Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Monografie contabila in domeniul agricol/silvic/zootehnic - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Monografie contabila in domeniul agricol/silvic/zootehnic

agricutura
91 replies to this topic

#1 CATI

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 20 February 2005 - 11:06 AM

Stie cineva cum se contabilizeaza corect cheltuielile in agricultura? Mai exact ,cheltuielile facute in campania de toamna pentru insamintarea culturilor (motorina, ingrasaminte, samanta)avind in vedere ca veniturile se realizeaza in anul urmator.Am cautat peste tot o monografie contabila si nu am gasit. Singurul loc unde am gasit ceva pomenit de modul de contabilizare a arendei sunt Instructiunile de inchidere a exercitiului financiar 2002 si anume: constituirea obligatiei fata de arendas conform contractelor de arenda(612=401 sau 462 dupa caz daca este persoana fizica sau juridica, la cost de productie.
411=%
701
4427 la acordarea cotei (la cost de productie)in natura conform contract . pe baza de factura sau 462(401)=5121(5311) cand plata se face in bani,compensandu-se 462(401)=411
Eu cred ca se inregisreaza 331sau 332=711 cu c/v ch. si se revine in anul urmator 711=331(332), la fel ca la productia neterminata in industrie.

Multumesc anticipat pentru raspuns.



#2 Dok

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:

Postat 20 February 2005 - 11:43 PM

Da, art.332-711 la nivelul costurilor efective, pentru actiunile cu finalitate in anul urmator, mi se pare ca este corect, pentru ca astfel este indeplinita conditia deductibilitatii cheltuielilor aferente veniturilor realizate intr-un exercitiu. Stii ca impozitul se calculeaza si se plateste anual, asa ca acest "tratament" se aplica numai la finele anului. Si cu arenda este corect cum ai afirmat; Plata in natura obliga la colectare tva. Atentie daca pamantul arendat apartine unei pers.juridice platitoare de tva , sunt problem! Arendarea (pentru arendas) este scutita de tva.




#3 CATI

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 21 February 2005 - 10:33 AM

Multumesc mult pentru raspuns Dok.



#4 ingrid_rogo

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 01 June 2005 - 03:23 PM

Ma intereseaza inregistrarile contabile in cazul unui SRL cu obiect de activitate arendarea terenurilor agricole de la persoane fizice. Ce fac cu cheltuielile efectuate pentru productia anului urmator (471?)? Cum se inregistreaza acordarea drepturilor (natura sau bani) catre proprietarii terenurilor (am gasit undeva ca se emite factura :shock: )? MULTUMESC!
ingrid



#5 valeria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 210 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara
  • Interests:sa fim cat mai buni

Postat 03 July 2005 - 08:51 AM

Abia acum am vazut intrebarea ta.Toate cheltuielile le introduci normal pe conturile de 6xx iar la sfarsit de luna stabilesti neterminata pe care o inregistrezi 331=711.Eu folosesc un tabel in xcel iar luna urmatoare fac prin diferenta.Toate astea pana la recoltare cand te inregistrezi cu productia iar neterminata iti scade si faci 711=331.
pentru drepturile oamenilor inregistrezi 658=462
cand le acorzi aceste drepturi pe baza de tabel 462=345
factura 461=%
704
4427
462=461



#6 Isabela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alexandria

Postat 30 August 2005 - 09:46 AM

Am si eu o societate , un srl care face agricultura.
Am inregistrat la fel pana acum , dar acum el vinde floarea soarelui la o alta societate . Eu i-am spus sa faca factura dar el spune ca ar vrea sa o dea cu borderou de achizitie. Din cate stiu eu acest borderou se foloseste numai pentru persoane juridice. Gresesc cumva ?
Va rog help si mai am multe intrebari
Va rog sa-mi spune-ti si mie legi sau orice m-ar ajuta sa ma lamuresc odata cu agricultura asta.
Multumesc

scuze ,am vrut sa zic borderou de achizitie se foloseste doar pt. persoane fizice.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 February 2009 - 09:59 PM




#7 popescudaniela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:roman
  • Interests:noutati

Postat 03 February 2006 - 02:56 PM

cine imi poate spune cum se inregistreaza la o S.C......S.R.L. terenul in arenda,si plata arendei(proprietarii nu sunt actionari,doar pe baza contract de arenda),ce conturi se folosesc?



#8 TACU OVIDIU VIRGIL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:galati
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, contabilitate de gestiune, analiza economica, eficienta, microeconomie, macroeconomie...

Postat 31 May 2006 - 05:33 PM

poate cineva sa-mi arate monografia contabila aferenta contractelor de arendare?
multumesc!
tacuovidiuvirgil



#9 Ioan P.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 02 June 2006 - 02:29 PM

Eu inregistrez plata arendei:

1. 612 = 462 arenda - pe baza contractului de arenda

2a. 462 = 5311/512 - plata in bani a arendei

sau/si

2b. 4111 = 701 - facturarea produselor pt plata in natura
4427

si concomitent 462 = 4111 - compensare

O zi buna



#10 Ioan P.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 02 June 2006 - 02:32 PM

Primul raspuns este pt arenda platita pers fizice.

La pers juridice

1. 612 = 401 - arenda pe baza facturii primita de la proprietar
4426

2a. 401 = 531/512 - plata arendei in bani

si/sau
2b. 4111 = 701 -facturare produse catre proprietar
4427
401 = 4111 - compensare facturi



#11 TACU OVIDIU VIRGIL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:galati
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, contabilitate de gestiune, analiza economica, eficienta, microeconomie, macroeconomie...

Postat 02 June 2006 - 04:33 PM

multumesc!
tacuovidiuvirgil



#12 cristina0830

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 October 2006 - 02:26 PM

:( buna ziua
va rog sa imi spune-ti cum este mai corect sa inregistrezi in contabilitate graul cultivat,ce documente sunt necesare si cum inregistrez graul dat arendasilor conform contractului si cum inregistrez contabil
va multumesc anticipat



#13 cristina0830

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 October 2006 - 02:21 PM

buna ziua
ma refeream la o firma,srl
sau poate chiar la o asociatie
multumesc



#14 vkathy_34

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 October 2006 - 08:11 PM

Referitor la agricultura: se lucreaza cu productie neterminata -( la grau, din anul precedent). Graul recoltat -se inregistreaza productia obtinuta. Pentru inregistrarea productiei se utilizeaza bon de insotire produse. Pentru arenda datorata arendatorilor (proprietarilor de teren) se intocmesc facturi, conform contractelor inregistrate la consiliul local de pe raza localitatii. Cantitatile de grau se factureaza la pretul de productie si se colecteaza TVA. Pentru cei care doresc contravaloarea cantitatii de grau, se intocmesc dispozitii de plata pentru suma calculata.
In mare, asta ar fi.



#15 cristina0830

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 November 2006 - 04:03 PM

multumesc



#16 Nanette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 January 2007 - 05:37 PM

Mi s-a propus de curand sa iau o evidenta contabila a unei societati comerciale nou infiintate care are o activitate...agricola. Societatea detine terenuri agricole pe care le insamanteaza,...etc. si vinde produsele obtinute. Desi am o vechime de 11 ani in domeniul contabilitatii, constat cu stupoare, (rusinea mea), ca nu stiu nimic despre acest domeniu. Ma poate ajuta cineva care lucreaza cu asa ceva? please!!!!!
Va multumesc anticipat



#17 ursu mirela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:Arad
  • Interests:nuotati legislative, examen expert

Postat 16 February 2007 - 06:47 PM

Eu lucrez la o societate comerciala care are activitate agricola detine terenuri pe care le insamanteaza obtine culturi vinde produsele obtinute , detine terenuri in arenda atat de la persoane fizice cat si juridice pentru care plateste arenda fie in bani fie in produse.
ex recoltarea sfeclei de zahar
nota de predare 345=711
vanzarea produselor obtinute
711=345 la intocmirea avizului se descarca gestiunea
418=%
701
4428
la intocmirea facturii
411=418
4428=4427

terenurile detinute in arenda de la persoane fizice se inregistreaza astfel pe cheltuiala
612=462
la acordarea arendei in bani
462=5311
sau
462=5121
daca arenda se acorda in produsele obtinute exemplu 400 kg grau /ha
711=345
411=%
701
4427
Sper sa te fi ajutat putin.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 February 2009 - 10:04 PM




#18 Nanette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 February 2007 - 07:00 PM

Multumesc mult pentru raspuns.
Cum se calculeaza impozitul pe venitul agricol?



#19 FlorinN

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 19 April 2007 - 11:22 AM

Vezi postareaursu mirela, la Feb 16 2007, 07:47 PM, a spus:

daca arenda se acorda in produsele obtinute exemplu 400 kg grau /ha
711=345
411=%
701
4427
Sper sa te fi ajutat putin.
Dar conform codului fiscal arendarea nu este scutita de TVA ? (art 141 alin 2 lit e)
atunci dispare TVA daca produsele se acorda in natura.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 February 2009 - 10:05 PM




#20 iulica.56

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:DIOSTI-JUD.DOLJ
  • Interests:PROBLEME CONTABILITATE DE ORICE FEL.

Postat 20 April 2007 - 09:35 AM

ai dreptate arendarea este scutita,nu si plata arendei.plata arendei este stipulata in HG 44/2004 la art.128 pct.4 al 2 unde zice:
se cosidera livrare de bunuri ,in sensul art 128 al 1 din Cod fiscal produsele retinute drept plata in natura a prestatiei efectuate de persoane impozabile .PRECUM SI PLATA IN NATURA A ARENDEI.
nimeni nu le stie pe toate si niciodata nu este prea tirziu pentru a invata.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL