Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ordin nr. 702 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Ordin nr. 702

375 replies to this topic

#21 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2007 - 08:23 PM

Eu am o nelamurire legata de faptul ca nu stiu cum sa fac daca vre un angajat si-a cumparat pentru el produse pe firma din vreun angroo ( gen metro ) si nu am stiut de existenta facturii



#22 sheila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 June 2007 - 09:58 PM

buna seara :tongue:
referitor la acest ordin, ma intereseaza pareri ale celor care folosesc reguli speciale aplicabile agentiilor de turim.
va multumesc anticipat :smile:




#23 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 06 June 2007 - 09:04 AM

Vezi postareaFlorin_76, la Jun 5 2007, 09:23 PM, a spus:

Eu am o nelamurire legata de faptul ca nu stiu cum sa fac daca vre un angajat si-a cumparat pentru el produse pe firma din vreun angroo ( gen metro ) si nu am stiut de existenta facturii
Sau de fapul ca am o factura primita ( baza + tva ), dar eu consider ca in contabilitate nu trebuie sa deduc tva-ul.
oare unde o sa ajungem?



#24 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 06 June 2007 - 01:55 PM

394 = tampenia tampeniilor tampeniilor.... :smile:
...si ni num pasa daca am avertisment... :tongue:

Aceasta postare a fost editata de irina petcu: 06 June 2007 - 01:57 PM

irina



#25 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 06 June 2007 - 02:00 PM

Vezi postareacitrom05, la Jun 5 2007, 10:02 AM, a spus:

Pai nu este ca si declaratia 390, binenteles, dar asa, ca idee. Apoi la 100 -200 de furnizori si clienti interni poate se pot face din program artificii pentru a genera automat declaratia.
Nasol este ca daca am incurcat o factura si am trecut-o pe alt furnizor sau client decat cel real.....canci corelatii. Apoi ma gandesc ca scopul aceste declaratii este de a "prinde" pe cei ca-si fabrica singuri facturi de furnizori. Dar ma intreb eu, daca aceasta declaratie nu se poate corela cu decontul de tva, (avand in vedere bonurile de benzina, caci in rest ar trebui sa se coreleze) cine-l impiedica pe declarantul falsificator sa nu treaca in declaratia 394 acele facturi pur si simplu?


Daca ai livrari si catre neplatitori de TVA oricum nu se coreleaza cu decontul .......



#26 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 06 June 2007 - 02:21 PM

din Ordinul 702 se inte;ege ca trebuiesc depuse si listele, nu? :smile:
daca ar fi fost numai declaratia era simplu!!!!!!!!!!!!!
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#27 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 06 June 2007 - 02:48 PM

Cine crede ca prin pierderea caracterului de regim special al facturilor, pot "fabrica" facturi ca sa nu plateasca TVA sau impozit pe profit se inseala....
ADITA



#28 onuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 06 June 2007 - 02:54 PM

care liste?



#29 coconat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 06 June 2007 - 03:02 PM

pai eu in prezent cand depun decontul de tva, anexez raportul lunar al caselor de marcat, si o declaratie cum ca suma din decont nu corespunde total cu cea din casa de marcat, intrucat societate mai realizeaza si alte venituri (facturi en gross)
asa ca banuiesc, la fel va fi si cu aceasta decaratie semestriala, in caz ca ceva nu va corespunde, se va rezolva cu o declaratie pe proprie raspundere.....
Chiar dacă omul va face un cer nou și un pământ nou, tot nu va fi fără griji!



#30 naiman_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:TULCEA
  • Interests:afaceri

Postat 06 June 2007 - 03:12 PM

Vezi postareabibilica, la Jun 6 2007, 10:04 AM, a spus:

Vezi postareaFlorin_76, la Jun 5 2007, 09:23 PM, a spus:

Eu am o nelamurire legata de faptul ca nu stiu cum sa fac daca vre un angajat si-a cumparat pentru el produse pe firma din vreun angroo ( gen metro ) si nu am stiut de existenta facturii
Sau de fapul ca am o factura primita ( baza + tva ), dar eu consider ca in contabilitate nu trebuie sa deduc tva-ul.

O IEI IN BARBA, EVAZIONIST TE NUMESTI
O zi buna!

Doua lucruri se platesc pe lumea asta : Prostia si domnia
naiman_a@yahoo.com



#31 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 06 June 2007 - 03:16 PM

Dar si eu am vanzari din depozit, cat si din magazine cu amanuntul...dar n-am depus nici o declaratie. Depunerea raportului e una si depunerea decontului de tva e alta. Cumularea veniturilor si a tva-ului se poate vedea din registrul de vanzari... :smile: trebuia sa mai depun si altceva???
Si legat de acest ordin, nu vrea cineva sa mi-l trimita si mie? miredo0702@yahoo.com. Nu am primit inca actualizarile la programul meu de legislatie...Sa va multumesc frumos...sau sa mai astept?..S-ar putea si sa nu am de ce, nu?? :tongue: :thumbup:



#32 cristina popescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Postat 06 June 2007 - 04:14 PM

mirela, vezi ca ordinul este atasat de septimiu pe prima pagina a topicului



#33 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 06 June 2007 - 05:49 PM

merci mult...sorry, nu am citit chiar de la inceput...



#34 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2007 - 08:03 PM

Rainblue ,vezi ca particip si eu cu ceva bani, pt. sapun & franghie...Vezi o alee mai ca lumea,ca sigur vor fi doritori mai multi...
Eu am primit deja o notificare de la S 5 pt.390 (diferenta de 1 leu intre 300 si 390 ) :smile:



#35 criseta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2007 - 08:41 PM

si ce tb sa faci in aceasta situatie?



#36 robert.i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 06 June 2007 - 11:20 PM

Vezi postareaOcsi, la Jun 5 2007, 10:18 AM, a spus:

Eu zic sa luati legatura din timp cu cei de la asistenta la programele de conta pe care le aveti...............Toate au o rezolvare.
Mai nasol e daca aveti CUI-uri gresit introduse in evidenta..........parca prevad ca vom primii o gramada de notificari si vom umbla la ei pentru clarificari...............Deja incep sa caruntesc.............
Buna ideea colegului nostru.
Eu am incercat sa fac salvarea conform instructiunilor si mi-a iesit ceva dar, arata ciudat.Sper sa discutam in legatura cu salvarea datelor.
Informațiile din declarația informativă 394 vor fi transmise într-un fișier format text ASCII, în care fiecare înregistrare (linie) se termină cu carriage return și linefeed. Nu se admit în cadrul înregistrărilor (liniilor) diacritice (caractere românești) și caractere de control, cu excepția celor menționate anterior. Separatorul dintre câmpuri va fi virgula, iar delimitatorul câmpurilor de tip caracter (alfanumeric) va fi diez.
Ordinea câmpurilor din structura fișierului este obligatorie, indiferent dacă acestea se completează sau nu.
Fișierul txt va avea obligatoriu denumirea:
394_SSAA_JCCCCCCCCCC.TXT
SS = semestrul S1 sau S2
AA = ultimele două caractere din anul fiscal
CCCCCCCCC = cod de înregistrare în scopuri de TVA



#37 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 07 June 2007 - 06:15 AM

Si eu am primit notificare ca am gresit 390 cu un leu. Rotunjirile la decont pentru livrari erau lunare, in timp ce la declaratia 390 erau trimestriale, din pacate am uitat sa verific corelatiile cu decontul de tva, le-am verificat numai la achizitii.... :smile:
Ca raspuns ggf, in ordin scrie ca declaratia se depune doar pentru platitorii de tva pentru operatiunile derulate cu ceilalti platitori de tva.
O problema ce mi-a venit in minte aseara in timp ce faceam dush :tongue: e urmatoarea: ce ne facem cu facturile pe care le-am trecut direct prin casa, fara sa afectam rulajele la contul 401 ?! Caci unii din noi am mai procedat si asa.....
Sa apara programul sa ne apucam de treaba........



#38 Cocis Adrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare

Postat 07 June 2007 - 09:05 AM

Vezi postareacitrom05, la Jun 7 2007, 07:15 AM, a spus:

Sa apara programul sa ne apucam de treaba........
Este o pierdere de vreme sa te apuci sa introduci in programul lor toate datele cand se poate face usor din orice program de conta centralizand
jurnalele vorbiti cu programatorii!!!



#39 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 07 June 2007 - 09:52 AM

Vezi postareanaiman_a, la Jun 6 2007, 04:12 PM, a spus:

Vezi postareabibilica, la Jun 6 2007, 10:04 AM, a spus:

Vezi postareaFlorin_76, la Jun 5 2007, 09:23 PM, a spus:

Eu am o nelamurire legata de faptul ca nu stiu cum sa fac daca vre un angajat si-a cumparat pentru el produse pe firma din vreun angroo ( gen metro ) si nu am stiut de existenta facturii
Sau de fapul ca am o factura primita ( baza + tva ), dar eu consider ca in contabilitate nu trebuie sa deduc tva-ul.

O IEI IN BARBA, EVAZIONIST TE NUMESTI
Nu cred! Gandeste-te ca patronul cumpara unele produse, printre care si bautura, la care eu nu am drepul sa deduc tva-ul. Prin urmare, am cheltuiala nedeductibila. Deci furnizorul are pe factura baza si tva, iar eu am doar baza. Ce facem atunci?
Cu toate ca nu are nici o legatura cu subiectul rog sa mi se explice de ce am avertisment. Sper ca nu am suparat pe nimeni. Multumesc anticipat.
oare unde o sa ajungem?



#40 Erwin

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:Timisoara
  • Interests:software conta

Postat 07 June 2007 - 11:37 AM

In legatura cu generarea fisierului text din aplicatiile de conta/gestiune/facturare, tot trebuie sa asteptam sa apara programul original de la MF (mai inainte m-am uitat pe site si nu era) ca sa putem verifica daca am facut bine programul. Exista probabilitatea ca programul de preluare de la finante sa "tuseasca" de la orice virgula pusa aiurea din moment ce e un text ASCII.

eu am inteles initial ca trebuie sa completam numai facturile emise, nu si cele de la furnizori, dar uite ca trebuie si lista achizitiilor. informatiile din jurnalele de vanzari si cumparari la un loc trebuie sa fie bune.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL