Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calcul indicatori financiari - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


calcul indicatori financiari

5 replies to this topic

#1 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 May 2007 - 11:23 AM

Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine, poate cineva sa-mi dea o idee cam ce indicatori as putea calcula pe baza situatiilor financiare ale unei intituii publice??? Este foarte important pentru mine.

va multumesc
georgi30



#2 iulica.56

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:DIOSTI-JUD.DOLJ
  • Interests:PROBLEME CONTABILITATE DE ORICE FEL.

Postat 16 May 2007 - 09:34 AM

buna .am sa incerc sa iti prezint citiva indicatori la bugetul local acolo unde lucrez eu.sper sa iti mai fie de folos
pentru ca azi am vazut cererea ta.Indicatorii economico-financiari se impart in 3 categorii:
1.indicatori de venituri
2.indicatori de cheltuieli
3.indicatori ai rezultatelor/performantelor
I.INDICATORI VENITURI
1.grad de autofinantare.formula GA=Vp/TV*100 unde GA=grad de autofinantare:Vp= venituri proprii:TV = total venituri
2.Capacitatea adm .de a genera venituri:formula CGV=Vp +cote IVG/TV*100 unde CGV=capacitatea de a genera venituri:Vp+IVG=venituri proprii si cote din imp.pe venit colectate la nivelul adm.publice teritoriale:TV=total venituri.
3Grad de colectare a veniturilor proprii:Gr.CVp=RVp/PVp*100 unde Gr.CVp=grad de realizare a veniturilor proprii:RVp=realizari proprii:PVp= program venituri proprii.
4.Gradul de autonomie decizionala GAD=VD/TV*100 unde VD=venituri fara destinatie-depersonalizate(venituri proprii,cote din IVG,sume defalcate de la bugetul de stat si sume din cota de 22% de la CJ pentru echilibrare:TV=total venituri
5.Impozitul pe venitul global I.V.G/N.L UNDE IVG= suma din cota din impozitul pe venitul glkobal colectat la nivelul unitatii adm.teritoriale ce ii revin si numarul de locuitori.
6.Gradul de dependenta fata de bugetul de stat GDBL=VBS/TV*100 UNDE VBS= venituri buget stat TV= venituri totale
INDICATORI DE CHELTUIELI
1.Capacitate de investire:Cc/TCunde CC =cheltuieli de capital:TC= total cheltuieli
2.Cheltuieli de capital/cap de locuito CC/NL unde CC= chelt.capital :NL =nr.locuitori
III.INDICATORI AI PERFORMANTELOR
1.Capacitate de management financiar VB-VR/CB-CR*100 unde vb=venituri bugetare:VR=venituri realizate CB=cheltuieli bugetare CR= Cheltuieli realizate
2.Efortul fiscal al unitatii adm.terit. EF= VGL/VIL*100 UNDE VGL=Venituri generate local(venituri proprii+cote defalcate) :VIL=Venituri incasate local(venituri pr+cote incasate+sume defalcate+subventii,transferuri imprumuturi,fonduri nerambursabile)
3.Deficitul primar(este un indicator de masura directa a capacitatii adm.publ.de a functiona in baza principiului autonomiei locale.se calculeaza ca diferenta intre veniturile pr.+cote defalcate din IVG(47%} ce se aloca unitatii adm,terit. si cheltuieli de functionare(chet.personal+materiale-reparatii capitale) formula DP=VP+COTE IVG-CF(TCp+Cm-RC}Rezultatul acestui indicator ofera o imagine fidela a situatiei socio-economice a comunitatii o imagine a necesitatii de echilibrare a bugetelor pt unele anutatii adm.terit.care trebuie sa funcioneze indiferent de veniturile realizate.Sper ca ti-am fost de folos

nimeni nu le stie pe toate si niciodata nu este prea tirziu pentru a invata.



#3 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 May 2007 - 10:56 AM

WOooooooooaaaaaaaaaaaaaaaau!!!

Sarumina muuuult de tot, Iuli!
Listez postul tau si le iau la puricat. Am de unde alege, slava Domnului. Unitatea unde lucrez eu are partea de venituri proprii substantiala, care functioneaza aproape ca un agent economic, caci are 2 restaurante, laboratoare de cofetarie-patiserie, hotel. Toate fac parte din baza de instruire practica pentru elevi. Dupa ce stabilesc ce indicatori pot calcula, o sa te mai rog daca ma poti ajuta cu interpretatul...caci acolo va fi durerea mare.

Chiar si asa, multumesc din suflet, caut deja de ceva vreme si materiale pe aceasta tema si nu am gasit nici la ed. economica, biblioteca ASE..etc. Cind aud de institutiile publice toti dau din umeri.
Am nevoie de toate astea pentru lucrarea de licenta cu tema " Raportarea financiara in institutiile publice" . Cum si lucrez in domeniu mi s-a parut mai simplu si chiar mi-a si placut. In acord cu profesoara care ma indruma, dupa prezentarea unor operatii contabile,intocmire situatii financiare, sa caclculez si sa analizez pe baza lor activitatea unitatii (performanta)...Astept orice idei si sugestii...

multumesc :smile: :tongue: :thumbup: :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de georgi30: 16 May 2007 - 11:01 AM

georgi30



#4 iulica.56

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:DIOSTI-JUD.DOLJ
  • Interests:PROBLEME CONTABILITATE DE ORICE FEL.

Postat 16 May 2007 - 11:33 AM

Vezi postareageorgi30, la May 16 2007, 11:56 AM, a spus:

WOooooooooaaaaaaaaaaaaaaaau!!!

Sarumina muuuult de tot, Iuli!
Listez postul tau si le iau la puricat. Am de unde alege, slava Domnului. Unitatea unde lucrez eu are partea de venituri proprii substantiala, care functioneaza aproape ca un agent economic, caci are 2 restaurante, laboratoare de cofetarie-patiserie, hotel. Toate fac parte din baza de instruire practica pentru elevi. Dupa ce stabilesc ce indicatori pot calcula, o sa te mai rog daca ma poti ajuta cu interpretatul...caci acolo va fi durerea mare.

Chiar si asa, multumesc din suflet, caut deja de ceva vreme si materiale pe aceasta tema si nu am gasit nici la ed. economica, biblioteca ASE..etc. Cind aud de institutiile publice toti dau din umeri.
Am nevoie de toate astea pentru lucrarea de licenta cu tema " Raportarea financiara in institutiile publice" . Cum si lucrez in domeniu mi s-a parut mai simplu si chiar mi-a si placut. In acord cu profesoara care ma indruma, dupa prezentarea unor operatii contabile,intocmire situatii financiare, sa caclculez si sa analizez pe baza lor activitatea unitatii (performanta)...Astept orice idei si sugestii...

multumesc :smile: :tongue: :thumbup: :thumbup:
pina calculezi tu poate imi fac timp sa iti dau si interpretarea
nimeni nu le stie pe toate si niciodata nu este prea tirziu pentru a invata.



#5 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 22 May 2007 - 09:37 AM

Iuli... m-am entuziasmat eu...dar mi-am revenit... Din indicatorii enumerati de tine, ma pot "lega" doar de primul - gradul de autofonantare care poate fi o pondere a veniturilor proprii in total venituri ale institutiilor publice. Dar e foarte putin... Am intrebat si profesorii prin ASE, am cautat pe net....nu mare lucru pina acum...si timpul trece...
georgi30



#6 iulica.56

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:DIOSTI-JUD.DOLJ
  • Interests:PROBLEME CONTABILITATE DE ORICE FEL.

Postat 23 May 2007 - 11:10 AM

Draga GEORGI,eu astfel de indicatori am si am crezut ca iti pot fi de folos.Daca mai reusesc sa gasesc altii am sa tii trimit.
nimeni nu le stie pe toate si niciodata nu este prea tirziu pentru a invata.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL