Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ajuutor.. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ajuutor..

4 replies to this topic

#1 aplee

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 02 June 2007 - 09:07 AM

regret ca postez aiurea , dar sunt noua si am o problema pe care nu stiu unde sa o afisez.
un an intreg mi-a fost calculat gresit salariul si am primit mai mult cu aproximativ 300 lei.Ma trezesc acum, ca mi se retine lunar suma de 50 lei din venitul brut, fara ca aceasta retinere sa imi apara in fluturasul de salariu sau sa fie impozitata.Cat este de legala aceasta retinere?Daca stau bine si ma gandesc nicaieri nu apare aceasta retinere. In situatia in care aceasta retinere nu este bine facuta, cum trebuie sa se procedeze? Va multumesc.



#2 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 02 June 2007 - 08:28 PM

Exista reglari ale salariului care se fac pe brut. Totusi suma ar trebui sa se vada pe fluturas, intr-o rubrica care s-ar intitula chiar "reglari" +/-.
Este normal sa se retina sumele daca s-a facut o greseala de calcul si trebuie sa stii ca ea este si impozitata cu minus, dar din punctul meu de vedere era mai corect sa se stabileasca brutul si netul aferente diferentei care ti-a fost platita eronat in plus, apoi sa se imparta netul rezultat in mai multe transe care sa se retina unar (functie de suma rezultata).




#3 aplee

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 June 2007 - 05:30 PM

Multumesc pentru raspuns
Asa ma gandeam si eu ca ar trebui sa se faca, desi nu sunt economist. Daca am indraznit sa le spun punctul meu de vedere celor de la conta s-au suparat . Si au gasit solutia de a retine din salariu fara ca eu sa vad.Cum? La bugetari exista premiul acela lunar pe care ti-l acorda seful...seful mi-a trecut o anumita suma pe tabel iar in fluturas la rubrica premiu imi apare mai putin cu 50 de ron , atat cat intra in contul datoriei.
Tare frica imi este ca la anul isi vor da seama ca iar au gresit ca nu mi-au impozitat si suma datorata si o sa tot platesc la nesfarsit ..greseala cuiva.
Cea mai mare nelanurire a mea este: de ce este platita persoana care pune viza de CFP daca nu vede ce e evident?



#4 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 04 June 2007 - 09:49 AM

Mergi la serviciul sau persoana care se ocupa de calcul salarii si lamureste-te la fata locului. Atata vreme cat nu cunosti motivul retinerii nu putem discuta legalitatea ei. E posibil sa fie doar i greseala.
iuliana



#5 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2007 - 11:58 AM

Sau mai bine te deplasezi fix la directorul general..paote astea sunt ordinele pe care le a primit contabila.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL