Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
plata numerar valuta registru casa valuta? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


plata numerar valuta registru casa valuta?

9 replies to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2007 - 08:18 PM

Buna seara, ma confrunt cu urmatoarea problema, o societate comerciala a platit chiria proprietarului persoana fizica in euro, pe chitanta fiind specificata suma in euro, in registrul de casa in lei s`a inregistrat suma in lei la cursul euro din data platii chiriei, este gresit? cum trebuie modificta chitanta pentru ca plata sa poata fi facuta in lei? Firma nu are incasari nici euro, nici lei si nu s`a dorit efectuarea de aport al asociatilor in euro.Multumesc



#2 anuszka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ramnicu Valcea

Postat 30 May 2007 - 07:43 AM

Nici nu se putea face aport al asociatilor in euro decat daca acestia sunt cetateni straini;
In contractul de chirie se precizeaza ca plata va fi efectuata in euro ???
Pe dispozitia de casierie treci suma in lei ( la curs BNR din ziua platii, sau cum e specificat in contract ) , eventual la explicatii poti scrie " c-val chirie cf.ctr. nr...., 300 eur la cur de.....;"




#3 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2007 - 12:32 PM

Buna ziua, va multumesc pentru raspuns, asociatii sunt cetateni straini, pe contractul de inchiriere scrie suma in euro, dar nu se specifica nici data de plata a fiecarei luni, nici moneda in care se face plata. Eu am facut aport in lei prin 4551 5311=4551 cu suma mai mare pentru ca erau si alte cheltuieli, telefoane,lumina,etc, si apoi am platit chiria 612=5311 evident suma la cursul zilei in care am facut plata. Nu am folosit 5314. Va rog sa imi spuneti ce sa fac? sa modific chitantele de anul trecut scriind suma in lei si euro? anul acesta sa folosesc casa in valuta si sa fac aport de valuta ?Va multumesc mult.



#4 ahava

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 31 May 2007 - 09:22 AM

Poti sa faci un act aditional la contract in care scrii ca valoarea contractului este de... euro, platibila in lei la cursul BNR din ziua platii si contractul are valoare de chitanta descarcatoare in casierie (dar numai daca proprietarul este persoana fizica). In acest caz faci doar dispozitiile de plata in lei si chitantele in euro le pastrezi pentru tine.

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 31 May 2007 - 12:18 PM




#5 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2007 - 04:44 PM

Vezi postareaahava, la May 31 2007, 07:22 AM, a spus:

Poti sa faci un act aditional la contract in care scrii ca valoarea contractului este de... euro, platibila in lei la cursul BNR din ziua platii si contractul are valoare de chitanta descarcatoare in casierie (dar numai daca proprietarul este persoana fizica). In acest caz faci doar dispozitiile de plata in lei si chitantele in euro le pastrezi pentru tine.


Nu inteleg, folosesc registrul de casa in valuta, cont 5314? Stiu ca se calculeaza in lei, dar folosesc 5314? se pot face plati in euro la persoane fizice de la persoana juridice romane?



#6 Nagy Andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 27 June 2007 - 10:46 AM

Eu cred ca poti sa-i platesti chiria si in EUR, nu stiu vreun regulament care sa te impiedice. Insa la ce trebuie sa fii atent e ca registrul de casa in valuta trebuie sa aiba sold zero la sfarsitul zilei, nu ai voie sa tii valuta in casierie! Asta inseamna depunere de EUR la banca exact in ziua in care i-ai incasat, ceea ce in cazul tau nu mai e posibil daca n-ai facut-o pe loc! Daca platesti chiria catre o persoana fizica trebuie sa faci dispozitie de plata (eu asa fac) si eventual respectivul sa-ti dea o chitanta de mana (omul nu are chitantier, facturier, etc.)... Pt cazul din trecut cel mai usor ar fi sa modificati actele (chitanta si DP) pe RON, la cursul BNR din ziua cand ai platit, si asa iti scazi banii din casieria in RON, fara probleme.



#7 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 June 2007 - 11:32 AM

Vezi postareaNagy Andreea, la Jun 27 2007, 11:46 AM, a spus:

Insa la ce trebuie sa fii atent e ca registrul de casa in valuta trebuie sa aiba sold zero la sfarsitul zilei, nu ai voie sa tii valuta in casierie!

Poti sa-mi dai te rog o baza legala?



#8 Nagy Andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 28 June 2007 - 03:42 PM

Crede-ma ca de ieri tot dupa baza legala caut... Sincer eu nu am vazut unde scrie asta, de accea uneori consider ca sfatul unui auditor extern e ok. Din ce vad eu in Regulamentul valutar BNR nr. 4/2005, cu toate modificarile, nu zice nicaieri de limitare, zice doar intre ce rezidenti se pot derula operatiuni valutare (prin transfer bancar sau numerar). Nu vad nimic referitor la ce am spus anterior, prin urmare imi cer scuze daca am indus pe cineva in eroare. Eu oricum pana ma lamuresc o sa tin registrul in valuta cu zero.



#9 adry69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 27 July 2007 - 08:20 AM

Insa eu am un caz concret: incasez 9.000 Euro conform facturii, deci am suma asta in 5314. Cum fac apoi sa aduc contul la sold zero? Mersi mult.



#10 carmen29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 27 July 2007 - 06:08 PM

Vezi postareasdnr, la Jun 27 2007, 12:32 PM, a spus:

Vezi postareaNagy Andreea, la Jun 27 2007, 11:46 AM, a spus:

Insa la ce trebuie sa fii atent e ca registrul de casa in valuta trebuie sa aiba sold zero la sfarsitul zilei, nu ai voie sa tii valuta in casierie!

Poti sa-mi dai te rog o baza legala?

Bineinteles ca poti avea valuta in casa.






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL