Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
stagiu colectiv dar in concediu de ingrijire copil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


stagiu colectiv dar in concediu de ingrijire copil


4 replies to this topic

#1 Naftalina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 03 May 2007 - 01:39 PM

Concret, am dat examenul de acces la profesia de contabil autorizat cu studii superioare in noiembrie 2oo4. In mai 2005 am nascut. Din ian.2005, inainte sa nasc m-am inscris la untutore de stagiu. Cei de la CECAR mi-au zis ca daca urmeaza sa nasc sa ma inscriu la stagiu colectiv pentru ca acesta se ia in calcul dar cel la tutore nu, pentru ca eu cum mqa duc acolo daca o sa fiu in concediu de ingrijire copil? In mai mi se termina concediul si normal si anul 2 de stagiu si abar nu am ce sa fac mai departe ca vechime in munca nu se considera concediul de ingrijire copil din cate stiu eu. Astept un raspuns, poate ma lamuresc.



#2 Gianinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 10 June 2007 - 07:03 PM

Daca ti s-a cerut vechime caind ai dat accesul,ce treaba mai ai acum?




#3 petronelaa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 30 July 2009 - 08:08 AM

Vezi postareaNaftalina, la May 3 2007, 02:39 PM, a spus:

Concret, am dat examenul de acces la profesia de contabil autorizat cu studii superioare in noiembrie 2oo4. In mai 2005 am nascut. Din ian.2005, inainte sa nasc m-am inscris la untutore de stagiu. Cei de la CECAR mi-au zis ca daca urmeaza sa nasc sa ma inscriu la stagiu colectiv pentru ca acesta se ia in calcul dar cel la tutore nu, pentru ca eu cum mqa duc acolo daca o sa fiu in concediu de ingrijire copil? In mai mi se termina concediul si normal si anul 2 de stagiu si abar nu am ce sa fac mai departe ca vechime in munca nu se considera concediul de ingrijire copil din cate stiu eu. Astept un raspuns, poate ma lamuresc.

si pe mine ma intereseaza acest subiect.....stie cineva? au vreo problema cei de la CECCAR daca esti in concediu de maternitate sau in concediu de crestere copil in timpul stagiului? :lostit (13):



#4 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 30 July 2009 - 10:16 AM

Citez din Regulamentul CECCAR privind stagiul:
(3) La cererea stagiarului, depusă în cel mult două luni de la promovarea examenului de admitere, stagiul poate fi prelungit sau suspendat printr-o hotărâre a consiliului filialei Corpului după cum urmează:
a) prelungirea stagiului, care nu se poate face decât pentru o perioadă de maximum 3 ani, poate fi dată în una sau mai multe etape;
b) suspendarea poate fi acordată în primii 2 ani, pe perioade care nu depășesc 12 luni fiecare. Orice reînnoire a unei perioade de suspendare, formulată în cadrul acestei durate de 2 ani, trebuie să facă obiectul unei hotărâri a consiliului filialei Corpului. Durata serviciului militar și concediul legal de maternitate sau pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani nu sunt luate în calcul în cei 2 ani de suspendare.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#5 myrelutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 01 August 2009 - 06:51 AM

Vezi postareapetronelaa, la Jul 30 2009, 09:08 AM, a spus:

Vezi postareaNaftalina, la May 3 2007, 02:39 PM, a spus:

Concret, am dat examenul de acces la profesia de contabil autorizat cu studii superioare in noiembrie 2oo4. In mai 2005 am nascut. Din ian.2005, inainte sa nasc m-am inscris la untutore de stagiu. Cei de la CECAR mi-au zis ca daca urmeaza sa nasc sa ma inscriu la stagiu colectiv pentru ca acesta se ia in calcul dar cel la tutore nu, pentru ca eu cum mqa duc acolo daca o sa fiu in concediu de ingrijire copil? In mai mi se termina concediul si normal si anul 2 de stagiu si abar nu am ce sa fac mai departe ca vechime in munca nu se considera concediul de ingrijire copil din cate stiu eu. Astept un raspuns, poate ma lamuresc.

si pe mine ma intereseaza acest subiect.....stie cineva? au vreo problema cei de la CECCAR daca esti in concediu de maternitate sau in concediu de crestere copil in timpul stagiului? :lostit (13):
De ce sa fie probleme? :smile:

In 2005 am luat examenul de acces contab autorizat, in mai 2007 am nascut si in 2008 in toamna am dat examenul de iesire.

Singura problema e daca vrei sa profesezi ca liber profesionist (PFA) daca iei indemnizatie d ecrestrea copilului ti se poate sista.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL