Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozit dobanda - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


impozit dobanda

7 replies to this topic

#1 bizi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 14 May 2007 - 02:56 PM

Buna, prieteni
Se impoziteaza dobanda primita de la banca din contul curent sau din din contul de depozit (este vorba de societate)
Care sunt veniturile deductibile fiscal?



#2 mihael@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2007 - 09:43 PM

Vezi postareabizi, la May 14 2007, 03:56 PM, a spus:

Buna, prieteni
Se impoziteaza dobanda primita de la banca din contul curent sau din din contul de depozit (este vorba de societate)
Care sunt veniturile deductibile fiscal?



Nu se impoziteaza, din cate stiu eu se impoziteaza doar dobanzile legate de creditepe termen lung, iar cota este de 10%




#3 Ioan P.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 25 June 2007 - 02:59 PM

Vezi postareabizi, la May 14 2007, 03:56 PM, a spus:

Buna, prieteni
Se impoziteaza dobanda primita de la banca din contul curent sau din din contul de depozit (este vorba de societate)
Care sunt veniturile deductibile fiscal?

Normal ca se impoziteaza. Ce inseamna "Venituri deductibile fiscal" ? Adica vrei venituri neimpozabile sau cheltuieli deductibile fiscal?

Vezi postareamihael@, la May 17 2007, 10:43 PM, a spus:

Vezi postareabizi, la May 14 2007, 03:56 PM, a spus:

Buna, prieteni
Se impoziteaza dobanda primita de la banca din contul curent sau din din contul de depozit (este vorba de societate)
Care sunt veniturile deductibile fiscal?



Nu se impoziteaza, din cate stiu eu se impoziteaza doar dobanzile legate de creditepe termen lung, iar cota este de 10%

Nu e vorba de impozit/venit persoane fizice.

Aceasta postare a fost editata de Ioan P.: 25 June 2007 - 03:00 PM

Ioan Butariu
expert contabil



#4 bizi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 26 June 2007 - 06:53 AM

dobanda primita de la banca la cont curent si depozit se impoziteaza de catre banca , intrebarea este daca intra la calcul impozit profit venitul din dobanda (mai impozitez si eu) sau este venit neimpozabil pentru societate (platitoare de imp profit)



#5 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 26 June 2007 - 07:34 AM

Vezi postareabizi, la Jun 26 2007, 04:53 AM, a spus:

dobanda primita de la banca la cont curent si depozit se impoziteaza de catre banca , intrebarea este daca intra la calcul impozit profit venitul din dobanda (mai impozitez si eu) sau este venit neimpozabil pentru societate (platitoare de imp profit)

1- dobanda primita de la banca nu se impoziteaza de catre aceasta deoarece este accordata unei persoane juridice nu fizice(la aceasta se impoziteaza cu 10%)
2- dobanda incasata de la banca reprezinta un venit pt societate si se impoziteaza si in cazul microintreprinderilor si in cazul celor platitoare de impozit pe profit.
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#6 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 June 2007 - 07:54 AM

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la Jun 26 2007, 08:34 AM, a spus:

Vezi postareabizi, la Jun 26 2007, 04:53 AM, a spus:

dobanda primita de la banca la cont curent si depozit se impoziteaza de catre banca , intrebarea este daca intra la calcul impozit profit venitul din dobanda (mai impozitez si eu) sau este venit neimpozabil pentru societate (platitoare de imp profit)

1- dobanda primita de la banca nu se impoziteaza de catre aceasta deoarece este accordata unei persoane juridice nu fizice(la aceasta se impoziteaza cu 10%)
2- dobanda incasata de la banca reprezinta un venit pt societate si se impoziteaza si in cazul microintreprinderilor si in cazul celor platitoare de impozit pe profit.

la fizice e 16%
art. 67, alin (2) CF



#7 bizi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 26 June 2007 - 08:08 AM

Dar mie imi spune de la banca ca mi s-a retinut impozit pe dobanda . De ex la depozit s-a negociat o dabanda si mi-a retinut impozit chiar daca sunt persoana juridica (platitoare de impozit pe profit)



#8 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 June 2007 - 08:21 AM

Veniturile din dobanzi obtinute de persoane juridice romane nu se impoziteaza la sursa. Nu stiu sa existe nici o baza legala in acest sens.
Daca s-ar impozita la sursa, codul fiscal ar trebui as prevada veniturile din dobanzi la neimpozabile, altfel ar fi dubla impunere.
Poate iti dau cei de la banca o baza legal pt retinerea la sursa a dobanzilor.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL