Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ordin nr. 702 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Ordin nr. 702

375 replies to this topic

#1 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 04 June 2007 - 05:36 PM

:thumbup:

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Septimiu: 04 June 2007 - 05:39 PM




#2 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 June 2007 - 06:11 PM

Am dat-o 'n bara ... Sa vezi de acum "notificari". Si pentru diferente de un leu.




#3 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 04 June 2007 - 06:16 PM

sa te tii show daca nu ti-au dat clientii si RO pe langa cui :smile:
sau daca ti-au dat Cui-u gresit :tongue:

Aceasta postare a fost editata de Septimiu: 04 June 2007 - 06:16 PM




#4 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 June 2007 - 06:32 PM

E aiurea! N'are cum sa mearga!

Exemplu:
Bon achizitii combustibil.
Furnizorul nu evidentiaza livrarile pe beneficiari, ci global-valoric.
Clientul insa are inregistrarea achizitiilor pe fiecare furnizor! Nu!



#5 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 04 June 2007 - 06:36 PM

eu mereu am fost de parere ca bautura face rau :smile:
acum cu declaratia asta e clar :tongue:



#6 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2007 - 08:06 PM

Eu sunt mai grea de cap si nu inteleg:adica o sa iau fiecare factura din semestrul 1 emise de un engrosist (cam6-7 carnete pe luna) si o sa complectez in programul pe care-l vor scoate ei?Doamne fereste !Pai cat timp inseamna asta?Sper ca n-am inteles bine.



#7 Eva2007

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 04 June 2007 - 08:35 PM

Daca am inteles eu bine, vom cumula sumele pe fiecare furnizor/client...dar chiar si asa e nebunie totala!!!! :smile: :tongue: :thumbup:



#8 robert.i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 04 June 2007 - 08:49 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Jun 4 2007, 07:36 PM, a spus:

eu mereu am fost de parere ca bautura face rau :tongue:
acum cu declaratia asta e clar :thumbup:
ca bine zici :smile:



#9 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 04 June 2007 - 09:55 PM

Ar fi trebuit sa le fi facut programele de declaratie 394, din timp, din luna martie-aprilie, pentru a completa pe parcurs in timp util acea declaratie. La firme care au 1000 facturi pe luna, e un lucru imposibil de a centraliza datele intr-o luna de zile sau chiar mai putin. Deasemenea am inteles ca se declara doar pentru livrarile, respectiv achizitiile catre/de la cei cu TVA. Deci, am scapat de livrarile sau achizitiile, de la/catre neplatitori de TVA si/sau persoane fizice. Cei care au vanzari cu amanuntul prin casele de marcat fiscalizate, cum vor declara? Exista situatii in care totalul vanzarilor zilnice nu corespunde cu facturile emise, adik nu toti cei care cumpara produse solicita eliberarea unei facturi? La bonuri de combustibil sau la achizitii mai mici de 100 RON pe baza unor bonuri fiscale cum se va proceda la efectuarea incrucisarilor intre clienti si furnizori? Deasemenea la cei cu case de marcat, banuiesc ca nu au cum sa reiasa concordanta intre facturile emise si totalul TVA declarat la Fisc pe baza decontului 300?
P.S.: Cand apare programul la Fiante? Cumva dupa 1 iulie, ca sa nu avem timp sa scriem si sa depunem declaratia!!! Termenul limita ar fi 15 iulie 2007, pentru depunerea la Fisc a declaratiilor aferente Semestrului I :smile:



#10 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2007 - 10:27 PM

Eu am inteles ca termenul este 25 iulie.Daca primesti notificare ai termen pana pe 15 august.Dar s-ar putea sa nu fi inteles bine.Sunt speriato-bulversata de nivelul de munca si de termenul scurt.



#11 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2007 - 11:56 PM

Eu sper sa apara programul lor cat mai repede pentru a nu se supapune cu bilantul la semestru ( fiindca as vrea macar semestrul asta sa scap mai repede de bilanturi si declaratii ) :smile:



#12 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2007 - 12:50 AM

Daca se mai depune si bilant la semestru,imi pare rau pentru mine ,dar ma duc sa sapunesc franghia.Am ochit un copac sanatos care,sper,ca va tine...Tocmai mi-am amintit c-am o firma pe care-am luat-o incepand cu aprilie.



#13 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 05 June 2007 - 06:15 AM

Nu va mai agitati atata! Asta e un fel de 390 intern! Mare branza. Preluam nishte rulaje si gata! Inceputul e intotdeauna greu. Faza e daca n-ar mai schimba nimika vreo 5 ani, asa sa mai rasuflam si noi linistiti!



#14 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2007 - 08:45 AM

multumim, Septimiu ! :smile:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#15 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 05 June 2007 - 08:47 AM

Pai daca ai 100 200 de furnizori-clienti te ai scos !!!!
Nu este chiar ca la 390 , ca nu toate firmele au livrari si achizitii !!!Astea la intern sunt de 100 de ori mai multe !!! :biggrin:
ocoleanui



#16 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 05 June 2007 - 09:02 AM

Pai nu este ca si declaratia 390, binenteles, dar asa, ca idee. Apoi la 100 -200 de furnizori si clienti interni poate se pot face din program artificii pentru a genera automat declaratia.
Nasol este ca daca am incurcat o factura si am trecut-o pe alt furnizor sau client decat cel real.....canci corelatii. Apoi ma gandesc ca scopul aceste declaratii este de a "prinde" pe cei ca-si fabrica singuri facturi de furnizori. Dar ma intreb eu, daca aceasta declaratie nu se poate corela cu decontul de tva, (avand in vedere bonurile de benzina, caci in rest ar trebui sa se coreleze) cine-l impiedica pe declarantul falsificator sa nu treaca in declaratia 394 acele facturi pur si simplu?



#17 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 05 June 2007 - 09:18 AM

Eu zic sa luati legatura din timp cu cei de la asistenta la programele de conta pe care le aveti...............Toate au o rezolvare.
Mai nasol e daca aveti CUI-uri gresit introduse in evidenta..........parca prevad ca vom primii o gramada de notificari si vom umbla la ei pentru clarificari...............Deja incep sa caruntesc.............
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#18 onuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 05 June 2007 - 04:07 PM

dar daca am o factura de la un furnizor emisa in decembrie 2006 si inregistrata in contabilitate in ianuarie 2007 o mai declar?



#19 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 05 June 2007 - 04:12 PM

gandeste-te daca el o declara



#20 onuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 05 June 2007 - 04:24 PM

asa este. el nu o declara si nici eu nu ar trebui, cu toate ca-mi apare in jurnalul de cumparari pe luna ianuarie si parca vad ca atunci cand or sa vina in control o sa ne ceara jurnalele ca sa verifice.






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL