Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
credit overdraft - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


credit overdraft

7 replies to this topic

#1 joana_vlad

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 11 June 2007 - 02:39 PM

Buna ziua
Societatea la care lucrez a contractat un credit overdraft (adica o descoperire de cont) in limita unei sume si nu stiu cum sa il inregistrez,deoarece creditul poate fi utilizat prin trageri multiple(si asa si este utilizat) iar dobanda este fluctuanta. Sumele utilizate sunt inregistrate ca sold debitor in contul curent al bancii,rezulta ca la sfarsitul lunii eu am sold creditor la banca in balanta (si sold negativ in extras).Eu m-am gandit sa fac 5121=5191 -cu valoarea soldului negativ de la sfarsitul lunii ,astfel incat la sfarsitul lunii sa am sold 0 la banca ,iar diferenta(adica suma imprumutata) sa se regaseasca in 5191.Dar daca fac asa nu mai exista corespondenta intre soldul bancii de pe extras si soldul din balanta ..... :smile: ...Dati-mi si mie un sfat plssss...



#2 Gianinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 12 June 2007 - 03:20 PM

Daca inteleg bine,ai o linie de credit.In cazul acesta,exact de cand ai primit banii,iti inreg.suma conform extrasului 5121=5191.La inceput,iti pune toata linia la dispozitie cu suma limita.Apoi o sa ai miscari dupa cum ai tu nevoie:iti trebuie bani:banca te crediteaza 5121=5191,nu-ti mai trebuie in ziua respectiva ti-i duce iar in linie ca si cum i-ia fi restituit si faci 5191=5121...si tot asa.Intr-o anumita zi,pe luna, vei plati dobanda pt linia utilizata si inregistrezi 666=5121.De obicei,cand ai in derulare o linie de credit,nu prea ai sold la 5121 pt acea banca pentru ca ti-i duce automat in linie,vei avea sold la 5191.Dooar daca ai utilizat deja toata linia si ai alte incasari,vei avea sold si in 5121 la acea banca.Sper sa-ti fi fost de folos.

Si inca ceva.Vei primi 2 extrase de cont:unul pentru contul curent si altul pentru linia de credit,te bifezi cu soldul usor.Succes
!




#3 joana_vlad

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 12 June 2007 - 03:53 PM

Vezi postareaGianinutza, la Jun 12 2007, 04:20 PM, a spus:

Daca inteleg bine,ai o linie de credit.In cazul acesta,exact de cand ai primit banii,iti inreg.suma conform extrasului 5121=5191.La inceput,iti pune toata linia la dispozitie cu suma limita.Apoi o sa ai miscari dupa cum ai tu nevoie:iti trebuie bani:banca te crediteaza 5121=5191,nu-ti mai trebuie in ziua respectiva ti-i duce iar in linie ca si cum i-ia fi restituit si faci 5191=5121...si tot asa.Intr-o anumita zi,pe luna, vei plati dobanda pt linia utilizata si inregistrezi 666=5121.De obicei,cand ai in derulare o linie de credit,nu prea ai sold la 5121 pt acea banca pentru ca ti-i duce automat in linie,vei avea sold la 5191.Dooar daca ai utilizat deja toata linia si ai alte incasari,vei avea sold si in 5121 la acea banca.Sper sa-ti fi fost de folos.

Si inca ceva.Vei primi 2 extrase de cont:unul pentru contul curent si altul pentru linia de credit,te bifezi cu soldul usor.Succes
!
Faza este ca banca imi pune la dispozitie o suma limita,dar nu imi intra niciun ban in cont si nici nu am extras separat ...este un credit overdraft(un fel de revolving).Eu am voie doar sa depasesc disponibillul meu din cont in limita sumei pe care mi-o acorda banca.
Exemplu:
-am sold in banca 1 000 ron
-platesc un furnizor 1500 ron
-in extras imi apare sold = -500 ron
Cam asta este situatia...astept idei de la voi ... :smile: Oricum mercic mult de tot Gianinutza pt interes.Pupici!



#4 Gianinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 20 June 2007 - 09:46 AM

in cazul acesta poate ar trebui sa-ti inregistrezi alimentarile si retragerile prin 5191,lasi soldul tau cu - si ar trebui sa fie corespondenta intre 5121 si 5191,adica ce ai tu cu - in 5121 se regaseste de fapt cu + in 5191.soldul la 5121 arata ca nu ai disponibil in cont si se va regla cand se va achita creditul.probabil ca e la fel ca la 473,ca si cand ai muta banii dintr-un cont in altul.Sunt si eu curioasa!



#5 geut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 20 July 2007 - 07:33 PM

Am avut overdraft 6 ani de zile si l-am inregistrat pe creditul lui 5121 sau 5124, dupa caz. Nu-l poti inregistra ca pe un credit normal, pentru ca nu stii cat vei utiliza din el. In acesti ani am avut control de fond de la adm. financiara si audituri de la KPMG si niciodata nu s-a legat nimeni de aceasta problema.



#6 dlupescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 04 August 2007 - 11:21 PM

Vezi postareajoana_vlad, la Jun 11 2007, 03:39 PM, a spus:

Buna ziua
Societatea la care lucrez a contractat un credit overdraft (adica o descoperire de cont) in limita unei sume si nu stiu cum sa il inregistrez,deoarece creditul poate fi utilizat prin trageri multiple(si asa si este utilizat) iar dobanda este fluctuanta. Sumele utilizate sunt inregistrate ca sold debitor in contul curent al bancii,rezulta ca la sfarsitul lunii eu am sold creditor la banca in balanta (si sold negativ in extras).Eu m-am gandit sa fac 5121=5191 -cu valoarea soldului negativ de la sfarsitul lunii ,astfel incat la sfarsitul lunii sa am sold 0 la banca ,iar diferenta(adica suma imprumutata) sa se regaseasca in 5191.Dar daca fac asa nu mai exista corespondenta intre soldul bancii de pe extras si soldul din balanta ..... :lostit (13): ...Dati-mi si mie un sfat plssss...
am si eu contractat un astfel de credit si eu am creat un nou cont 5191.1 si alimentariile le contez asa 581=5191.1, iar in contul curent fac 5121=581 adica transfer banii de fapt din contul de credit in contul curent. iar soldul de pe extrasul de cont de credit zice clar cint credit mai ai de folosit si va fii intodeauna cu sold negativ.iar dobinda o inregistrezi in 5198 iar la sf lunii o bagi in 666



#7 iulica202000

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 28 August 2007 - 01:18 PM

Vezi postareageut, la Jul 20 2007, 08:33 PM, a spus:

Am avut overdraft 6 ani de zile si l-am inregistrat pe creditul lui 5121 sau 5124, dupa caz. Nu-l poti inregistra ca pe un credit normal, pentru ca nu stii cat vei utiliza din el. In acesti ani am avut control de fond de la adm. financiara si audituri de la KPMG si niciodata nu s-a legat nimeni de aceasta problema.


buna ziua

tocmai am obtinut o linie de credit si nu stiu cum sa o inregistrez , vad ca sunt mai multe variante, lucrez sau nu cu contul 5191 sau merg doar cu 5121 care va functiona ca un credit de pasin adica acordarea creditului se introduce pe 5121 si ceea ce utilizez va fi pe D, soldul contului meu curent in balanta este cu minus , cei de la alte banci habar nu au de asa ceva si nu imi mai acorda credite spunand ca nu poate exista sold negativ , va rog sa ma ajutati.



#8 iulica.56

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:DIOSTI-JUD.DOLJ
  • Interests:PROBLEME CONTABILITATE DE ORICE FEL.

Postat 28 August 2007 - 01:43 PM

Vezi postareaiulica202000, la Aug 28 2007, 02:18 PM, a spus:

Vezi postareageut, la Jul 20 2007, 08:33 PM, a spus:

Am avut overdraft 6 ani de zile si l-am inregistrat pe creditul lui 5121 sau 5124, dupa caz. Nu-l poti inregistra ca pe un credit normal, pentru ca nu stii cat vei utiliza din el. In acesti ani am avut control de fond de la adm. financiara si audituri de la KPMG si niciodata nu s-a legat nimeni de aceasta problema.


buna ziua

tocmai am obtinut o linie de credit si nu stiu cum sa o inregistrez , vad ca sunt mai multe variante, lucrez sau nu cu contul 5191 sau merg doar cu 5121 care va functiona ca un credit de pasin adica acordarea creditului se introduce pe 5121 si ceea ce utilizez va fi pe D, soldul contului meu curent in balanta este cu minus , cei de la alte banci habar nu au de asa ceva si nu imi mai acorda credite spunand ca nu poate exista sold negativ , va rog sa ma ajutati.


5121=5191 acordarea creditului si trecerea automata in 5121
5191=5121 rambursarea la scadenta
666=5198 evidentierea dobinzilor aferente creditului acordat
5198=5121 plata dobinzii
nimeni nu le stie pe toate si niciodata nu este prea tirziu pentru a invata.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL