Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
LA INCEPUT DE DRUM - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


LA INCEPUT DE DRUM

18 replies to this topic

#1 mcimni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 22 May 2007 - 09:19 AM

BUNA
IMI VOI INCEPE ACTIVITATEA CU 1 IUNIE PRESTARI SERVICII
FACTURA O VOI EMITE LA 30 IUNIE URMAND CA BANII SA-I VIREZE LA 15 IULIE
EU IN LUNA IUNIE POT FACE CHELTUIELI ?
FAC APORT CU DISPOZITIE DE PLATA?
TREBUIE SA FAC SI CHELTUIELI AVAND IN VEDERE CA PLATESC SI TVA SI TREBUIE DEPUS SI DECONTUL IN IULIE



#2 mcimni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 04 July 2007 - 11:47 AM

buna mai am ceva neclar pt care as vrea sa primesc un raspuns
sunt platitor de tva
in registrul de cumparari trec doar facturi si bonuri fiscale
am cheltuielile facute cu infiintarea ; acelea le trec doar in registru de incasari si plati?
mai am o chitanta de mana cu care platesc chiria la masina conform contract de comodat; aceea o trec la fel doar in rjip?
solduriledin josul paginii le copii pe a doua pagina sau fac soldul final ca la registru de casa?
mersi




#3 enen

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 21 December 2007 - 02:59 PM

Peste o saptamana sau doua voi deveni PFA! Nu am nici cele mai vagi cunostinte de contabilitate. Am descarcat o gramada de material pentru studiu, ceva neuroni am, vointa am,dar formatia mea profesionala n-are nicio tangenta cu contabilitatea. Credeti ca ma voi descurca? Sau pentru un timp trebuie sa apelez la un contabil cu experienta pentru a putea face primii pasi? Exista ceva indrumare care dau un minim de informatie cu pasii ce trebuie urmati pentru a acumula ceva cunostinte pentru contabilitatea PFA?



#4 enen

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 21 December 2007 - 03:01 PM

Peste o saptamana sau doua voi deveni PFA! Nu am nici cele mai vagi cunostinte de contabilitate. Am descarcat o gramada de material pentru studiu, ceva neuroni am, vointa am,dar formatia mea profesionala n-are nicio tangenta cu contabilitatea. Credeti ca ma voi descurca? Sau pentru un timp trebuie sa apelez la un contabil cu experienta pentru a putea face primii pasi? Exista ceva indrumare care dau un minim de informatie cu pasii ce trebuie urmati pentru a acumula ceva cunostinte pentru contabilitatea PFA?



#5 psycho.ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 21 December 2007 - 04:03 PM

Vezi postareaenen, la Dec 21 2007, 04:01 PM, a spus:

Peste o saptamana sau doua voi deveni PFA! Nu am nici cele mai vagi cunostinte de contabilitate. Am descarcat o gramada de material pentru studiu, ceva neuroni am, vointa am,dar formatia mea profesionala n-are nicio tangenta cu contabilitatea. Credeti ca ma voi descurca? Sau pentru un timp trebuie sa apelez la un contabil cu experienta pentru a putea face primii pasi? Exista ceva indrumare care dau un minim de informatie cu pasii ce trebuie urmati pentru a acumula ceva cunostinte pentru contabilitatea PFA?

norma de venit sau sistem real ?



#6 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 December 2007 - 05:33 PM

parerea mea este ca informatiile stranse pe forum te pot ajuta sa-ti lamuresti multe lucruri. Nu toti colegii care au intrebat sau au raspuns sunt contabili, mare parte sunt chiar PFA, asa incat informatia poate fi accesibila si persoanelor care nu profeseaza contabilitate sau asimilate. Daca ai la indemana un contabil - prieten/cunostinta - desigur, te va ajuta macar la inceput. Banuiesc ca nu este vorba de o profesie liberala, asa incat nu cred ca ai putea angaja contabil - de aceea am specificat mai sus - prieten...Poti apela la o societate de ctb care sa-ti presteze servicii - dar nu am auzit sa se practice acest lucru. Probabil ca este un cost care nu se prea justifica avand in vedere faptul ca la PFA se tine o ctb in partida simpla, se completeaza practic cateva registre, se depun cateva declaratii...in functie de activitate. Incearca sa gasesti ceva timp pentru a parcurge forumul si iti recomand sa intrebi si pe la fisc ce si cum.
Madalina



#7 enen

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 21 December 2007 - 08:11 PM

norma de venit sau sistem real ?
[/quote]


Pai daca sunt nulist,trebuie sa ma documentez sa vad ce inseamana "norma de venit sau sistem real"!!!
E penibila situatia,nu?



#8 enen

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 23 December 2007 - 07:04 PM

Multumesc pentru incurajari! Deja am inceput sa-mi fac timp pentru initiere, documentatie pe forum este multa si de buna calitate, asa ca sper sa ies incet,incet din ceata.



#9 Carmen - Sibiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 29 December 2007 - 06:09 PM

Am citit o gramada de documentatii, legi si alte chestii de genul asta, insa tot nu am gasit raspunsul la cateva intrebari. Sunt absolventa de mate-info, si vreau sa devin PFA pe domeniul meu. Sunt si angajata si veniturile mele vor fi relativ mici pe PFA, dar am nevoie pentru ca mai am lucrari ocazionale pentru care mi se solicita factura...

Codurile la care m-am oprit, dupa noua clasificare care va intra in vigoare de la 1 ianuarie sunt: 6201 principal si secundar: 6202, 6203, 6209, 6311, 6312, 4791, 4799, 5811, 5812, 5819. Probabil o sa mai tai din ele ca sunt cam multe dar cam astea ar fi cele care ma intereseaza...

Acum intrebarile mele:

1. Cum veniturile vor fi mici nu vreau norma de venit, asadar optez pentru "real", dar nu stiu ce sa fac in legatura cu TVA? Nu prea am idee daca e bine sau nu sa fi platitor de TVA. Care este mai avantajor pentru mine (taxe cat mai mici :lostit (13): )? Daca sunt platitor de TVA, trebuie sa platesc si impozit etc. sau nu au treaba una cu alta?

2. Codul 4791 se refera la "Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin internet". Ideea este ca am publicat niste carti si as dori o modalitate de a da facturi celor care imi comanda aceste carti. comenzile se vor face pe internet... insa intrebarea mea este daca pentru aceasta cativitate am nevoie de casa de marcat...

3. Sunt obligata ca PFA sa am cont in banca? Eu nu voi incasa prin banca, voi lucra doar cu numerar...

Multumesc si sper sa primesc cat mai repede un raspuns pentru ca dupa 1 ianuarie trebuie sa merg sa depun dosarul...



#10 Carmen - Sibiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 29 December 2007 - 06:20 PM

A, mai era o intrebare:

4. Stiam ca programatorii sunt scutiti de impozit sau ceva de genul. Poate cineva sa imi spuna unde gasesc in lege aceasta precizare? Este valabila si pt. PFA? Cum voi face contabilitatea daca veniturile din anumite activitati sunt scutite de impozit si altele nu. Le trec in registre separate sau cum procedez?



#11 Carmen - Sibiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 30 December 2007 - 07:27 PM

Nimeni nu are nici un raspuns pentru mine? Va rog...



#12 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 30 December 2007 - 09:54 PM

Despre PFA mai gasesti destule topicuri pe forum folosind functia de cautare.
In anumite profesii stabileste primaria daca e norma de venit sau "real". Te avertizez ca pe real evidenta contabila e complicata, dar pe norma de venit nu se face nici o contabilitate (din cate stiu).
1. Se recomanda sa fii platitor de TVA daca vinzi (sau faci servicii) in principal firmelor platitoare de TVA. Daca nu, se recomanda sa nu fii. TVA e o taxa pe care o platesti separat de impozit, daca esti platitor de TVA (facand diferenta TVA vanzare - TVA cumparare).
Anumite coduri CAEN nu sunt acceptate impreuna caci se supun unori reguli speciale: contabilitatea nu e acceptata impreuna cu altele etc. Pentru profesiie supuse autorizarii trebuie sa dispui de diplome de calificare.
2. Nu cred ca trebuie casa de marcat cand vanzatorul nu este fata in fata cu cumparatorul. Dar trebuie factura si chitanta.
3. Trebuie sa ai cont in banca sau la CEC, dar nu cred ca e mare problema, deoarece e un cont de persoana fizica, mai usor de obtinut decat unul de firma. Unele banci au conturi speciale pt. PFA, altele fac conturi de firme sau de persoane fizice. Vezi unde e mai convenabil. Poate e bine sa platesti impozitele si taxele din cont in loc de numerar, ca sa scapi de cozi la ghisee.
4. Doar informaticienii angajati sunt scutiti de impozit in niste conditii greu de realizat: angajatorul realizeaza din activitatea de creare de programe pentru calculator un venit anual de cel putin 10.000USD pentru fiecare angajat care beneficiaza de scutirea pe impozitul pe venit conform OUG 94/2001.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#13 Carmen - Sibiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 30 December 2007 - 10:03 PM

Multumesc mult. Incep sa se mai limpezeasca apele.

1. Am calificare in domeniu, absolventa a facultatii de matematica-informatica si masterat in domeniu. Iar ca nu sunt acceptate anumite coduri impreuna mi se pare ciudat, unde as putea gasi detalii? Daca nu voi afla la fata locului la primarie... eu am completat formularul, ramane de vazut ce ramane din codurile acelea.
2. sper
3. poate ai dreptate ca ar fi util.
4. deci era doar praf in ochi toata chestia? Pana acum am lucrat in invatamant si nu eram la curent cu ce se intampla in IT, dar mi se parea ca au facut si astia o treaba buna cu aceste scutiri...



#14 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 30 December 2007 - 10:15 PM

Vezi pentru punctul 4 (scutire impozit programatori) informatii mai recente la http://www.conta.ro/...showtopic=19310
Intr-adevar, doar firmele de soft cu venituri mari au scutire pentru programatorii cu studii superioare.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#15 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 December 2007 - 11:19 AM

tot legat de infiintarea unei PFA- ARHITECT. Am auzit ca un astfel de PFA poate avea sediul doar la adresa de domiciliu. Mi s-a parut o aberatie. Stie cineva cum este legal ?



#16 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 31 December 2007 - 09:06 PM

Vezi postareamihavesa, la Dec 31 2007, 11:19 AM, a spus:

tot legat de infiintarea unei PFA- ARHITECT. Am auzit ca un astfel de PFA poate avea sediul doar la adresa de domiciliu. Mi s-a parut o aberatie. Stie cineva cum este legal ?
Nu cred asa ceva. In primul rand ca nu stiu o lege speciala pentru PFA arhitect. In al doilea rand o firma cu zeci de oameni poate sa functioneze la adresa actionarului, iar o persoana fizica, pentru care nu se justifica 2 sedii, nu poate? E ilogic. Depinde si daca ai declarat sediul PFA la domiciliu.
Vezi si HG 1766 din 2004 cu Normele met. privind autorizarea PFA si AF si Legea 300 din 28 iunie 2004 (actualizata) privind autorizarea persoanelor fizice si a asociatiilor familiale , Ordonanta de urgenta nr. 75 din 30/09/2004.
In acestea nu se pomeneste nimic despre arhitect.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#17 PFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:undeva in Romania

Postat 17 January 2008 - 05:24 PM

E simplu: citesti bine legea si te lamuresti (pt. cea mai mare parte din probleme).
Vezi Ordonanta 1040/2004 si codul fiscal pt. aspectele contabile.
De asemenea, poti intreba inspectorii de la Finante; nu-i musai sa primesti si raspunsuri. :thumbup:
Si de nu ajunge, ai forumul conta.ro unde poti intreba si chiar primi raspunsuri. :lostit (13):
cum Dumnezeu nu poate fi pretutindeni, ne-a dat prieteni !



#18 leoaica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 21 January 2008 - 08:20 PM

Vezi postareaPFA, la Jan 17 2008, 05:24 PM, a spus:

E simplu: citesti bine legea si te lamuresti (pt. cea mai mare parte din probleme).
Vezi Ordonanta 1040/2004 si codul fiscal pt. aspectele contabile.
De asemenea, poti intreba inspectorii de la Finante; nu-i musai sa primesti si raspunsuri. :thumbup:
Si de nu ajunge, ai forumul conta.ro unde poti intreba si chiar primi raspunsuri. :lostit (13):


salut!
As dori si eu cateva lamuriri in legatura cu tinerea unei AF. Daca tii evidenta pe calculator (registru de incasari si plati, ....)mai trebuie sa treci toate inregistrarile in registru de incasari si plati snuruit si stampilat la finante?
Daca cineva cunoaste toti pasii.... va rog sa ma ajutati.



#19 erdei

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 January 2008 - 04:28 PM

salut

Sunt si eu la inceput de drum ca si PFA si as dori daca poate cineva sa ma ajute cu un model de comodat pentru autotiurism, care este proprirtatea mea,dar vreau sa-l folosesc in interesul ,, firmei ,,.O alta intrebare: ce si cat pot sa decontez din cheltuiei si e nevoie si de foi de parcurs?
va multumesc pentru raspunsuri






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL