Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ordin nr. 702 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 15

Salt la continut


Ordin nr. 702

375 replies to this topic

#281 alberta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 July 2007 - 10:53 AM

Mie aceasta declaratie mi se pare imposibila. Am mii de clienti si furnizori mai mari si mai mici. Mare parte sunt bagati intr-un cont de diversi ca doar nu creez analitice ptr. orice leu. Iar ca sa iau facturierele la rand mi se pare impozibil. Am 10 puncte de lucru care factureaza la greu, emit bonuri fiscale si la cerere facturi care se duc toate intr-un cont special. Nu am cum sa separ borderoul d efacturi decat luand foile la rand. Astai sunt inconstienti, asa ceva nu se poate. Daca spuneau macar de la inceput, si faceam analitice, vedeam cum le inregistram. Deja ma depaseste situatia , ptr. ca am o ditai firma , in plus am peste 100 de facturi de leasing lunar, care facturi au si pozitii cu tva si fara tva . In total rulaje la furnziorul de lasing , bineinteles ca nu am cum sa le impart decat factura cu factura. Dupa mine asta e o mare tampenie . Si nu am doar aceasta declaratie de facut, mai si muncim , nu stam numai de declaratii.

Aceasta postare a fost editata de alberta: 09 July 2007 - 10:54 AM




#282 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 09 July 2007 - 11:41 AM

Vezi postareaGOIA ADRIAN-NICOLAE, la Jul 9 2007, 08:12 AM, a spus:

Unde scrie ca nu ai voie sa emiti facturi catre persoane fizice daca ai casa de marcat? Daca persoana fizica cere factura ce faci?
Din postul Gianinutzei am inteles ca NU are casa de marcat, ca a fost constransa sa emita factura catre persoane fizice.
Poate nu am inteles bine.

Exista vreo posibilitate sa facturez catre persoane fizice fara sa am casa de marcat? (cateva facturi doar!)




#283 octavia_brati

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 09 July 2007 - 12:02 PM

Presa - Guvern > Comunicate și informații de presă
Referitor la declararea livrărilor de bunuri, prestări servicii și achițiile de bunuri precum și a servicii realizate de către contribuabilii înregistrați în scopuri de TVA în România, Serviciul de Comunicare din cadrul ANAF, vă transmite următoarele:

Persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România sunt obligate să declare semestrial toate livrările de bunuri, prestările de servicii și achizițiile de bunuri și servicii realizate, pe teritoriul României, către/de la alte persoane impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România, începând cu data de 01.01.2007.

Pentru îndeplinirea acestei obligații, contribuabilii mai sus menționați vor depune, la organul fiscal competent, până în data de 25 inclusiv a lunii următoare încheierii semestrului de raportare, formularul 394 "Declarație informativă privind livrările/prestările și achizițiile efectuate pe teritoriul național".

Potrivit formularului 394 se declară următoarele:
 operațiunile impozabile cu cota de 9% sau 19%, realizate pe teritoriul național, cu alte persoane impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România, pentru care au fost emise facturi, inclusiv facturile emise pentru avansuri;
 operațiunile cu TVA nedeductibil;
 operațiunile înscrise în facturile care au fost emise pentru vânzările cu amănuntul, vânzări care se înregistrează în contabilitate pe baza raportului zilnic.

Nu se declară următoarele :
 livrările/achizițiile pentru care s-a emis bon fiscal dar nu s-a emis factura;
 operațiunile cu persoane neînregistrate în scopuri de TVA în România;
 operațiunile înscrise în facturile emise prin autofacturare;
 operațiunile pentru care se aplică taxarea inversă.

Declarația 394 se completează cumulat pe coduri de înregistrare în scopuri de TVA ale partenerilor de tranzacții, indiferent dacă au fost realizate, cu același partener, operațiuni impozabile cu 9% și operațiuni impozabile cu 19% (baza impozabilă și, respectiv, TVA aferent se cumulează pentru toate operațiunile).

În cazul agențiilor de turism sau a altor entități care aplică regimurile speciale prevăzute la art.1521 și art.1522 din Codul Fiscal, facturile emise/primite cu mențiunea “TVA inclus”, se vor cuprinde în declarație astfel:
- în coloana “baza impozabilă totală” se va înscrie valoarea totală înscrisă pe factură;
- în coloana “Taxa pe valoarea adăugată totală” se va înscrie 0 (zero).

Pentru facilitarea completării declarației, persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România au la dispoziție programul œDeclarația informativă 394œ, care poate fi procurat de pe Portal ANAF http://anaf.mfinante.ro (modul œAsistenta contribuabililorœ, submodul œPrograme utileœ) sau de la sediul administrațiilor finanțelor publice teritoriale.

Agenția Națională de Administrare Fiscală - 06.07.2007

Ordin 702 - Comunicat de Presa ANAF



#284 angeliq

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:
  • Location:Petrosani
  • Interests:contabilitate

Postat 09 July 2007 - 12:38 PM

Vezi postareasdnr, la Jun 28 2007, 09:56 AM, a spus:

Eu am preluat datele din excel direct in fisierul .txt din folderul \394 respectand configuratia acestuia. A trebui sa folosesc pivot si functia "concatenate". Daca vrei iti dau un exemplu.


Te rog frumos imi spui si mie exact cum ai preluat datele din excel, spuneai ceva de un exemplu..... daca se poate
relatiile cu statul roman sunt intotdeauna "cordiale....."



#285 octavia_brati

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 09 July 2007 - 12:45 PM

Vezi postareadannad001, la Jun 30 2007, 01:23 PM, a spus:

La agentiile de Turism care aplica regimul special de TVA (pt. ca au clienti persoane fizice) se intampla asta :
- furnizorul (care poate fi si agentie de turism) emite factura cu o suma Totala reprezentand contravaloarea serviciului turistic (cazare,masa,transport,etc.) si mentioneaza 'TVA inclus' (care poate fi 0%, 9% si/sau 19%)
Cum se procedeaza intr-o astfel de situatie , din perspectiva declaratiei 394 ?

"În cazul agențiilor de turism sau a altor entități care aplică regimurile speciale prevăzute la art.1521 și art.1522 din Codul Fiscal, facturile emise/primite cu mențiunea “TVA inclus”, se vor cuprinde în declarație astfel:
- în coloana “baza impozabilă totală” se va înscrie valoarea totală înscrisă pe factură;
- în coloana “Taxa pe valoarea adăugată totală” se va înscrie 0 (zero)."
Comunicat de Presa ANAF 06.07.2007



#286 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 09 July 2007 - 01:17 PM

Referitor la facturile de protocol, la care nu s-a dedus TVA, din comunicatul ANAF eu inteleg ca se raporteaza.
Are cineva alta parere?
iuliana



#287 LucianVH

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 09 July 2007 - 02:27 PM

Despre ce firma de leasing este vorba? poate vorbiti cu ea si va comunica rulajele ...

Vezi postareaalberta, la Jul 9 2007, 11:53 AM, a spus:

Mie aceasta declaratie mi se pare imposibila. Am mii de clienti si furnizori mai mari si mai mici. Mare parte sunt bagati intr-un cont de diversi ca doar nu creez analitice ptr. orice leu. Iar ca sa iau facturierele la rand mi se pare impozibil. Am 10 puncte de lucru care factureaza la greu, emit bonuri fiscale si la cerere facturi care se duc toate intr-un cont special. Nu am cum sa separ borderoul d efacturi decat luand foile la rand. Astai sunt inconstienti, asa ceva nu se poate. Daca spuneau macar de la inceput, si faceam analitice, vedeam cum le inregistram. Deja ma depaseste situatia , ptr. ca am o ditai firma , in plus am peste 100 de facturi de leasing lunar, care facturi au si pozitii cu tva si fara tva . In total rulaje la furnziorul de lasing , bineinteles ca nu am cum sa le impart decat factura cu factura. Dupa mine asta e o mare tampenie . Si nu am doar aceasta declaratie de facut, mai si muncim , nu stam numai de declaratii.




#288 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 July 2007 - 02:34 PM

Vezi postareaIULIANA1207, la Jul 9 2007, 02:17 PM, a spus:

Referitor la facturile de protocol, la care nu s-a dedus TVA, din comunicatul ANAF eu inteleg ca se raporteaza.
Are cineva alta parere?

Corect.

Din pacate eu nu o sa le raportez pt ca mi-ar fi imposibil sa scormonesc dupa facturile care imi apar in jurnal la rubrica scutite sa vad care sunt cu adevarat scutite si care sunt cu tva nedeductibil.

Zica fiscul ce-o vrea.



#289 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 09 July 2007 - 02:36 PM

Si eu inteleg la fel: operatiunile cu TVA nedeductibil trebuie declarate... :lostit (13):
S-au rezolvat si facturile alea de Metro! :celb (6):



#290 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 July 2007 - 02:37 PM

Vezi postareaangeliq, la Jul 9 2007, 01:38 PM, a spus:

Vezi postareasdnr, la Jun 28 2007, 09:56 AM, a spus:

Eu am preluat datele din excel direct in fisierul .txt din folderul \394 respectand configuratia acestuia. A trebui sa folosesc pivot si functia "concatenate". Daca vrei iti dau un exemplu.


Te rog frumos imi spui si mie exact cum ai preluat datele din excel, spuneai ceva de un exemplu..... daca se poate

Vezi daca te descurci cu pack-ul asta.
Contine fisierul excel in care am prelucrat datele, fisierul txt care rezulta si declaratia rezultata dupa incarcarea fisierului txt in D394.

Spor!

LE: Nu ma lasa sa-l atasez...

Aceasta postare a fost editata de sdnr: 09 July 2007 - 02:38 PM




#291 angeliq

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:
  • Location:Petrosani
  • Interests:contabilitate

Postat 09 July 2007 - 03:23 PM

Vezi postareasdnr, la Jul 9 2007, 03:37 PM, a spus:

Vezi postareaangeliq, la Jul 9 2007, 01:38 PM, a spus:

Vezi postareasdnr, la Jun 28 2007, 09:56 AM, a spus:

Eu am preluat datele din excel direct in fisierul .txt din folderul \394 respectand configuratia acestuia. A trebui sa folosesc pivot si functia "concatenate". Daca vrei iti dau un exemplu.


Te rog frumos imi spui si mie exact cum ai preluat datele din excel, spuneai ceva de un exemplu..... daca se poate

Vezi daca te descurci cu pack-ul asta.
Contine fisierul excel in care am prelucrat datele, fisierul txt care rezulta si declaratia rezultata dupa incarcarea fisierului txt in D394.

Spor!

LE: Nu ma lasa sa-l atasez...


Daca nu te superi potzi sa-mi trimiti pe adresa de mail angelaalbesc@yahoo.com, in principiu acolo te lasa sa atasezi....
relatiile cu statul roman sunt intotdeauna "cordiale....."



#292 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 July 2007 - 03:51 PM

Vezi postareacoconat, la Jul 5 2007, 03:39 PM, a spus:

Faci decl 394 cu codurile pe care le ai, si cand verifici fisierul salvat, iti va da la erori exact codurile pe care le ai cumva gresite. apoi mergi pe sit ul mfinante. ro si cauti dupa denumirea si localitate agentului cu cod incorect si iti da codul corect. spor la treaba. eu mi am terminat declaratia . acum astept repercursiunile care vor veni in timp... (oricare vor fi alea...)

Atentie la partenerii care au puncte de lucru pt ca nu te averizeaza cu eroare daca treci codul fiscal al punctului de lucru in loc de codul fiscal al societatii.



#293 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 09 July 2007 - 06:14 PM

-este o mare porcarie
- am facturi de telefon care au fost pierdute si am duplicate dar cum legea zice ca numai la factura originala deduci tva nu am dedus.
- la alte facturi in copie cf cu originalul nu am dedus , am trecut toata cheltuiala pe costuri
- cum sa le cauti acum ?
- trebuiau sa ne dea instructiuni referitoare la decl 394 la inceputul anului ca sa stim cum lucram


grea vara avem

Aceasta postare a fost editata de SERBAN MARIANA: 09 July 2007 - 06:15 PM

RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#294 robert.i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 09 July 2007 - 06:25 PM

Pana la urma termenul ramane 25.07 sau stiti de vreo ,,amanare,, ?
Multumesc.



#295 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 July 2007 - 07:17 PM

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la Jul 9 2007, 07:14 PM, a spus:

-este o mare porcarie
- am facturi de telefon care au fost pierdute si am duplicate dar cum legea zice ca numai la factura originala deduci tva nu am dedus.
- la alte facturi in copie cf cu originalul nu am dedus , am trecut toata cheltuiala pe costuri
- cum sa le cauti acum ?
- trebuiau sa ne dea instructiuni referitoare la decl 394 la inceputul anului ca sa stim cum lucram


grea vara avem




Acum ORICE problema se poate transmite catre Ministerul de Finante si prin E-MAIL. Vezi link :

http://anaf.mfinante.ro/wps/portal/!ut...x1Wiwn:v9jbjpn1


SAU : www.mfinante.ro -> anaf -> asistenta contribuabili -> asistenta prin e-mail




Bombardatii cu e-mail, ca merita ! Evident , la modul serios, civilizat, cu explicarea detaliata si completa a chestiunii respective.

Eu le-am ridicat problema agentilor de turism si vad ca au reactionat.








Vezi postareaoctavia_brati, la Jul 9 2007, 01:45 PM, a spus:

Vezi postareadannad001, la Jun 30 2007, 01:23 PM, a spus:

La agentiile de Turism care aplica regimul special de TVA (pt. ca au clienti persoane fizice) se intampla asta :
- furnizorul (care poate fi si agentie de turism) emite factura cu o suma Totala reprezentand contravaloarea serviciului turistic (cazare,masa,transport,etc.) si mentioneaza 'TVA inclus' (care poate fi 0%, 9% si/sau 19%)
Cum se procedeaza intr-o astfel de situatie , din perspectiva declaratiei 394 ?

"În cazul agențiilor de turism sau a altor entități care aplică regimurile speciale prevăzute la art.1521 și art.1522 din Codul Fiscal, facturile emise/primite cu mențiunea “TVA inclus”, se vor cuprinde în declarație astfel:
- în coloana “baza impozabilă totală” se va înscrie valoarea totală înscrisă pe factură;
- în coloana “Taxa pe valoarea adăugată totală” se va înscrie 0 (zero)."
Comunicat de Presa ANAF 06.07.2007





Intr-adevar programul permite sa introduci zero pe coloana de TVA.

DAR...., la veridficare/salvare pe discheta apare mesajul "Livrare/achizitei incompleta" si nu poti sa pui informatia pe discheta.

Trebuie modificat programul.



#296 LucianVH

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 10 July 2007 - 05:32 AM

Am intrebat ieri la Finante in CJ si ziceau ca nu au inca programul de preluare si nici nu stiu cand o sa-l aiba.



#297 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 10 July 2007 - 06:19 AM

E clara treaba..o sa iasa cu amanari :)
Si tot degeaba, ca tot treaba romaneasca o sa ramana!
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#298 prutyi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 10 July 2007 - 08:33 AM

Pe anaf.mfinante.ro apare la noutati legislative Ordinul ministrului economiei și finanțelor nr.557/27.06.2007 pentru abrogarea art.3 din Ordinul ministrului economiei și finanțelor nr.2217/2006, dar daca ma duc pe ea nu apare nimic.
Are cineva acest ordin?
Asta ar insemna ca este abrogat art.3 cu raportarea facturilor pe fiecare factura in parte? Si ramane doar declaratia 394?
Stie cineva ceva de acest ordin 557?



#299 ngr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:buc

Postat 10 July 2007 - 09:47 AM

apare daca dai click, dar tr sa ai rabdare sa se deschida acrobat reader; spune diar ca se abroga art. 3.

eu am alta problema, si nu stiu cum sa o rezolv: am o firma care nu a mai avut activitate de niste ani; anul asta, in speranta ca se va relua activitatea, a achizitionat (pe numele firmei) un domeniu internet. aceasta factura insa nu am inregistrat-o in contabilitate, pentru ca sperantele au fost desarte.
ce fac acum???
nu este prinsa in decontul de tva insa ar trebui declarata....

ce ma sfatuiti sa fac?

acum referitor la agentiile de turism; eu am unitate cu mai multe subunitati fara CUI propriu. una dintre ele este agentie de turism care aplica regimul special. cum fac declaratia? oricum nu inteleg de ce in comunicatul citat de voi se declara TVA zero la agentii, atata timp cat eu calculez TVA la comision.



#300 Cristina M.Z.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 10 July 2007 - 10:14 AM

Vezi postareangr, la Jul 10 2007, 10:47 AM, a spus:

... am o firma care nu a mai avut activitate de niste ani; anul asta, in speranta ca se va relua activitatea, a achizitionat (pe numele firmei) un domeniu internet. aceasta factura insa nu am inregistrat-o in contabilitate, pentru ca sperantele au fost desarte.
ce fac acum???
nu este prinsa in decontul de tva insa ar trebui declarata....
ce ma sfatuiti sa fac?
Dupa parerea mea oricum trebuia sa inregistrezi in contabilitate,macar la cheltuieli anticipate iar TVA in jurnal,pentru ca in cazul in care se va relua totusi activitatea vei avea de dedus cheltuielile ,plus ca factura trebuie si platita furnizorului si asta din banii firmei,nu?Si eu am o firma care nu are de cativa ani activitate dar toate cheltuielile minime de 'existenta' (taxa de gestiune cont bancar,taxa de depunere bilant la Of.Reg.Com.,etc,) le inregistrez pe cheltuieli anticipate pe care le voi deduce atunci cand voi avea si venituri,sua se va suspenda activitatea firmei.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL