Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Facturez cu TVA sau fara? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Facturez cu TVA sau fara?

11 replies to this topic

#1 geaninasth

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 01 June 2007 - 12:56 PM

As vrea sa ma ajutati intr-o problema.Am vandut un apartament de serviciu al fabricii catre o persoana fizica fosta angajata.
Mentionez ca apartamentul are PIF din 1989, nu au fost efectuate nici un fel de modernizari la el,iar cf art.141 alin 2 lit f Cod fiscal eu inclin sa facturez fara tva.Valoarea din contabilitate este de 152 lei, nu a fost reevaluat niciodata.
As mai dori o opinie.
Va multumesc.



#2 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 01 June 2007 - 01:03 PM

Fara tva.




#3 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 04 June 2007 - 03:52 PM

Vezi postareageaninasth, la Jun 1 2007, 12:56 PM, a spus:

As vrea sa ma ajutati intr-o problema.Am vandut un apartament de serviciu al fabricii catre o persoana fizica fosta angajata.
Mentionez ca apartamentul are PIF din 1989, nu au fost efectuate nici un fel de modernizari la el,iar cf art.141 alin 2 lit f Cod fiscal eu inclin sa facturez fara tva.Valoarea din contabilitate este de 152 lei, nu a fost reevaluat niciodata.
As mai dori o opinie.
Va multumesc.
Deci sincer, eu nu cred ca poti factura fara tva, pt. ca asa se face doar daca atat vanzatorul cat si cumparatorul sunt platitori de tva.
%%%




***



#4 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 June 2007 - 05:06 PM

Da sincer, inainte de a posta, te-ai uitat pe art.141 ?

Sau doar pe art. 167, care este cu totul altceva.

Chiar daca amblele vorbesc si despre cladiri ...



#5 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 June 2007 - 05:14 PM

ART. 141 Scutiri pentru operațiuni din interiorul țării
(2) Următoarele operațiuni sunt, de asemenea, scutite de taxă:
f) livrarea de către orice persoană a unei construcții, a unei părți a acesteia și a terenului pe care este construită, precum și a oricărui alt teren.

Aceasta postare a fost editata de marian.apetre: 04 June 2007 - 05:15 PM




#6 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 04 June 2007 - 07:44 PM

Vanzarea se poate factura fara TVA conform art.141 alin. (2) lit. f) sau cu TVA conform alin. (3) al aceluiasi articol, prin notificarea optiunii de taxare organelor fiscale, cu aplicarea prevederilor art.161.
Cod fiscal
Art.141
(2) Urmatoarele operatiuni sunt, de asemenea, scutite de taxa:
f) livrarea de catre orice persoana a unei constructii, a unei parti a acesteia si a terenului pe care este construita, precum si a oricarui alt teren. Prin exceptie, scutirea nu se aplica pentru livrarea unei constructii noi, a unei parti a acesteia sau a unui teren construibil, daca este efectuata de o persoana impozabila care si-a exercitat ori ar fi avut dreptul sa-si exercite dreptul de deducere total sau partial a taxei pentru achizitia, transformarea sau construirea unui astfel de imobil.
(3) Orice persoana impozabila poate opta pentru taxarea operatiunilor prevazute la alin. (2) lit. e) si f), in conditiile stabilite prin norme.
Norme Cod fiscal
39.(1) În sensul art. 141 alin. (3) din Codul fiscal, orice persoana impozabila poate opta pentru taxarea livrarii bunurilor imobile prevazute la art. 141 alin.(2) lit. f) din Codul fiscal, in conditiile prevazute la alin. (2) –(6). Pentru bunurile imobile sau parti ale acestora, construite, achizitionate, transformate sau modernizate inainte de data aderarii se aplica prevederile tranzitorii de la art. 161 din Codul fiscal.
(4) Opțiunea prevazuta la alin. (1) se notifica organelor fiscale locale pe formularul prezentat în anexa 3 la prezentele norme metodologice și se exercita pentru bunurile imobile, menționate in notificare. Optiunea se poate exercita și numai pentru o parte a acestor bunuri.
Cod fiscal
Art.161
(8) Persoana impozabila care a avut dreptul la deducerea integrala sau partiala a taxei aferente unei constructii sau unei parti din aceasta, terenului pe care este situata sau oricarui alt teren care nu este construibil, construite, achizitionate, transformate sau modernizate inainte de data aderarii, si care, la sau dupa data aderarii, nu opteaza pentru taxarea operatiunilor prevazute la art. 141 alin. (2) lit. f), va ajusta taxa deductibila aferenta, în condițiile prevazute la art. 149, dar perioada de ajustare este limitata la 5 ani.
(9) Persoana impozabila care nu a avut dreptul la deducerea integrala sau partiala a taxei aferente unei constructii sau unei parti din aceasta, terenului pe care este situata sau oricarui alt teren care nu este construibil, construite, achizitionate, transformate sau modernizate inainte de data aderarii, si care opteaza la sau dupa data aderarii, pentru taxarea operatiunilor prevazute la art. 141 alin. (2) lit. f), va ajusta taxa deductibila aferenta conform art. 149, dar perioada de ajustare este limitata la 5 ani.



#7 Crissy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 05 June 2007 - 02:57 PM

Eu am o poblema similara: asociatul strain al unei firme romanesti a imprumutat firma in vederea achizitiei unui teren.Daca firma construieste o cladire pe acel teren, asociatul poate lua cladirea in schimbul imprumutului acordat prin operatiunea de " dare in plata" ?
Nu stiu nici in ce consta aceasta procedura de " dare in plata" si mi se pare normal ca firma sa-i vanda asociatului( ca pers fizica straina) cladirea, pt ca aceasta sa inreg venitul(TVA consider ca nu e cazul, pt ca clientul este PF straina; asa e?) si apoi sa se faca un gen de compensare a datoriilor...desi nu stiu prin ce procedura...ca PV de compensare nu se poate folosi...ce sfaturi imi puteti da?

Aceasta postare a fost editata de floris: 05 June 2007 - 08:23 PM




#8 tyna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:bihor

Postat 04 July 2007 - 10:34 AM

SI eu am o problema la vanzarea unei constructii, cu terenul aferent. constructia s-a achizitionat in dec 2006 si vanzarea s0a facut in februarie 2007. In monentul cumpararii s-au aplicat masurile de simplificare - taxare inversa, iar vanzarea s-a facut catre persona fizica si fara tva, mergand pe baza art. 141, alin 2 lit f. As vrea daca se poate sa-mi spuna cineva care a mai avut asemenea situatie daca e corect..multumesc



#9 getw

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:iasi

Postat 11 July 2007 - 02:39 PM

[Procedura de dare in plata se refera la stingerea obligatiilor catre bugetul de stat prin trecerea in proprietatea acestuia a unui imobil



#10 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 19 September 2007 - 01:11 PM

Un SA are in proprietate un teren primit in anii 70 de la stat.Sociatatea vrea sa vanda acest teren unei soc.com.Ambii sunt platitori de tva.
Se poate factura cu taxare inversa? Cei de la Finante zic ca se factureaza cu taxare inversa, dar nu sunt sigura de raspunsurile lor.
Va rog si parerea voastra.
Va multumec.



#11 LUMINITA VASILICA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Deva

Postat 24 September 2007 - 10:44 AM

NU. E operatiune scutita de TVA fara drept de deducere.



#12 krina03

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 24 September 2007 - 02:53 PM

Poate ma ajutati va rog si pe mine. Am o societate care va fi platitoare de TVA de la 1 oct.2007 . S-a hotarit ca la 10 nov. aceasta sa factureze unei alte societati (platitoare de TVA) un imobil (sau doar un apartament). In acest caz vanzatorul va putea factura cu taxare inversa chiar el este proprietar din 2005? dar daca e din 2006? (Apropo de mentiunea din regimul al pentru tranzactiile imobiliare: Cladirile vandute pana la 31 Decembrie a anului urmator celui in care a intervenit prima ocupare/ utilizare ) .
Multumesc.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL