Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Facturile cu rate@@@@ - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Facturile cu rate@@@@

6 replies to this topic

#1 adynely

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 22 February 2005 - 01:50 PM

am inteles cum se fac platile la facturile normale, dar la cele in rate care depasesc 50mil lei cum se face? Nu se paote plati nu numerar? Nu am gasit nici o lege care sa imi interzica acest lucru :?:



#2 laura2005

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 Postari:
  • Location:oradea

Postat 22 February 2005 - 04:08 PM

Nu este voie de platit numerar- facturi mai mari de 50.000.000 lei ,numai prin banca.

Monitorul of.partea I nr.803/31.08.2004-sectiunea a 2-a-la articolul5 alineatul
2,litera c

LAURA JUNC



#3 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 22 February 2005 - 04:31 PM

pentru facturile mai mari de 50 mil este permisa plata in numerar a sumei de 50 mil....deiferenta se va achita prin banca



#4 laura2005

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 Postari:
  • Location:oradea

Postat 22 February 2005 - 05:12 PM

"Sunt interzise platiile fragmentate in numerar pentru fact>50.000.000"......
-mon.of
LAURA JUNC



#5 SIMONA CODREANU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:HUSI/VASLUI

Postat 22 February 2005 - 07:15 PM

Platile la facturile mai mare de 50 mil. lei se fac numai prin banca. Acelasi regim il au si platile acordate de persoanele juridice angajatilor proprii cu titlu de avansuri pentru aprovizionari diverse , care trebuie sa se incadreze in limita plafonului de 100 mil. lei-conform NORMELOR METODOLOGICE pentru aplicarea prevederilor art. 5 si 6 din OG15/1996 privind intarirea disciplinei financiar-valutare, publicat in M.O. 1224/20.12.2004



#6 adynely

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 22 February 2005 - 07:16 PM

laura2005 a spus:

"Sunt interzise platiile fragmentate in numerar pentru fact>50.000.000"......
-mon.of


Nu stiu daca am fost bine inteleasa. In lege nu este specificat nimic pentru facturile cu plata in rate(exista contract -care se face direct cu firma-fara banca).
La noi la societate a fost garda financiara si nici ei nu au stiut sa ne lamureasca cu problema asta. Insa amenda au dat dar pentru alte motive.
Multumesc pentru promtitudinea cu care a-ti raspuns la apelul meu.
O seara buna!



#7 SIMONA CODREANU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:HUSI/VASLUI

Postat 22 February 2005 - 07:17 PM

Platile la facturile mai mare de 50 mil. lei se fac numai prin banca. Acelasi regim il au si platile acordate de persoanele juridice angajatilor proprii cu titlu de avansuri pentru aprovizionari diverse , care trebuie sa se incadreze in limita plafonului de 100 mil. lei-conform NORMELOR METODOLOGICE pentru aplicarea prevederilor art. 5 si 6 din OG15/1996 privind intarirea disciplinei financiar-valutare, publicat in M.O. 1224/20.12.2004.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL