Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
retineri salariale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


retineri salariale

23 replies to this topic

#1 MIHAELA CEAU

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 08 May 2007 - 02:12 PM

In firma noastra s-a decis a se retine unor angajati 10%din salariu. Eu sustin ca 10% din salariu de baza inseamna 53lei adica 528*10% si retin cei 53 lei din salariu net dar sefa mea sustine ca suma de 53 lei trebuie retinuta din brut.
:smile: Va rog ajutati-ma :tongue:



#2 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 10 May 2007 - 07:17 PM

Ce fel de retineri? Cu titlu de daune materiale? Nu poti retine cu acest titlu decat daca ai sentinta judecatoreasca. Sau cu titlu de penalizare pentru abateri disciplinare? In acest caz trebuie sa ai facuta cercetarea disciplinara. Sau poate persoanele respective sunt angajati pe post de gestionari?
Prea putine informatii ai dat. Plus ca pomenesti de suma de 528 lei. De aici sa intelegem ca acesta este salariul de incadrare a persoanelor respective?
Fii un pic mai explicit.
In toate cazurile insa, retinerile de acest tip NU afecteaza baza de calcul al contributiilor.

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 10 May 2007 - 07:19 PM

Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#3 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2007 - 04:17 PM

Ca penalizare poti reduce salariul de baza cu 10% (salariul de incadrare).
Ca retinere (imputare) poti retine numai din net, si numai in baza unei sentinte judecatoresti definitive.

Art. 264. - (1) Sancțiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul în cazul în care salariatul săvârșește o abatere disciplinară sunt:
a) avertismentul scris;
b) suspendarea contractului individual de muncă pentru o perioadă ce nu poate depăși 10 zile lucrătoare;
c) retrogradarea din funcție, cu acordarea salariului corespunzător funcției în care s-a dispus retrogradarea, pentru o durată ce nu poate depăși 60 de zile;
d) reducerea salariului de bază pe o durată de 1-3 luni cu 5-10%;
e) reducerea salariului de bază și/sau, după caz, și a indemnizației de conducere pe o perioadă de 1-3 luni cu 5-10%;
f) desfacerea disciplinară a contractului individual de muncă.
Art. 267. - (1) Sub sancțiunea nulității absolute, nici o măsură, cu excepția celei prevăzute la art. 264 alin. (1) lit. a), nu poate fi dispusă mai înainte de efectuarea unei cercetări disciplinare prealabile.
(2) În vederea desfășurării cercetării disciplinare prealabile, salariatul va fi convocat în scris de persoana împuternicită de către angajator să realizeze cercetarea, precizându-se obiectul, data, ora și locul întrevederii.
(3) Neprezentarea salariatului la convocarea făcută în condițiile prevăzute la alin. (2) fără un motiv obiectiv dă dreptul angajatorului să dispună sancționarea, fără efectuarea cercetării disciplinare prealabile.
(4) În cursul cercetării disciplinare prealabile salariatul are dreptul să formuleze și să susțină toate apărările în favoarea sa și să ofere persoanei împuternicite să realizeze cercetarea toate probele și motivațiile pe care le consideră necesare, precum și dreptul să fie asistat, la cererea sa, de către un reprezentant al sindicatului al cărui membru este.
(CODUL MUNCII)
Dragos



#4 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 22 May 2007 - 11:56 AM

ce ziceti e legal sa retin unui salariat care are de platit PENSIA ALIMENTARA cheltuielile postale aferente acestui serviciu...
multumesc :smile:



#5 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 22 May 2007 - 07:34 PM

Da, e legal.



#6 OANA TOMA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:harsova-constanta

Postat 30 May 2007 - 10:56 AM

Stie cineva daca cumva s-au modificat contributiile salariale pentru luna mai?
oana_toma



#7 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 30 May 2007 - 11:01 AM

Vezi postareaOANA TOMA, la May 30 2007, 11:56 AM, a spus:

Stie cineva daca cumva s-au modificat contributiile salariale pentru luna mai?
nu s-au modificat



#8 razvyrazvy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV

Postat 30 May 2007 - 11:16 AM

NU S-A MODIFICAT NIMIC !!!



#9 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 30 May 2007 - 07:28 PM

Cotele la contributiile salariale se modifica prin legea bugetului de stat, care se aproba de Parlament la finalul anului, si se aplica incepand cu data de 01 ianuarie a anului urmator (ex: Legea bugetului de stat pe anul 2007 a fost aprobata de Parlament la finalul anului 2006, iar aplicarea ei efectiva a inceput la data de 01 ianuarie 2007). :smile:



#10 albinutabv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 21 June 2007 - 03:06 PM

Buna ziua,

Va rog ajutati-ma cu o informatie, caci nu gasesc explicit prin legislatie.
Eu fac retineri din salariul net...in urma unor decizii de imputare aprobate de administrator.
Cat am voie sa retin din salariul omului?
Pana acum am retinut maxim 50% din net. Cineva mi-a spus ca ar trebui maxim 1/3.
Voi ce parere aveti? Daca stiti cumva si cadrul legal....

Multumesc
alee



#11 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 21 June 2007 - 04:28 PM

maxim 1/3.


codul muncii



#12 albinutabv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 28 June 2007 - 07:19 PM

Vezi postareaanaderol, la Jun 21 2007, 04:28 PM, a spus:

maxim 1/3.
codul muncii


Am mai cautat si am gasit asta:
Bucuresti, 24 ianuarie 2003.
Nr. 53.
Art. 164. - (1) Nici o retinere din salariu nu poate fi operatã, în afara cazurilor si conditiilor prevãzute de lege.
(2) Retinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decât dacã datoria salariatului este scadentã, lichidã si exigibilã si a fost constatatã ca atare printr-o hotãrâre judecãtoreascã definitivã si irevocabilã.
(3) În cazul pluralitãtii de creditori ai salariatului va fi respectatã urmãtoarea ordine:
a) obligatiile de întretinere, conform Codului familiei;
b) contributiile si impozitele datorate cãtre stat;
c) daunele cauzate proprietãtii publice prin fapte ilicite;
d) acoperirea altor datorii.
(4) Retinerile din salariu cumulate nu pot depãsi în fiecare lunã jumãtate din salariul net.
alee



#13 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 June 2007 - 02:39 AM

1. maxim 1/3 din salariul net ->temei:Codul Muncii din 24/01/2003: Art. 273. - alin. (2)
"Ratele nu pot fi mai mari de o treime din salariul lunar net, fără a putea depăși împreună cu celelalte rețineri pe care le-ar avea cel în cauză, jumătate din salariul respectiv. "

2. o rata lunara de acoperire a pagubelor mai mare de 1/3 din salariul net poti obtine doar prin executor judecatoresc, atunci cand in trei ani prejudiciul nu poate fi acoperit prin retinerile in acest cuantum maxim -> temei: Codul Muncii din 24/01/2003: Art. 275
"În cazul în care acoperirea prejudiciului prin rețineri lunare din salariu nu se poate face într-un termen de maximum 3 ani de la data la care s-a efectuat prima rată de rețineri, angajatorul se poate adresa executorului judecătoresc în condițiile Codului de procedură civilă. "
Viata este suma tuturor alegerilor tale



#14 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 August 2007 - 06:08 AM

Cu acordul salariatului (contract preluare leasing auto - spre exemplu) banuiesc ca se poate retine si tot salariul, la o adica...Care ar fi inregistrarile in conta? Voi cum procedati?
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#15 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 02 August 2007 - 08:32 AM

Vezi postareaMIHAELA CEAU, la May 8 2007, 02:12 PM, a spus:

In firma noastra s-a decis a se retine unor angajati 10%din salariu. Eu sustin ca 10% din salariu de baza inseamna 53lei adica 528*10% si retin cei 53 lei din salariu net dar sefa mea sustine ca suma de 53 lei trebuie retinuta din brut.

Art. 264. - (1) Sancțiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul în cazul în care salariatul săvârșește o abatere disciplinară sunt:
d) reducerea salariului de bază pe o durată de 1-3 luni cu 5-10%;

Din asta inteleg ca nu se retine din salariul de baza ci se diminueaza salariul de baza cu 5-10%, ceea ce presupune si o declarare la ITM si modificare in cartea de munca. Oricum, chiar daca ar fi o diminuare este un procent dintr-o suma bruta deci cred ca rezultatul este tot o suma bruta. In concluzie: se diminueaza salariul de baza (brut) cu 5-10% si toate retinerile (somaj, sanatate, CAS, impozit) se fac la salariul de baza diminuat.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#16 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 August 2007 - 10:16 AM

Sunt 2 cazuri diferite:
- reducerea salariului de baza cu 5-10%;
- penalizare cu 5-10%.

Pentru cazul penalizarilor cu 5-10% asa stiu si eu: se aplica 5-10% la brut si se retine din net. Deci Mihaela eu zic ca procedezi corect.



#17 AlexWritersBlock

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 17 August 2007 - 07:54 PM

am nevoie de ajutor la inregistrari privind retineri contributii de la unitate: accident de munca, concedii medicale, creante salariale

64580.1=4311.01
6548.02=4313.01
6458.03=4371.01

e bine asa ?
mai sunt si alte variante?

multumesc

Aceasta postare a fost editata de AlexWritersBlock: 17 August 2007 - 07:56 PM




#18 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 17 August 2007 - 10:43 PM

Da, mai sunt si alte variante!
Dar mai ai de invatat! Pana atunci...

Aceasta postare a fost editata de Brigante: 17 August 2007 - 10:46 PM




#19 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 18 August 2007 - 06:44 AM

Brigante tu de unde ai rasarit omule? Esti cumva frate cu .............?!!! :celb (6): Daca ai de dat un raspuns la problema da-l...daca nu, abtine-te ca e mai elegant. :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 18 August 2007 - 11:33 AM
Fara atacuri la persoana, te rog! In loc de a ataca mai bine ai fi dat tu un raspuns.

Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#20 AlexWritersBlock

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 18 August 2007 - 08:19 AM

si ati putea sa imi spuneti o metoda mai simpla? sau alte metode...?
aceste inregistrari mi le-a recomandat un prieten si vreau sa am si alte pareri...
multumesc






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL