Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
eroare de completare decl 390 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


eroare de completare decl 390

3 replies to this topic

#1 herra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:IASI

Postat 25 May 2007 - 02:29 PM

buna ziua, va rog sa ma ajutati:

am primit o adresa prin care mi se aduce la cunostinta ca am erori de completare a declaratiei 390, care nu se coreleaza cu decl 300, 301.

am verificat deconturile de tva din lunile ianuarie, februarie si martie; si am descoperit ca apar 2 facturi de servicii la rubrica "achizitii intracomunitare de bunuri"!

habar nu am cum sa corectez, pentru ca nu am ce sa regularizez, influenta in tva-ul de plata fiind zero.

si totusi, va trebui sa depun o decl 390 rectificativa, pentru ca unele valori le-am luat din declaratiile intrastat si nu din jurnalul de cumparari, deci ar mai fi niste diferente de curs valutar.

multumesc anticipat si scuze daca am spus vreo prostie mai mare decat mine. :smile:



#2 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 28 May 2007 - 06:44 AM

[quote name='herra' date='May 25 2007, 03:29 PM' post='132228']
buna ziua, va rog sa ma ajutati:

Pt deconturile de TVA gresite ceri la Admin. Fin. , corectie unde specifici care randuri le-ai gresit si sumele corecte.
Pt 390 depui rectificativa .
Spor la treaba




#3 herra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:IASI

Postat 28 May 2007 - 11:28 AM

multumesc pentru raspuns. :smile:

corectia pe care trebuie sa o cer - exista o cerere-tip, sau fac o adresa - in cazul meu la Bucuresti, la mari contribuabili?



#4 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 May 2007 - 03:11 PM

Vezi postareaherra, la May 28 2007, 12:28 PM, a spus:

multumesc pentru raspuns. :smile:

corectia pe care trebuie sa o cer - exista o cerere-tip, sau fac o adresa - in cazul meu la Bucuresti, la mari contribuabili?

7. În cazul corectării erorilor materiale din decontul de taxa pe valoarea adăugată, la solicitarea persoanei impozabile, se procedează astfel:
a) persoana impozabilă depune solicitarea de corectare a erorilor materiale la registratura organului fiscal competent sau la posta, prin scrisoare recomandată;
b) compartimentul de specialitate va comunica în scris persoanei impozabile data, ora și locul la care trebuie sa se prezinte, precum și documentele necesare justificarii erorilor.
8.1. În vederea corectării erorilor materiale din decontul de taxa pe valoarea adăugată, compartimentul de specialitate, pe baza constatărilor proprii sau în baza documentelor prezentate de persoana impozabilă, întocmește un referat în care înscrie constatările referitoare la erorile pentru care s-a solicitat corectarea decontului de taxa pe valoarea adăugată, precum și modul în care se vor corecta aceste erori.
8.2. În baza referatului, organul fiscal întocmește decizia de corectare.
Decizia de corectare este structurată conform modelului decontului de taxa pe valoarea adăugată în vigoare la data la care se referă decontul întocmit eronat, se completează numai la randurile care au suferit modificări cu diferențele în plus sau în minus fata de suma declarata inițial și conține în mod obligatoriu elementele prevăzute la art. 43 din Ordonanta Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscală, republicată, cu modificările și completările ulterioare.
Decizia de corectare se semnează de șeful compartimentului de specialitate și se aproba de conducătorul organului fiscal.
Decizia de corectare se întocmește în doua exemplare, din care un exemplar se comunica plătitorului, iar cel de-al doilea exemplar se arhiveaza la dosarul fiscal al acestuia.


Pentru mai multe detalii vezi

ORDIN nr. 179 din 14 mai 2007
pentru aprobarea Instrucțiunilor de corectare a erorilor materiale din deconturile de taxa pe valoarea adăugată
EMITENT: MINISTERUL ECONOMIEI ȘI FINANȚELOR
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL nr. 347 din 22 mai 2007

Pe de alta parte si mie mi-a venit o adresa de la mari contribuabili ca am diferenta intre 390 si 300.
Diferenta era de 3 lei si venea din rotunjiri, pt ca sumele din decont sunt rotunjite la luna, iar cele din 390 sunt rotunjite pe fiecare operator intracomunitar. Le-am explicat cum sta treaba si ca ambele sunt corecte si mi-au zis sa fac o rectificativa si sa distribui diferenta pe 3 furnizori. :tongue:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL