Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Lucrare de licenta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Lucrare de licenta

11 replies to this topic

#1 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 04 May 2007 - 07:59 AM

As avea si eu nevoie de indrumare pt intocmirea lucrarii de licenta cu tema "Contabilitatea trezoreriei la SC..... ", mai ales ca timpul care mi-a ramas este foarte scurt.
Multumesc anticipat tutoror celor ce ma pot ajuta cu materiale, etc.....
Adresa mea de mail este : Bica_rodica@yahoo.com



#2 nikko

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 May 2007 - 08:05 PM

Vezi postareaBica Rodica, la May 4 2007, 08:59 AM, a spus:

As avea si eu nevoie de indrumare pt intocmirea lucrarii de licenta cu tema "Contabilitatea trezoreriei la SC..... ", mai ales ca timpul care mi-a ramas este foarte scurt.
Multumesc anticipat tutoror celor ce ma pot ajuta cu materiale, etc.....
Adresa mea de mail este : Bica_rodica@yahoo.com

Hi, numele meu este nicoleta si as fii foarte recunoscatoare daca mi-ai putea trimite ceva legat de istoricul situatiilor financiare. mailul meu este nikko_lro@yahoo.com multumesc




#3 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 22 May 2007 - 05:54 PM

Daca esti buna, nu vrei sa-mi trimiti si mie ceva, daca ai primit materiale? ...mai este cineva in situatia ta...please...adresa mea este miredo0702@yahoo.com.



#4 dalissa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 May 2007 - 06:21 PM

Vezi postareaBica Rodica, la May 4 2007, 08:59 AM, a spus:

As avea si eu nevoie de indrumare pt intocmirea lucrarii de licenta cu tema "Contabilitatea trezoreriei la SC..... ", mai ales ca timpul care mi-a ramas este foarte scurt.
Multumesc anticipat tutoror celor ce ma pot ajuta cu materiale, etc.....
Adresa mea de mail este : Bica_rodica@yahoo.com

buna tuturor. va rog mult de tot sa imi dati si mie o idee ce as putea sa scriu la un studiu de caz - lucrare de licenta cu tema "intocmirea si prezentarea situatiilor financiare", pentru ca despre politici contabile mi se pare prea putin de scris si nici nu prea ma pricep la conta foarte bine. daca vrea cineva sa imi raspunda, ii sunt recunoscatoare



#5 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 23 May 2007 - 12:50 PM

politici contabile, analiza indicatorilor, eu zic ca este destul de facut, iar ca suport ai programul ministerului finantelor pentru bilant si cele 10 note explicative. :smile:



#6 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 24 May 2007 - 06:55 AM

Ai putea sa te folosesti de OMF1752/2005, care actualmente este cel care reglementeza situatiile financiare anuale.Daca nu il ai da-mi un mail si ti-l trimit !



#7 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 24 May 2007 - 08:01 AM

Vezi postareadalissa, la May 22 2007, 07:21 PM, a spus:

buna tuturor. va rog mult de tot sa imi dati si mie o idee ce as putea sa scriu la un studiu de caz - lucrare de licenta cu tema "intocmirea si prezentarea situatiilor financiare", pentru ca despre politici contabile mi se pare prea putin de scris si nici nu prea ma pricep la conta foarte bine. daca vrea cineva sa imi raspunda, ii sunt recunoscatoare


Studiu de caz la Sc X
1. Prezentarea generala a Sc X
2.Operatiuni financiare in cursul anului "n"
3.Lucrari contabile de inchidere - operatii de regularizare, inregistrarea diferentelor la inventar, diferente de curs valutar, operatii privind provizioanele etc
4. Inchiderea conturilor si obtinerea rezultatului .
5.Impozitare, repartizare profit..etc
6. Intocmire situatii financiare
7. Analiza pe baza situatiilor financiare


8....Succes :smile:
georgi30



#8 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 28 May 2007 - 09:55 PM

Am terminat partea de contabilitate a trezoreriei, insa profesorul coordonator mi-a modificat titlul si structura lucrarii si acum se numeste " Contabilitatea si gestiunea trezoreriei ".Aveti idee de ceva materiale legate de gestiunea trezoreriei?? Eu am ceva, dar e legat de managementul trezoreriei, iar profesorul mi-a spus sa pun accent pe metode de imbunatatiri ale gestiunii s.a.m.d. :smile:
Va multumesc anticipat !



#9 iozsef39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 May 2007 - 01:13 AM

Poate te poti orienta de aici:
am vrut sa atasez un fisier dar, nu am spatiu suficient asa ca...........o sa insir aici:
În gestiunea trezoreriei agentului economic se tine cont de trei principii:
- utilizarea eficienta a creditelor;
- utilizarea eficienta a excedentelor de trezorerie;
- evitarea pe cât posibil a costurilor creditoare.
Gestiunea trezoreriei
Gestiunea trezoreriei constituie activitatea cea mai importantă în cadrul
gestiunii financiare a întreprinderii întrucât prin trezorerie se pot determina
rezultatele obținute în urma activității desfășurate și modul în care obiectivele
stabilite în cadrul procesului decizional sunt îndeplinite.
Într-o abordare generală, trezoreria reprezintă surplusul financiar degajat de
activitatea economică a firmei iar dimensiunea acesteia poate fi calculată ca
diferență dintre fondul de rulment și necesarul de fond de rulment al firmei.
O altă modalitate propusă pentru determinarea trezoreriei este cea bazată pe
evaluarea activelor și pasivelor de trezorerie, respectiv a lichidităților și
elementelor de activ considerate active de trezorerie din care se deduc elemente
de pasiv precum creditele pe termen scurt.

Obiectivul principal al activității decizionale în sfera gestiunii trezoreriei este
asigurarea rentabilității întreprinderii. În acest sens deciziile trebuie să urmărească
un management eficient al disponibilităților bănești, minimizarea costurilor
implicate de finanțarea activității și optimizarea plasării excedentelor de trezorerie
pe termen scurt.

Decidenții trebuie să fie în măsură să aprecieze gradul în care decalajele ce
survin între încasări și plăți pot afecta desfășurarea celorlalte procese iar, prin
minimizarea cheltuielilor financiare și o bună gestiune a fluxurilor de lichidități să
se poată diminua necesarul de finanțare, ce implică plata unor dobânzi și
comisioane.
Datorită complexității și dinamicii fenomenelor financiare în sfera trezoreriei,
utilizarea instrumentelor informatice a survenit ca un fapt normal, acestea
aducându-și aportul în activitatea decizională în special prin facilitarea simulărilor
și rezolvarea problemelor de optimizare.
Trezoreria, ca administratie, este serviciul public însarcinat cu gestiunea fondului public , în sensul casieriei, dar mai ales cu asigurarea echilibrului permanent dintre încasarile generatoare de lichiditati si plati exigibile , dintre veniturile publice si cheltuielile publice, finantarea deficitului bugetar, gestionarea datoriei publice si altele, toate acestea conurând la asigurarea echilibrului ,monetar si a echilibrului general al economiei.
Gestiunea banului public constituie o misiune esentiala a trezoreriei. In prezent, chiar in perioade de echilibru bugetar, sau de usoara dezechilibrare, Trezoreria Statului este investita cu o misiune importanta: asigurarea ritmiticitatii si corectitudinii procesului de incasare a veniturilor bugetare si de efectuare a cheltuielilor exigibile, ea veghand totodata si asupra amenanjarii temporale si spatiale a fondurilor necesare realizarii celui de-al doilea deziderat (realizarea cheltuielilor exigibile). La intersectia tuturor miscarilor de fonduri se releva, intradevar, problema echilibrului Trezoreriei Publice, care constituie responsabilitatea zilnica a Directiei Generale a Trezoreriei Statului, echilibru care are de fapt prioritate asupra tuturor celorlalte, deoarece Statul nu se poate afla in situatia incetarii platilor fara a antrena consecinte economice, sociale si politice al caror impact este perfect previzibil. In acest sens, administrarea Trezoreriei Statului reprezinta o functie de incredere, pe care o indeplinesc functionarii publici de elita.
Activitatile care se manifesta preponderent in exercitarea functiilor traditionale ale trezoreriei (de casier public si de banca a sectorului public) sunt cele referitoare la centralizarea si gestionarea fondurilor publice.
Realizarea politicii economice in Romania, in perioada de tranzitie de la un sistem economic la altul, pe baza de programe complexe cu obiective specifice, a impus schimbari importante si in domeniul finantelor publice.
Pana in anul 1990, executia de casa a bugetului de stat se efectua prin Banca Nationala a Romaniei, care avea ca atributii:
- incasarea veniturilor bugetare si evidenta acestora pe capitole, subcapitole, platitori;
- platile de casa, pe capitole de cheltuieli, pe ministere si institutii subordonate acestora;
- exercitarea controlului asupra eliberarii de fonduri de la bugetul de stat (in numerar si din cont) catre institutiile publice pentru acoperirea cheltuielilor aprobate in limita creditelor bugetare deschise pe destinatii de catre Ministerul Finantelor Publice;
- pastrarea conturilor de disponibilitati ale bugetelor locale, ale institutiilor publice pentru mijloacele extrabugetare si fondurile cu destinatie speciala;
- transmiterea informatiilor catre Ministerul Finantelor Publice privind executia bugetului de stat.
Reorganizarea bancara din anul 1991 a debutat cu redefinirea functiilor si atributiilor Bancii Nationale a Romaniei, aceasta devenind institutia unica de emisiune monetara a Statului, de stabilire a politicii monetare, de credit si valutare, de gestionare a rezervelor oficiale si de supraveghere a activitatii celorlalte banci. Dintre atributiile pe linia executiei de casa a bugetului de stat au ramas in vigoare doar cele referitoare la deschiderea si mentinerea contului curent al Trezoreriei Statului, in vederea evidentierii disponibilitatilor pe care Statul le detine la un moment dat, precum si efectuarea decontarilor intermediare si finale ale acesteia in raport cu celelalte institutii financiare de pe teritoriul Romaniei.
Pentru o scurta perioada de timp, atributiile privind incasarea si efectuarea platilor sectorului public au fost transmise catre bancile comerciale (in speta catre Banca Comerciala Romana). Avand in vedere, insa, ca desfasurarea executiei bugetare prin bancile comerciale crea dificultati in ceea ce priveste:
-controlul asupra operatiunilor,
-complica fluxurile monetare si
-prelungea termenele de raportare a datelor privind executia bugetara, cu influente negative asupra procesului de urmarire a executiei si a echilibrului bugetar, precum si datorita nerezolvarii problemei existentei unitatilor teritoriale din anumite orase si municipii, aceasta solutie a fost rapid abandonata.
S-a trecut la elaborarea unui nou cadru legislativ, care prevedea noi atributii in sarcina Ministerului Finantelor Publice, atributii legate de crearea unui sistem propriu pentru urmarirea executiei bugetare, cu ajutorul caruia sa se coordoneze in mod eficient, problemele politicii financiare de care raspunde, asa cum se procedeaza in majoritatea tarilor cu economie de piata.

Aceasta postare a fost editata de iozsef39: 29 May 2007 - 01:19 AM




#10 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 02 June 2007 - 08:22 PM

Am renuntat la partea de gestiune a trezoreriei dupa o discutie cu profesorul coordonator, iar acum am ajuns la Studiu de caz privind operatiunile de trezorerie la Sc.....Aveti idee cum ar trebui sa arate acest studiu de caz?? CA ma gandesc ca nu o sa incep sa insir operatii ca la o monografie contabila?!; sau asa trebuie ??
Multumesc pentru orice sfat !!



#11 tix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 03 June 2007 - 01:00 PM

Vezi postareaBica Rodica, la Jun 2 2007, 09:22 PM, a spus:

Am renuntat la partea de gestiune a trezoreriei dupa o discutie cu profesorul coordonator, iar acum am ajuns la Studiu de caz privind operatiunile de trezorerie la Sc.....Aveti idee cum ar trebui sa arate acest studiu de caz?? CA ma gandesc ca nu o sa incep sa insir operatii ca la o monografie contabila?!; sau asa trebuie ??
Multumesc pentru orice sfat !!
Un studiu de caz presupune insiruirea de operatiuni exact ca la o monografie, dar trebuie sa mai pui la inceput ceva date de prezentare a societatii pt care faci studiul si bineinteles monografia sa aibe si valori



#12 nicellena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 June 2007 - 03:48 PM

As avea si eu nevoie de un studiu de caz pentru lucrarea de licenta cu tema " Elaborarea bugetului de trezorerie la SC..... ", nu prea mai am timp.
Multumesc anticipat tutoror celor ce ma pot ajuta.

Astept raspunsurile voastre la adresa de e-mail nicellena@yahoo.com :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL