Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Detasare angajat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Detasare angajat

2 replies to this topic

#1 miky_frunza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2007 - 01:11 PM

Buna ziua...
Iata ca ma confrunt cu o mica problema...de curand ne-a sosit la societate o angajata cu contract de detasare din Austria ..la noi...persoana in cauza este cetatean roman...
Problema este ca nu stiu cum sa inregistrez acest contract...Am fost la ITM unde am dat peste o doamna "FFFFOARTE simpatica" :smile: care nu a stiut decat sa raga la mine si sa-mi spuna ca trebuia sa anunt cu 10 zile inainte la ITM si ca o sa iau amenda de 45 sau 90 mil...si asta fara a-mi explica clar ce ar fii trebuit sa fac ...sau cum se poate rezolva problema...Se pare ca a aparut o hotarare in acest an...HG104...si ca de aici ar trebui sa-mi iau toate informatiile.
Rugamintea mea este...daca ma puteti ajuta...sa-mi spuneti concret cum trebuie sa procedez cu acest angajat detasat....ce fel de contract trebuie sa inchei cu el...sau ce anume acte trebuie sa depun la ITM...
Va multumesc...
Unde-s multi...puterea creste...



#2 Vartosul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2007 - 03:29 PM

Intr-adevar, Hotararea Guvernului nr. 104 din 31 ianuarie 2007 pentru reglementarea procedurii specifice privind detasarea salariatilor in cadrul prestarii de servicii transnationale pe teritoriul Romaniei, publicata in Monitorul Oficial nr. 111 din data de 14 februarie 2007, prevede:

"Art. 6
(1) Intreprinderile prevazute la art. 1 din Lege au obligatia de a transmite o comunicare privind detasarea salariatilor potrivit anexei nr. 1, in limba romana, inspectoratului teritorial de munca in a carui raza urmeaza sa se desfasoare activitatea, cu minimum 5 zile anterior inceperii activitatii salariatilor detasati pe teritoriul Romaniei, dar nu mai tarziu de prima zi de activitate.
..."

Sanctiunea este urmatoarea:

"Art. 8
Constituie contraventie si se sanctioneaza, dupa cum urmeaza:
a) netransmiterea catre inspectoratul teritorial de munca a comunicarii prevazute la art. 6 alin. (1), cu amenda de la 4.500 lei la 9.000 lei;
..."




#3 miky_frunza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2007 - 03:59 PM

multumesc pentru raspuns...dar din ce am citit eu ...hotararea 104 se refera la salariatii persoane STRAINE...(adik nerezidente)...iar la mine nu este cazul...pentru ca persoana detasata este cetatean roman.... :smile:
Unde-s multi...puterea creste...






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL