Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Formulare cu regim special - modificare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Formulare cu regim special - modificare

15 replies to this topic

#1 sogardro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2005 - 03:14 PM

A aparut OMF 147/2005 in MO 155/2005, care modifica OMF 1849/2003.

ORDIN pentru modificarea si completarea Ordinului ministrului finantelor publice nr. 1849/2003 privind personalizarea formularelor tipizate cu regim special, comune pe economie

În temeiul prevederilor art. 10 alin. (6) din Hotarârea Guvernului nr. 1.574/2003 privind organizarea si functionarea Ministerului Finantelor Publice si a Agentiei Nationale de Administrare Fiscale, cu modificarile ulterioare, în temeiul prevederilor art. 1 alin. (4), (5), (9) si (10) din Hotarârea Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiara si contabilate si a normelor metodologice privind întocmirea si utilizarea acestora,
ministrul finantelor publice emite urmatorul ordin:

Art. I. Ordinul ministrului finantelor publice nr. 1.849/2003 privind personalizarea formularelor tipizate cu regim special, comune pe economie, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 25 din 13 ianuarie 2004, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:
1. Alineatul (2) al articolului 1 va avea urmatorul cuprins:
(2) Imprimarea se va executa pe fiecare exemplar original si va contine urmatoarele informatii: denumirea, numarul de înmatriculare la oficiul registrului comertului, codul unic de înregistrare, atributul fiscal si sediul social.
2. Dupa articolul 6 se introduc patru noi articole, articolele 6 1 - 6 4, cu urmatorul cuprins:
Art. 61. Formularele cu regim special de înseriere si numerotare utilizate în activitatea financiara si contabila, personalizate, tiparite în baza prevederilor Ordinului ministrului finantelor publice nr. 989/2002 privind tiparirea, înserierea si numerotarea formularelor cu regim special, care nu contin toate elementele de identificare prevazute la art. 1 alin. (2), pot fi utilizate pâna la epuizarea stocului de formulare, cu conditia completarii de catre emitent, manual sau utilizând sistemele informatice de prelucrare automata a datelor, a elementelor care lipsesc.
Art. 62. În cazul în care pe parcursul desfaurarii activitaii se produc modificari ale unor elemente de identificare, cum ar fi denumirea sau sediul social, acestea pot fi operate în antetul formularelor prin înscriere sau prin aplicarea unei stampile care sa cuprinda datele de identificare actualizate.
Art. 63. Elementele de identificare Codul IBAN si Capitalul social pot fi pretiparite, prin imprimarea acestora pe fiecare exemplar original, sau pot fi înscrise manual ori utilizându-se sistemele informatice de prelucrare automata a datelor.
Art. 64. Pentru sediile secundare ale persoanelor juridice formularele cu regim special de înseriere si numerotare se personalizeaza cu datele de identificare a persoanei juridice, iar elementele de identificare a sediului secundar se pot pretipari pe fiecare exemplar original sau se înscriu în momentul completarii formularului respectiv.
Art. II. Prezentul ordin va fi publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I. Ministrul finantelor publice,
Ionel Popescu
Bucuresti, 15 februarie 2005.
Nr. 147



#2 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:

Postat 22 February 2005 - 03:30 PM

adica le potem folosi pe cele de anul trecut pana la epuizare. am inteles bine?




#3 sogardro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2005 - 04:11 PM

daca asa spune, inseamna ca se aplica incepand de astazi, data publicarii in MO



#4 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 February 2005 - 12:08 PM

bun, sa trecem ca am picat cu totii de fraieri si ne-am cumaparat formulare noi!

problema e ca la 1.1.05 am pus deoparte formularele vechi si le-am inceput pe cele noi. acum avem, in cazul cel mai bun, doua topuri incepute, unul vechi si unul nou!

sa votam! de maine pe ce formular fac facturi? pe cel vechi sau pe cel nou?



#5 sogardro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2005 - 03:08 PM

eu zic pe cele noi in continuare, pana aflam si punctul de vedere de la Imprimeria Nationala, administratii etc.
Stii, ei stau mai prost la capitorul noutati legislative si nu urmaresc si nu participa la forum. :)



#6 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 February 2005 - 03:58 PM

aha! acum trebuie sa urmaresc si ce zice imprimeria

daca vrei sa stii :evil: eu am sunat la administratie cu facturile mele de la registrul comertului (nu sunt complet personalizate) si...habar nu au, m-au trimis la imprimerie! e clar ce vor zice astia, ca la fiecare 3 luni se adauga obligatorui o steluta sau un cerc si toti trebuie sa comandam alte formulare! :evil:



#7 ivancristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:oradea

Postat 24 February 2005 - 09:20 AM

Am fost nevoiti sa cumparam o cutie de facturi listing cu cateva milioane si nici pe cealalta veche n-am folosit-o nici pe jumate .Noi facturam destul
de putin cred ca o sa-mi ajunga pana in 2010!!! ( Daca nu se ,mai schimba ceva !!!)



#8 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 24 February 2005 - 01:18 PM

am citit cu mai multa atentie! se pot folosi doar cele care sunt macar "un pic" personalizate! adica trebuie sa aiba ceva din datele mentionate la art 1 imprimate pe formular, restul se poate completa. cele complet nepersonalizate, cum aveam majoritatea, nu se pot folosi.
m-am linistit! :?



#9 sogardro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2005 - 03:58 PM

Daca aveti pe stoc formulare comandate dupa data de 01.08.2002 se pot folosi pana la epuizare, cu obligatia sa respectati art. 6 1 din prezentul ordin.



#10 Diaphane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 26 February 2005 - 05:39 PM

Ideea de baza este ca prin promulgarea ordinului acesta iti permit ca in intervalul de timp care se scurge intre efectuarea unei modificari in datele de identificare ale societatii si emiterea de noi formulare personalizate sa poti sa folosesti stocurile vechi si sa modifici pe ele.

Concret, acest act normativ a fost promulgat ca urmare a unei adrese formulate referitoare la o societate comerciala care a fuzionat cu o alta societate comerciala si si-a schimbat si denumirea. Au trimis adresa intrucat cei mai mari clienti ai lor nu vroiau sa primeasca facturile cu vechea denumire taiata si stampilate cu noua denumire si capitalul social.

Referitor la formularele care existau pe stoc la 31 dec 2004 si nu erau personalizate, eu le-am anulat.. voi nu?
I can resist anything... except temptation!



#11 Catalin_C

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 09 March 2005 - 03:08 PM

Daca citim mai bine textul de la art. 61 vom vedea ca aceasta prevedere se refera la formularele personalizate si nu la cele care au fost valabile pana la 31 decembrie 2004.[/u]



#12 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 22 April 2005 - 12:59 PM

sunt societati care foloseau facturi personalizate si inainte. Deci, Cataline, ei le pot folosi in continuare cu obligativitatea sa completeze unele elemente care le lipseau acestor documente.



#13 laura2005

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 Postari:
  • Location:oradea

Postat 22 April 2005 - 04:35 PM

. Ordinul ministrului finantelor publice nr. 1.849/2003 privind personalizarea formularelor tipizate cu regim special, comune pe economie, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 25 din 13 ianuarie 2004, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:


eu cred ca se refera la cele personalizate.
LAURA JUNC



#14 silvia stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 247 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 April 2005 - 03:21 PM

Dupa art.6 se introduc 4 noi articole. Dar art.6 nu se modifica, nu se abroga. Iar art.6 este cel care spune:
ART. 6
Formularele tipizate cu regim special, comune pe economie, executate fara personalizarea datelor emitentului prin pretiparire, achizitionate pana la data de 1 iulie 2004 de utilizatorii finali, persoane fizice si juridice, raman valabile pana la data de [b]31 decembrie 2004.[/b]



#15 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 10 May 2005 - 11:34 AM

acu' vin si eu si intreb asa intr-o doara :?

facturile de la metro ce ordin respecta? ca in afara de metro tiparit mare si vizibil totul este la imprimanta :shock:



#16 Guest__*

  • Guests

Postat 25 May 2005 - 09:50 AM

Am si eu o intrebare.....am intalnit o factura personalizata "ciudata"...in ce sens.....la antetul firmei (furniz) la atribut fiscal este -, adik sa inteleg ca nu este platitoare de TVA.....dar partea ciudata vine acum.....factura contine TVA. Ce intelegeti de aici? :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL