Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
export forta de munca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


export forta de munca

7 replies to this topic

#1 zsimona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 04 May 2007 - 10:49 AM

Seful meu vrea sa faca export de forta de munca. de fapt nu stiu daca e corect spus export pt ca e posibil sa fie tara din UE. Stiti sa imi spuneti ceva despre asta, sau sa imi spuneti unde sa citesc?
Multumesc



#2 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2007 - 07:31 PM

Nu stiu legea ,dar te sfatuiesc sa te uiti pe site -ul ITM . Trebuie sa fi firma autorizata pt. activitatea asta.




#3 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 04 May 2007 - 08:21 PM

E o mare nestiinta in domeniul asta. Eu ma chinui din ianuarie si tot aflu cate o informatie care uneori se dovedeste a fi buna sau nu.
Eu am urmatorul caz: Firma din Romania are contract de executari lucrari cu o firma din Italia. Firma din Romania pe baza contractului a detasat muncitori in Itlaia pe perioada contractului de lucrari in Italia.
Muncitorii au contracte de munca inregistrate in Romania si platesc contributiile in Rommania.
In Italia daca vine un control se cere formularul E 101 si mai e un E xxx.
E 101 il obtii de la CNPAS Bucuresti dupa ce faci un dosar plin de acte. Trebuie sa indeplinesti niste conditii , daca nu le indeplinesti atunci te duci in Italia si trebuie sa ceri de acolo acel formular si trebuie sa platesti contributile salariale in Italia.
Marea mea nedumirire e ca muncitorii mei au contract inregistrat in Romania, au salariu sa zicem de 600 lei, dar in Italia contributiile se platesc la suma de 1200 euro. Eu ce fac aici in Romania cu declaratiile cu salariile. Asta inca n-am aflat si umblu de nebuna pe la camera de munca, sanatate, cpensii. In Brasov astia nu stiu nimic.
De la Finante am aflat ca daca firma din Romania realizeaza venituri in Italia si sta mai mult de 6 luni acolo el este obligat sa plateasca impozitul pe profitul lui in Italia.
Nu stiu cum sa fac sa evit dubla impunere.
Ma poate ajuta cineva?
:tongue: :smile:
Masinile au bare de protectie, creioanele au guma de sters pentru ca oamenii gresesc !



#4 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 06 May 2007 - 07:29 PM

trebuie sa ai in statut CAEN 7450 , sa ai contract cu angajatorul din strainatate si cu salariatii in tara cu clauza de mobilitate sau cu persoane fizice si obtii comision de la angajatorul extern .Se depune si la ITM o instiintare si este o taxa mare nu mai stiu cat dar ei au un birou special pentru asta , cere informatii dosar de acolo .Nu este complicat , dar atentie cu clauzele din contract sa fie respectate , sa fii sigura unde ii trimiti si pe ce bani , care-i pot lua sotiile pe card in tara .



#5 dufy2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 08 May 2007 - 10:55 PM

Vezi postareaMarinna, la May 4 2007, 09:21 PM, a spus:

E o mare nestiinta in domeniul asta. Eu ma chinui din ianuarie si tot aflu cate o informatie care uneori se dovedeste a fi buna sau nu.
Eu am urmatorul caz: Firma din Romania are contract de executari lucrari cu o firma din Italia. Firma din Romania pe baza contractului a detasat muncitori in Itlaia pe perioada contractului de lucrari in Italia.
Muncitorii au contracte de munca inregistrate in Romania si platesc contributiile in Rommania.
In Italia daca vine un control se cere formularul E 101 si mai e un E xxx.
E 101 il obtii de la CNPAS Bucuresti dupa ce faci un dosar plin de acte. Trebuie sa indeplinesti niste conditii , daca nu le indeplinesti atunci te duci in Italia si trebuie sa ceri de acolo acel formular si trebuie sa platesti contributile salariale in Italia.
Marea mea nedumirire e ca muncitorii mei au contract inregistrat in Romania, au salariu sa zicem de 600 lei, dar in Italia contributiile se platesc la suma de 1200 euro. Eu ce fac aici in Romania cu declaratiile cu salariile. Asta inca n-am aflat si umblu de nebuna pe la camera de munca, sanatate, cpensii. In Brasov astia nu stiu nimic.
De la Finante am aflat ca daca firma din Romania realizeaza venituri in Italia si sta mai mult de 6 luni acolo el este obligat sa plateasca impozitul pe profitul lui in Italia.
Nu stiu cum sa fac sa evit dubla impunere.
Ma poate ajuta cineva?
:thumbup: :smile:

Si eu! Si eu! Si eu!

Am aceeasi situatie... Trebuie sa ne unim fortele! De la ITM Pitesti au zis ca nu mai trebuie nimik! Ma sperii cu ceea ce povestesti!

Ai o adresa de mail?! Poate ne ajutam reciproc mai mult...

Mult spor tuturor! :tongue:



#6 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 11 May 2007 - 04:05 PM

marinaconstantin@yahoo.com

Referitor la Itm , ei nu cer nimic. Doar sa ai contract de munca cu muncitorii si scrii la locul de munca "LA BENEFICIAR"

Ce nu inteleg eu e cum sa fac sa nu plateasca si aici si in Romania. Ca atunci e dubla impunere.
Nu are nimeni un caz asemanator? :thumbup: :smile: De 3 luni ma chinui sa aflu ceva.
Eu fac declaratii aici in Romania , el face declaratii acolo in Italia si pana acum nu face decat sa plateasca in ambele locuri.
Si cum ii inregistrez eu in contabilitate respectivele dari ? ca el plateste pt. 1 persoana contyributii la 1200 euro, si in romania muncitorul are salariul de 600 lei. :thumbup:

Sau sa-m :tongue: i dea cineva un sfat , o idee ..... cineva mai experimentat ?
Masinile au bare de protectie, creioanele au guma de sters pentru ca oamenii gresesc !



#7 marius26gl

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 May 2007 - 03:03 PM

Nu inteleg de ce avetzi probleme. Rezolvarea e foarte simpla. Ati spus ca persoanele care se deplaseaza in Italia sunt angajati cu forme legale in Romania. In aceasta situatie societatile dvs. presteaza o activitate(constructii, reparatii etc nu importa) in folosul unor persoane fizice sau juridice italiene. Faptul ca angajatii dvs sunt in Italia si presteaza o activitate in acea tara nu nashte insa obligatii pentru dvs. fata de statul italian cu privire la asigurarile de sanatate deoarece Roamania are deja acorduri semnate cu aceasta tara, iar in cazul in care salariatul dvs sufera vre-o vatamare el primeshte ajutor medical de la unitatile sanitare din acest stat tocmai in baza acestor acorduri.
Cu privire la controalele pe care "deshteptii" de iotalieni le fac eu va propun sa ii tratati mai in sila si sa le spuneti ca angajatii dvs sunt cu acte in regula in romania iar in italia se afla in baza unei DELEGATII DE SERVICIU. Delegarea angajatilor intr-un alt stat comunitar nu genereaza si obligatii fata de statul respectiv pentru angajator. E destul sa facetzi totul ca la carte aici in romania si sa va asigurati cu hartiile necesare (consulta codul muncii cu privire la DELEGARE) si totul se rezolva de la sine. Nu trebuie sa va ganditi ca angajatii dvs se afla in ilegalitate acolo atata timp cat ei sunt legal angajati in Romania.
Societatea la care lucrez trimite saptamanal oameni in Italia doar in baza unor ordine de serviciu, delegatii.
Daca e un control reprezentantul societatii face dovada ca acestia sunt angajatii firmei iar firma deruleaza un contract legal pe teritoriul Italiei.

Pentru alte nelamuriri va stau la dispozitie.



#8 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 16 May 2007 - 05:19 PM

Si totusi ... nu ma las
Din atatea persoane nimeni nu are nici o idee?
Masinile au bare de protectie, creioanele au guma de sters pentru ca oamenii gresesc !






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL