Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ordin nr. 702 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 13

Salt la continut


Ordin nr. 702

375 replies to this topic

#241 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 June 2007 - 11:50 AM

Vezi postareaLUCK33RO, la Jun 28 2007, 12:05 PM, a spus:

Procedeul pare ok...dar cam complicat. Incerc sa simplific dar sansele sunt mici :)
Ai facut verificarea fisierului rezultat in programul lor?
Da, mi-a dat erori de CIF-uri pt ca datele sunt fictive, dar pe cel real am facut verificari si nu mi-a dat erori.



#242 LucianVH

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 28 June 2007 - 01:35 PM

D394 se va verifica incrucisat:
Firma X declara factura emisa pt firma Y, firma Y nu o declara (n-are chef/timp/zel/cartus de imprimanta/etc), deci firma Y e pasibila ... atunci cand se vor verifica incrucisat

acuma de ce e pasibila, nu stiu, dar cred ca nu mai are importanta

Vezi postareacristina5859, la Jun 28 2007, 12:48 PM, a spus:

Si eu voi avea aceeasi problema ca si tine, Irina007 ! facturi achizitionate pe firma, dar neprinse in conta !! :lostit (13):




#243 mihael@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2007 - 01:40 PM

Vezi postareamioara1, la Jun 12 2007, 01:05 PM, a spus:

ma gandesc sa ar trebui sa formulez altfel :
O societate a cumparat o masina in leasing(financiar), cu asigurare la asirom.
are loc un accident si ajungem la service...pe numele cui este corect sa se emita factura de la serviceul auto???????
Sper sa aveti un pic de rabdare si cu mine...
Multumesc


pe numele firmei de leasing caci si asigurarea din cate stiu este tot pe numele ei, deoarece firma de leasing este proprietara masinii pe toata durata leasing-ului



#244 carol28sm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2007 - 08:00 PM

Din cate am inteles eu aceasta declaratie nu trebuie depusa de firmele neplatitoare de TVA si ce le fara activitate( odata ce nu au emis si nu au primit nici o factura). Daca gresesc va rog sa ma corectati.



#245 mm-miron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:
  • Interests:legislatie

Postat 28 June 2007 - 09:39 PM

Vezi postareacarol28sm, la Jun 28 2007, 06:00 PM, a spus:

Din cate am inteles eu aceasta declaratie nu trebuie depusa de firmele neplatitoare de TVA si ce le fara activitate( odata ce nu au emis si nu au primit nici o factura). Daca gresesc va rog sa ma corectati.
nu gresesti asa este



#246 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 June 2007 - 09:44 PM

Vezi postareaLucianVH, la Jun 28 2007, 02:35 PM, a spus:

D394 se va verifica incrucisat:
Firma X declara factura emisa pt firma Y, firma Y nu o declara (n-are chef/timp/zel/cartus de imprimanta/etc), deci firma Y e pasibila ... atunci cand se vor verifica incrucisat

acuma de ce e pasibila, nu stiu, dar cred ca nu mai are importanta

Vezi postareacristina5859, la Jun 28 2007, 12:48 PM, a spus:

Si eu voi avea aceeasi problema ca si tine, Irina007 ! facturi achizitionate pe firma, dar neprinse in conta !! :lostit (13):
Pe cat punem pariu ca nu o sa fie nici o firma in regula, cu toate incrucisarile astea?
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#247 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 29 June 2007 - 06:54 AM

Vezi postareaLUCK33RO, la Jun 28 2007, 10:44 PM, a spus:

Vezi postareaLucianVH, la Jun 28 2007, 02:35 PM, a spus:

D394 se va verifica incrucisat:
Firma X declara factura emisa pt firma Y, firma Y nu o declara (n-are chef/timp/zel/cartus de imprimanta/etc), deci firma Y e pasibila ... atunci cand se vor verifica incrucisat

acuma de ce e pasibila, nu stiu, dar cred ca nu mai are importanta

Vezi postareacristina5859, la Jun 28 2007, 12:48 PM, a spus:

Si eu voi avea aceeasi problema ca si tine, Irina007 ! facturi achizitionate pe firma, dar neprinse in conta !! :lostit (13):
Pe cat punem pariu ca nu o sa fie nici o firma in regula, cu toate incrucisarile astea?


Bine spus. Dar la cum ii cunosc eu pe cei de la finante, nu o sa faca verificari incrucisate la firmele care intr-o parte au colectat si in cealalta parte nu au dedus, ci invers.
ADITA



#248 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 June 2007 - 07:03 AM

Vezi postareaGOIA ADRIAN-NICOLAE, la Jun 29 2007, 07:54 AM, a spus:

Bine spus. Dar la cum ii cunosc eu pe cei de la finante, nu o sa faca verificari incrucisate la firmele care intr-o parte au colectat si in cealalta parte nu au dedus, ci invers.

Normal, doar nu le iese nimic daca tu n-ai dedus ce a colectat furnizorul. Grosul la buget vine cand tu nu ai colectat ce a dedus beneficiarul. :lostit (13):



#249 rook

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 29 June 2007 - 08:15 AM

Vezi postareaLUCK33RO, la Jun 28 2007, 10:44 PM, a spus:

Vezi postareaLucianVH, la Jun 28 2007, 02:35 PM, a spus:

D394 se va verifica incrucisat:
Firma X declara factura emisa pt firma Y, firma Y nu o declara (n-are chef/timp/zel/cartus de imprimanta/etc), deci firma Y e pasibila ... atunci cand se vor verifica incrucisat

acuma de ce e pasibila, nu stiu, dar cred ca nu mai are importanta

Vezi postareacristina5859, la Jun 28 2007, 12:48 PM, a spus:

Si eu voi avea aceeasi problema ca si tine, Irina007 ! facturi achizitionate pe firma, dar neprinse in conta !! :lostit (13):
Pe cat punem pariu ca nu o sa fie nici o firma in regula, cu toate incrucisarile astea?
Si atunci ce facem daca nu e nimeni in regula, oricum traisca contabilul ingropat in acte damn:lostit (13):



#250 Andrea Gal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:Satu Mare

Postat 29 June 2007 - 08:17 AM

Ce facem daca anumite firme, carora le-am facturat (in cazul meu o factura de storno), pe factura apare RO, dar la verificare imi spune ca nu exista agentul economic? Il trecem in D394?



#251 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2007 - 08:39 AM

nici eu nu cred ca vor fi probleme pt. cei care nu au dedus tva-ul dar, daca nu l-ai colectat ......???!! sigur, vor fii !!!!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#252 onette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pascani, jud. Iasi
  • Interests:tot ce inseamna contabilitate

Postat 29 June 2007 - 08:44 AM

Si ce se intampla daca un angajat cumpara produse pe firma, din Metro, de exemplu, insa nu pot fi prinse in contabilitate?
doar eu



#253 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 29 June 2007 - 09:10 AM

Vezi comentarii mai sus! :lostit (13):



#254 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 29 June 2007 - 09:21 AM

Vezi postareaLucianVH, la Jun 26 2007, 02:24 PM, a spus:

Un mic pas inainte in universul declaratiei 394:

http://www.softproeu.../declaratia/394

iti verifici codurile de inregistrare daca sunt sau nu cu tva.

Vezi postareaSeptimiu, la Jun 4 2007, 06:36 PM, a spus:

:lostit (13):
Exista si posibilitatea ca o firma sa fie platitoare de tva din februarie. Ce se intampla cu factura din ianuarie cand era neplatitoare de tva?
oare unde o sa ajungem?



#255 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 June 2007 - 10:17 AM

Vezi postareaLucianVH, la Jun 29 2007, 09:17 AM, a spus:

Ce facem daca anumite firme, carora le-am facturat (in cazul meu o factura de storno), pe factura apare RO, dar la verificare imi spune ca nu exista agentul economic? Il trecem in D394?

Verifica pe site-ul MEF dupa codul fiscal daca firma e platitoare sau nu de TVA. Daca nu e platitoare de TVA nu treci in D394.

Vezi postareabibilica, la Jun 29 2007, 10:21 AM, a spus:

Exista si posibilitatea ca o firma sa fie platitoare de tva din februarie. Ce se intampla cu factura din ianuarie cand era neplatitoare de tva?
La fel. Daca firma nu a fost platitoare de TVA in ianuarie nu declari operatiunea. Se declara doar cele desfasurate intre firme platitoare de TVA.

Aceasta postare a fost editata de sdnr: 29 June 2007 - 10:16 AM




#256 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 29 June 2007 - 02:54 PM

Vezi postareacristina5859, la Jun 29 2007, 06:39 AM, a spus:

nici eu nu cred ca vor fi probleme pt. cei care nu au dedus tva-ul dar, daca nu l-ai colectat ......???!! sigur, vor fii !!!!

de fapt acesta este adevarul sunt interesati de tva colectat nu de cel deductibil
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#257 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2007 - 12:23 PM

La agentiile de Turism care aplica regimul special de TVA (pt. ca au clienti persoane fizice) se intampla asta :

- furnizorul (care poate fi si agentie de turism) emite factura cu o suma Totala reprezentand contravaloarea serviciului turistic (cazare,masa,transport,etc.) si mentioneaza 'TVA inclus' (care poate fi 0%, 9% si/sau 19%)

Cum se procedeaza intr-o astfel de situatie , din perspectiva declaratiei 394 ?



#258 elmam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 208 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informare

Postat 02 July 2007 - 02:47 PM

firmele din turism trec doar tvaul aferent serviciilor prestate de ei.

sa tragem o concluzi la declaratia394:

se completeaza cif, denumire client/ furnizor ,rulajul total al facturilor pe fiecare client/furnizor tva pe intreg semestul;
se completeaza numai de catre platitorii de tva, numai cu clientii si furnizorii care sunt platitori de tva, numami pentru facturile primite,emise(fara bonuri fiscale)
daca am (in cazul leasingului) o factura cu sume scutite de tva nu le trec in decont l, trec numai baza de impozitare a tvaului

mai e ceva de stiut???
elma



#259 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 July 2007 - 02:50 PM

Atentie la clientii/furnizorii la care exista atat operatiuni taxabile cat si scutite..



#260 elmam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 208 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informare

Postat 02 July 2007 - 02:52 PM

pai am spus daca am si operatiuni taxabile si operatiuni scutite,trec in decl.394 doat baza de impozitare aferenta tva.
elma






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL