Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
merita examen expert contabil? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


merita examen expert contabil?


24 replies to this topic

#1 monicao

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 16 May 2007 - 07:48 PM

Fratilor, am o mare dilema: merita sa dau examenul pentru expert contabil?? Am studii economice (am terminat ASE in 2002), am profesat si profesez ca economista, tin 2 contabilitati (una la propria firma, alta la firma unor rude) si ma bate gandul sa dau examen pt expert contabil. Nu voi face niciodata cariera din meseria asta, pentru ca am alte planuri... dar ma gandesc daca e bine sa fac pasul asta (si cel mai mult ma gandesc la semnarea bilanturilor la cele doua firme, anul asta, in calitate de economista, am putut sa intocmesc si sa semnez bilanturile).
Recunosc ca m-a demoralizat total faptul ca urmatorii 3 ani tb sa fac stagii la CECCAR si costa mult, si cursul de anul asta costa ff mult, pe langa manuale.
Dupa examenul de acces la expert contabil, ce urmeaza? La ce folosesc stagiile din cei 3 ani?
Si daca nu fac stagiile in urmatorii 3 ani, ce se intampla?
Cat de mult ma poate ajuta aceasta titulatura? Ma puteti indruma cat de cat cu ceva idei? Multumesc!



#2 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 17 May 2007 - 12:51 PM

bilanturi poti semna fara pb daca ai contract de munca. daca nu vrei sa faci cariera din asta, nu cred ca are rost sa te antamezi la 3 ani de cursuri, proiecte, lucrari. daca nu te duci la cursuri si nu depui lucrarile te dau afara din CECCAR.




#3 MARILENA_2007

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 17 May 2007 - 01:53 PM

Nu stiu de ce spui tu ca e asa scump. La cursul de pregatire de acces te duci daca vrei, daca nu te duci direct la examen. Rezolvarile am vazut ca sunt pe acest forum. Eu ma duc la cursuri de 2 ori pe an , costa vreo 200 si ceva de lei pentru un an. Cursurile tin 4-5 zile si dupa fiecare se face o lucrare de vreo 10-20 pagini si care nu este foarte greu de facut. Acum depinde si de tine ce vrei sa faci in viitor.



#4 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 17 May 2007 - 08:46 PM

Scrie pe undeva (acum nu mai stiu exact daca in Ordonanta 64 parca e numarul - care reglementeaza profesia contabila sau in normele deontologice emise de CECCAR) ca nu ai voie sa-ti faci contabilitatea la firma ta si nici la firma rudelor pana la gradul IV (parca). De asemenea, ca si expert contabil nu ai voie sa ai o altfel de firma (ma refer la administrarea firmei si nu la a detine parti sociale sau actiuni) decat de contabilitate. Asa ca in cazul tau nu-ti ajuta prea mult, ba dimpotriva..
Despre stagiu nu pot sa-ti spun prea multe: seriozitatea cu care se face stagiul difera de la localitate la localitate si de la cabinet la cabinet. Lucrarile nu sunt de speriat, sunt mai mult o formalitate. Eu personal nu am auzit pe nimeni sa-i fie respinsa vreo lucrare, indiferent cum a fost facuta. Altfel, daca vrei sa te ocupi de contabilitate pe viitor si sa faci din asta o profesie, titlul e indispensabil. Multa bafta!



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2007 - 04:02 PM

eu zic ca mai bine te duci la consilieri fiscali ! iei patalamaua repejor (fara stagiu & restul balamucului)si chiar e de viitor. in rest, pt. semnarea bilanturilor, mira-m-as sa se schimbe legea fundamental, adica sa se scoata dreptul de semnatura al celor angajati cu carte de munca. ar insemna sa ne nege studiile superioare, ceea ce e "peste poate" !

parerea mea :biggrin:



#6 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 21 May 2007 - 04:23 PM

Sunt cel putin doua situatii in care nu poti face altfel:
1.- expertiza judiciara si extrajudiciara
2.- firma de contabilitate, cu tot tacamul, angajati, zeci de firme, etc.

Nu merita daca activitatea se va limita la cateva contabilitati, pe cont propriu, unde poti fi angajat cu CM.



#7 monicao

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 21 May 2007 - 06:05 PM

Multumesc mult pentru raspunsuri, m-am cam lamurit ce si cum, am mai intrebat si eu in stanga si-n dreapta si nu cred ca merita agitatia de nici o culoare. Problema se punea mai mult pentru bilanturi, nu pt altceva. Cred ca pica ideea...



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2007 - 03:41 PM

CITAT(marian.apetre @ May 21 2007, 05:23 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Sunt cel putin doua situatii in care nu poti face altfel:
1.- expertiza judiciara si extrajudiciara
2.- firma de contabilitate, cu tot tacamul, angajati, zeci de firme, etc.

Nu merita daca activitatea se va limita la cateva contabilitati, pe cont propriu, unde poti fi angajat cu CM.

draga marian, ca de obicei pui punctul pe i :biggrin: si ai mare dreptate !

CITAT(monicao @ May 21 2007, 07:05 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Problema se punea mai mult pentru bilanturi, nu pt altceva. Cred ca pica ideea...
asa m-am gandit si eu ! de aia am si renuntat la CECCAR, dar intentionez sa ma fac consultant fiscal, cat de repede pot sa ma apuc de invatat toata bibliografia necesara ...

numai bine.



#9 coconat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 22 May 2007 - 06:17 PM

sunt si eu in dilema persoanei care a facut prima postare, de aceea am citit cu interes posturile.
care este diferenta intre expertul contabil si consultantul fiscal? care face mai mult intre cele doua profesii?

Aceasta postare a fost editata de coconat: 22 May 2007 - 06:18 PM

Chiar dacă omul va face un cer nou şi un pământ nou, tot nu va fi fără griji!



#10 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 22 May 2007 - 07:48 PM

Sunt de acord cu tine Otilia, desi cu cativa ani in urma regretam ca nu am dat examenul de expert contabil. Acum, insa mi se pare mult mai potrivit sa dau examenul de consultant fiscal. E mai greu sa ma apuc de invata legislatia pe care nu o aplic zi de zi, dar daca reusesc nu poate sa-mi fie daunator sa stiu mai multa legislatie. Bafta la examen, atunci cand il vei da.



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2007 - 09:59 AM

multumesc, Violeta :smile: , bafta multa si tie.



#12 clorinde

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 23 May 2007 - 12:20 PM

CITAT(MARILENA_2007 @ May 17 2007, 02:53 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Nu stiu de ce spui tu ca e asa scump. La cursul de pregatire de acces te duci daca vrei, daca nu te duci direct la examen. Rezolvarile am vazut ca sunt pe acest forum. Eu ma duc la cursuri de 2 ori pe an , costa vreo 200 si ceva de lei pentru un an. Cursurile tin 4-5 zile si dupa fiecare se face o lucrare de vreo 10-20 pagini si care nu este foarte greu de facut. Acum depinde si de tine ce vrei sa faci in viitor.


Am si eu o intrebare: am terminat facultatea REI la ASE in 2004 si de atunci lucrez ca si economista; doresc sa-mi deschid si eu o firma de contabilitate in viitor insa nu stiu care varianta este de preferat: sa urmez cursurile pentru contabil autorizat sau pentru expert contabil - nu cunosc diferentele majore dintre cele doua meserii (pot sa dau direct examen pentru expert contabil in conditiile mele?).



#13 monicao

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 23 May 2007 - 06:35 PM

Pai si eu lucrez ca economista si sunt in aceeasi situatie ca si tine, Clorinde, numai ca eu am deja firma, doar ca nu este de conta. In I rand... din punctul meu de vedere nici sa nu te gandesti la contabil autorizat, pt ca acolo se cer studii medii si conta de acolo se cam face la ASE (si eu tot ASE am terminat, in 2002). Asa ca pt ce vrei tu sa faci cel mai nimerit este sa dai de expert contabil. Si eu sunt inca in cumpana daca sa dau sau nu examenul. Cursurile costa la CECCAR P. Neamt, cel putin, 900 lei (mie mi se pare fff mult) si nu poti intra la examen daca nu faci cursurile. Si asta fara manuale ...
Eu voiam sa dau examenul mai mult pt bilanturi, dar cum pregatirea ce o am este suficienta deocamdata, cred ca nu mai merita sa dau examenul.
Dupa ce dai examenul, esti obligata sa faci 3 ani stagii prin CECCAR care la noi costa cam 400 lei pe an. Si ulterior am inteles ca anual trebuie sa urmezi obligatoriu cursuri de perfectionare prin ei, care si alea costa.
In afara de parerea Marilenei care este pozitiva, din cate vad eu, n-am primit nici un raspuns pozitiv. Multi mi-au spus ca s-au retras din CECCAR si lucreaza cu CIM la diverse firme. Si se pare ca e solutie mai buna!



#14 Mihai_Laurentiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 May 2007 - 11:07 PM

CITAT(clorinde @ May 23 2007, 01:20 PM) <{POST_SNAPBACK}>
CITAT(MARILENA_2007 @ May 17 2007, 02:53 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Nu stiu de ce spui tu ca e asa scump. La cursul de pregatire de acces te duci daca vrei, daca nu te duci direct la examen. Rezolvarile am vazut ca sunt pe acest forum. Eu ma duc la cursuri de 2 ori pe an , costa vreo 200 si ceva de lei pentru un an. Cursurile tin 4-5 zile si dupa fiecare se face o lucrare de vreo 10-20 pagini si care nu este foarte greu de facut. Acum depinde si de tine ce vrei sa faci in viitor.


Am si eu o intrebare: am terminat facultatea REI la ASE in 2004 si de atunci lucrez ca si economista; doresc sa-mi deschid si eu o firma de contabilitate in viitor insa nu stiu care varianta este de preferat: sa urmez cursurile pentru contabil autorizat sau pentru expert contabil - nu cunosc diferentele majore dintre cele doua meserii (pot sa dau direct examen pentru expert contabil in conditiile mele?).


TU AI O INTREBARE .... EU AM UN RASPUNS.....

... expert contabil... daca inveti mai mult, vei stii mai mult si nu strica.... ca stii!
Daca vrei sa castigi mai mut sa stii ca varianta cea mai buna este un organism de care sa apartii fie el CECCAR, CAFR, Consultanti Fiscali ........DAR cel mai usor in PREZENT sa intrii undeva este CECCAR. Pe termen scurt reprezentand maxim 2 ani TU trebuie sa investesti in tine maxim 2.000 RON dar dupa ce ai luat examenul si ai CLIENTI caci vei fi un EXPERT CONTABIL BUN (sper) acesti bani ii faci in mai putin de o luna. CITESTE www.ceccar.ro si convinge-te. Sunt membru si daca vrei mai multe informatii astept intrebari pe mbxro@yahoo.com!

Succese! Si parerea mea sincera NU RENUNTA! chiar data cotizatiile acum te omoara, acum dar ... priveste ce vrei de la viitor sa stai intr-un birou lucrand pt o firma 8 ore/zi plus peste program 5-6 zile / saptamana pentru cati bani sau sa lucrezi ca liber independent si in acelasi TIMP ca si norma poti castiga mai mult. IAR varianta carte de munca si firma sau pf ALEGE firma! .........daca vrei mai multe informatii ....mbxro@yahoo.com

Mingea e in terenul tau! Cu trecerea timpului chiar daca o tii mai strans la piept ea se va indeparta de tine! Apropo priveste urmatorul aspect: se zice ca oamenii nu regreta greselile care le-au facut ci faptul ca nu le-au facut mai devreme ca sa aiba timp sa le repare!

Oare te-am convins? Astept raspuns sincer.



#15 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 24 May 2007 - 10:42 AM

Si nu vreau sa va descurajez, dar DUPE examen, urmeaza 3 ani de stagiu si apoi cotizatii anuale de cateva sute de euro cel putin.
Asa que....
A fine is a tax for doing wrong. A tax is a fine for doing well.



#16 rona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:bacau

Postat 02 June 2007 - 01:34 PM

stie cineva care este termenul limita de inscriere la examenul pentru expert contabil? daca mai este timp as vrea sa ma inscriu si eu.

stie cineva care este termenul limita de inscriere la examenul pentru expert contabil? daca mai este timp as vrea sa ma inscriu si eu.



#17 monicao

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 02 June 2007 - 02:38 PM

Mie la Neamt mi-au spus ca inscrierile se fac in perioada 15 iunie - 01 august. Cursurile incep pe 5 august, examenul este in 8-9 sept. Costa 650 lei cursul si 250 lei deontologia, fara manuale. Deci 900 lei fara carti. Dupa ce iei examenul, ai 3 ani de stagii, in care tb sa faci cursuri platite. Si apoi in fiecare an cursuri de perfectionare. Cel mai bine, intreaba la CECCAR de unde esti tu.

Mihai_Laurentiu, ma bucur ca vrei sa ne convingi, insa eu nu vreau sa dau examenul asta pt cariera in domeniu. Niciodata n-o sa fac cariera in domeniu. Eu am afacerea mea si mereu voi avea ce face, as da examenul numai pentru a sti niste chestii in plus (pe care pot foarte bine sa le invat citind manualele de la CECCAR). Pentru cine vrea sa faca profesie din asa ceva, este foarte bine venit un astfel de examen. La mine se punea problema numai pt bilanturi... dar cum sunt economist si administrator, momentan nu este necesara o astfel de calificare. Plus ca am inteles ca exista o reglementare prin care, ca si expert contabil, nu poti semna bilanturile la firmele rudelor de gr. I, II si III, asa ca chiar nu prea vad ce motive as avea sa dau examenul, cel putin pentru moment.



#18 Mihai_Laurentiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 June 2007 - 11:18 AM

Raspuns anul acets societatile care au cifra de afacere sun 50.000 EURO pot sa aiba bilanturile anuale semnate si de administrator. Incepnad cu anul 2008 cifra de afacere pentru care va putea sa semnee administratorul este - 0- "ZERO". IAR TU nu poti sa tii contabilitatea la o societate unde esti administrator si nici la rude de gradele mentionate. Prin urmare incepand cu anul viitor ai nevoie de contabil autorizat sau expert contabil dar doar la semestre pt certificare bilanturi ca ... contabilitatea o tii tu in continuare.

Bafta !

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 03 June 2007 - 12:07 PM




#19 doru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 07 June 2007 - 11:29 PM

Unde scrie ca nu ai voie sa tii contabilitatea,angajat cu contract de munca cu studii superioare , la firma la care esti ,dpdv juridic, si asociat si administrator ?



#20 doru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 07 June 2007 - 11:49 PM

Apropos de bibliografie pt consulatnti fiscali , Otilia , o ai cumva adunata in forma electronica ? Tare m-ar interesa ! Circulau intr-un timp pe forum fisierele respective. Le ai ?

Aceasta postare a fost editata de doru: 07 June 2007 - 11:50 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL