Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ANGAJARE PENSIONARI - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ANGAJARE PENSIONARI

8 replies to this topic

#1 LUMINITA G.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Female
  • Location: MARE

Postat 31 May 2007 - 06:46 PM

Am o probelma si va rog ajutati-ma!

Am doi anagajati pensionari : unul la limita de varsta cu 6ore/zi, iar celalalt gradul III invaliditate cu 4 ore/zi.
Intrebare : Care sunt deducerile si retinerile din salariu pentru cei doi angajati?

Parerea mea este:
1. Intrucat amandoi sunt pensionari, atunci nu li se retine somaj angajat si angajator
2.Beneficiaza de deducere personala de baza 250 lei , amandoi
3. Sanatatea nu li se retine,nici angajat si nici angajator, doar 0.75% contributia pentru concedii si indemnizatii
4.Pensia ( cas-ul) se retine la amandoi , atat angajat cat si anagajator
5.impozit 16%
6.0.25% fond garantare salarii

Va rog spuneti-mi daca am judecat corect in legatura cu cei doi?
GLU



#2 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 June 2007 - 08:44 AM

1.Pentru pensionarii care declara ca au functia de baza la tine calculul salariilor si cotelor datorate de angajator se face ca la orice alt angajat inclusiv acordarea deducerii de baza (si suplimentare cand este cazul), mai putin contributiile de somaj.
2.Pentru pensionarii care declara ca au functia de baza in alta parte calculul ca la pct.1 dar nu se acorda deducerea de baza (sau suplimentara).
3.Cotele de sanatate (6% si 6,5% ) se calculeaza in toate cazurile!
4.Deducerile se acorda integral ( pct.1) in fiecare luna indiferent de valoarea salariului realizat sau nr. de ore/zi.

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 01 June 2007 - 06:05 PM




#3 ionut.20

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 01 June 2007 - 11:17 AM

Atentie cu sanatatea. conform LEGEA 95/2006 privind reforma în sănătate art 257.litera f
(2) Contribuția lunară a persoanei asigurate se stabilește sub forma unei cote de 6,5%, care
se aplică asupra:
f) veniturilor realizate din pensii
Somaju nu se retine e adevarat dar in rest celelalte obligatii sunt la fel ca ale celorlalti salariati :biggrin:



#4 LUMINITA G.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Female
  • Location: MARE

Postat 02 June 2007 - 12:09 PM

IONUT.20, sa inteleg ca sanatatea nu ar trebui retinuta????
Cel putin , conform acelui articol asa rezulta.
GLU



#5 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 04 June 2007 - 09:51 AM

Cu exceptia somajului 1 si 2% , pentru salariatul pensionar se platesc ABSOLUT TOATE celelalte contributii.
iuliana



#6 iulica.56

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:DIOSTI-JUD.DOLJ
  • Interests:PROBLEME CONTABILITATE DE ORICE FEL.

Postat 04 June 2007 - 02:18 PM

Conform art.18 al.2 lit.a din Legea 76/2002 modificata prin OUG 124/2002 pensionarii sint exceptati din categoria persoanelor asigurate in sistemul asigurarilor de somaj.Din aceasta cauza nu datoreaza contributia individuala nici persoana angajata si nici angajatorul contributia de 2%.Iuliana are dreptate.
nimeni nu le stie pe toate si niciodata nu este prea tirziu pentru a invata.



#7 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 04 June 2007 - 08:04 PM

Dar se iau in calcul in fondul de salarii veniturile pensionarilor la stabilirea fondului de garantare?



#8 iulica.56

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:DIOSTI-JUD.DOLJ
  • Interests:PROBLEME CONTABILITATE DE ORICE FEL.

Postat 05 June 2007 - 09:02 AM

In Lrgea 200/2006 la art.4 pct.c zice ca- salariat=persoana fizica ce presteaza munca in temeiul unui contract individual de munca pt.norma intreaga,timp partial,munca la domiciliu contract temporar sau de ucenicie,indiferent de durata acestuia,iar la constituire fondului Art,7 al.1 =angajatorii au obligatia de a plati lunar o contributier la fondul de garantare ,in cota de 0.25%,aplicata asupra fondului total de salarii brute lunare realizate de salariati.Si avind in vedere scopul pentru care a fost creat acest fond(printe care si plata creantelor salariale} eu consider ca se retine si la pensionari 0.25%. ,deoarece pot sa beneficieze si ei in aceste conditii ,avind un contract de munca incheiat.
nimeni nu le stie pe toate si niciodata nu este prea tirziu pentru a invata.



#9 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2007 - 09:54 AM

Subscriu in totalitate la raspunsul lui "iulica.56"






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL