Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cate zile de concediu fara plata isi poate lua un angajat unic la o microintreprindere ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cate zile de concediu fara plata isi poate lua un angajat unic la o microintreprindere ?

9 replies to this topic

#1 ucris

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 24 May 2007 - 11:12 AM

Va rog sa-mi spuneti care este perioada maxima pe care un angajat unic la o microintreprindere o poate solicita drept concediu fara plata pt nevoi personale. Administratorul este de acord si cu 90 de zile dar asta nu duce la pierderea statului de micro sau la obligatia de a angaja un nou salariat ?

(cer scuze daca subiectul s-a mai discutat pe forum...caut lamuriri de cateva zile si nu am gasit ceva asemanator)



#2 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 24 May 2007 - 11:21 AM

Conform Codului muncii art. 148 al.2, durata concediului de plata la societatile care nu au obligatia de a avea contact colectiv de munca se stabileste prin regulamentul intern. Acesta trebuie sa existe chair daca societatea nu are angajati.




#3 Mihai_Laurentiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 May 2007 - 07:48 PM

Vezi postareaucris, la May 24 2007, 12:12 PM, a spus:

Va rog sa-mi spuneti care este perioada maxima pe care un angajat unic la o microintreprindere o poate solicita drept concediu fara plata pt nevoi personale. Administratorul este de acord si cu 90 de zile dar asta nu duce la pierderea statului de micro sau la obligatia de a angaja un nou salariat ?

(cer scuze daca subiectul s-a mai discutat pe forum...caut lamuriri de cateva zile si nu am gasit ceva asemanator)


RASPUNS: ca societatea sa nu mai fie micro trebuie ca facand media intre zilele lucrate si cele nelucrate sa dea jumatate +1 in favoarea zilelor lucrate. Adica daca o societate care functioneaza de la 01 ianuarie pana la 31 decembrie angajatul poate sa vina la munca doar 6 luni plus o zi, caci facand media numarul mediu de angajati este 0.51% si se rotunjeste in sus.... societatea are un angajat!!! Aceea "o zi in plus" dupa parera unora poate sa lipseasca si tot ramane micro dar i-ati o marja de eroare.
Daca societatea este infiintata in timpul anului calculezi tu media dupa exemplul mentionat.

Succes in concediu fara plata! Nu renunta!



#4 dorutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 31 May 2007 - 12:55 PM

Interesant subiect, sunt noua in meseria de responsabil personal si totusi as vrea sa stiu si eu este necesara o perioada anume de timp pt angajat in firma respectiva pt a-si pute lua concediu fara plata?
Ceea ce nu inteleg eu e ca dc eu lucrez la o micro intreprindere de un an fara alt concediu as avea dreptul la concediu fara plata de 6 luni?????



#5 Mihai_Laurentiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 June 2007 - 10:03 AM

Vezi postareadorutza, la May 31 2007, 01:55 PM, a spus:

Interesant subiect, sunt noua in meseria de responsabil personal si totusi as vrea sa stiu si eu este necesara o perioada anume de timp pt angajat in firma respectiva pt a-si pute lua concediu fara plata?
Ceea ce nu inteleg eu e ca dc eu lucrez la o micro intreprindere de un an fara alt concediu as avea dreptul la concediu fara plata de 6 luni?????

Raspuns: ORICE ANGAJAT ARE DREPTUL LA CONCEDIU FARA PLATA ... dar se pune intrebarea angajatorul VREA, poate in aceasta perioada angajeaza pe altcineva si tu iti pierzi locul de munca. Deci nu pune pb daca am dreptul , ca il ai cu mentiunea daca angajatorul vrea sa ti-l acorde, ca pana la urma concediu fara plata fara un scop anume, de invatat pt scoala cele 30 zile (sau mai mult) nu reprezinta altceva decat lipsa ta de la munca si daca esti indispensabila ce se face firma fara tine... angajeaza in locul tau si tu ....!!!

Pt a intra in concediu fara plata nu este o perioada mentionata in codul Muncii... de ex eu la firma mea imi fac azi contract de munca si tot de azi sunt in concediu fara plata, DAR TU daca lucrezi la un patron crezi ca el iti da concediu fara plata a doua zi dupa angajare ??? Mai bine nu se incurca cu tine?

Nu am inteles ce vrei sa spui "....fara alt concediu" ..... raspunsul daca ai dreptul la concediu fara plata timp de 6 luni chiar daca e micro este DA!

Succes si nu sta mult in fara plata ca te obisnuiesti asa!



#6 adda_m_p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 20 October 2007 - 12:09 PM

am si eu o intrebare: in cazul unui concediu fara plata se plateste comisionul la ITM?



#7 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2007 - 02:22 PM

Vezi postareaadda_m_p, la Oct 20 2007, 10:09 AM, a spus:

am si eu o intrebare: in cazul unui concediu fara plata se plateste comisionul la ITM?
Normal ca nu! Baza de calcul a comisonului ITM este suma de Venit brut al salariatilor - CM suportate de stat. In acest caz de la salariatul respectiv venitul brut este 0. 0,25% sau 0,75% din 0 = 0



#8 scorpiutza_leny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 02 March 2009 - 03:25 PM

In cazul in care dau in concediu fara plata timp de 2-3 luni (perioada fara activitate) 15 salariati din 25 trebuie facuta vreo hartie la ITM sau altceva? Poate a mai avut cineva de-a face cu asa ceva.



#9 deea_inimm

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 10 April 2009 - 10:04 AM

Vezi postareascorpiutza_leny, la Mar 2 2009, 03:25 PM, a spus:

In cazul in care dau in concediu fara plata timp de 2-3 luni (perioada fara activitate) 15 salariati din 25 trebuie facuta vreo hartie la ITM sau altceva? Poate a mai avut cineva de-a face cu asa ceva.

am sunat eu la ITM si au zis ca trebuie dusa o nota de informare + copii dupa cererile oamenilor ca intra in CFP (fara termen de depunere), si pe stat or sa apara dar fara sume doar CFP. sper sa va fie de ajutor



#10 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 30 April 2009 - 02:15 PM

Vezi postareaMihai_Laurentiu, la May 24 2007, 08:48 PM, a spus:

Vezi postareaucris, la May 24 2007, 12:12 PM, a spus:

Va rog sa-mi spuneti care este perioada maxima pe care un angajat unic la o microintreprindere o poate solicita drept concediu fara plata pt nevoi personale. Administratorul este de acord si cu 90 de zile dar asta nu duce la pierderea statului de micro sau la obligatia de a angaja un nou salariat ?

(cer scuze daca subiectul s-a mai discutat pe forum...caut lamuriri de cateva zile si nu am gasit ceva asemanator)

RASPUNS: ca societatea sa nu mai fie micro trebuie ca facand media intre zilele lucrate si cele nelucrate sa dea jumatate +1 in favoarea zilelor lucrate. Adica daca o societate care functioneaza de la 01 ianuarie pana la 31 decembrie angajatul poate sa vina la munca doar 6 luni plus o zi, caci facand media numarul mediu de angajati este 0.51% si se rotunjeste in sus.... societatea are un angajat!!! Aceea "o zi in plus" dupa parera unora poate sa lipseasca si tot ramane micro dar i-ati o marja de eroare.
Daca societatea este infiintata in timpul anului calculezi tu media dupa exemplul mentionat.

Succes in concediu fara plata! Nu renunta!

Unde o fi scriind asta??? Stie cineva ceva? Ma intereseaza si pe mine subiectul. Ideea este ca si atunci cand este in concediu fara plata, salariatul unic la micro este tot 1 salariat la micro, nu??? Scrie undeva in codul fiscal ca angajatul trebuie sa fie prezent sau scrie doar ca micro trebuie sa aiba cel putin un angajat??? Daca eu am concediu fara plata si am contractul suspendat, inseamna ca nu mai sunt angajat la micro??? Are cineva mai multe cunostinte despre acest aspect?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL