Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
merita sa ma duc la ASE ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


merita sa ma duc la ASE ?


40 replies to this topic

#1 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2007 - 08:57 AM

CITAT(Adinaa @ Apr 11 2007, 10:23 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Buna ,sunt clasa a 12 a in lic.economic 1 din bucuresti .....As vrea sa merg la ASE sa fc contabilitate ,credeti ca merita ? multumesc frumos :)


cu siguranta NU MERITA !!!!!!
:pullhair:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 29 May 2007 - 12:17 PM




#2 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 16 April 2007 - 11:04 AM

CITAT(mihavesa @ Apr 16 2007, 09:57 AM) <{POST_SNAPBACK}>
CITAT(Adinaa @ Apr 11 2007, 10:23 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Buna ,sunt clasa a 12 a in lic.economic 1 din bucuresti .....As vrea sa merg la ASE sa fc contabilitate ,credeti ca merita ? multumesc frumos :)


cu siguranta NU MERITA !!!!!!
:pullhair:


Ba merita :pullhair:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 29 May 2007 - 12:17 PM

ADITA



#3 ionut.20

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 17 April 2007 - 07:28 AM

si eu zic ca merita ! :biggrin: :biggrin: yap's :pullhair:



#4 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2007 - 08:38 AM

Eu zic ca nu, prea multa bataie de cap..... prea multe schimbari !!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#5 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 17 April 2007 - 11:16 AM

CITAT(Adinaa @ Apr 11 2007, 10:23 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Buna ,sunt clasa a 12 a in lic.economic 1 din bucuresti ....As vrea sa merg la ASE sa fc contabilitate ,credeti ca merita ? multumesc frumos :)

ceea ce scrie sub "puncte-puncte", este acel ceva ce m-a ajutat sa vad prin ceata si sa inaintez cu mai multa usurinta. in loc de concluzii..... :biggrin: :pullhair:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 29 May 2007 - 12:18 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#6 razvyrazvy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV

Postat 29 May 2007 - 12:19 PM

Daca iti place meseria, merita!
Daca nu, las-o balta.... :smile:



#7 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 29 May 2007 - 06:34 PM

Parerea mea e ca ar trebui sa te gandesti bine :tongue: .... si aceasta decizie sa o iei singura ...... orice meserie are partile ei frumoase si partile ei urate ... important e sa iti place ceea faci ... si peste ani ... cand te vei uita inapoi sa zici " a fost greu sa ajung aici ... dar a meritat" :smile: "
Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#8 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2007 - 06:47 PM

Depinde ce alte alternative ai... si ce astepti de la viata... Daca -ti place contabilitatea ,ai multa putere de munca si faci fata stresului care vine din 2 parti
(patron si stat) atunci mergi la ASE



#9 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 29 May 2007 - 08:30 PM

Imi place sa cred ca cei mai multi din cei care intra pe acest forum (ma refer la cei care sunt economisti sau contabili), fac aceasta meserie cu pasiune. Contabilitatea nu se poate face decat cu multa rabdare si cu foarte multa pasiune. Avand in vedere ca termini liceul economic si ca ai idee ce inseamna contabilitatea, poti aprecia singura daca e un drum pe care sa poti merge. Da, e o meserie in care trebuie sa te documentezi permanent, dar asta nu e imposibil de facut, si apoi in orice domeniu pentru a fi bun trebuie sa inveti non stop. Sa tii cont totusi sa faci ceea ce iti place. Nu urma o facultate doar pentru ca "merita", pentru ca este foarte impotant sa faci cu placere ceea ce faci si nu de nevoie. Bafta!



#10 oma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:giurgiu

Postat 29 May 2007 - 08:40 PM

Eu zic ca daca te-ai inscris la liceu economic, te-ai gindit inainte ce ti-ai dori sa urmezi si
ti-ai format si o imagine despre viitorul tau ca economista.
Dupa cum vezi parerile sunt impartite.(ca o gluma ... daca esti in zodia fecioarei poti sa urmezi conta!). Ce este avantajos pentru studentii de astazi din ASE, este ca pot echivala primii ani de studii si pot trece la distanta si alte facultati in cadrul ASE-ului, pentru alte specializari.
Ca meserie, cred ca este o meserie pentru femei pentru ca ele sunt mai meticuloase, mai rabdatoare, este o meserie "curata" , iti ofera chiar venituri mari imediate daca esti stapina pe tine... dar in timp ,nu se mai stie cum evolueaza lucrurile.
Eu am mai spus-o, chiar daca acum voi sustine examenul de aptitudini pt.expert contabil dupa
o experienta de 11 ani in contabilitate, daca ar fi sa o iau de la capat, tot Politehnica as face!
Si inca ceva... si fiul meu este si la Politehnica si la ASE. Iti doresc succes!



#11 ctw

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2007 - 09:04 AM

Depinde de ce vrei sa faci in viitor Sa nu te gandesti ca la ASE sau la oricare alta facultate prinzi experienta sau ca dupa 4 ani ai invatat sa faci bilanturi!

DAk nu reusesti sa gesesti ceva pe practica e destul de naspa si sti ca la inceput toti te privesc ciudat si nu iti dau credit....abia dupa ce stai pe langa unu altu o sa intelegi ce e cu conta si poate chiar o sa ti placa!!!!




Deci.////// THINK ABOUT!!! :smile:
Ciprian



#12 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2007 - 01:03 PM

care este legatura intre zodia fecioarei si conta ??
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2007 - 01:23 PM

fiecare zodie are inclinatii spre anumite meserii :smile:

revenind la tema in discutie, eu zic ca inainte de orice ar trebui sa-i atragem atentia f. serios domnisoarei, asupra stresului major la care va fi supusa urmand acesta meserie. stresul asta uzeaza extrem de mult, e ca picatura chinezeasca, nu degeaba se zice ca cei ce practica acesta meserie sfarsesc ori chiori, ori nebuni ori amandoua :biggrin: .. e de rasu'-plansu' ..

dragilor, eu deja incep sa ma resimt dupa 15 ani de conta practicata continuu si vreau sa va zic cu mana pe inima ca mie imi place f. mult meseria asta, insa e suprasolicitanta, mai ales pt. femei. ganditi-va ca la varsta ei mai vine si o casnicie, maternitate . sot.. deci familie de avut in grija, lucrurile nu sunt deloc simple, dar - in timp - ii pot asigura un confort financiar daca meseria se face corect si responsabil.

asa ca, draga bobocel de clasa a 12-a, daca crezi ca ai nervi f. tari si creier super, atunci baga-te ! cu meseria asta nu-i de gluma, consecintele practicarii ei in doru' Lelii te pot costa extrem de mult, poate chiar libertatea.

iti doresc mult succes orice decizie ai lua.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 30 May 2007 - 02:36 PM




#14 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2007 - 01:42 PM

sa inteleg ca eu sunt facuta pt. contabilitate !!!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#15 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 30 May 2007 - 01:46 PM

CITAT(cristina5859 @ May 30 2007, 02:42 PM) <{POST_SNAPBACK}>
sa inteleg ca eu sunt facuta pt. contabilitate !!!

da pan' acu', ce ai facut? :wink:
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#16 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2007 - 04:08 PM

Eu zic ca nu se merita!
In 4 ani de facultate m am umplut de nervi din cauza Informaticii!!
Eu termin acum facultatea de Contabilitate si Informatica de Gestiune si dupa 4 ani de zile pot sa spun ca mi a placut contabilitatea dar cele mai mari probleme ti le va pune Informatica.Opteaza pentru Finante Banci -o facultate la fel de buna dar accentul nu se pune pe Informatica si crede ma informatica predata acolo este cea de la inceputuri cu un Ciel cred ca prima versiune,cu VPX,Visual Basic si cu profesori -atentie-foarte pretentiosi ,fara exceptie.Toti,absolut toti profesorii de la zi de inform.,pica pe rupte....(eu nu am picat niciun examen de informatica dar am invatat cursurile ca pe poezii)
Sincer..as fii vrut sa termin Finante Banci...

Aceasta postare a fost editata de nicoleta_c: 30 May 2007 - 04:08 PM




#17 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2007 - 08:41 AM

CITAT(robertantal @ May 30 2007, 02:46 PM) <{POST_SNAPBACK}>
CITAT(cristina5859 @ May 30 2007, 02:42 PM) <{POST_SNAPBACK}>
sa inteleg ca eu sunt facuta pt. contabilitate !!!

da pan' acu', ce ai facut? :wink:


cateodata, am momente cand ma intreb, daca nu era mai bine sa fac altceva ??? am avut foarte multe colege care erau nascute in zodia fecioarei si care erau "paralele" cu contabilitatea !!! :smile:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#18 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 31 May 2007 - 03:25 PM

cateodata, am momente cand ma intreb, daca nu era mai bine sa fac altceva ??? am avut foarte multe colege care erau nascute in zodia fecioarei si care erau "paralele" cu contabilitatea !!! :tongue:
[/quote]


Multe lucruri si multi oameni sunt paraleli cu alte lucruri si oameni... De exemplu Basescu cu Tariceanu... :smile:
ADITA



#19 oma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:giurgiu

Postat 31 May 2007 - 05:35 PM

CITAT(cristina5859 @ May 30 2007, 02:03 PM) <{POST_SNAPBACK}>
care este legatura intre zodia fecioarei si conta ??


A fost o gluma si atit!



#20 Onica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2007 - 06:59 PM

Daca vrei sa lucrezi in contabilitate eu cred ca e bine sa urmezi Ase-ul. Nicoleta_c spune ca a avut probleme cu informatica. Si eu tot contab si informatica de gestiune am terminat si pot sa spun ca acea informatica m-a ajutat. Am colegi care nu stiu sa lege o imprimanta la calculator sau nu stiu sa faca un tabel in word. :tongue:
Toate acele limbaje care erau predate stau la baza programelor de contabilitate. Dar fiecare cu parerea lui. Eu sunt pro informatica :smile: si facultatea chiar mi-a fost de ajutor, am absolvit-o in 2001, deci nu sunt multi ani de atunci.
Bafta si succes in viata, indiferent de meseria pe care te vei hotari sa o practici.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL