Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Decontare cheltuieli deplasare externa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Decontare cheltuieli deplasare externa

17 replies to this topic

#1 dufy2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 09 May 2007 - 12:28 AM

Am cautat de-am ametit! O fi de vina si ora...

Stiu ca logic, argumentat legislativ, orice achizitie de la un furnizor trebuie sa fie mentionata in jurnalul de cumparari (care sta la baza intocmirii Decontului de TVA)!

Insa, primesc o decontare a cheltuielilor efectuate intr-o deplasare externa: bonuri si bonulete de casa de marcat fiscala reprezentand combustibil; chitantzuce reprezentand taxe de pod, tranzit, vignete, strazi, autostrazi si aer respirat (desigur, exagerez!); facturi de cazare, apoi separat bonuletze de parcare...

Insumate... nu le pot capsa sa le atasez la decont!!!

N-as putea sa le cumulez ca si cheltuieli?! Se le inregistrez pe 625, cu o singura formula contabila?! (Daca da, atunci... pe ce partener?!? Ce cod de identificare fiscala?!?)

Am gasit, in timpul scormonelilor mele prin Codul fiscal - referitor la deductibilitatea TVA (cautam altceva, da' mi-a ramas in minte!; acush nu mai stiu exact la ce articol): daca exista achizitii (a se intelege bunuri si servicii) din tarile UE, pentru care primim facturi cu TVA, valoarea TVA trebuie recuperata de la Administratia Financiara a statului respectiv. Daca decizi sa nu bati la porti straine, prea grele si indepartate, ca sa incasezi o bruma de TVA ca ti-a fost omu' delegat in strainatatzuri, atunci... NU AI VOIE SA DEDUCI ACEST TVA!

O sa mai caut zilele astea din nou... Poate am citit in norme ...

Ma interesa, insa, cum procedati si voi! Stiu ca sunt multe persoane active din aceasta comunitate care se "lovesc" de problema delegatiilor... (Din acelea... sus-puse! :thumbup: ).


Plizzz! Dau o :fnd (1): sau o... :fnd (2):; poate o... :tongue: daca nu... o... :thumbup: Ce va convine!

Multumesc mult! Sa aveti o zi excelenta, plina de spor si voie buna! :smile:



#2 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 09 May 2007 - 09:00 AM

Intradevar nu ai voie sa deduci tva ul la ele (in cel mai rau caz poti cere recuperarea lui din statul de unde ai pe cele cu tva ,apeland la o firma specializata ,dar nu stiu daca se merita ) !!!
542 =5314 (5124 ) daca se ia avans in valuta
625=542 --in lei la cursul Bnr---cval cheltuieli decont EXTERN atentie ,deci nu decont intern (atasez modelul )
apoi daca mai raman bani ,sau nu i a ajuns avansul faci regularizarile
5314(5124) =542
542 =5314(5124 )
Pot aparea si eventuale diferente de curs vautar !!!

Fisiere atasate


ocoleanui



#3 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 09 May 2007 - 10:55 AM

As putea sa mai adaug, daca nu se da avans la plecare in cursa, urmatoarea intregistrare:
462=5314
628,6022 etc=462
Eu contabilizez fiecare chitanta in parte, nu deduc tva, totul pe cheltuiala.Am avut control de fond de la fisc si a zis ca asa trebuie, fiecare document separat inregistrat, nu tot decontul.Spor la treaba! :smile:



#4 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 09 May 2007 - 02:51 PM

Ordinul 1850 din 2004 :


7. În vederea înregistrării în jurnale, fișe și celelalte documente contabile a operațiunilor economico-financiare consemnate în documentele justificative, potrivit formelor de înregistrare contabilă utilizate de unități, se poate face contarea documentelor justificative, indicându-se simbolurile conturilor sintetice și analitice, debitoare și creditoare, în conformitate cu planul de conturi general aplicabil.
Înregistrările în contabilitatea sintetică și analitică se fac pe bază de documente justificative, fie document cu document, fie pe baza unui centralizator în care sunt înscrise mai multe documente justificative al căror conținut se referă la operațiuni de aceeași natură și perioadă.
În cazul operațiunilor contabile pentru care nu se întocmesc documente justificative, înregistrările în contabilitate se fac pe bază de note de contabilitate care au la bază note justificative sau note de calcul, după caz.


Deci daca ai un decont cu 10 bonuri le poti inreg toate pe 625 .Este mai economic asa decat document cu document !!!(in cazul acesta )
ocoleanui



#5 dufy2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 09 May 2007 - 05:21 PM

Multumesc mult, Ionut!

Insa, ce sa apara la rubrica "cod de indentificare fiscala"?!

Imi salvasem si eu decontul extern, insa mi s-a parut prea complex si cu multe rubrici inutile... Am facut unul adaptat, cu cate coloane aveam eu nevoie, si cu alte informatii care mi s-au parut util a fi precizate. Sper ca nu-i kiar asa o problema...

Claudia, multumesc si tie!!! Intr-adevar, sunt bine puse pe cheltuiala la valoarea integrala (inclusiv TVA), insa, pt firmele platitoare de impozit pe profit, TVA este o cheltuiala nedeductibila (ceea ce mi-a confirmat si Ionut). Eu merg pe principul evidentierii analitice a ch. -lor neded. (ca sa-mi fie mai usor la trimestru/an, cand calculez profitul fiscal): Ex. 625.N = val. TVA.


:thumbup: Sunteti cu adevarat de nadejde!

P.S. Uite, Ionut, ca de O.M.F. 1850/2004 uitasem ca are norme atat de bine detaliate!!! Acum... cu ce va servesc?!
:thumbup: ?!? :tongue: ?!? :fnd (1): ?!? :smile: ?!?



#6 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2007 - 05:59 PM

Inregistrati bonurile si chitantele care depasesc diurna ..sau si diurna externa trebuie justificata?



#7 dufy2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 09 May 2007 - 06:56 PM

Diurna e ... diurna (i-o dam omului). Se considera a fi suma necesara traiului sau zilnic. Nu ai voie sa dai masa/mancare/ produse alimentare sau bonuri de masa pt cei care primesc diurna. Daca ai astfel de documente = protocol (sau alte ch-li nedeductibile)...

Ch.li de deplasare = transport, cazare, diverse ch-li cu ps schimb (dk i s-a stricat vreo jucarie), consumabile, tx. drum, vignete, poduri si podete etc.

Mult spor!



#8 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 18 May 2007 - 08:12 AM

Am citit intr-un alt topic, nu mai stiu care, cum ca pt. administratorul unei firme, care nu e angajat al ei, este asociatul unic, nu se pot deduce decat cheltuielile de transport si de cazare. In HG 518 nu am gasit nimic care sa ma lamureasca. Stie cineva ceva despre acest lucru? Si inca ceva: diurna si plafonul de cazare care este expus in hotararea 518 se poate mari pana la de 2,5 ori, acesta fiind plafonul maxim de deductibilitate? Multumesc :smile:



#9 firtea alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 30 May 2007 - 12:43 PM

Poate cineva sa ma ajute si pe mine referitor la deconturile de deplasare in extern.? Exista o diurna / zilnica (valoare) pentru fiecare tara din UE sau e peste tot la fel aceasi suma pentru orce tara . Care este valoarea acestei diurne , in tara e 32.5 dar in afara?



#10 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2007 - 04:15 PM

Da ,exista un plafon pentru cazare si pentru diurna in functie de fiecare tara.Iti atasez legea exacta.Si din cate stiu eu..nu s a modificat nimic de cand cu aderarea..

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de nicoleta_c: 30 May 2007 - 04:17 PM




#11 anuszka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ramnicu Valcea

Postat 06 June 2007 - 12:07 PM

Dar, aceste achizitii le evidentiati ca AIC ??? Daca da, ar trebui depusa declaratia 390. NU ????
Unde le treceti in jurnalul de cumparari ?



#12 dufy2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 06 June 2007 - 05:27 PM

Vezi postareaanuszka, la Jun 6 2007, 01:07 PM, a spus:

Dar, aceste achizitii le evidentiati ca AIC ??? Daca da, ar trebui depusa declaratia 390. NU ????
Unde le treceti in jurnalul de cumparari ?

Daca te referi la cheltuieli cu serviciile (cazare, parcare etc) si carburantii, NU SE DECLARA IN 390! Ele intra pe "625" si nu sunt considerate achizitii de bunuri, deci nu trebuie depusa declaratia 390.



#13 wilde182001

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 June 2007 - 08:20 AM

Vezi postareanicoleta_c, la May 30 2007, 05:15 PM, a spus:

Da ,exista un plafon pentru cazare si pentru diurna in functie de fiecare tara.Iti atasez legea exacta.Si din cate stiu eu..nu s a modificat nimic de cand cu aderarea..

H.G.518/1995 nu mai e de actualitate, e modificata de H.G.436/2002, pe care o atasez.

Fisiere atasate





#14 Cosmina P

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 04 July 2007 - 03:17 PM

Pt. administratorul unei firme, care nu e angajat al ei, este asociatul unic, intr-adevar nu se pot deduce decat cheltuielile de transport si de cazare. Vezi art.21 alin.2 litera e din Codul Fiscal (calitatea de admin, este detaliata in normele de aplicare "Calitatea de administrator rezultă din actul constitutiv al contribuabilului sau contractul de administrare")

Problema mea legata de deplasarile externe este urmatoarea: am foarte multi delegati care pleaca la training in strainatate. Pot oare sa le virez bani pe cardul personal (lei) si ei sa scoata valuta (au carduri care permit operatii de acest gen)? Iar decontul sa se faca in lei la cursul din data decontului?

Sar'na pentru ajutor



#15 nico_stoica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 20 October 2007 - 04:15 PM

Vezi postareawilde182001, la Jun 7 2007, 09:20 AM, a spus:

Vezi postareanicoleta_c, la May 30 2007, 05:15 PM, a spus:

Da ,exista un plafon pentru cazare si pentru diurna in functie de fiecare tara.Iti atasez legea exacta.Si din cate stiu eu..nu s a modificat nimic de cand cu aderarea..

H.G.518/1995 nu mai e de actualitate, e modificata de H.G.436/2002, pe care o atasez.

Buna,

Am si eu o problema: imi poate confirma cineva ca, intr-adevar, sumele din aceasta anexa sunt cele care trebuie acordate perosnalului si nu trebuie sa aplic si copeficientul de 2.5 ca la diurna pe tara (pentru tarile din UE ar fi 35 euro si NU 35*2.5)?

Multumesc mult!



#16 nico_stoica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 20 October 2007 - 04:23 PM

Revin: daca ganditi la fel ca mine, si anume ca nu trebuie inmultita suma cu 2.5 atunci poate imi puteti explica de ce in Codul Fiscal la art 21, unde detaliaza cheltuielile cu duductibilitate limitata spune:

"b) suma cheltuielilor cu indemnizatia de deplasare acordata salariatilor pentru deplasari in Romania si in strainatate, in limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru institutiile publice;"

Aceasta postare a fost editata de nico_stoica: 20 October 2007 - 04:24 PM




#17 ovidiu79b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 23 October 2007 - 11:38 PM

Am gasit o ultima modificare a Codului fiscal care va intra in vigoare din 1 ianuarie 2008



Ordonanta de urgenta nr. 106/2007 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 703 din 18.10.2007


Avand in vedere necesitatea fundamentarii riguroase prin masuri legislative de ordin fiscal care sa permita elaborarea in termen real a proiectului de buget pe anul 2008, urmarind reducerea influentelor bugetare ale unor prevederi fiscale care sunt prevazute in actualul cadru legislativ si care urmau a se aplica din anul 2008, avand in vedere necesitatea corectarii masurilor fiscale adoptate prin acte normative colaterale legislatiei fiscale, ca urmare a solicitarilor mediului de afaceri, precum si in scopul perfectionarii continue a legislatiei fiscale si corelarii acesteia cu legislatia Uniunii Europene si tinand seama de faptul ca nepromovarea prezentului act normativ ar putea avea drept consecinte negative urmatoarele:
- imposibilitatea respectarii calendarului bugetar asa cum este stabilit prin Legea nr. 500/2002 privind finantele publice, cu modificarile ulterioare, si a angajamentelor asumate fata de Comisia Europeana pentru transpunerea directivelor comunitare in domeniu;
- imposibilitatea elaborarii in timp util a legislatiei secundare, cu consecinte negative asupra mediului de afaceri, in ceea ce priveste managementul financiar si planul afacerilor,
in temeiul art. 115 alin. (4) din Constitutia Romaniei, republicata,

Guvernul Romaniei adopta prezenta ordonanta de urgenta.

Art. I. - Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 927 din 23 decembrie 2003, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:

1. La articolul 1, alineatul (5) se modifica si va avea urmatorul cuprins:

"(5) Orice masura de natura fiscala care constituie ajutor de stat se acorda potrivit dispozitiilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 117/2006 privind procedurile nationale in domeniul ajutorului de stat, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 137/2007."

2. La articolul 7 alineatul (1), partea introductiva si litera c) a punctului 33 se modifica si vor avea urmatorul cuprins: "Art. 7. - (1) In intelesul prezentului cod, cu exceptia titlului VI, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarele semnificatii:
................................................................................
....................................
c) pentru mijloace fixe amortizabile si terenuri - costul de achizitie, de productie sau valoarea de piata a mijloacelor fixe dobandite cu titlu gratuit ori constituite ca aport, la data intrarii in patrimoniul contribuabilului, utilizata pentru calculul amortizarii fiscale, dupa caz. In valoarea fiscala se includ si reevaluarile contabile efectuate potrivit legii. In cazul in care se efectueaza reevaluari ale mijloacelor fixe amortizabile care determina o descrestere a valorii acestora sub costul de achizitie, de productie sau al valorii de piata a mijloacelor fixe dobandite cu titlu gratuit ori constituite ca aport, dupa caz, valoarea fiscala ramasa neamortizata a mijloacelor fixe amortizabile se recalculeaza pana la nivelul celei stabilite pe baza costului de achizitie, de productie sau a valorii de piata a mijloacelor fixe dobandite cu titlu gratuit ori constituite ca aport, dupa caz. In situatia reevaluarii terenurilor care determina o descrestere a valorii acestora sub costul de achizitie sau sub valoarea de piata a celor dobandite cu titlu gratuit ori constituite ca aport, dupa caz, valoarea fiscala este costul de achizitie sau valoarea de piata a celor dobandite cu titlu gratuit ori constituite ca aport, dupa caz."

3. La articolul 12, litera t) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"t) venituri realizate din lichidarea unei persoane juridice romane."

4. La articolul 15 alineatul (1), litera b) se modifica si va avea urmatorul cuprins:


"b) institutiile publice, pentru fondurile publice, inclusiv pentru veniturile proprii si disponibilitatile realizate si utilizate potrivit Legii nr. 500/2002 privind finantele publice, cu modificarile ulterioare, si Legii nr. 273/2006 privind finantele publice locale, cu modificarile si completarile ulterioare, daca legea nu prevede altfel;".

5. La articolul 15 alineatul (1), litera e) se abroga.
6. La articolul 15 alineatul (1), litera f) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"f) cultele religioase, pentru: venituri obtinute din producerea si valorificarea obiectelor si produselor necesare activitatii de cult, potrivit legii, venituri obtinute din chirii, alte venituri obtinute din activitati economice, venituri din despagubiri in forma baneasca, obtinute ca urmare a masurilor reparatorii prevazute de legile privind reconstituirea dreptului de proprietate, cu conditia ca sumele respective sa fie utilizate, in anul curent si/sau in anii urmatori, pentru intretinerea si functionarea unitatilor de cult, pentru lucrari de constructie, de reparatie si de consolidare a lacasurilor de cult si a cladirilor ecleziastice, pentru invatamant, pentru furnizarea, in nume propriu si/sau in parteneriat, de servicii sociale, acreditate in conditiile legii, pentru actiuni specifice si alte activitati nonprofit ale cultelor religioase, potrivit Legii nr. 489/2006 privind libertatea religioasa si regimul general al cultelor."
7. La articolul 15 alineatul (2), dupa litera k) se introduc trei noi litere, literele l), m) si n), cu urmatorul cuprins:
"l) sumele primite ca urmare a nerespectarii conditiilor cu care s-a facut donatia/sponsorizarea, potrivit legii, sub rezerva ca sumele respective sa fie utilizate de catre organizatiile nonprofit, in anul curent sau in anii urmatori, pentru realizarea scopului si obiectivelor acestora, potrivit actului constitutiv sau statutului, dupa caz;
m) veniturile realizate din despagubiri de la societatile de asigurare pentru pagubele produse la activele corporale proprii, altele decat cele care sunt utilizate in activitatea economica;
n) sumele primite din impozitul pe venit datorat de persoanele fizice, potrivit prevederilor titlului III."

8. La articolul 21, litera e) a alineatului (2) si litera l) a alineatului (3) se modifica si vor avea urmatorul cuprins:
"e) cheltuielile de transport si de cazare in tara si in strainatate, efectuate pentru salariati si administratori, precum si pentru alte persoane fizice asimilate acestora, stabilite prin norme;

................................................................................
....................................
l) cheltuielile pentru functionarea, intretinerea si repararea locuintelor de serviciu situate in localitatea unde se afla sediul social sau unde societatea are sedii secundare, deductibile in limita corespunzatoare suprafetelor construite prevazute de Legea locuintei nr. 114/1996, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, care se majoreaza din punct de vedere fiscal cu 10%;".

9. La articolul 21 alineatul (4), litera i) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"i) cheltuielile aferente veniturilor neimpozabile, cu exceptia celor prevazute la art. 20 lit. c);".

10. La articolul 21 alineatul (4), dupa litera s) se introduce o noua litera, litera s), cu urmatorul cuprins:


"s) cheltuielile reprezentand valoarea deprecierilor mijloacelor fixe, in cazul in care, ca urmare a efectuarii unei reevaluari, se inregistreaza o descrestere a valorii acestora."



Asta inseamna ca nu trebuie sa mai ai profit ca sa fie deductibile cheltuielile cu transportul si cazarea, nu-i asa?



#18 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 24 October 2007 - 09:57 AM

Asta cu profitul este inca din 01.01.2007!!!
ocoleanui






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL