intre ce declara el la livrari intracomunitare si ce declari tu la achizitii intracomunitare. Ce treci la baza in declaratia 100 si 390 daca inregistrezi in contabilitate numai TVA?
ADITA



#17 valentinbirau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 02 May 2007 - 02:15 PM

Discutam despre lucruri diferite...






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL