Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit... dividende - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozit... dividende

5 replies to this topic

#1 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 08 May 2007 - 12:31 PM

Ma intreb unde as putea gasi ceva precizari in legatura cu o situatie anume: dividende distribuite in 2001, 2002, 2003 neplatite in totalitate pana in prezent, pt care s-au achitat impozitele pe dividende la temenul legal stabilit(31 dec al anului urmator celui in care s-au distribuit, iar cota de impozitare era de 5%) si in prezent se doreste plata unei parti din aceste dividende si intrebarea era daca mai trebuie achitata diferenta pana la 16% cat este impozitul acum, sau e ok ca s-a achitat impozitul la vremea respectiva in cota de 5%.



#2 ramona_banica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 08 May 2007 - 12:38 PM

Parerea mea este ca intrucat cota de impozitare pentru dividendele din anii anteriori a fost respectata, acum nu-ti ramane decat sa inregistrezi articolul contabil 457=5311 daca faci plata. Si eu am aceeasi situatie, am analitice la 457 pt fiecare an in parte, deci o evidevta clara. Consider ca soldul lui 457 aferent dividendelor din anii anteriori este suma neta ce trebuie ridicata de asociati.




#3 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 08 May 2007 - 12:46 PM

Vezi postareaiulie012006, la May 8 2007, 01:31 PM, a spus:

Ma intreb unde as putea gasi ceva precizari in legatura cu o situatie anume: dividende distribuite in 2001, 2002, 2003 neplatite in totalitate pana in prezent, pt care s-au achitat impozitele pe dividende la temenul legal stabilit(31 dec al anului urmator celui in care s-au distribuit, iar cota de impozitare era de 5%) si in prezent se doreste plata unei parti din aceste dividende si intrebarea era daca mai trebuie achitata diferenta pana la 16% cat este impozitul acum, sau e ok ca s-a achitat impozitul la vremea respectiva in cota de 5%.


Scuze in loc de 5% era 10 %( :smile: )


Mersi de raspuns! Da, si eu am analitice pt fiecare an in parte cu dividendele aferente. Ma gandeam ca poate se precizeaza undeva clar treaba asta, ca daca s-a platit impozitul la vremea respectiva e ok. Dar probabil ca trebuie sa citim printre randuri si sa gandim logic si de acolo apare raspunsul. In ideea asta am scris, ca poate poate o exista ceva reglementat si daca intreaba cineva sa pot argumenta cu foile in fata.

Aceasta postare a fost editata de iulie012006: 08 May 2007 - 12:50 PM




#4 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 08 May 2007 - 01:40 PM

Vezi postareaiulie012006, la May 8 2007, 01:46 PM, a spus:

Ma gandeam ca poate se precizeaza undeva clar treaba asta, ca daca s-a platit impozitul la vremea respectiva e ok. Dar probabil ca trebuie sa citim printre randuri si sa gandim logic si de acolo apare raspunsul. In ideea asta am scris, ca poate poate o exista ceva reglementat si daca intreaba cineva sa pot argumenta cu foile in fata.

daca poti demonstra cu acte in regula ca ti-ai achitat obligatiile fiscale la termenele scadente pentru fiecare an in parte, e ok, daca nu.....te mai gandesti inca o data si faci ceea ce trebuie: platesti acum la cota de 16%.
Ideea e ca nu o sa gasesti nicaieri scris negru pe alb (decat in cazuri exceptionale si bine determinate de legiuitori) ceea ce doresti tu si asta pentru ca se pleaca de la prezumtia respectare a termenelor de plata scadente, legal stabilite, si nu dupa bunul plac al fiecaruia. Iti dai seama cate anexe ar trebui sa se faca in sensul de a face trimiteri la trimiteri la trimiteri la trimiteri..... pentru a se spune ce sa se faca in cazul in care nus-a facut ceea ce trebuia la momentul potrivit? :smile: Si nici nu vad de de ei ne-ar ajuta intr-atat de mult?! parerea mea :tongue:
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#5 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 08 May 2007 - 03:06 PM

Multumesc frumos de raspuns; am OP cu care am platit imp pe dividende la vremea respectiva si sunt la valoarea la care trebuia si la termenul la care trebuia, asadar e ok.



#6 tudorachee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti, Gara Obor
  • Interests:Contabilitate si afaceri

Postat 13 November 2007 - 03:15 PM

Vezi postareaiulie012006, la May 8 2007, 02:31 PM, a spus:

Ma intreb unde as putea gasi ceva precizari in legatura cu o situatie anume: dividende distribuite in 2001, 2002, 2003 neplatite in totalitate pana in prezent, pt care s-au achitat impozitele pe dividende la temenul legal stabilit(31 dec al anului urmator celui in care s-au distribuit, iar cota de impozitare era de 5%) si in prezent se doreste plata unei parti din aceste dividende si intrebarea era daca mai trebuie achitata diferenta pana la 16% cat este impozitul acum, sau e ok ca s-a achitat impozitul la vremea respectiva in cota de 5%.

Nu platesti diferenta






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL