Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
de unde pot lua ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


de unde pot lua ?

15 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2007 - 01:24 PM

dragilor, va rog frumos sa ma ajutati :smile:

tare as avea nevoie de planurile privind instalatiile blocului in care locuiesc, facut in 1970. stie cineva cum trebuie sa procedez pt. a le obtine ? desigur, primul pas ar fi sa aflu cine a facut blocul asta, dar cum sa aflu ? evident ca am incercat prin vecini, dar pana acum nici unul nu stie sigur ...

nu ma neglijati, va rog :tongue: :thumbup:



#2 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 09 May 2007 - 01:49 PM

[quote name='ALUPEI OTILIA' date='May 9 2007, 01:24 PM' post='130710']
dragilor, va rog frumos sa ma ajutati :smile:

Poate te ajuta cu ceva. Desi din 70 e mult timp. Firma care a construit a facut primele contracte de vanzare catre beneficiari. Orienteaza-te catre cei mai vechi blocatari (sau catre cei mai ,,arhivari") poate gasesti la careva contractul din 70. Bafta




#3 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 09 May 2007 - 03:50 PM

O sursa pentru a afla cine a construit blocul este Oficiul de Cadastru. Evident, cu interventia unei persoane dragute, ca altfel ce-i acolo....
Oricum, in anii 70 erau acele Trusturi de Constructii care aveau monopol in domeniu, nu cred sa fie altii. Intrucat acestea nu mai exista, ar trebui cautate arhivele lor, care presupun ca au fost preluate de arhivele judetene.. O alta sursa ar fi arhiva serviciului de urbanism al orasului. Dar, evident, toate presupun rascoleli in arhive si interventii. Dupa 40 de ani...
iuliana



#4 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 09 May 2007 - 03:56 PM

:smile: Incearca la vechile institute de proiectare...fiecare judet avea asa ceva....dar daca n-ai pe cineva acolo sa-si faca timp sa umble prin arhiva...n-ai nicio sansa.

Succes!



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 May 2007 - 01:15 PM

deci e mai complicat decat am banuit... uufff :thumbup:

dragilor, va multumesc din suflet pt. sfaturi, le voi pune in practica. :smile:

ca sa vedeti si voi ce se poate intampla cand iei locuinta pe ultima 100 de m, stransa cu usa, fara sa rascolesti peste tot, bazandu-te pe agentia imob. a unei cunostinte care nu stie toate datele despre locuinta, insa, bani stie sa ia o gramada ...
am mare nevoie de planurile privind instalatiile de apa, caldura, etc ale blocului in care stau de aproape 4 ani, fiindca m-am trezit intr-o situatie urata rau, coloanele comune sunt f vechi, inca nu au fost inlocuite si au inceput sa cedeze. faza tare e ca dupa ce m-am mutat am aflat ca ele nu se afla intrun subsol normal ca la celelalte blocuri ci sunt puse intrun cilindru de beton incastrat in pamant = nu se poate umbla la ele in mod obisnuit, iar cele de pe partea mea de scara trec pe sub apart. meu (stau la parter). pt. ca nu exista acest subsol normal oricarui bloc, schimbarea lor presupune sa-mi sparga in casa, sa faca shantz ca afara ca sa le poata scoate si sa le inlocuiasca, ceea ce .. va inchipuiti... cu ocazia acestei inspectii mai amanuntite s-a constatat ca si coloana de caldura e bagata in pamant direct si, probabil, trece pe sub apart. vecinei mele de palier, perete in perete cu mine, cand o crapa si coloana aia care e sub presiune... D-zeu cu mila !!

de aceea vrem (mai ales eu si presedintele de bloc) sa vedem exact pe unde trec toate tevile, coloanele comune, ca sa ne facem un plan de bataie macar in ceea ce ma priveste fiindca voi fi extrem de direct implicata in dezastrul asta.

vai steaua mea ! :tongue: asta-mi mai lipsea !!

va imbratisez cu drag.



#6 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 May 2007 - 01:48 PM

Cred ca cei de la cadastru te pot ajuta !! Imi pare rau de situatia ta, foarte neplacuta !!!

Sa ne tii la curent cu ce ai rezolvat !! Mult noroc, ca o sa ai nevoie !!!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 May 2007 - 02:06 PM

multumesc mult, Cris :smile: sa stii ca o sa am mare nevoie de cat mai mult noroc si de nervi oteliti ca sa trec peste asta.

ma apuca groaza gandindu-ma ce va fi cand vor baga picamaru' sa decoperteze ca sa umble la coloana sparta de rahat ....... eu ma duc pe bulevard...
nu va mai zic, dragilor, ca va trebui re-raschetat parchetul, lacuit din nou... deci scos tot din camera de zi si din holul mic ... eheee... nici nu vreau sa gandesc ce ma asteapta !! :tongue:

o singura dilema majora am aici : cine, naiba, a fost cretinu' ala care a proiectat asa ceva si cine a fost cretinu' si mai mare care a aprobat o asemenea instalatie de bloc ???
cat de tampit tre' sa fie cineva ca sa faca asa ceva, dragilor ?



#8 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 10 May 2007 - 02:30 PM

[quote name='ALUPEI OTILIA' date='May 10 2007, 02:06 PM' post='130838']

Otilia. Acuma vazand ce te intereseaza, parerea mea e ca Regiile care furnizeaza acum apa rece, calda si incalzirea trebuie sa stie pe unde le merg conductele. Ca doar sunt in administrarea lor pana la intrarea in bloc. Fiecare dintre ele au harta cu toate traseele din oras. Sau cel putin asa ar trebui..... Bafta



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 May 2007 - 04:20 PM

da, lyv :smile: , asa ar trebui ... dar e vb de conducta care deserveste strict blocul, in cazul meu ea intra in micul subsol de sub casa scarii 2, de unde se desparte in 3 - cate o ramura pt. fiecare din cele 3 scari si fiecare coloana intra in pamant undeva in acest subsol, apoi 2 ies undeva in subsolul scarilor vecine. dracu' stie pe unde trec in spatiul asta, doar putem sa presupunem ca ar fi in linie dreapta, dar poate ca nu sunt, poti sa stii sigur ? ... ceea ce inseamana ca trec pe sub alte apartamente de la parter. incredibil ... :tongue:



#10 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 May 2007 - 04:30 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la May 10 2007, 05:20 PM, a spus:

da, lyv :smile: , asa ar trebui ... dar e vb de conducta care deserveste strict blocul, in cazul meu ea intra in micul subsol de sub casa scarii 2, de unde se desparte in 3 - cate o ramura pt. fiecare din cele 3 scari si fiecare coloana intra in pamant undeva in acest subsol, apoi 2 ies undeva in subsolul scarilor vecine. dracu' stie pe unde trec in spatiul asta, doar putem sa presupunem ca ar fi in linie dreapta, dar poate ca nu sunt, poti sa stii sigur ? ... ceea ce inseamana ca trec pe sub alte apartamente de la parter. incredibil ... :tongue:


Nu cred ca exista sa ceva.
Nu trebuie sa-ti sparga apartamentul.
Daca tevile de apa sunt bagate intr-un tub de beton.atunci ele sunt protejate si pot fi inlocuite altfel.Exista sute de modalitati.

Alex
Oricum cine face aceste modificari trebuie sa aibe toate planurile si sa faca un proiect. Altfel nu are voie sa se apuce.
Daca vreti sa schimbati aceste conducte trebuie sa existe o firma care face un proiect pe baza planurilor.


ISCIR trebuie sa aibe aceste planuri. Cand faci un bloc sau orice, trebuie sa te duci la iei sa iei aporbare. Asa a fost si inainte si ei trebuie sa aibe toate planurile.

http://www.iscir.ro/2.nou/index.htm
conta_ro



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 May 2007 - 04:49 PM

Vezi postareaconta_ro, la May 10 2007, 05:30 PM, a spus:

Nu cred ca exista sa ceva.
Nu trebuie sa-ti sparga apartamentul.
Daca tevile de apa sunt bagate intr-un tub de beton.atunci ele sunt protejate si pot fi inlocuite altfel.Exista sute de modalitati.
nu exista, dragule !! poti sa ma crezi ca ne-am sucit pe toate partile, am consultat 4 echipe de instalatori si toate au zis acelasi lucru. doar ca una din ele spargea mai putin, dar tot spargea si in camera nu numai in baie.

cat despre planuri si firme, sa fim seriosi, la finantele pensionarilor din acest bloc nici nu intra in discutie un cost atat de ridicat. exista o echipa de instalatori din cartier care se spun ca au mai facut asemenea lucrari si se pare ca au mai facut cu adevarat, la alte blocuri vecine, insa eu as vrea sa stiu sigur despre toata reteaua de tevi / conducte fiindca sunt vechi si va incepe balciul cu inlocuitul tuturor acestora.
in functie de ce exista in teren si de ceea ce presupune exploatarea lor de acum inainte, ma voi decide daca mai raman aici sau ma mut, fara gluma. eu chiar n-am nervi pt. asemenea aventuri repetate.

Vezi postareaconta_ro, la May 10 2007, 05:30 PM, a spus:

ISCIR trebuie sa aibe aceste planuri. Cand faci un bloc sau orice, trebuie sa te duci la iei sa iei aporbare. Asa a fost si inainte si ei trebuie sa aibe toate planurile.

http://www.iscir.ro/2.nou/index.htm

m-am uitat, sunt pt. instal. sub presiune. o sa iau leg. cu ei, sa intreb. merci mult. :biggrin:
asta nu o fac neaparat pt. mine ci pt. vecina mea de vis-a-vis, o femeie deosebita, se pare ca pe sub casa ei trece SI teava aia sub presiune, nu numai ce trece pe sub casa mea (apa calda, apa rece si dejectii), ea are apart. de 4 camere intans pe toata partea stanga a palierului, vai de ea daca se confirma aplasamentul conductelor... ii sparge toata casa !

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 10 May 2007 - 05:01 PM




#12 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 10 May 2007 - 08:35 PM

[quote name='ALUPEI OTILIA' date='May 10 2007, 04:49 PM' post='130877']
[quote name='conta_ro' post='130873' date='May 10 2007, 05:30 PM']Nu cred ca exista sa ceva.

Apoi daca e asa complicat , bine te gandesti sa te scapi de apartament cat mai repede. Si fara mult taraboi ca o sa fie mai greu mai tarziu sa-l vinzi. Desi iar ma gandesc sa incerci la o firma de proiectare retele nu la instalatori. Bafta



#13 ahava

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 13 May 2007 - 10:38 PM

Otilia, pentru planuri incearca la primarie si legat de reparatii -cred ca ar trebui sa te apuci numai dupa ce-ti asiguri casa.



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2007 - 11:41 PM

E ASIGURATA, CA E LUATA CU CREDIT IPOTECAR SI ASIG. E OBLIGATORIE.

cat despre scapat de ea... nu se poate deocamdata ca nu am bani sa o achit complet / sa mai pun pt. altceva ... apartamentul are doar 2 camere si e micut, nu face mult ... :tongue: , m-am interesat de preturi, nu-mi ajunge ce obtin pe el pt. altceva, nici macar o garsoniera in aceeasi zona.
una peste alta, dupa lucrarea asta nenorocita, cred ca problemele se vor restrange mult !

va multumesc mult pt. mesaje si va imbratisez cu drag :smile:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 13 May 2007 - 11:49 PM




#15 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 May 2007 - 09:21 PM

Buna seara Otilia,
Blocul in care locuiesc e construit in anul 1969 La timpul respectiv contractele se incheiau cu OCLPP , care avea sediul pe str. Guntenberg-acum acolo este sediul Garzii Financiare.Trebuie sa te interersezi unde sunt arhivate documentele OCLPP-ului , si apoi succes .
PS
Sunt sigura ca vei reusi.



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2007 - 08:28 PM

multumesc frumos, liliana :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL