Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
SUMA TASTATA GRESIT IN CASA DE MARCAT FISCALA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


SUMA TASTATA GRESIT IN CASA DE MARCAT FISCALA

9 replies to this topic

#1 andiavas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:CRAIOVA

Postat 22 February 2005 - 03:27 PM

SALUTARE!
AM O PROBLEMA IN LEGATURA CU O SUMA TASTATA GRESITA IN CASA DE MARCAT!E VORBA DESPRE 50 MIL IN LOC DE 500.000 LEI.AM FOST LA FISC SI AM CERUT UN RASPUNS OFICIAL IN LEGATURA CU REZOLVAREA UNEI ASEMENEA PROBLEME;MI-AU SPUS CA NU TREBUIE DECAT SA STORNEZ IN CONTA SUMA BATUTA GRESIT.SUNT UN PIC RETICENT SI DE ACEEA AM CERUT PRINTR-O ADRESA SI UN RASP OFICIAL CARE INTARZIE SA SOSEASCA.
CE MA SFATUITI SA FAC, SAU CUM CREDETI CA E CORECT?
MULTUMESC



#2 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:

Postat 22 February 2005 - 03:43 PM

mie mi s-a intamplat in 2003 si impreuna cu bonul fiscal am facut o cerere(instiintare) in dublu exemplar pe care am depus-o la admin fin si m-i s-a dat un nr de inregistrare. acum nu mai stiu daca mai este valabil




#3 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 22 February 2005 - 06:26 PM

http://www.conta.ro/forum/viewtopic.php?p=...highlight=#9246

...punctul 1 din regulament
http://www.conta.ro/forum/viewtopic.php?t=...2343&highlight=



#4 SIMONA CODREANU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:HUSI/VASLUI

Postat 22 February 2005 - 07:03 PM

Am patit si eu recent asa si am procedat astfel:am facut o adresa catre AFP in care am explicat ce s-a intimplat si am anexat si bonul fiscal in copie; monetarul care merge impreuna cu bonul fiscal la contabilitate trebuie intocmit cu suma corecta care s-a incasat , netinind cont de suma batuta gresit in casa de marcat.



#5 coriolan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 22 February 2005 - 07:38 PM

Incidentele care apar la marcarea unor sume in casa de marcaj se consemneaza intr-un registru special livrat odata cu casa de marcaj si vizat de finante cand se face fiscalizarea memoriei. Nu se fac stornari in contabilitate pentru ca sumele ,gresit tastate,nu se inregistreaza. Diferentele intre rapotul de la sfarsitul zilei si numerarul din monetar se justifica printr-un proces verbal (formular tipizat) la care se anexeaza bonul fiscal , gresit tastat, si se supune aprobarii direcorului ec. sau administratorului. Aceasta este ,in mare ,procedura legala.Trimiterea de adrese pe la finante, cererea de avize de la alte institutii este un demers inutil si nu rezolva problema.
"Din cel ce sunt acum,o jumatate/ E cat pe-aci sa zboare catre stele/ Las dracului necazurile mele/ Si un post vacant la contabilitate"



#6 andiavas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:CRAIOVA

Postat 23 February 2005 - 04:41 PM

MULTUMIRI TUTUROR!



#7 manuela rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 18 July 2005 - 01:37 PM

cum modific ca ma batut gresit pe casa de marcat
adic ain loc sa bat in lei noi,am batut in cei vechi?
am inteles ca trebuie depusa o instiintare la finante



#8 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2005 - 01:51 PM

suna la service0ul casei de marcat..unele stiu sa storneze bonul daca n-ai inchid raportul Z pt luna respectiva..daca nu stie casa..atunci stornezi bonul,faci raportul bla bla bla... e discutat deja pe forum ! caut si revin


http://www.conta.ro/forum/viewtopic.php?p=...asa+marcat#4368

http://www.conta.ro/forum/viewtopic.php?p=...sa+marcat#18405



#9 manuela rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 19 July 2005 - 08:56 AM

si in contabilitate mai inreg monetarul gresit?sau inreg doar ccum e bine?
caci daca il inreg cel gresit trebuie sa-l si stornez
cum e mai bine?



#10 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 July 2005 - 08:58 AM

http://www.conta.ro/forum/viewtopic.php?p=...ar+gresit#11347






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL