Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Explicatii Decont TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


Explicatii Decont TVA

118 replies to this topic

#101 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 25 March 2008 - 03:39 PM

Legea ma ?pedepseste? pt depasirea limitei, si ma obliga la plata imp.pe profit pt.depasire si la plata TVA pt aceeasi depasire, chiar daca e in anul urmator. Cred ca e sufcient de mult!

Cheltuielile de protocol sunt deductibile limitat la determinarea profitului impozabil. Limita se determina prin aplicarea cotei de 2% la suma diferentei dintre totalul veniturilor impozabile si totalul cheltuilelilor aferente veniturilor impozabile, altele decat chelt. de procotol si chel. cu impozitul pe profit . Daca se trece peste aceasta limita, pentru suma depasita operatiunea se considera asimilata unei livrari de bunuri pentru care se colecteaza T.V.A. prin forma
635/nedeductibil = 4428 ( la dec. 2007)
4428=4427 ( 2008- luna de depunere a sit.financ)
Inregistrarea aceasta in 4428 nu mi se pare prea fericita, dar nu am gasit alta solutie!

ORDIN Nr. 1752 din 17 noiembrie 2005
pentru aprobarea reglementărilor contabile conforme cu directivele europene
Text în vigoare începând cu data de 14 ianuarie 2008
CAP. 7
Funcțiunea conturilor

Contul 4427 "Taxa pe valoarea adăugată colectată"
Cu ajutorul acestui cont se ține evidența taxei pe valoarea adăugată colectată, potrivit legii.
- taxa pe valoarea adăugată aferentă bunurilor și serviciilor utilizate pentru consumul propriu sau predate cu titlu gratuit, cea aferentă lipsurilor neimputabile, precum și cea aferentă bunurilor și serviciilor acordate personalului sub forma avantajelor în natură (635);

Contul 4428 "Taxa pe valoarea adăugată neexigibilă"
În acest cont se evidențiază, potrivit legii, taxa pe valoarea adăugată neexigibilă.
Soldul contului reprezintă taxa pe valoarea adăugată neexigibilă.

Lg.571/2003
Norme metodologice:
70. (1) Autofactura pentru livrări de bunuri sau prestări de servicii către sine trebuie emisă numai dacă operațiunile în cauză sunt taxabile și numai în scopul taxei, fiind obligatorie menționarea următoarelor informații:
a) numărul facturii, care va fi un număr secvențial acordat în baza uneia sau mai multor serii, care identifică în mod unic o factură;
b) data emiterii;
c) numele, adresa și codul de înregistrare în scopuri de TVA al persoanei impozabile, la rubrica furnizor;
d) pentru situațiile prevăzute la art. 128 alin. (4) lit. a), c) și d) din Codul fiscal, și la prima teză a art. 129 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal, la rubrica cumpărător se înscriu informațiile menționate la lit. c);
e) numele, adresa și codul de înregistrare în scopuri de TVA ale beneficiarului, la rubrica cumpărător, pentru situațiile prevăzute la art. 128 alin. (4) lit. b), și a doua teză a art. 129 alin. (4) lit. b) din Codul fiscal;
f) denumirea și descrierea bunurilor livrate sau serviciilor prestate;
g) valoarea bunurilor sau serviciilor, exclusiv taxa;
h) cota de taxă aplicabilă;
i) valoarea taxei colectate.
(2) Informațiile din factura emisă prin autofacturare se înscriu în jurnalele pentru vânzări și sunt preluate corespunzător în decontul de taxă prevăzut la art. 156^2 din Codul fiscal, ca taxă colectată.
(3) În cazul depășirii plafoanelor stabilite la pct. 6 alin. (11) pentru operațiunile prevăzute la art. 128 alin. (8) lit. f) și art. 129 alin. (5) lit. a) din Codul fiscal, persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal au obligația să întocmească autofactura conform prevederilor alin. (1) numai în scopuri de TVA. Autofactura va cuprinde la rubrica "Cumpărător" informațiile de la alin. (1) lit. c), iar în cazul bunurilor/serviciilor acordate gratuit în cadrul acțiunilor de protocol, sponsorizare, mecenat, în loc de denumirea și descrierea bunurilor livrate sau serviciilor prestate se poate menționa, după caz: depășire plafon protocol, sponsorizare sau mecenat.

Norme metodologice:
(11) În sensul art. 128 alin. (8) lit. f) din Codul fiscal:
a) bunurile acordate gratuit în cadrul acțiunilor de protocol nu sunt considerate livrări de bunuri dacă valoarea totală a bunurilor acordate gratuit în cursul unui an calendaristic este sub plafonul în care aceste cheltuieli sunt deductibile la calculul impozitului pe profit, astfel cum este stabilit la titlul II al Codului fiscal.
b) Bunurile acordate gratuit în cadrul acțiunilor de sponsorizare sau mecenat nu sunt considerate livrări de bunuri dacă valoarea totală în cursul unui an calendaristic se încadrează în limita a 3 la mie din cifra de afaceri determinată potrivit art. 152 alin. (2) din Codul fiscal.
c) Prin bunuri acordate în mod gratuit potrivit destinațiilor prevăzute de lege se înțeleg destinații cum sunt, de exemplu: masă caldă pentru mineri, echipamentul de protecție, materiale igienico-sanitare acordate obligatoriu angajaților în vederea prevenirii îmbolnăvirilor. Plafonul până la care nu sunt considerate livrări de bunuri cu plată este cel prevăzut prin actele normative care instituie acordarea acestor bunuri.
(12) Încadrarea în plafoanele prevăzute la alin. (11) lit. a) - c) se determină pe baza datelor raportate prin situațiile financiare anuale. Nu se iau în calcul pentru încadrarea în aceste plafoane sponsorizările, acțiunile de mecenat sau alte acțiuni prevăzute prin legi, acordate în numerar. Depășirea plafoanelor constituie livrare de bunuri cu plată și se colectează taxa, dacă s-a exercitat dreptul de deducere a taxei aferente achizițiilor care depășesc plafoanele. Taxa colectată aferentă depășirii se calculează și se include în decontul întocmit pentru perioada fiscală în care persoana impozabilă a depus sau trebuie să depună situațiile financiare anuale.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 10:22 AM




#102 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 25 March 2008 - 10:55 PM

Vezi postareacristina popescu, la Mar 25 2008, 03:18 PM, a spus:

Acum am sa va spun si de ce am trecut prin 6581 acel tva dat jos:Tva era aferent anilor anteriori si am considerat ca nu este normal sa influentez baza profitului impozabil aferent anului 2008.
Trebuie sa stabilesti cu exactitate valoarea TVA-ul dedus eronat pentru fiecare exercitiu financiar si majorezi cu aceasta suma profitul anului respectiv, calculezi impozitul pe profit aferent impreuna cu majorarile, faci rectificativa la Declaratia 101 si platesti impozitul si majorarile de intarziere pentru fiecare an.
4423=1174




#103 furgim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 11 April 2008 - 12:06 PM

Am depus declaratiile 100, 101 si 300 la 12/2007 online si mi-am dat seama ca am sunt gresite si imi reiese un TVA foarte mare de plata. Cum pot repara acum acest lucru?Pos sa redepun declaratiile sau e tirziu?

Va multumesc



#104 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2008 - 12:12 PM

la 300 nu exista rectificativa...poti face corectia decontului - pregatesti un dosarel cu jurnalele corecte, copia decontului initial, un memoriu in care precizezi daca este vorba de eroare materiala la preluare sume din jurnal in decont...mai sunt ceva acte dar nu stiu exact - probabil copie cui, imputernicire...si depui la afp pt aprobare
sau
rectifici in decontul lui martie, la regularizari
in orice situatie, daca nu s-a platit integral suma reiesita din decont, de plata, se datoreaza penalizari de intarziere pana la data corectarii(decont 300 martie sau depunerea memoriului la afp)
Madalina



#105 CorinaCristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2008 - 01:58 PM

Se poate face declaratie rectificativa la TVA, dar nu online, numai la circa. Copie dupa registrele de TVA si declaratie TVA corecta.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 July 2008 - 10:54 AM




#106 adrienoic

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 05 May 2008 - 07:27 PM

De cand se face rectificativa la TVA???? Nu se face rectificativa la TVA, se face regularizare la urmatoarea raportare.
Pentru celelalte se fac rectificative;
La D100 se completeaza formularul 710 (Decl. rectificativa) care exista chiar in programul pe 2007 de pe site.
Am auzit ca se da si o declaratie pe proprie raspundere ca rectificativa nu se depune in urma unui control de la Finante.
Iar la 101 pe langa D710 se face din nou formularul dar se pune X la "rectificativa" (in coltul din dreapta sus)
si astfel va fi luata in considerare ultima forma adica cea pe care o vei depune in forma corecta.
O declaratie depusa in forma gresita nu se "redepune".
Daca cititi instructiunile de la formulare (mai ales la D710) vedeti si ce trebuie sa faceti -incarcati declaratia si apoi apasati butonul galben "Legislatie".
Multa lume completeaza formulare pe dibuite, fara sa citeasca instructiunile. Sa stiti ca sunt de mare folos.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 July 2008 - 10:56 AM




#107 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2008 - 08:48 AM

Un link foarte util pentru declaratii.
Explicatii pentru toate declaratiile posibile si "imposibile".
http://anaf.mfinante.ro/wps/portal/!ut...ycTeX:10h8u03pu
Dragos



#108 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 22 June 2008 - 10:46 PM

Buna,
Am si eu 2 probleme:
1.Pe ce rand se trece in decontul de tva o factura emisa de penalitati intarziere la plata ?
2. Daca am importat marfa acum cateva luni si in luna iunie am trimis inapoi o parte din marfa ca fiind defecta, urmand sa primesc marfa fara sa mai platesc tva-ul in vama, se trece in decontul de tva factura proforma emisa ?
oare unde o sa ajungem?



#109 oitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 23 September 2008 - 06:44 PM

Buna seara,

am si eu o problema in legatura cu declaratia 300. Lucrez la o companie de 2 luni. Luna aceasta am descoperit ca in Mai parca, nu s-a depus declaratia 300. Soldul negativ din luna Aprilie, a fost trecut in declaratia 300 iunie, continuitate la sold exista. Ce ma sfatuiti sa fac? Depun 300 la mai, cat iau amenda? Mai departe cum corectez sumele reportate de la o luna la alta? In Iulie de exemplu am avut TVA de plata, si am platit.... va rog sa ma ajutati, chiar nu-mi vine nici o idee ce as putea face....


Multumesc



#110 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 24 September 2008 - 12:33 PM

Vezi postareaoitza, la Sep 23 2008, 07:44 PM, a spus:

Luna aceasta am descoperit ca in Mai parca, nu s-a depus declaratia 300. Soldul negativ din luna Aprilie, a fost trecut in declaratia 300 iunie, continuitate la sold exista. Ce ma sfatuiti sa fac? Depun 300 la mai, cat iau amenda? Mai departe cum corectez sumele reportate de la o luna la alta?
Depune Declaratia 300 pentru luna mai daca nu a fost depusa si sa corelezi soldurile din balanta cu cele din Decont. Pentru Deconturile urmatoare, daca preluarea soldurilor initiale a fost gresita trebuie sa faci o cerere la Adm.financiara pentru corectarea erorilor materiale, insotita de actele doveditoare, conform Ordinului 179/14.05.2007 - Instructiuni din 14/05/2007 de corectare a erorilor materiale din deconturile de taxa pe valoarea adaugata, publicat in MO 347 - 22/05/2007. Problema care se pune este daca Bilanul la 30.06.2008 a fost gresit intocmit sau nu, deoarece nu-l mai poti corecta.



#111 oitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 24 September 2008 - 12:41 PM

Da, bilantul este depus deja. Incerc sa vorbesc la administratie sa vad ei ce ma sfatuiesc. Voi face dosarul cu documentele necesare si Doamne ajuta :thumbup:

Multumesc



#112 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 26 October 2008 - 12:32 PM

Buna tuturor! Am o intrebare: Unde treceti voi in decont tva(la ce randuri?) factura primita cu taxare inversa-(achizitie din interiorul tarii, nare legatura cu importuri sau exporturi). Este vorba de stornarea unui avans de anul trecut, care initial a fost emis cu taxare inversa si acum in septembrie anul asta am hotarat sa luam banii innapoi, ca nici pana azi lucrarea nu s-a executat. Deci am primit o factura cu valoarea zero si zice storno la factura din 12.12.2007 si acum in sept.2008 am primit banii innapoi. Problema e ca nu stiu exact la ce randuri sa trec in decont : La 9 si 17 cumva?



#113 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 26 October 2008 - 09:50 PM

@alice_ioanna: rd.6 si rd.16

@lucis: valoarea taxei era zero, sa intelegem? eu zic rd.9 si rd.16.
Bea



#114 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 27 October 2008 - 08:11 AM

Vezi postareaBea, la Oct 26 2008, 09:50 PM, a spus:

@alice_ioanna: rd.6 si rd.16

@lucis: valoarea taxei era zero, sa intelegem? eu zic rd.9 si rd.16.
valoarea taxei este:taxare inversa=-2085-interiorul tarii, adica 4426=-2085 si 4427=-2085. Ce zici e bine rd.9 si 16? Multumesc mult.



#115 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 27 October 2008 - 09:25 AM

@lucis: am intrebat valoarea taxei pe factura era zero? sigur, la taxare inversa tu calculezi taxa.
daca e asa cum ai relatat, eu zic rd.9 si rd.16.
Bea



#116 georgi333

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 27 October 2008 - 07:04 PM

Am si eu o intrebare : daca ai o factura de vanzare intr-un stat membru cu tva la ce rand se trece??? Cumva la randul 10??
Sper sa fiu inteleasa.....



#117 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 October 2008 - 06:05 PM

O treci la rd. 7, este singurul rand la care se trec livrarile de bunuri taxabile (cu TVA).
La rd. 10 e altceva, se trec exporturile si operatiunile cu taxare inversa.



#118 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 28 October 2008 - 06:27 PM

din ce cauza este cu TVA?
livrarea efectiva are loc in Ro? sau?
Bea



#119 georgi333

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 03 November 2008 - 07:36 PM

Multumesc pentru raspuns....stiu ca o livrare intracomunitara este mereu insotita de cod valid de tva......si chiar daca ii facturezi unei societati din u.e. cu tva inseamna ca locul de sosire sau desfacere este in romania......corect???






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL