Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
se mai poate ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


se mai poate ?

17 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2007 - 04:31 PM

dragilor,

un patron n-a platit cei 150 ron/ pers. feminina, de 8 martie, dar vrea sa-i dea acum, in luna mai ! mai poate ? ce ziceti ? eu zic ca da ... ca la lege nu e specificata o data limita de plata a acestui cadou, dar parca ... :smile:
eu as vrea sa-i pot da un rasp. cert afirmativ, dar ceva nu-mi da pace, nu sh' ce ... ajutati-ma cu parerile voastre, va rog !!!



#2 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 29 May 2007 - 06:20 PM

Eu zic ca se poate ..... daca de exemplu ai un angajat care nu isi ridica salariul in ziua cand se platesc salariile ... nu i-l mai dai? normal ca il patesti :biggrin:
Parerea mea e poti face plata linistita ....

Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#3 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2007 - 06:30 PM

Mi se pare cam trasa de par... de ce nu le dai pe 2 apr ,si relistezi casa+balanta + reg.jurnal ?Sau da-le de Pasti(tot in apr)



#4 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 29 May 2007 - 08:01 PM

in acest caz, eu cred ca daca se face dovada (bine argumentata) ca aceste drepturi prevazute de codul fiscal, nu au fost acordate la vremea potrivita (mai ales ca au caracter optional), ele se pot acorda fara nici o problema pana la 31.12.2007 (pt a fi incluse in anul fiscal pentru deduceri)

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 29 May 2007 - 08:03 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#5 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 29 May 2007 - 08:20 PM

Si eu zic ca Robert are dreptate si ca le poti constitui si acum, cu o motivatie bine intemeiata. Daca le-ai avea stipulate in contractul colectiv de munca sau in regulamentul intern de functionare ar fi si mai bine. Oricum, pentru salariate niciodata nu e prea tarziu.



#6 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 29 May 2007 - 09:39 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la May 29 2007, 05:31 PM, a spus:

...ceva nu-mi da pace, nu sh' ce ... ajutati-ma cu parerile voastre, va rog !!!
intresant ar fi sa aflam si noi ce nu-ti da pace! :wink: noi am fost onesti si ne-am spus parerea noastra.
:smile:
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2007 - 10:19 AM

robert, :tongue: ma gandeam ... ca daca e cadou cu tinta, tinta fiind ziua de 8 martie, sa nu-mi argumenteze vreun control ca gata, "a trecut baba cu colacii" :thumbup: .... n-a dat cand a trebuit, a pierdut oportunitatea.

apoi, ce motivatie bine intemeiata pot avea, decat lipsa fondurilor, dar la sumele in discutie nu se pune problema ... e vb doar de 3 fete= 450 ron. ce motivatie "bine intemeiata" sa zic ? pur si simplu acum s-a convins patronul ca e cazul sa plateasca aceste sume... intrebarea fiind daca stiti vreun art. de lege care il impiedica sa dea acesti bani si dupa data de 8 martie, vrea sa-i dea azi, maine, (pana la sf. lunii mai) daca eu ii garantez ca e ok plata. din actele contabile se vede f clar ca nu au fost platite deja in acest an.

nici din pdv contabil si nici fiscal eu nu stiu vreun articol de lege cu care m-ar putea agata un control fiindca platesc mai tarziu aceste sume. vb. ta, robert, intra in anul fiscal. acelasi an fiscal. :biggrin:

multumesc mult de raspunsuri, dragilor.:smile:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 30 May 2007 - 10:44 AM




#8 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2007 - 10:47 AM

Vorba aceea " mai bine mai tarziu, decat niciodata "!!!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2007 - 12:53 PM

deci, cum ramane ?? :thumbup: dau "bun de plata" au ba ?? :biggrin:

dragilor, va intreb ca la cununie : daca stie cineva vreun motiv pt. care n-ar trebui ....., sa vb acum sau niciodata :smile: glumesc... serios... :tongue:

va multumesc mult pt. mesaje.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 30 May 2007 - 12:55 PM




#10 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 30 May 2007 - 01:44 PM

un raspuns "juridiceste" (un punct de vedere imbatabil, deocamdata):
- atata timp cat legea nu dispune altfel, se poate (cred ca incep sa invat din mers, ca mersul pe bicicleta :smile: ). Iar daca in cei 15 ani (multi inainte cu sanatate si putere dar nu lipsita de intelepciune :wink: !) de cand prestezi acest job, nu ai intalnit un contraargument la o asemenea speta, zic atunci, ca el nici nu exista (si nu ma exprim la modul general ci la experienta pe care o ai, in special) :good:
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#11 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2007 - 01:50 PM

ca sa nu mai zic se pot trata ca orice alte prime pt rezultate deosebite, ca banuiesc ca nu scrii pe stat "prima 8 martie", iar aceste "premii" pot fi date oricand in timpul anului atata timp cat sunt impozitate, statul se bucura ca ia mai multi bani nu vad care ar fi ilegalitatea!



#12 ileanab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 30 May 2007 - 01:52 PM

Sincera sa fiu, Otilia, eu as face o hartie pe care s-o datez la inceputul anului prin care sa stipulez ca plata celor 150 lei reprezentand cadou pt femei de 8 martie se poate face in primul semestru al anului (sau pana la finele anului). Iar ca argument as gasi ceva de genul "lipsa lichiditatilor" sau "platile sumelor reprezentand acest cadou se vor face dupa ce unitatea plateste fz restanti". As scrie orice, numai sa am ce arata la un control.

Oricum, nici eu nu gasesc vreun motiv care sa impiedice aceasta plata in luna mai. Numai ca stim cu totii ca un control gaseste orice motiv ca sa te amendeze.



#13 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 30 May 2007 - 02:08 PM

Vezi postareaileanab, la May 30 2007, 02:52 PM, a spus:

Numai ca stim cu totii ca un control gaseste orice motiv ca sa te amendeze.

este adevarat. numai ca asta se intampla atunci cand nu ai cu ce sa negociezi :wink: . cine ma opreste sa-i amendez eu?
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2007 - 02:32 PM

dragilor, s-a cantat bingo ! :thumbup:

dau drumu' la plati :smile: fiindca :
* fiscal nu are nici o influienta asupra rezultatului financiar de pana la sf. anului,
* legea nu specifica un termen limita de plata a acestor sume, chiar daca se poate subintelege ca ar fi trebuit date in ziua pt. care legiuitorul ne lasa sa le constituim.
pana la urma unde e paguba statului ?? nicaieri ! profitul se calc. cumulat de la inceputul anului, asa ca... sa vina banutii :tongue:

va multumesc tuturor pt. ajutor.

cu multumiri speciale lui robertantal pt. implicarea deosebita in aceasta problema :thumbup:



#15 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 30 May 2007 - 02:48 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la May 30 2007, 03:32 PM, a spus:

dragilor, s-a cantat bingo ! :fnd (1):
dau drumu' la plati :smile: fiindca :
* fiscal nu are nici o influienta asupra rezultatului financiar de pana la sf. anului,
* legea nu specifica un termen limita de plata a acestor sume, chiar daca se poate subintelege ca ar fi trebuit date in ziua pt. care legiuitorul ne lasa sa le constituim.
pana la urma unde e paguba statului ?? nicaieri ! profitul se calc. cumulat de la inceputul anului, asa ca... sa vina banutii :thumbup:
va multumesc tuturor pt. ajutor.
cu multumiri speciale lui robertantal pt. implicarea deosebita in aceasta problema :thumbup:

judecand la rece dupa numarul de postari meritam cel putin un Palme d'Or :biggrin:

judecand la cald....suntem mai intai de toate oameni si trebuie sa ne ajutam reciproc: comunicand unii cu ceilalti (nu e o obligatie ci numai o sugestie) :tongue: . O zi buna!
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2007 - 02:59 PM

Vezi postarearobertantal, la May 30 2007, 03:48 PM, a spus:

judecand la rece dupa numarul de postari meritam cel putin un Palme d'Or :biggrin:
:tongue:
..... de aceea am si facut referirea speciala la tine, sincer :smile:



#17 Silvian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 01 June 2007 - 09:26 AM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la May 29 2007, 05:31 PM, a spus:

dragilor,

un patron n-a platit cei 150 ron/ pers. feminina, de 8 martie, dar vrea sa-i dea acum, in luna mai ! mai poate ? ce ziceti ? eu zic ca da ... ca la lege nu e specificata o data limita de plata a acestui cadou, dar parca ... :smile:
eu as vrea sa-i pot da un rasp. cert afirmativ, dar ceva nu-mi da pace, nu sh' ce ... ajutati-ma cu parerile voastre, va rog !!!



incheie in caietul cu decizii al societatii sau fa un pv al cationarilor in care sa specifici faptul ca ai de gand sa platesti suma, la o alta data decat cea de 8 martie.
daca ai peste 20 salariati acolo, ai si repr salariatilor, da-le sa semneze hartia si e ok.
daca nu ai, tot nu este tarziu, poti sa introduci in reg intern aceasta specificare, prin act aditional.
eu am facut asa si am trecut fara probleme de finante, abia am terminat un control



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 June 2007 - 06:20 PM

multumesc mult, Silvian :smile: si am o mare rugaminte la tine : spune-mi daca acel control ti-a cerut in mod expres sa prezinti documentele suplimentare de care mi-ai vorbit sau le aveai tu deja facute ca masura de precautie si te-ai justificat in plus cu ele, fara sa-ti fie cerute / impuse ... spune-mi EXACT cum a fost, te rog frumos :biggrin:

sincer, dragilor sa nu va suparati pe mine, cu tot respectul pt. parerile voastre va spun ca eu nu vad obligativitatea incheierii unor astfel de docum. justificative si as vrea sa stiu pe ce va bazati cand le propuneti. nu spun ca nu e ca voi, dar nu mi-ati dat nici o baza legala care sa ma oblige la intocmirea lor.
v-am explicat ca plata urma sa se faca saptamana trecuta fiindca atunci a fost de acord patronul, nu ca n-ar fi fost fonduri si mai devreme. nu e cazul de reprezentanti ai salariatilor si alte alea, la cele 3 fete implicate, ne complicam mult prea mult ...


numai bine.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL