Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Creanta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Creanta

4 replies to this topic

#1 yo2lux

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 03 May 2007 - 04:51 PM

Nu am cunostinte in contbailitate, va rog nu radeti de intrebarea pe care o pun :smile:
Imi puteti explica ce se intelege prin cuvantul "creanta" ?

M-am uitat in DEX, spune asa:
Dreptul creditorului de a pretinde de la debitor să dea, să facă sau să nu facă ceva;

As avea nevoie de un exemplu din lumea reala.

Multumesc!



#2 Vartosul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 May 2007 - 06:09 PM

Creanta este, intr-un fel, antonimul datoriei.

Sa spunem ca te-am imprumutat cu 500 RON.

Tu imi datorezi 500 RON iar eu am o creanta fata de tine de 500 RON. Creanta pe care o pot ceda, eventual, unui tert.




#3 Nanette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 May 2007 - 07:11 PM

Vezi postareayo2lux, la May 3 2007, 05:51 PM, a spus:

Nu am cunostinte in contbailitate, va rog nu radeti de intrebarea pe care o pun :smile:
Imi puteti explica ce se intelege prin cuvantul "creanta" ?

M-am uitat in DEX, spune asa:
Dreptul creditorului de a pretinde de la debitor să dea, să facă sau să nu facă ceva;

As avea nevoie de un exemplu din lumea reala.

Multumesc!

Suma de bani sau alte valori pe care o persoana numita creditor o acorda unei alte persoane, numita debitor, pe o anumita perioada de timp, reprezinta pentru creditor (de exemplu o banca comerciala) o creanta (suma ce urmeaza sa o incaseze), in timp ce pentru debitor suma reprezinta o datorie, un debit.
Creditorul are rolul unui imprumutator unde creanta (suma imprumutata) reprezinta o datorie pentru debitorul care este imprumutatul.



#4 yo2lux

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 03 May 2007 - 08:08 PM

Multumesc mult, iti raman dator !



#5 Nanette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 May 2007 - 07:47 PM

Vezi postareayo2lux, la May 3 2007, 09:08 PM, a spus:

Multumesc mult, iti raman dator !

ma bucur ca te-am putut ajuta






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL