Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bonuri in valuta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


bonuri in valuta

10 replies to this topic

#1 emaharangus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 June 2007 - 09:15 AM

salut

puteti sa-mi spuneti va rog cum sa inregistrez nsite bonuri in valuta. bonurile nu sunt urmare a unei delegatii.

administratorul a fost in cocendiu si a cumparat pt firma diverse, aducand bonuri la decontat.

pot pur si simplu sa-i fac un decont si sa-i platesc contravaloarea bonurilor in lei?

mersi



#2 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 June 2007 - 11:19 AM

Sincer nu am auzit niciodata de decontarea sumelor pt consumabile in valuta...nu stiu sa iti spun baza legala dar dupa parerea mea nu ai voie sa le inregistrezi in contabilitate, banuiesc ca se pot considera chiar si livrare intercomunitara...eu zic sa le lasi neinregistrare, a facut si el o mica donatie firmei :smile:




#3 emaharangus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 June 2007 - 03:05 PM

Vezi postareanilufera, la Jun 14 2007, 12:19 PM, a spus:

Sincer nu am auzit niciodata de decontarea sumelor pt consumabile in valuta...nu stiu sa iti spun baza legala dar dupa parerea mea nu ai voie sa le inregistrezi in contabilitate, banuiesc ca se pot considera chiar si livrare intercomunitara...eu zic sa le lasi neinregistrare, a facut si el o mica donatie firmei :smile:


daca ar fi dupa mine le-as lasa, dar omu' vrea banii si nici n-am de gand sa-i dau de la mine....

nu a mai inregistrat nimeni astfel de bonuri?



#4 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 14 June 2007 - 05:51 PM

Incearca sa completezi un Borderou de achizitii (documentul pe care-l folosesc restaurantele la cumparari de patrunjel din piata) in lei si atasezi bonurile lui a caror valoare in valuta sa bata cu Borderoul.



#5 Nagy Andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 27 June 2007 - 10:30 AM

eu am mai avut cazuri similare: bonuri in valuta aduse de persoane carora nu li s-a facut ordin de delegatie. am facut dupa ordinul de deplasare (de stampila externa am rezolvat) si am facut decontul in RON la cursul din data cand ii dai omului banii (atunci iti ies banii din casierie). si poti sa faci decont si in RON chiar daca a facut cheltuieli pe extern, daca nu i-ai dat avans in valuta si atunci la decont ar fi trebuit sa se merga tot pe valuta.



#6 emaharangus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 June 2007 - 04:37 PM

Vezi postareaNagy Andreea, la Jun 27 2007, 11:30 AM, a spus:

eu am mai avut cazuri similare: bonuri in valuta aduse de persoane carora nu li s-a facut ordin de delegatie. am facut dupa ordinul de deplasare (de stampila externa am rezolvat) si am facut decontul in RON la cursul din data cand ii dai omului banii (atunci iti ies banii din casierie). si poti sa faci decont si in RON chiar daca a facut cheltuieli pe extern, daca nu i-ai dat avans in valuta si atunci la decont ar fi trebuit sa se merga tot pe valuta.


ai considerat aceste cheltuieli nedeductibile?

mersi



#7 Nagy Andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 28 June 2007 - 03:18 PM

nu, le-am pus deductibile... ca sunt cheltuieli efectuate in scopul desfasurarii activitatii firmei; si daca le decontezi in lei, si in valuta... mai ales daca administratorul firmei le-a efectuat, ca el poate sa-si deconteze cheltuieli pe firma (nu are drept insa la diurna); stiu asta pt ca am avut control fiscal si tot ce era cheltuiala pe pesoana care se substituie administratorului (la noi patronul e in Germani, directorul de aici are procura legala ca ii tine locul) a fot ok ca si deductibila. Doar in cazul in care am avut deconturi pe persoane ce nu sunt angatai ai firmei (de ex, delegati permanenti, care au contract de munca in Germania, nu la noi; desi si astia tot in interesul nostru au fost in deplasari) s-a pus problema sa mi le considere nedeductibile (dar au renuntat si la asta). succes!



#8 emaharangus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 June 2007 - 04:03 PM

Vezi postareaNagy Andreea, la Jun 28 2007, 04:18 PM, a spus:

nu, le-am pus deductibile... ca sunt cheltuieli efectuate in scopul desfasurarii activitatii firmei; si daca le decontezi in lei, si in valuta... mai ales daca administratorul firmei le-a efectuat, ca el poate sa-si deconteze cheltuieli pe firma (nu are drept insa la diurna); stiu asta pt ca am avut control fiscal si tot ce era cheltuiala pe pesoana care se substituie administratorului (la noi patronul e in Germani, directorul de aici are procura legala ca ii tine locul) a fot ok ca si deductibila. Doar in cazul in care am avut deconturi pe persoane ce nu sunt angatai ai firmei (de ex, delegati permanenti, care au contract de munca in Germania, nu la noi; desi si astia tot in interesul nostru au fost in deplasari) s-a pus problema sa mi le considere nedeductibile (dar au renuntat si la asta). succes!
mersi mult pentru raspuns



#9 moticica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 August 2007 - 07:00 PM

buna ziua tuturor!
vreau sa va intreb daca pot sa decontez bonurile in valuta aduse da catre asociatul firmei fara stampila pe ordinul de deplasare.
va multumesc.



#10 sheila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 October 2007 - 10:04 PM

Sint multe firme din spatul comunitar sau extracomunitar care nu pun stampile pe ordinul de deplasare.Pina la 01 ianuarie 2007, se folosea metoda atasarii unei copii de pe pasaport, cu viza de intrare/iesire in/din tara respectiva, unde se putea vedea data cind a fost facuta deplasarea, care sa corespunda cu data de pe OD.Cum de la 01 ianuarie 2007, in spatiul comunitar nu se mai pune viza pe pasaport, persoana care a efectuat deplasarea poate face un "raport de activitate", in care se specifica scopul pt care a efectuat acea deplasare.La firma unde lucrez eu, se fac foarte multe deplasari externe si m-am confruntat cu aceasta situatie,iar aceasta solutie am primit-o in urma unui telefon dat la finante.Sper sa fie de folos.



#11 ovidiu79b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 23 October 2007 - 11:42 PM

Ordonanta de urgenta nr. 106/2007 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 703 din 18.10.2007


Avand in vedere necesitatea fundamentarii riguroase prin masuri legislative de ordin fiscal care sa permita elaborarea in termen real a proiectului de buget pe anul 2008, urmarind reducerea influentelor bugetare ale unor prevederi fiscale care sunt prevazute in actualul cadru legislativ si care urmau a se aplica din anul 2008, avand in vedere necesitatea corectarii masurilor fiscale adoptate prin acte normative colaterale legislatiei fiscale, ca urmare a solicitarilor mediului de afaceri, precum si in scopul perfectionarii continue a legislatiei fiscale si corelarii acesteia cu legislatia Uniunii Europene si tinand seama de faptul ca nepromovarea prezentului act normativ ar putea avea drept consecinte negative urmatoarele:
- imposibilitatea respectarii calendarului bugetar asa cum este stabilit prin Legea nr. 500/2002 privind finantele publice, cu modificarile ulterioare, si a angajamentelor asumate fata de Comisia Europeana pentru transpunerea directivelor comunitare in domeniu;
- imposibilitatea elaborarii in timp util a legislatiei secundare, cu consecinte negative asupra mediului de afaceri, in ceea ce priveste managementul financiar si planul afacerilor,
in temeiul art. 115 alin. (4) din Constitutia Romaniei, republicata,

Guvernul Romaniei adopta prezenta ordonanta de urgenta.

Art. I. - Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 927 din 23 decembrie 2003, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:

1. La articolul 1, alineatul (5) se modifica si va avea urmatorul cuprins:

"(5) Orice masura de natura fiscala care constituie ajutor de stat se acorda potrivit dispozitiilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 117/2006 privind procedurile nationale in domeniul ajutorului de stat, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 137/2007."

2. La articolul 7 alineatul (1), partea introductiva si litera c) a punctului 33 se modifica si vor avea urmatorul cuprins: "Art. 7. - (1) In intelesul prezentului cod, cu exceptia titlului VI, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarele semnificatii:
................................................................................
....................................
c) pentru mijloace fixe amortizabile si terenuri - costul de achizitie, de productie sau valoarea de piata a mijloacelor fixe dobandite cu titlu gratuit ori constituite ca aport, la data intrarii in patrimoniul contribuabilului, utilizata pentru calculul amortizarii fiscale, dupa caz. In valoarea fiscala se includ si reevaluarile contabile efectuate potrivit legii. In cazul in care se efectueaza reevaluari ale mijloacelor fixe amortizabile care determina o descrestere a valorii acestora sub costul de achizitie, de productie sau al valorii de piata a mijloacelor fixe dobandite cu titlu gratuit ori constituite ca aport, dupa caz, valoarea fiscala ramasa neamortizata a mijloacelor fixe amortizabile se recalculeaza pana la nivelul celei stabilite pe baza costului de achizitie, de productie sau a valorii de piata a mijloacelor fixe dobandite cu titlu gratuit ori constituite ca aport, dupa caz. In situatia reevaluarii terenurilor care determina o descrestere a valorii acestora sub costul de achizitie sau sub valoarea de piata a celor dobandite cu titlu gratuit ori constituite ca aport, dupa caz, valoarea fiscala este costul de achizitie sau valoarea de piata a celor dobandite cu titlu gratuit ori constituite ca aport, dupa caz."

3. La articolul 12, litera t) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"t) venituri realizate din lichidarea unei persoane juridice romane."

4. La articolul 15 alineatul (1), litera b) se modifica si va avea urmatorul cuprins:


"b) institutiile publice, pentru fondurile publice, inclusiv pentru veniturile proprii si disponibilitatile realizate si utilizate potrivit Legii nr. 500/2002 privind finantele publice, cu modificarile ulterioare, si Legii nr. 273/2006 privind finantele publice locale, cu modificarile si completarile ulterioare, daca legea nu prevede altfel;".

5. La articolul 15 alineatul (1), litera e) se abroga.
6. La articolul 15 alineatul (1), litera f) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"f) cultele religioase, pentru: venituri obtinute din producerea si valorificarea obiectelor si produselor necesare activitatii de cult, potrivit legii, venituri obtinute din chirii, alte venituri obtinute din activitati economice, venituri din despagubiri in forma baneasca, obtinute ca urmare a masurilor reparatorii prevazute de legile privind reconstituirea dreptului de proprietate, cu conditia ca sumele respective sa fie utilizate, in anul curent si/sau in anii urmatori, pentru intretinerea si functionarea unitatilor de cult, pentru lucrari de constructie, de reparatie si de consolidare a lacasurilor de cult si a cladirilor ecleziastice, pentru invatamant, pentru furnizarea, in nume propriu si/sau in parteneriat, de servicii sociale, acreditate in conditiile legii, pentru actiuni specifice si alte activitati nonprofit ale cultelor religioase, potrivit Legii nr. 489/2006 privind libertatea religioasa si regimul general al cultelor."
7. La articolul 15 alineatul (2), dupa litera k) se introduc trei noi litere, literele l), m) si n), cu urmatorul cuprins:
"l) sumele primite ca urmare a nerespectarii conditiilor cu care s-a facut donatia/sponsorizarea, potrivit legii, sub rezerva ca sumele respective sa fie utilizate de catre organizatiile nonprofit, in anul curent sau in anii urmatori, pentru realizarea scopului si obiectivelor acestora, potrivit actului constitutiv sau statutului, dupa caz;
m) veniturile realizate din despagubiri de la societatile de asigurare pentru pagubele produse la activele corporale proprii, altele decat cele care sunt utilizate in activitatea economica;
n) sumele primite din impozitul pe venit datorat de persoanele fizice, potrivit prevederilor titlului III."

8. La articolul 21, litera e) a alineatului (2) si litera l) a alineatului (3) se modifica si vor avea urmatorul cuprins:
"e) cheltuielile de transport si de cazare in tara si in strainatate, efectuate pentru salariati si administratori, precum si pentru alte persoane fizice asimilate acestora, stabilite prin norme;

................................................................................
....................................
l) cheltuielile pentru functionarea, intretinerea si repararea locuintelor de serviciu situate in localitatea unde se afla sediul social sau unde societatea are sedii secundare, deductibile in limita corespunzatoare suprafetelor construite prevazute de Legea locuintei nr. 114/1996, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, care se majoreaza din punct de vedere fiscal cu 10%;".

9. La articolul 21 alineatul (4), litera i) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"i) cheltuielile aferente veniturilor neimpozabile, cu exceptia celor prevazute la art. 20 lit. c);".

10. La articolul 21 alineatul (4), dupa litera s) se introduce o noua litera, litera s), cu urmatorul cuprins:


"s) cheltuielile reprezentand valoarea deprecierilor mijloacelor fixe, in cazul in care, ca urmare a efectuarii unei reevaluari, se inregistreaza o descrestere a valorii acestora."






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL