Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
REGISTRU CASA - PRIMARII- - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

REGISTRU CASA - PRIMARII-

11 replies to this topic

#1 LUMINITA G.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Female
  • Location: MARE

Postat 08 June 2007 - 02:04 PM

Am o intrebare referitor la registrul de casa ce se intocmeste la o primarie.
In mod normal ceea ce se incaseaza la serviciul impozite si taxe se depune pe baza de borderou la caseria primariei.
Casiera a doua zi din ceea ce am inteles eu are obligatia sa depuna aceste incasari( care reprezinta impozite si taxe), deci pentru registrul de casa reprezinta niste plati.Din aceste incasari o parte sunt la bugetul local.
Intrebarea mea este urmatoarea :

Din aceste incasari ale bugetului local casiera poate face plati?Sau este obligatoriu sa le depuna a doua zi? Iar pentru platile care le are de facut sa ridice numerar( cu cec de numerar), si ulterior sa faca platile?
GLU



#2 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 June 2007 - 02:18 PM

Indiferent de natura incasarilor, casiera are obligatua de a le depune in trezorerie. Platile numerar se efectuueaza in limita de 3000 lei cheltuieli materiale care se ridica din trezorerie pe baza filei de CEC. Nu am legislatia exacta care reglementeaza aceste lucruri, insa daca ai nevoie neaparat, in limita timpului, o sa caut. In cazul unui control, printre primele lucruri pe care le verifica in situatiile financiare, este aceasta corelstie care este vizibila , intre debitul contului de disponibil si creditul contului de venituri...sper sa nu vb prostii...sunt cam obosita la ora asta...

Deci absolut interzis sa faca plati din incasari, indiferent de natura lor.

georgi30



#3 LUMINITA G.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Female
  • Location: MARE

Postat 08 June 2007 - 02:58 PM

Am intrebat acest lucru deoarece, am preluat re gistru de casa de curand, in ceea ce priveste inregistrarea lui in contabilitate.
In unele zile am observat ca incasarile se depun in urmatoarea zi, intocmai, insa in unele zile am observat ca imi face depunere la un impozit care cu o zi inainte nu a fost incasat. Astfel mi s-au aprins beculetele" e corect sau nu?" , "de ce nu le-a depus pe toate?" etc...
Daca ai reusi sa imi dai si legislatia aferenta ar fi super. Oricum iti multumesc.
GLU



#4 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 June 2007 - 05:33 PM

Vezi postareaLUMINITA G., la Jun 8 2007, 03:58 PM, a spus:

insa in unele zile am observat ca imi face depunere la un impozit care cu o zi inainte nu a fost incasat.


Nu am inteles foarte bine. Vrei sa fii mai explicita. Cum adica depune un impozit care n-a fost incasat? In mod normal, foaia de varsamint este aproximativ egala cu soldul din ziua precedenta. Sunt si exceptii, nu intram in ele...dar ai intrebat casiera ce se intimpla?

Incerc sa aflu legislatia si revin.
georgi30



#5 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 08 June 2007 - 06:48 PM

Depunerile se fac in termen de 3 zile; Nu faci plati din incasari;tot ce se plateste se scoate cu CEC si ci ordonatare a platii, care are in spate un ALOP(cu tot tacamul);La bugetari casa nu functioneaza ca la societatile comerciale.



#6 LUMINITA G.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Female
  • Location: MARE

Postat 09 June 2007 - 05:09 AM

De discutat cu casiera inca nu am discutat, pt ca doream in primul rand sa cunosc eu modul de intocmire corect al registrului de casa, si abia dupa aceea sa vin cu intrebarile.
Referitor la acel impozit depus si pe care cu o zi inainte nu l-am regasit la incasari , era de la amenzi.
Eu din cate am inteles de la ceea care mi-a predat casa :
- tot ceea ce se incaseaza la bugetul local obligatoriu a doua zi se depune
-de la autofinantate sau extrabugetare - nu exista obligativitatea depunerii intregii sume , o parte din bani pot fii cheltuiti pt nevoile materiale

Din ceea ce mi-ai scris georgi30 si BIBI incep sa trag concluzia ca sunt erori la modul de intocmire a registrului de casa.

Oricum , am inteles ca Decretul 209/1976 sta la baza intocmirii registrului de casa precum si legea finantelor publice locale.

Va multumesc pentru ajutorul dat. :biggrin:
GLU



#7 iulica.56

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:DIOSTI-JUD.DOLJ
  • Interests:PROBLEME CONTABILITATE DE ORICE FEL.

Postat 12 June 2007 - 10:51 AM

Vezi postareaLUMINITA G., la Jun 8 2007, 03:04 PM, a spus:

Am o intrebare referitor la registrul de casa ce se intocmeste la o primarie.
In mod normal ceea ce se incaseaza la serviciul impozite si taxe se depune pe baza de borderou la caseria primariei.
Casiera a doua zi din ceea ce am inteles eu are obligatia sa depuna aceste incasari( care reprezinta impozite si taxe), deci pentru registrul de casa reprezinta niste plati.Din aceste incasari o parte sunt la bugetul local.
Intrebarea mea este urmatoarea :

Din aceste incasari ale bugetului local casiera poate face plati?Sau este obligatoriu sa le depuna a doua zi? Iar pentru platile care le are de facut sa ridice numerar( cu cec de numerar), si ulterior sa faca platile?



ART.14/L 273/2006 spune :este interzisa efectuarea de plati direct din veniturile incasate,cu exceptia cazurilor in care legea prevede altfel.Deci pentru efectuarea unor cheltuieli necesare institutiei banii se ridica din trezorerie cu cec si acestia conform art.4 din OAP 1792/2002 reduse la maxim numai pentru cheltuieli cu volum redus care nu se justifica sa fie efectuate prin virament.La sf,trim nu ai voie sa ramii cu sold de casa.
nimeni nu le stie pe toate si niciodata nu este prea tirziu pentru a invata.



#8 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 June 2007 - 12:06 PM

Vezi postareaiulica.56, la Jun 12 2007, 11:51 AM, a spus:

.La sf,trim nu ai voie sa ramii cu sold de casa.

cred ca e vorba de sfirsitul anului...
georgi30



#9 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 12 June 2007 - 06:36 PM

E corect, la intocmirea bilantului nu trebuie sa ai sold in casa;in acest caz bilantul este trimestrial;daca totusi ramai cu sold nu e crima, dar la 31.12.N trebuie sa fie sold zero.



#10 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 June 2007 - 09:57 AM

Uite ce am aflat cu privire la legislatia ptr.plati de casa : OG 94/26 aug.2004 publicata in M.O 803/31 aug .2004 sau Art.II Ordonanta Guvernului nr.15/1996,legea 131/1996 cu modificarile de rigoare
georgi30



#11 iulica.56

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:DIOSTI-JUD.DOLJ
  • Interests:PROBLEME CONTABILITATE DE ORICE FEL.

Postat 10 July 2007 - 03:27 PM

Vezi postareageorgi30, la Jun 13 2007, 10:57 AM, a spus:

Uite ce am aflat cu privire la legislatia ptr.plati de casa : OG 94/26 aug.2004 publicata in M.O 803/31 aug .2004 sau Art.II Ordonanta Guvernului nr.15/1996,legea 131/1996 cu modificarile de rigoare


Astea se refera mai mult la societati comerciale.
nimeni nu le stie pe toate si niciodata nu este prea tirziu pentru a invata.



#12 linutica2005

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 May 2014 - 02:36 PM

Buna.Am si eu o intrebare.Care este plafonul maxim de plata la o institutie publica / luna pentru contracte civile, indirecte? ( inregistrate pe stat de plata)Ma puteti ajuta.Nu gasesc niciunde.Multumesc






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL