Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ordin nr. 702 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Ordin nr. 702

375 replies to this topic

#41 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2007 - 12:41 PM

O factura de Metro cu produse protocol (la care n-am dedus TVA si am trecut-o integral pe 623) din martie ar trebui sa o contabilizez acum pe alte conturi?
N-am trecut-o nici in jurnalul de cumparari, nici in decontul la trim I, nefiind bunuri ... scutite :smile: si nici taxa deductibila.
Voi la ce coloana treceti asemenea facturi in jurnalul de cumparari?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#42 coconat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 07 June 2007 - 12:45 PM

Am si eu o probleama, care ma nelinisteste. Poate imi dati un sfat. Sunt o unitate de productie care livreaza marfa la clienti atat en-gross cat si cu amanuntul la magazinele proprii. pt magazine sunt case de marcat unde se da bon fiscal. la en-gross emit clientilor facturi fiscale. Problema este ca, uneori, la gestiunea en-gross, mai sunt si clienti mai mici, care nu au societate, si doresc factura. eu am un analitic distinct, caruia ii spun "alti beneficiari", unde intocmesc facturile personelor fizice. bineinteles, trec numele delegatului, seria si nr de buletin. etc. este naspa, pt ca nu toti au buletinul la ei, si nu toti stiu cnp ul, cum sunt legitimatiile la metro, spre exemplu.
intrebarea mea este, cum va fi cand voi intocmi programul de raportare a livrarilor la intern? ce vor zice daca va aparea "alti beneficiari"? cine sunt acestia?
multumesc pt cine imi va da un sfat sau o solutie la problema mea!

Chiar dacă omul va face un cer nou și un pământ nou, tot nu va fi fără griji!



#43 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 07 June 2007 - 12:54 PM

Vezi postareafboji, la Jun 7 2007, 01:41 PM, a spus:

O factura de Metro cu produse protocol (la care n-am dedus TVA si am trecut-o integral pe 623) din martie ar trebui sa o contabilizez acum pe alte conturi?
N-am trecut-o nici in jurnalul de cumparari, nici in decontul la trim I, nefiind bunuri ... scutite :smile: si nici taxa deductibila.
Voi la ce coloana treceti asemenea facturi in jurnalul de cumparari?



Eu le trec la scutite de TVA pentru ca nu am unde sa trec in alta coloana din moment ce nu deducem TVA-ul din el. Banuiesc ca pe acea factura de la Metro erau bauturi alcoolice daca nu ai dedus TVA :tongue:

Vezi postareacoconat, la Jun 7 2007, 01:45 PM, a spus:

Am si eu o probleama, care ma nelinisteste. Poate imi dati un sfat. Sunt o unitate de productie care livreaza marfa la clienti atat en-gross cat si cu amanuntul la magazinele proprii. pt magazine sunt case de marcat unde se da bon fiscal. la en-gross emit clientilor facturi fiscale. Problema este ca, uneori, la gestiunea en-gross, mai sunt si clienti mai mici, care nu au societate, si doresc factura. eu am un analitic distinct, caruia ii spun "alti beneficiari", unde intocmesc facturile personelor fizice. bineinteles, trec numele delegatului, seria si nr de buletin. etc. este naspa, pt ca nu toti au buletinul la ei, si nu toti stiu cnp ul, cum sunt legitimatiile la metro, spre exemplu.
intrebarea mea este, cum va fi cand voi intocmi programul de raportare a livrarilor la intern? ce vor zice daca va aparea "alti beneficiari"? cine sunt acestia?
multumesc pt cine imi va da un sfat sau o solutie la problema mea!


Facturile emise catre persoane fizice nu se declara in declaratie, daca asta ai vrut sa spui prin "clienti mai mici care nu au societate"....
ADITA



#44 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2007 - 12:55 PM

Parerea mea: treci persoana fizica (ca la Metro). Nu m-am uitat niciodata atent ce scrie pe factura lor :smile: .
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#45 coconat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 07 June 2007 - 01:01 PM

Vezi postareaGOIA ADRIAN-NICOLAE, la Jun 7 2007, 01:54 PM, a spus:

Facturile emise catre persoane fizice nu se declara in declaratie, daca asta ai vrut sa spui prin "clienti mai mici care nu au societate"....

pai, tocmai asta ma nelinisteste, ca trebuiesc trecute in declaratie, pt ca eu platesc tva -ul pt ele....

si, da, cred ca trebuie de acum inainte sa intocmesc exact pe persoana fizica, dar ce ma fac cu "alti beneficiari" care sunt de la 1 ianuarie....?

Aceasta postare a fost editata de coconat: 07 June 2007 - 01:03 PM

Chiar dacă omul va face un cer nou și un pământ nou, tot nu va fi fără griji!



#46 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 07 June 2007 - 01:10 PM

Vezi postareacoconat, la Jun 7 2007, 01:45 PM, a spus:

Am si eu o probleama, care ma nelinisteste. Poate imi dati un sfat. Sunt o unitate de productie care livreaza marfa la clienti atat en-gross cat si cu amanuntul la magazinele proprii. pt magazine sunt case de marcat unde se da bon fiscal. la en-gross emit clientilor facturi fiscale. Problema este ca, uneori, la gestiunea en-gross, mai sunt si clienti mai mici, care nu au societate, si doresc factura. eu am un analitic distinct, caruia ii spun "alti beneficiari", unde intocmesc facturile personelor fizice. bineinteles, trec numele delegatului, seria si nr de buletin. etc. este naspa, pt ca nu toti au buletinul la ei, si nu toti stiu cnp ul, cum sunt legitimatiile la metro, spre exemplu.
intrebarea mea este, cum va fi cand voi intocmi programul de raportare a livrarilor la intern? ce vor zice daca va aparea "alti beneficiari"? cine sunt acestia?
multumesc pt cine imi va da un sfat sau o solutie la problema mea!
Nu se completeaza pentru facturile emise catre persoanele fizice. Eu asta am inteles.
oare unde o sa ajungem?



#47 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2007 - 01:11 PM

Citat: ...să declare toate livrările de bunuri, prestările de servicii și achizițiile de bunuri și servicii realizate, pe teritoriul României, către/de la alte persoane impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România deci nu persoane fizice :)
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#48 coconat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 07 June 2007 - 01:12 PM

Vezi postareabibilica, la Jun 7 2007, 02:10 PM, a spus:

Nu se completeaza pentru facturile emise catre persoanele fizice. Eu asta am inteles.

pai atunci, daca nu raportez catre persoanele fizice, inseamna ca nu va corespunde jurnalul din vanzari cu cel din declaratie...
Chiar dacă omul va face un cer nou și un pământ nou, tot nu va fi fără griji!



#49 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 07 June 2007 - 01:15 PM

Vezi postareacoconat, la Jun 7 2007, 02:01 PM, a spus:

Vezi postareaGOIA ADRIAN-NICOLAE, la Jun 7 2007, 01:54 PM, a spus:

Facturile emise catre persoane fizice nu se declara in declaratie, daca asta ai vrut sa spui prin "clienti mai mici care nu au societate"....

pai, tocmai asta ma nelinisteste, ca trebuiesc trecute in declaratie, pt ca eu platesc tva -ul pt ele....

si, da, cred ca trebuie de acum inainte sa intocmesc exact pe persoana fizica, dar ce ma fac cu "alti beneficiari" care sunt de la 1 ianuarie....?


Ai dreptate. Nu mi-am dat seama ca tu esti in postura de vanzator, chiar daca beneficiarul este persoana fizica. Ce am afirmat eu se refera la achizitii de la persoane care nu sunt inregistrate in scopuri de TVA.
ADITA



#50 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 07 June 2007 - 01:28 PM

Vezi postareaGOIA ADRIAN-NICOLAE, la Jun 7 2007, 02:15 PM, a spus:

Vezi postareacoconat, la Jun 7 2007, 02:01 PM, a spus:

Vezi postareaGOIA ADRIAN-NICOLAE, la Jun 7 2007, 01:54 PM, a spus:

Facturile emise catre persoane fizice nu se declara in declaratie, daca asta ai vrut sa spui prin "clienti mai mici care nu au societate"....

pai, tocmai asta ma nelinisteste, ca trebuiesc trecute in declaratie, pt ca eu platesc tva -ul pt ele....

si, da, cred ca trebuie de acum inainte sa intocmesc exact pe persoana fizica, dar ce ma fac cu "alti beneficiari" care sunt de la 1 ianuarie....?


Ai dreptate. Nu mi-am dat seama ca tu esti in postura de vanzator, chiar daca beneficiarul este persoana fizica. Ce am afirmat eu se refera la achizitii de la persoane care nu sunt inregistrate in scopuri de TVA.


Dar, totusi, ..... ce parere aveti de urmatoarea fraza:
Ordinul 702/2007:
Sectiunea 2:
Coloana "Codul de înregistrare în scopuri de TVA al beneficiarului" - se înscrie codul de înregistrare în scopuri de TVA al beneficiarului livrarii de bunuri/prestarii de servicii sau al reprezentantului fiscal, în cazul în care beneficiarul livrarii de bunuri/prestarii de servicii nu este stabilit în România si si-a desemnat un reprezentant fiscal, daca acesta din urma este persoana obligata la plata taxei.

Eu daca am ca beneficiar o persoana fizica aceasta sigur nu are cod de tva, iar daca trecem CNP-ul in locul codului de TVA, nu stiu daca programul de la finante va prelua declaratia. Asa s-a intamplat si cu declaratia 390 cand cei de la metodologie au spus sa trec acolo si achizitiile de la cei care nu au cod valid de TVA, iar cand m-am dus cu discheta sa depun a dat eroare.
Mai mult ca sigur livrarile catre neplatitori de TVA nu vor trebui declarate pentru ca scopul acestei declaratii este de a imperechea livrarile de la platitorii de TVA cu achizitiile de la platitorii de TVA si de a-i prinde pe cei care "fabrica facturi" pentru a nu plati la stat (asta daca nu se inteleg vanzatorul si cumparatorul intre ei).
ADITA



#51 coconat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 07 June 2007 - 01:37 PM

Vezi postareafboji, la Jun 7 2007, 02:11 PM, a spus:

Citat: ...să declare toate livrările de bunuri, prestările de servicii și achizițiile de bunuri și servicii realizate, pe teritoriul României, către/de la alte persoane impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România deci nu persoane fizice :)

Mai mult ca sigur livrarile catre neplatitori de TVA nu vor trebui declarate pentru ca scopul acestei declaratii este de a imperechea livrarile de la platitorii de TVA cu achizitiile de la platitorii de TVA


mersi de raspunsuri, m-am lamurit! ce vreti? sunt prea corecta, vroiam sa raportez totul la stat... :smile:
Chiar dacă omul va face un cer nou și un pământ nou, tot nu va fi fără griji!



#52 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2007 - 01:55 PM

De multe ori sarim peste Art. 1 dintr-un text de lege :tongue: ... ca sa analizam restul cuvant cu cuvant... :smile:
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#53 ics21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Miercurea Ciuc

Postat 07 June 2007 - 02:04 PM

Ce mare balbaiala....eu ma tem ca n-o sa aiba ei programul pregatit la sfarsitul lunii iunie....iar eu pe data de 10 vreau sa plec in concediu....cum o sa pot sa fac eu chestia asta??? Ma innebuneste Statul Roman....:-((



#54 mariusoana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Buzau

Postat 07 June 2007 - 03:07 PM

Sunt intr-o situatie complicata. Toate platile prin casa au fost inregistrate pe un singur furnizor ( Diversi).
Am preluat-o in luna iunie. Trebuie refacut registrul jurnal de la 01.01.2007 ?



#55 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 June 2007 - 04:01 PM

Asa cum am facut Intrastatul, asa cum am facut D390... asa vom face si "minunea" asta.
Bucurosi le-om duce toate de e pace, de-i razboi... :smile:



#56 liliana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 07 June 2007 - 04:21 PM

incerc si eu sa ma clarific:

"Declaraţia trebuie să conţină toate facturile care au fost emise în semestrul de raportare.....
Declaraţia trebuie să conţină toate facturile care au fost primite în semestrul de raportare.
Declaraţia [b]nu se depune pentru facturile emise prin autofacturare sau în cazul operaţiunilor pentru care se aplică taxarea inversă[b]. "

deci depun orice factura taxabila emisa si primita, dar nu si cele cu taxare inversa?



#57 Diana_Gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 07 June 2007 - 05:25 PM

Referitor la baza si TVA din declaratie, in cazul facturilor unde avem si achizitii scutite si operatiuni taxabile, trecem totalul sau baza corespunzatoare TVA-ului?

Multumesc anticipat!



#58 robert.i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 07 June 2007 - 05:47 PM

in instructiuni scrie asa:
Declarația nu se depune pentru facturile emise prin autofacturare sau în cazul operațiunilor pentru care se aplică taxarea inversă.



#59 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 07 June 2007 - 06:01 PM

Eu ma intreb:Daca am cod caen 4521 si facturez numai cu Taxare inversa, ce declar?Nimic? :smile:



#60 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 07 June 2007 - 06:35 PM

Cum ninic? Declari achizitiile cu tva.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL