Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Concediere la terminarea perioadei de preaviz - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Concediere la terminarea perioadei de preaviz

1 reply to this topic

#1 Lili Pet

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2007 - 10:32 AM

Perioada de proba de 90 zile expira pe 10 iunie. Este normal sa te anunte vineri la 18 cand programul oficial de lucru se terminase la 17. Nu am acceptat hartiile vor fi trimise prin posta.

Nu stiu ce motive ar putea invoca dar in caz de necorespunzator profesional pot ataca decizia in instanta? Documentele procesate de mine ca contabil pot dovedi ca sunt corespunzator. Ma deranjeaza modul abuziv fara sa fiu intrebata, odata ce feed-back-ul era pozitiv. Prezenta unei oportuniste a schimbat viziunea unui manager. Corect ar fi fost dialogul si ar fi fost mai avantajos cu acordul partilor.

Multumesc



#2 xint

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad
  • Interests:resurse umane

Postat 18 June 2007 - 02:20 PM

Vezi postareaLili Pet, la Jun 9 2007, 11:32 AM, a spus:

Perioada de proba de 90 zile expira pe 10 iunie. Este normal sa te anunte vineri la 18 cand programul oficial de lucru se terminase la 17. Nu am acceptat hartiile vor fi trimise prin posta.

Nu stiu ce motive ar putea invoca dar in caz de necorespunzator profesional pot ataca decizia in instanta? Documentele procesate de mine ca contabil pot dovedi ca sunt corespunzator. Ma deranjeaza modul abuziv fara sa fiu intrebata, odata ce feed-back-ul era pozitiv. Prezenta unei oportuniste a schimbat viziunea unui manager. Corect ar fi fost dialogul si ar fi fost mai avantajos cu acordul partilor.

Multumesc

Perioada de proba 90 de zile se aplica doar pentru functiile de conducere conform Codului Muncii.
Daca functia dvs. a fost de conducere, conform art. 31, al. 4 Codul Muncii "Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba cim poate inceta numai printr-o notificare scrisa, la initiativa oriareia dintre parti".
Pt. functiile de executie perioada de proba e de 30 de zile, deci art. 31 nu se mai aplica.
E urat ce vi s-a intamplat, dar cred ca va trebui sa ne obisnuim cu aceasta abordare, dar si angajatul poate renunta in acelasi fel la cim







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL