Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit stock options - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozit stock options

2 replies to this topic

#1 pinocchio

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 May 2007 - 10:18 AM

Va salut,

Fiind paralel cu problemele contabile am si eu niste nelamuriri legate de beneficiile de tip stock options.

Datele problemei sunt simple: am primit anul trecut prin vara (2006), in euro, o suma de bani rezultata din vanzarea stock optionurilor blabla.

Acum trebuie sa-mi depun declaratia de impozit pe venit.

Intrebarile mele sunt:

1. Tinand cont ca transferul a fost facut in euro, ce suma trec in declaratia de venit?
2. In declaratia de venit (fisa 200) nu exista rubrica pentru stock options?
3. Cat este impozitul pe stock options (legat de intrebarea 2. daca trec titluri de valoare > 365 zile, impozitul este de 1%)?
4. Cand platesc impozitul pe stock options?


Multumesc,
Pinocchio



#2 Yndy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 20 June 2007 - 08:57 PM

Vezi postareapinocchio, la May 16 2007, 08:18 AM, a spus:

1. Tinand cont ca transferul a fost facut in euro, ce suma trec in declaratia de venit?
2. In declaratia de venit (fisa 200) nu exista rubrica pentru stock options?
3. Cat este impozitul pe stock options (legat de intrebarea 2. daca trec titluri de valoare > 365 zile, impozitul este de 1%)?
4. Cand platesc impozitul pe stock options?
1. Suma in lei la cursul zilei in care ai primit banii.
2. Trebuie sa fie ceva cu alte venituri
3. Nu se poate, se califica la acea categorie numai foarte putine tipuri de venituri, deci 16%
4. Nu stiu sa raspund, vezi cod fiscal, cod procedura fiscala, etc...




#3 Wittmann

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Galati, Romania

Postat 10 August 2007 - 03:12 PM

2. Exista: castig din transferul titlurilor de valoare.
3. Exact ca la castigul din vanzarea cumpararea de alte actiuni: 16% pentru detineri pana la 365 de zile, 1% ceea ce depaseste.
4. Se stabileste de organul fiscal prin decizia de impunere... cred :lostit (13):






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL