Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
consultant fiscal - examen iunie 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 27

Salt la continut


consultant fiscal - examen iunie 2007


530 replies to this topic

#521 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 30 July 2007 - 11:51 PM

trebuie ca unul din asociatii firmei sa fi dat acest examen
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#522 dlupescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 31 July 2007 - 08:00 PM

Vezi postareamarcelb, la May 24 2007, 03:52 PM, a spus:

Vezi postareacucubau, la May 24 2007, 01:08 PM, a spus:

Are cineva cele 500 de intrebari in format doc?
Atasez fisierul doc pe care l-am gasit pe forum



va rog si eu vreau intrebarile pt consultant fiscal




#523 emilbuc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 31 July 2007 - 08:34 PM

[si daca vreau sa-mi inscriu firma in camera,eu promovand ex in sesiunea din iunie 2007,trebuie sa platesc taxa in numele firmei sau al meu? ce ziceti?si cazierul fiscal?



#524 bentam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 04 September 2007 - 02:38 PM

Buna ziua,
S-a publicat Ordonanta 47/28.08.2007 - privind reglemantarea unor probleme financiar contabile.

Devine obligatorie certificarea declaratiilor anuale de catre un consultant fiscal (punct 8 din ordonanta).

Dupa parerea mea nu mai are nici o legatura cifra de afaceri pentru alegerea unui consultant, pentru ca din formularea actului normativ, inclusiv fisele fiscale ar trebui vizate de un consultant fiscal, dar poate ma insel.

Cu stima
Adrian



#525 vulpisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 September 2007 - 11:19 AM

de fisele fiscale inca nu am vazut nicaieri specificat.

Dar am constatat ca se specifica la ART. III

(1) Prevederile art. I pct. 17 se aplică începând cu data de 1 ianuarie 2008. - cele referitoare la contul unic

in schimb in programul de op-uri se specifica ca se va folosi contul unic de la 1 octombrie !!!!

stie cineva mai multe ?



#526 ramona_banica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 18 September 2007 - 02:01 PM

Stie cineva daca se mai da anul acesta examen si cand?



#527 micha08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:

Postat 18 September 2007 - 03:03 PM

Nu stiu, Ramona. Raspunsul la aceeasi intrebare il astept si eu. S-ar parea ca prin luna octombrie, insa nu este nimic oficial.



#528 oana34

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 October 2007 - 08:46 AM

Ma intampin si eu cu aceeasi problema! Eu am terminat faculatatea anul asta si ma uit pe conditiile de inscriere la consultant fiscal si vad ca srie vechime 5 ani de la licenta! Oare nu pot sa dau examen? Poate nu inteleg eu bine! ( asa vreau sa cred! ) Multumesc de raspuns!



#529 mareelena2005

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 October 2007 - 03:06 PM

Buna ziua ,

As dori si eu cele 500 de Intrebari pt examenul de Consultant fiscal la mail mareelena2005@yahoo.com

multumesc mult .



#530 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 16 October 2007 - 03:33 PM

Vezi postareavulpisor, la Sep 15 2007, 11:19 AM, a spus:

...la ART. III
(1) Prevederile art. I pct. 17 se aplică începând cu data de 1 ianuarie 2008. - cele referitoare la contul unic
in schimb in programul de op-uri se specifica ca se va folosi contul unic de la 1 octombrie !!!!
stie cineva mai multe ?
Art III, alin.(2) spune ca pt.contribuabilii care platesc la timp si integral si nu au restante fiscale prevederile art.I, pct.17 se aplica din octombrie (pt.sept.).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#531 florimanea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:contabilitate

Postat 16 October 2007 - 04:15 PM

Vezi postarearamona_banica, la Sep 18 2007, 12:01 PM, a spus:

Stie cineva daca se mai da anul acesta examen si cand?

Fetelor eu am vorbit la Camera si au spus ca mai mult ca sigur anul asta nu se va mai da examen.
Dar ... voi v-ati gandit daca e bine sa dati sau nu ?
Ati vazut ce tarife sunt la inscrierea in Camera? Costa 1.000 ron inscriere + cotizatii fixe + variabile !
In conditiile in care un contract (adica un client) iti da 200 ron (cel putin in Ploiesti asa e tariful) si e o ndecl pe care o vizezi anual....se merita oare efortul ?
Eu ma uit ca m-am autorizat de curand ca si expert...am 3 firme...nu castig mare lucru ...si taxe si impozite dau peste tot...si la CECCAR si la stat...
In conditiile astea ar trebui sa ridicam si noi tarifele, dar ne lovim in piata de unii contabili mai "amabili " asa care percep tarife derizorii...de ex 70 - 100 ron/firma cu ceva activitate. Oare unde vom ajunge ...???
"Invatatura iti da lumina dar nu te inalti decat prin caracter"






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL