Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impartire in cazul retragerii unui asociat din SRL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impartire in cazul retragerii unui asociat din SRL

9 replies to this topic

#1 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 03 May 2007 - 11:45 AM

Am citit de pe forum despre retragerile de asociati adr nici un topic nu era ca situatia mea. Asadar, ma aflu in situatia de a ma retrage dintr-o societate SRL unde suntem 3 asociati cu 33,33% parti sociale fiecare. Acum, problema e ca firma are bani in banca, iar eu consider corect sa imi revina si mie parte din acei bani. Proprotional la cei 3 asociati. De exemplu, dau o cifra de 15000 ron, deci impartit la 3 ar trebui sa primesc 5000 ron. Ceilalti 2 asociati vor sa ramana in societate in continuare, asta trebuie sa precizez. Cum se procedeaza, zic bine ceea ce zic? In sensul ca oare se pot scoate din banca cei 5000 ron pt asociatul retras sau trebuie asociatii ramasi carora li se cedeaza partile sociale sa plateasca aceasta suma din banii lor de buzunar?
De asemenea am mai citit in postarile de aici ca se calculeaza capitalul rporpiu pe baza ultimului bilant sau balanta si se imparte la 3 si se da asocaitului care se retrage suma care ii revine astfel. Insa capitalul propriu in bilantul societatii este cu minus, societatea e pe pierdere, asa ca nu stiu cum se procedeaza in cazul asta.
Va rog mult, din suflet, sa imi raspundeti si sa ma sfatuiti cum sa fac.
Multumesc anticipat.



#2 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 May 2007 - 12:42 PM

Parerea mea este ca, se ia in calcul balanta de verificare a ultimei luni (unde apar si datoriile societatii fata de furnizori, creditori, personal,asigurari sociale, bugetul statului, etc. , dar si creantele societatii). Participi la profit , dar si la pierderi !!!

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#3 Vartosul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 May 2007 - 01:36 PM

In situatia ta, sunt relevante Normele metodologice privind reflectarea in contabilitate a principalelor operatiuni de fuziune, divizare, dizolvare si lichidare a societatilor comerciale, precum si retragerea sau excluderea unor asociati din cadrul societatilor comerciale si tratamentul fiscal al acestora, publicate in Monitorul Oficial nr. 1012 din data de 3 noiembrie 2004.

Asadar, conform Capitolului III:
"Operatiunile care se efectueaza cu ocazia retragerii sau excluderii unor asociati:
1.Evaluarea elementelor de activ si de pasiv prin folosirea ori de câte ori este posibil a cel putin doua metode de evaluare recunoscute de standardele internationale de evaluare. Nefolosirea unor metode recunoscute trebuie fundamentata, potrivit art. 133 din Legea nr. 31/1990, modificata prin Legea nr. 161/2003;
2.Determinarea capitalului propriu (activului net) pe baza bilantului sau pe baza balantei de verificare;
3.Efectuarea partajului capitalului propriu (activului net) al societatii comerciale, în vederea stabilirii partii ce se cuvine asociatilor care se retrag, potrivit dispozitiilor legale în vigoare, în functie de:
a) prevederile statutului sau ale contractului de societate;
b) hotarârea adunarii generale a asociatilor, consemnata în registrul sedintelor adunarii generale;
c) cota de participare la capitalul social, dupa caz."

Ergo, daca ai activ net negativ, se cheama ca esti in pierdere si nu mai primesti nimic.

In nici un caz nu te raportezi la suma pe care societatea o are in prezent in banca.



#4 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 03 May 2007 - 04:46 PM

Pai datorii fata de furnizori nu sunt, ca sunt platite la zi, si nici fata de salariati, decat salariile aferente perioadei curente. Apar ca datorie in bilant, doar dividendele neplatite asociatilor aferente unui an, 2001, care nu au fost bani sa se plateasca la vremea respectiva si au ramas neplatite parte din ele. In principiu mie nu imi mai trebui dividendele respective, chiar aca ar fi bani de unde sa se plateasca, mie imi trebuie doar o treime din banii care sunt acum in firma si nu stiu ce modalitate poate fi de a-i primi.



#5 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 May 2007 - 06:45 PM

Iulie, lasa banii din banca ... Tu poti sa-ti negociezi partile tale sociale +rezultatul exercitiului (profit sau pierdere)
Mai multe nu stiu ,ca nu am avut speta..



#6 Nanette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 May 2007 - 07:21 PM

Vezi postareaiulie012006, la May 3 2007, 12:45 PM, a spus:

Am citit de pe forum despre retragerile de asociati adr nici un topic nu era ca situatia mea. Asadar, ma aflu in situatia de a ma retrage dintr-o societate SRL unde suntem 3 asociati cu 33,33% parti sociale fiecare. Acum, problema e ca firma are bani in banca, iar eu consider corect sa imi revina si mie parte din acei bani. Proprotional la cei 3 asociati. De exemplu, dau o cifra de 15000 ron, deci impartit la 3 ar trebui sa primesc 5000 ron. Ceilalti 2 asociati vor sa ramana in societate in continuare, asta trebuie sa precizez. Cum se procedeaza, zic bine ceea ce zic? In sensul ca oare se pot scoate din banca cei 5000 ron pt asociatul retras sau trebuie asociatii ramasi carora li se cedeaza partile sociale sa plateasca aceasta suma din banii lor de buzunar?
De asemenea am mai citit in postarile de aici ca se calculeaza capitalul rporpiu pe baza ultimului bilant sau balanta si se imparte la 3 si se da asocaitului care se retrage suma care ii revine astfel. Insa capitalul propriu in bilantul societatii este cu minus, societatea e pe pierdere, asa ca nu stiu cum se procedeaza in cazul asta.
Va rog mult, din suflet, sa imi raspundeti si sa ma sfatuiti cum sa fac.
Multumesc anticipat.

ORDIN nr. 1376 din 17 septembrie 2004 pentru aprobarea Normelor metodologice privind reflectarea în contabilitate a principalelor operațiuni de fuziune, divizare, dizolvare și lichidare a societăților comerciale, precum și retragerea sau excluderea unor asociați din cadrul societăților comerciale și tratamentul fiscal al acestora
În temeiul prevederilor art. 10 alin. (6) din Hotărârea Guvernului nr. 1.574/2003 privind organizarea și funcționarea Ministerului Finanțelor Publice și a Agenției Naționale de Administrare Fiscală, cu modificările și completările ulterioare,
având în vedere prevederile art. 4 alin. (1) din Legea contabilității nr. 82/1991, republicată, privind elaborarea și emiterea normelor și reglementărilor în domeniul contabilității,
ministrul finanțelor publice emite următorul ordin:
Art. 1
Se aprobă Normele metodologice privind reflectarea în contabilitate a principalelor operațiuni de fuziune, divizare, dizolvare și lichidare a societăților comerciale, precum și retragerea sau excluderea unor asociați din cadrul societăților comerciale și tratamentul fiscal al acestora, cuprinse în anexa*) care face parte integrantă din prezentul ordin.
Art. 2
La data intrării în vigoare a prezentului ordin se abrogă Ordinul ministrului finanțelor publice nr. 1.078/2003 pentru aprobarea Normelor metodologice privind fuziunea, divizarea, dizolvarea și lichidarea societăților comerciale, precum și retragerea sau excluderea unor asociați din cadrul societăților comerciale, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 586 din 18 august 2003.
Art. 3
Direcția de reglementări contabile și Direcția generală de politici și legislație privind veniturile bugetului general consolidat din cadrul Ministerului Finanțelor Publice vor lua măsuri pentru ducerea la îndeplinire a prezentului ordin.
Art. 4
Prevederile prezentului ordin intră in vigoare la 30 de zile de la publicarea în Monitorul Oficial al României, Partea I.
-****-

ANEXA:
Norme metodologice privind reflectarea în contabilitate a principalelor operațiuni de fuziune, divizare, dizolvare și lichidare a societăților comerciale, precum și retragerea sau excluderea unor asociați din cadrul societăților comerciale și tratamentul fiscal al acestora
Publicat în Monitorul Oficial cu numărul 1012 din data de 3 noiembrie 2004
NORME METODOLOGICE din 17 septembrie 2004 privind reflectarea în contabilitate a principalelor operațiuni de fuziune, divizare, dizolvare și lichidare a societăților comerciale, precum și retragerea sau excluderea unor asociați din cadrul societăților comerciale și tratamentul fiscal al acestora
Elaborarea Normelor metodologice privind reflectarea în contabilitate a principalelor operațiuni de fuziune, divizare, dizolvare și lichidare a societăților comerciale, precum și retragerea sau excluderea unor asociați din cadrul societăților comerciale și tratamentul fiscal al acestora au la bază prevederile Legii contabilității nr. 82/1991, republicată, și ale Codului fiscal aprobat prin Legea nr. 571/2003.
Operațiunile de fuziune, divizare, dizolvare și lichidare a societăților comerciale, precum și de retragere sau excludere a asociaților din cadrul societăților comerciale, sunt reglementate de prevederile Legii nr. 31/1990 privind societățile comerciale, republicată, cu modificările și completările ulterioare.
De asemenea, operațiunile care se efectuează la societățile care intră în faliment sunt reglementate de prevederile Legii nr. 64/1995 privind procedura reorganizării judiciare și a falimentului, republicată, cu modificările și completările ulterioare.
Prezentele norme metodologice au scopul de a asigura aplicarea unitară a reglementărilor legale în vigoare referitoare la operațiunile economico-financiare privind fuziunea, divizarea, dizolvarea și lichidarea societăților comerciale, precum și retragerea sau excluderea unor asociați din cadrul societăților comerciale.
Exemplele privind reflectarea în contabilitate a principalelor operațiuni în aceste domenii, precum si implicațiile fiscale ale acestora, nu au caracter de reglementare.
CAPITOLUL 3: RETRAGEREA SAU EXCLUDEREA UNOR ASOCIAȚI* DIN CADRUL SOCIETĂȚILOR COMERCIALE
Din punct de vedere juridic, retragerea sau excluderea unor asociați din cadrul societăților comerciale este reglementată de art. 217 - 221 din Legea nr. 31/1990 privind societățile comerciale, republicată, cu modificările și completările ulterioare.
I.Operațiunile care se efectuează cu ocazia retragerii sau excluderii unor asociați:
1.Evaluarea elementelor de activ și de pasiv prin folosirea ori de câte ori este posibil a cel puțin două metode de evaluare recunoscute de standardele internaționale de evaluare. Nefolosirea unor metode recunoscute trebuie fundamentată, potrivit art. 133 din Legea nr. 31/1990, modificată prin Legea nr. 161/2003;
2.Determinarea capitalului propriu (activului net) pe baza bilanțului sau pe baza balanței de verificare;
3.Efectuarea partajului capitalului propriu (activului net) al societății comerciale, în vederea stabilirii părții ce se cuvine asociaților care se retrag, potrivit dispozițiilor legale în vigoare, în funcție de:
a)prevederile statutului sau ale contractului de societate;
b)hotărârea adunării generale a asociaților, consemnată în registrul ședințelor adunării generale;
c)cota de participare la capitalul social, după caz.
În conformitate cu prevederile art. 219 alin. (2) din Legea nr. 31/1990 privind societățile comerciale, republicată, cu modificările și completările ulterioare, se achită asociatului exclus suma de bani care reprezintă partea proporțională din capitalul propriu (activul net)/patrimoniul social.

CAPITOLUL B: Excluderea unor asociați
Potrivit art. 219 alin. (2) din Legea nr. 31/1990 privind societățile comerciale, republicată, cu modificările și completările ulterioare, asociatul exclus nu are dreptul la o parte proporțională din patrimoniul social, ci numai la o sumă care să reprezinte valoarea acesteia.
(1)Exemplul nr. 18:
I.Societatea are 3 asociați, persoane juridice, care au adus capitalul social astfel:
- mii lei -

Suma %
din capitalul social total
Asociatul "A" 1.400.000 40
Asociatul "B" 875.000 25
Asociatul "C" 1.225.000 35
TOTAL: 3.500.000 100
II.Asociatul "C" este exclus din societate, în contractul de partaj prevăzându-se că acestuia urmează să i se achite în numerar cota-parte ce i se cuvine din capitalul propriu (activul net), iar aportul la capitalul social să fie cesionat asociatului "A".
III.Determinarea capitalului propriu (activului net) al societății, în mii lei:

1. TOTAL ACTIV 45.437.430
Se scad datoriile:
- Furnizori (ct. 401): 485.750
- Furnizori de imobilizări (ct. 404) 2.820.380
- Impozitul pe salarii (ct. 444) 125.525
- Împrumuturi pe termen scurt (ct. 519) 1.625.775
2. TOTAL DATORII 5.057.430
3. CAPITALUL PROPRIU (ACTIV NET) (rd. 1-2),
din care: 40.380.000
1. Capital social (ct. 1012) 3.500.000
2. Rezerve legale (ct. 1061) 600.000
3. Alte rezerve (ct. 1068*) 29.720.000
4. Rezultatul reportat reprezentând profitul nerepartizat (ct. 117) 6.560.000
TOTAL: 40.380.000
IV.Determinarea partajului capitalului propriu (activului net) cuvenit asociatului "C" care a fost exclus din societate:
- mii lei -

TOTAL din care 35%
- capital social (ct. 1012) 3.500.000 -
- rezerve legale (ct. 1061) 600.000 210.000
- alte rezerve (ct. 1068*) 29.720.000 10.402.000
- profit nerepartizat (ct. 117) 6.560.000 2.296.000
TOTAL: 40.380.000 12.908.000
* Suma din contul 1068 este constituită din repartizarea profitului din anii anteriori
V.Înregistrări contabile, în mii lei:
a)înregistrarea depunerii (de către asociatul "A") sumei reprezentând capitalul social care i-a fost cesionat de asociatul "C":

5311 =456 1.225.000
b)înregistrarea plății către asociatul "C" a capitalului social cesionat:

456 = 5311 1.225.000
c)înregistrarea capitalului propriu (activului net) cuvenit asociatului "C":

% = 456 12.908.000
1061 210.000
1068 10.402.000
117 2.296.000
d)Înregistrarea impozitului pe profit, datorat pentru rezerve legale:

456 = 441 52.500 (210.000 x 25%)
e)virarea impozitului pe profit:

441 =5121 52.500
f)înregistrarea impozitului pe dividende:

456 = 446 1.285.550 (12.908.000 - 52.500= 12.855.500 x 10%)
g)virarea impozitului pe dividende:

446 =5121 1.285.550
h)achitarea cotei-părți din capitalul propriu (activul net) cuvenit asociatului "C" diminuată cu impozitul pe profit și cu cel pe dividende, calculate și vărsate:

456 =5121 11.569.950 [12.908.000 - (52.500 + 1.285.550)]
i)Situația contului 456:

D 456 C
(b) 1.225.000 1.225.000 (a)
(d) 52.500 12.908.000 ©
(f) 1.285.550
(h) 11.569.950
TOTAL: 14.133.000 TOTAL: 14.133.000
Publicat în Monitorul Oficial cu numărul 1012bis din data de 3 noiembrie 2004



#7 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 03 May 2007 - 08:15 PM

Ok am inteles ce ziceti voi, dar oare cum pot sa fac sa ma retrag si sa primesc o anumita suma de bani de la cei care mai raman? Poate stiti voi sa imi dati o solutie. Ca daca e la o adica ma gandesc ca as putea sa ma retrag si sa le zic celor care mai raman sa imi dea o suma de bani. Asta cred ca se numeste vanzare de parti sociale, sau??? Mai scriu.



#8 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2007 - 08:38 AM

Ti-a postat Nanette, care sunt operatiunile conform MO. !!!
Acum urmeaza sa discuti cu asociatii tai si sa vezi ce hotarare luati !! Succes !!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#9 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 19 June 2007 - 08:34 PM

ati intalnit 5311 = 1042 ?Ce reprezinta?



#10 radu_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2007 - 12:59 PM

Vezi postareamihails2005, la Jun 19 2007, 08:34 PM, a spus:

ati intalnit 5311 = 1042 ?Ce reprezinta?
Corect este 456=1042 si 5311=456.
Reprezinta incasare prime de fuziune/divizare.
radu_o






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL