Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PROTECTIA MUNCII - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PROTECTIA MUNCII

5 replies to this topic

#1 micul_foc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 23 May 2007 - 12:09 PM

Intrebare intrebatoare: suntem o firma mica adik pana in 10 angajati si nu stiu cine trebuie sa faca inspectia muncii si sa completeze carnetele, adica mai bine zis am inteles k daca suntem asa putini nu e musai sa angajam pe cineva k sa o faca si k poate sa o faca si seful de departament sau direct directorul societatii! Va rog dati`mi o ...pagina de citit, un articol... o ceva care sa ma lamureasca in aceasta privinta!

Cu stima!



#2 xint

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad
  • Interests:resurse umane

Postat 23 May 2007 - 01:43 PM

Pentru protectia muncii va trebui sa incheiati contract de prestari servicii cu o firma in domeniu, care va tine toate instruirile si dosarele de PM.
Acest lucru poate fi facut si de cineva din interiorul companiei, cu conditia sa aiba un curs de inspector protectia muncii absolvit.
legislatia care se aplica: lg 319/2006 + norme de aplicare.

Succes!




#3 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 06 June 2007 - 11:56 AM

Eu stiu ca pe langa contractul de prestari servicii trebuie sa mai si faca cineva cursul. Asa-i corect.



#4 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 06 June 2007 - 01:16 PM

daca am contract de prestari servicii la ce-mi mai tb sa-mi instruiesc propriul om?
si viceversa: daca am omul meu instruit, la ce-mi mai tb sa platesc un alt inspector?



#5 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 07 June 2007 - 06:34 AM

Stiu ca-i o porcarie, dar asa mi-a spus un domn care se ocupa cu protectia muncii ca ar scrie in legislatie. Mai interesati-va si voi ca asa e!



#6 malena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 07 June 2007 - 07:57 AM

LEGE nr. 319 din 14 iulie 2006
a securitatii si sanatatii in munca

EMITENT: PARLAMENTUL
PUBLICAT âN: MONITORUL OFICIAL nr. 646 din 26 iulie 2006

LEGE nr. 319 din 14 iulie 2006
a securitáéii çi sánátáéii ãn munca
EMITENT: PARLAMENTUL
PUBLICAT âN: MONITORUL OFICIAL nr. 646 din 26 iulie 2006



ART. 8
(1) Fárá a aduce atingere obligaéiilor prevázute la art. 6 çi 7, angajatorul desemneazá unul sau mai muléi lucrátori pentru a se ocupa de activitáéile de protecéie çi de activitáéile de prevenire a riscurilor profesionale din ãntreprindere çi/sau unitate, denumiéi ãn continuare lucrátori desemnaéi.
(2) Lucrátorii desemnaéi nu trebuie sa fie prejudiciati ca urmare a activitáéii lor de protecéie çi a celei de prevenire a riscurilor profesionale.
(3) Lucrátorii desemnaéi trebuie sa dispuná de timpul necesar pentru a-çi putea ãndeplini obligaéiile ce le revin prin prezenta lege.
(4) Dacá ãn ãntreprindere çi/sau unitate nu se pot organiza activitáéile de prevenire çi cele de protecéie din lipsa personalului competent, angajatorul trebuie sa recurgá la servicii externe.
(5) ân cazul ãn care angajatorul apeleazá la serviciile externe prevázute la alin. (4), acestea trebuie sa fie informate de cátre angajator asupra factorilor cunoscuéi ca au efecte sau sunt susceptibili de a avea efecte asupra securitáéii çi sánátáéii lucrátorilor çi trebuie sa aibá acces la informaéiile prevázute la art. 16 alin. (2).
(6) Lucrátorii desemnaéi trebuie sa aibá, ãn principal, atribuéii privind securitatea çi sánátatea ãn munca çi, cel mult, atribuéii complementare.
ART. 9
(1) ân toate cazurile, pentru a se ocupa de organizarea activitáéilor de prevenire çi a celor de protecéie, éinànd seama de márimea ãntreprinderii çi/sau unitáéii çi/sau de riscurile la care sunt expusi lucrátorii, precum çi de distribuéia acestora ãn cadrul ãntreprinderii çi/sau unitáéii, se impune ca:
a) lucrátorii desemnaéi sa aibá capacitatea necesará çi sa dispuná de mijloacele adecvate;
b) serviciile externe sa aibá aptitudinile necesare çi sa dispuná de mijloace personale çi profesionale adecvate;
c) lucrátorii desemnaéi çi serviciile externe sa fie ãn numár suficient.
(2) Prevenirea riscurilor, precum çi protecéia sánátáéii çi securitatea lucrátorilor trebuie sa fie asigurate de unul sau mai muléi lucrátori, de un serviciu ori de servicii distincte din interiorul sau din exteriorul ãntreprinderii çi/sau unitáéii.
(3) Lucrátorul/lucrátorii çi/sau serviciul/serviciile prevázute la alin. (2) trebuie sa colaboreze ãntre ei ori de càte ori este necesar.
(4) ân cazul microintreprinderilor çi al ãntreprinderilor mici, ãn care se desfáçoará activitáéi fárá riscuri deosebite, angajatorul isi poate asuma atribuéiile din domeniul securitáéii çi sánátáéii ãn munca pentru realizarea másurilor prevázute de prezenta lege, dacá are capacitatea necesará ãn domeniu.
(5) Ministerul Muncii, Solidaritáéii Sociale çi Familiei stabileçte prin norme metodologice de aplicare a prevederilor prezentei legi capacitatile çi aptitudinile necesare, precum çi numárul considerat suficient, prevázute la alin. (1) çi (4).






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL