Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediu de paternitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


concediu de paternitate

4 replies to this topic

#1 Ramona_nicolae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:craiova
  • Interests:contabilitate

Postat 06 June 2007 - 12:16 PM

buna
am nascut pe 08.05 acum sunt in concediu postnatal de 85% incepand cu data de 07.05
am primit o informatie potrivit careia sotul meu poate intra in concediu de paternitate pentru ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani fara a mai astepta cele 42 zile si eu pot continua cele 126 zile de concediu medical fara a afecta indemnizatia lui
poate cineva sa-mi confirme acest lucru?



#2 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2007 - 12:26 PM

Vezi postareaRamona_nicolae, la Jun 6 2007, 12:16 PM, a spus:

buna
am nascut pe 08.05 acum sunt in concediu postnatal de 85% incepand cu data de 07.05
am primit o informatie potrivit careia sotul meu poate intra in concediu de paternitate pentru ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani fara a mai astepta cele 42 zile si eu pot continua cele 126 zile de concediu medical fara a afecta indemnizatia lui
poate cineva sa-mi confirme acest lucru?

Poti obtine informatii despre indemnizatie crestere copil la Directia de Munca, Solidaritate Sociala si Familie Bucuresti, Str. Hambarului nr.6, sector 2, tel. 250.90.20/250.90.21

Sa-ti traiasca puiul :smile:




#3 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 09 August 2007 - 10:44 AM

Am caut inante de a posta intrebarea in cauza dar nu am reusit sa gasesc ceea ce ma intereseaza. Daca a mai fost discutat cazul, va rog sa postati link-ul in cauza.
Am urmatorul caz:
un salariat a devenit de curand tatic si cum este si normal a solicitat societatii, zilele cuvenite in astfel de situatii.
Conform contractului colectiv de munca se acorda pentru nasterea copilului 2 zile libere.
Conform HG.244/2000 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Lg. concediului paternal nr.210/1999, se acorda un concediu paternal de 5 zile lucratoare:


HG.244/2000 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Lg. concediului paternal nr.210/1999

"Art.1
Titularul dreptului la concediu paternal, prevazut la art.1 alin (2) din lege, cu durata de 5 zile lucratoare, este tatal copilului nou-nascut, care participa efectiv la ingrijirea acestuia, indiferent daca este nascut din casatorie, din afara casatoriei sau este adoptat de titularul dreptului.
Art.2
Solicitatrea pentru acordarea concediului paternal se face in scris, in primele 8 saptamani de la nasterea copilului, conducerii unitatii in care tatal isi desfasoara activitatea. Aceasta are obligatia de a dispune luarea masurilor in cederea acordarii concediului paternal."


Intrebarea mea este cate zile ar trebui sa-i acord taticului?

Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 09 August 2007 - 10:49 AM




#4 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 09 August 2007 - 11:29 AM

Vezi postareamarra_2000, la Aug 9 2007, 11:44 AM, a spus:

...Intrebarea mea este cate zile ar trebui sa-i acord taticului?
Daca contractul colectiv de munca al firmei sau cel al ramurii nu prevede mai mult se ia ceea ce se scrie in Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2011:
Art. 51. - In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate.
Art. 61. - (1) Salariatii au dreptul la zile libere platite pentru evenimente deosebite in familie, sau pentru alte situatii, dupa cum urmeaza:
c) nasterea unui copil: 5 zile + 10 zile daca a urmat un curs de puericultura.
Contractul colectiv de munca al firmei nu poate acorda mai putin decat contractele de munca de la nivelele superioare. Daca totusi e asa, se iau situatiile cele mai favorabile angajatului.

Daca nu e vorba de o firma ci de o institutie de stat, atunci, intr-adevar, Contractul colectiv de munca unic la nivel national nu se aplica ci se aplica legile speciale si Contractul colectiv de munca al institutiei.

In concluzie: trebuie sa-i acordati tatalui minim 5 zile libere platite pentru nasterea copilului.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#5 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 09 August 2007 - 11:44 AM

Vezi postareanopris, la Aug 9 2007, 12:29 PM, a spus:

Vezi postareamarra_2000, la Aug 9 2007, 11:44 AM, a spus:

...Intrebarea mea este cate zile ar trebui sa-i acord taticului?
Daca contractul colectiv de munca al firmei sau cel al ramurii nu prevede mai mult se ia ceea ce se scrie in Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2011:
Art. 51. - In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate.
Art. 61. - (1) Salariatii au dreptul la zile libere platite pentru evenimente deosebite in familie, sau pentru alte situatii, dupa cum urmeaza:
c) nasterea unui copil: 5 zile + 10 zile daca a urmat un curs de puericultura.
Contractul colectiv de munca al firmei nu poate acorda mai putin decat contractele de munca de la nivelele superioare. Daca totusi e asa, se iau situatiile cele mai favorabile angajatului.

Daca nu e vorba de o firma ci de o institutie de stat, atunci, intr-adevar, Contractul colectiv de munca unic la nivel national nu se aplica ci se aplica legile speciale si Contractul colectiv de munca al institutiei.

In concluzie: trebuie sa-i acordati tatalui minim 5 zile libere platite pentru nasterea copilului.


multumesc mult






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL