Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deductibilitate valoare ramasa neamortizata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


deductibilitate valoare ramasa neamortizata

4 replies to this topic

#1 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 25 May 2007 - 08:58 AM

Buna. As avea si eu o intrebare daca se poate. Pana anul trecut daca vindeai un mijloc fix valoarea ramasa neamortizata era deductibila din punct de vedere fiscal doar daca se organiza o licitatie.
Anul acesta aceasta prevedere a disparut din codul fiscal, deci in mod normal valoarea ramasa neamortizata ar trebui sa fie deductibila indiferent la ce valoare vand mijlocul fix. Totusi am mai vorbit si cu alti contabili care afirma ca daca vinzi un mijloc fix sub valoarea ramasa neamortizata, atunci aceasta diferenta ar fi nedeductibila. Poate cineva sa isi spuna parerea.

P.S. Daca cumva s-a mai discutat pe aceasta tema imi cer scuze. Eu am incercat sa dau cautare, dar nu am gasit raspunsul pe care il asteptam.
Va multumesc anticipat.
ADITA



#2 very

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 25 May 2007 - 02:45 PM

Daca vinzi mijlocul fix la un pret mai mic decat valaoarea neamortizata ,diferenta este nedeductibila indiferent de metoda de vanzare,prin licitatie sau nu.




#3 alazar4801ro

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 26 May 2007 - 01:40 PM

La finante Iasi este nedeductibila si se colecteaza si TVA pentru ea.... dar am inteles pt. cei de la finante Bucuresti este deductibila.. am sa sun sa intreb, eventual sa-mi formuleze raspuns scris este mai sigur...



#4 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 28 May 2007 - 06:32 AM

Vezi postareaalazar4801ro, la May 26 2007, 02:40 PM, a spus:

La finante Iasi este nedeductibila si se colecteaza si TVA pentru ea.... dar am inteles pt. cei de la finante Bucuresti este deductibila.. am sa sun sa intreb, eventual sa-mi formuleze raspuns scris este mai sigur...


Deci sa inteleg ca este deductibila in functie de zona... :biggrin: Incepe sa imi placa chestia asta...
ADITA



#5 onuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 28 May 2007 - 05:05 PM

la un curs la care am participat acum 2 luni o reprezentatanta a ministerului de finante ne-a spus ca putem sa vindem si cu 2 lei pt. ca de anul acesta diferenta este deductibila






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL