Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA facturat la achizitia dintr-un stat UE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TVA facturat la achizitia dintr-un stat UE

21 replies to this topic

#1 IURIETG

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 10 May 2007 - 12:33 PM

ce inregistrare contabila sugerati in cazul in care am primit o factura de consumabile din Bulgaria,facturarea efectuindu-se cu TVA?



#2 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 10 May 2007 - 01:54 PM

Daca nu e achizitie intra , o inreg pe cheltuiala factura !!!

ocoleanui



#3 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 May 2007 - 01:52 AM

Pai eu cred ca este achizitie intracomunitara, Bulgaria fiind stat membru UE. facturarea cu TVA se datoreaza faptului ca firma din Romania nu a transmis firmei din Bulgaria certificatul de inregistrare in scopuri de TVA. TVA-ul de pe factura respectiva nu se deduce in Romania.
Madalina



#4 IURIETG

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 13 May 2007 - 10:56 AM

firma din Romania a transmis un cod de tva valabil,dar cei din bulgaria nu au stiut cum sa faca aceasta factura si au facturat cu tot cu tva.ce fac in acest caz?inregistrez tva-ul platit la bulgari ca o cheltuiala nedeductibila?



#5 bonovox

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 May 2007 - 10:07 AM

O firma de transport isi aduce singura piese de schimb din UE.
Firma ridica piesele din orasul X.
Am primit factura de transport al pieselor din orasul Y in orasul X (ambele UE sau chair aceeasi tara din UE). Valoarea transportului o bag in valoarea pieselor. Cu TVA-ul nu mi-e clar...



#6 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 May 2007 - 11:14 AM

Vezi postareaIURIETG, la May 13 2007, 11:56 AM, a spus:

firma din Romania a transmis un cod de tva valabil,dar cei din bulgaria nu au stiut cum sa faca aceasta factura si au facturat cu tot cu tva.ce fac in acest caz?inregistrez tva-ul platit la bulgari ca o cheltuiala nedeductibila?

Nu este posibil sa refaca factura?!
Daca doresti sa recuperezi acel TVA, parerea mea este ca nu ar trebui inregistrat ca si cheltuiala. Poti folosi eventual 473 analitic...nu cred ca este corect sa faci analitic la 4426 :smile: In orice caz, suma aceea nu trebuie sa se regaseasca in jurnalul de cumparari sau in decont, pt ca nu se recupereaza de la statul roman.
Altfel, cred ca este ok sa consideri suma finala ca pret al marfii, deci deductibila, parerea mea.
Madalina



#7 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 May 2007 - 11:27 AM

Vezi postareabonovox, la May 14 2007, 11:07 AM, a spus:

O firma de transport isi aduce singura piese de schimb din UE.
Firma ridica piesele din orasul X.
Am primit factura de transport al pieselor din orasul Y in orasul X (ambele UE sau chair aceeasi tara din UE). Valoarea transportului o bag in valoarea pieselor. Cu TVA-ul nu mi-e clar...

TVA-ul cui? Ai TVA pe facturile de transport?
Madalina



#8 bonovox

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 May 2007 - 01:55 PM

Nu.

Dar nu ar trebui sau nu sa fac 4426=4427 ?



#9 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 02 August 2007 - 08:24 AM

Fac o achizitie de piatra din Bulgaria. Si firma din Bulgaria si fima de aici -platitoare de tva.Cum procedez cu Tva-ul?Taxare inversa? Nu platesc tva nici in Bulgaria nici in vama aici?Cand vaind aici in Romania piatra aplic tva?Va multumesc



#10 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 August 2007 - 11:18 AM

Nu se numeste taxare inversa, ci se aplica masuri de simplificare. Pe factura primita se inscrie doar baza impozabila. In ctb ta la inregistrarea facturii se face concomitent nota contabila 4426=4427, asa incat factura sa apara in ambele jurnale de TVA. TVA - ul nu se plateste nici la furnizorul din Bulgaria, nici in vama. Cand facturezi in Romania aplici TVA.
Madalina



#11 100

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 August 2007 - 06:30 PM

Situatie:

Firma X (platitoare de TVA) din tara comunitara X-LAND (cota TVA in X-LAND este 15%) ii vinde firmei Y (platitoare de TVA) din tara comunitara Y-LAND (cota TVA in Y-LAND este 20%) o cutie goala. Am inteles ca daca X stie codul de inregistrare in scopuri de TVA al lui Y, ii poate emite o factura in care nu e inclus TVA-ul. Pretul care apare pe respectiva facura este de 1 euro (atat costa cutia aia, fara TVA, cum am mai spus). Firma Y plateste 1 euro, primeste cutia. E bine pana aici? Unde se plateste TVA pana la urma pt cutia aia? Sau, in cazul in care firma vinde cutia, mai departe, cu 3 euro, plateste 20% din diferenta de 2 euro intre pretul de achizitie dau de vanzare?

Merci!



#12 mariai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 27 August 2007 - 01:06 PM

Am si eu o problema
Am primit de la o firma din spania o factura cu TVA,mi-au facturat un serviciu ,dar acel serviciu mi-l va presta in spania nu in romania,mai exact am o delegatie care va pleca in spania si ..acolo imi va presta acel serviciu.Cum inregistrez acel TVA ?



#13 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 27 August 2007 - 01:42 PM

Vezi postarea100, la Aug 9 2007, 07:30 PM, a spus:

Firma X (platitoare de TVA) din tara comunitara X-LAND (cota TVA in X-LAND este 15%) ii vinde firmei Y (platitoare de TVA) din tara comunitara Y-LAND (cota TVA in Y-LAND este 20%) o cutie goala. Am inteles ca daca X stie codul de inregistrare in scopuri de TVA al lui Y, ii poate emite o factura in care nu e inclus TVA-ul. Pretul care apare pe respectiva facura este de 1 euro (atat costa cutia aia, fara TVA, cum am mai spus). Firma Y plateste 1 euro, primeste cutia. E bine pana aici? Unde se plateste TVA pana la urma pt cutia aia? Sau, in cazul in care firma vinde cutia, mai departe, cu 3 euro, plateste 20% din diferenta de 2 euro intre pretul de achizitie dau de vanzare?
Te incadrezi in situatia de mai sus la care a raspuns "madalinab". Se aplica masuri de simplificare, cu contare 4426=4427 si nu platesti TVA VA pentru achizitie, iar dedusul este egal cu colectatul. Platesti TVA doar la vanzarea cutiei in Romania sau la export.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#14 tyna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:bihor

Postat 29 August 2007 - 06:41 PM

O intrebarea as avea si eu legat de tva. Daca o firma aduce o masina din Germania, pt. Tva se aplica masurile de simplificare? Si in cazul in care masina este vanduta apoi in tara unei alte firme se aplica tot taxare inversa?!
Multumesc!



#15 carmen29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 13 September 2007 - 04:08 PM

Vezi postareanopris, la Aug 27 2007, 02:42 PM, a spus:

Vezi postarea100, la Aug 9 2007, 07:30 PM, a spus:

Firma X (platitoare de TVA) din tara comunitara X-LAND (cota TVA in X-LAND este 15%) ii vinde firmei Y (platitoare de TVA) din tara comunitara Y-LAND (cota TVA in Y-LAND este 20%) o cutie goala. Am inteles ca daca X stie codul de inregistrare in scopuri de TVA al lui Y, ii poate emite o factura in care nu e inclus TVA-ul. Pretul care apare pe respectiva facura este de 1 euro (atat costa cutia aia, fara TVA, cum am mai spus). Firma Y plateste 1 euro, primeste cutia. E bine pana aici? Unde se plateste TVA pana la urma pt cutia aia? Sau, in cazul in care firma vinde cutia, mai departe, cu 3 euro, plateste 20% din diferenta de 2 euro intre pretul de achizitie dau de vanzare?
Te incadrezi in situatia de mai sus la care a raspuns "madalinab". Se aplica masuri de simplificare, cu contare 4426=4427 si nu platesti TVA VA pentru achizitie, iar dedusul este egal cu colectatul. Platesti TVA doar la vanzarea cutiei in Romania sau la export.

Platesti TVA la export? Cum faci daca revinzi cutia in alta tara UE cu tot cu transport?



#16 Jojo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:

Postat 13 September 2007 - 04:10 PM

livrarile de marfuri intracomunitare sunt scutite de TVA



#17 naiman_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:TULCEA
  • Interests:afaceri

Postat 05 October 2007 - 08:21 PM

Vezi postareamadalinab, la May 12 2007, 02:52 AM, a spus:

Pai eu cred ca este achizitie intracomunitara, Bulgaria fiind stat membru UE. facturarea cu TVA se datoreaza faptului ca firma din Romania nu a transmis firmei din Bulgaria certificatul de inregistrare in scopuri de TVA. TVA-ul de pe factura respectiva nu se deduce in Romania.


corect TVA-ul din tara respectiv anu se deduce.

cum mai treci tva-ul in declaratia 394 ? - semestriala , nu-ti primeste programul se potinregistra in 394 doar firmele din romania
O zi buna!

Doua lucruri se platesc pe lumea asta : Prostia si domnia
naiman_a@yahoo.com



#18 handi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:deva
  • Interests:contabilitate

Postat 28 November 2007 - 05:18 PM

Va rog mult sa-mi spuneti unde scrie ca la achizitiile intracomunitare

"Se aplica masuri de simplificare, cu contare 4426=4427 "


De 2 zile am citit codul fiscal, directiva 6-a ( modificat de directiva 112/2006) , dar eu nu gasesc unde scrie de masurile de simplificare.

va rog sa-mi dati un indiciu unde sa mai caut. este f important



#19 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 28 November 2007 - 11:19 PM

Nu este o masura de simplificare,acelea sunt reglementate de art.160 si nu au legatura cu AIC.
Este o autolichidare a taxei
Gasesti referire despre inregistrarea taxei atat ca deductibila,cat si ca taxa colectata,la art.146-conditii de exercitare a dreptului de deducere,alin.(1),lit.e...."sa inregistreze taxa ca si colectata in decontul perioadei in care ia nastere exigibilitatea"
si la art.157-Plata taxei la buget: "1) Orice persoana trebuie sa achite taxa de plata organelor fiscale pana la data la care are obligatia depunerii unuia dintre deconturile sau declaratiile prevazute la art. 156^2 si 156^3.
(2) Prin derogare de la prevederile alin. (1), persoana impozabila inregistrata conform art. 153 va evidentia in decontul prevazut la art. 156^2, atat ca taxa colectata, cat si ca taxa deductibila, in limitele si in conditiile stabilite la art. 145-147^1, taxa aferenta achizitiilor intracomunitare, bunurilor si serviciilor achizitionate in beneficiul sau, pentru care respectiva persoana este obligata la plata taxei, in conditiile art. 150 alin. (1) lit. b)-g)". De aceea se face inregistrarea 4426=4427,pentru ca taxa este datorata dar nu se plateste efectiv cu ocazia AIC,deci trebuie evidentoata in jurnale.



#20 handi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:deva
  • Interests:contabilitate

Postat 29 November 2007 - 10:09 AM

multumesc gama


acum am lamurit problema. da; se refera la autolichidare.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL