Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Anexa OMFP 1752 - pt licenta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Anexa OMFP 1752 - pt licenta


18 replies to this topic

#1 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 June 2007 - 10:42 AM

Va rog mult de tot daca ma poate ajuta cineva cu Anexa la OMFP nr. 1752/2005 pentru aprobarea reglementărilor contabile conforme cu directivele europene, Monitorul Oficial al României nr. 1080 bis/30.11.2005 (anexa cu indicatorii economico-financiari).
Am nevoie urgenta de ea pentru finalizarea lucrarii de diploma si nu mai stiu unde s-o caut. Am gasit Ordinul in o mie de locuri, dar anexa nicaieri.
Va rog mult, ajutati-ma daca cumva o aveti.
Viata este suma tuturor alegerilor tale



#2 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 15 June 2007 - 11:00 AM

La astea te referi??

Exemple de calcul si analiza a principalilor
indicatori economico-financiari


1. Indicatori de lichiditate:

a) Indicatorul lichiditatii curente Active curente (Indicatorul capitalului circulant) = --------------- Datorii curente


- valoarea recomandata acceptabila - in jurul valorii de 2;
- ofera garantia acoperirii datoriilor curente din activele curente.

b) Indicatorul lichiditatii imediate Active curente - Stocuri (Indicatorul test acid) = ------------------------ Datorii curente


2. Indicatori de risc:
a) Indicatorul gradului de indatorare

Capital imprumutat Capital imprumutat------------------ x 100 sau ------------------ x 100 Capital propriu Capital angajat


unde:
- capital imprumutat = credite peste un an;
- capital angajat = capital imprumutat + capital propriu.
b) Indicatorul privind acoperirea dobanzilor - determina de cate ori entitatea poate achita cheltuielile cu dobanda. Cu cat valoarea indicatorului este mai mica, cu atat pozitia entitatii este considerata mai riscanta.

Profit inaintea platii dobanzii si impozitului pe profit-------------------------------------------------------- = Numar de ori Cheltuieli cu dobanda


3. Indicatori de activitate (indicatori de gestiune) - furnizeaza informatii cu privire la:
- Viteza de intrare sau de iesire a fluxurilor de trezorerie ale entitatii;
- Capacitatea entitatii de a controla capitalul circulant si activitatile comerciale de baza ale entitatii;
- Viteza de rotatie a stocurilor (rulajul stocurilor) - aproximeaza de cate ori stocul a fost rulat de-a lungul exercitiului financiar

Costul vanzarilor----------------- = Numar de ori Stoc mediu


sau


Numar de zile de stocare - indica numarul de zile in care bunurile sunt stocate in unitate

Stoc mediu----------------- x 365Costul vanzarilor


- Viteza de rotatie a debitelor-clienti
• calculeaza eficacitatea entitatii in colectarea creantelor sale;
• exprima numarul de zile pana la data la care debitorii isi achita datoriile catre entitate.

Sold mediu clienti------------------ x 365 Cifra de afaceri


O valoare in crestere a indicatorului poate indica probleme legate de controlul creditului acordat clientilor si, in consecinta, creante mai greu de incasat (clienti rau platnici).
- Viteza de rotatie a creditelor-furnizor - aproximeaza numarul de zile de creditare pe care entitatea il obtine de la furnizorii sai. In mod ideal ar trebui sa includa doar creditorii comerciali.

Sold mediu furnizori----------------------------------- x 365,Achizitii de bunuri (fara servicii)


unde pentru aproximarea achizitiilor se poate utiliza costul vanzarilor sau cifra de afaceri.
- Viteza de rotatie a activelor imobilizate - evalueaza eficacitatea managementului activelor imobilizate prin examinarea valorii cifrei de afaceri generate de o anumita cantitate de active imobilizate

Cifra de afaceri------------------Active imobilizate


- Viteza de rotatie a activelor totale

Cifra de afaceri---------------- Total active


4. Indicatori de profitabilitate - exprima eficienta entitatii in realizarea de profit din resursele disponibile:
a) Rentabilitatea capitalului angajat - reprezinta profitul pe care il obtine entitatea din banii investiti in afacere:

Profit inaintea platii dobanzii si impozitului pe profit--------------------------------------------------------, Capital angajat


unde capitalul angajat se refera la banii investiti in entitate atat de catre actionari, cat si de creditorii pe termen lung, si include capitalul propriu si datoriile pe termen lung sau active totale minus datorii curente.
b) Marja bruta din vanzari

Profitul brut din vanzari------------------------- x 100 Cifra de afaceri


O scadere a procentului poate scoate in evidenta faptul ca entitatea nu este capabila sa isi controleze costurile de productie sau sa obtina pretul de vanzare optim.


Daca da, atunci arunca un ochi AICI la Nota nr 9, spre sfirsit

Aceasta postare a fost editata de georgi30: 15 June 2007 - 11:06 AM

georgi30



#3 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 June 2007 - 11:22 AM

Multumesc mult georgi pentru promptitudine si disponibilitatea ta de a ma ajuta.
Da, ceva de genul acesta am nevoie si am inteles ca sunt in acea anexa de care eu nu reusesc sa dau.
Acele exemple le-am calculat. Am calculat chiar mai mult decat acolo (de exemplu: ceva indicatori privind rezultatul pe actiune, etc ...), dar am inteles ca tot nu sunt toti.
Trebuie s-o predau si eu nu mai stiu ce sa mai calculez / analizez. :smile:
Viata este suma tuturor alegerilor tale



#4 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 15 June 2007 - 02:44 PM

Asta am gasit la un search pe google cu titlul "anexa ord 1752"...Imi pare rau ca nu sunt la serviciu , acolo aveam lex-ul si iti trimiteam monitorul ala care iti trebuia...

Voiam sa te intreb si eu ceva...Spune-mi te rog, cum calculezi "stocul mediu"si "soldul mediu" al clientilor? Imi tot storc mintea cum sa adaptez ceva din indicatorii astia pentru sectorul public...Am datele din situatiile financiare de sfirsit si trebuie o analiza pe baza lor, dar pe conta publica n-am gasit mare lucru si profesoara care ma indruma...da din umeri... :tongue:
Am facut eu ceva, dar mi se pare insuficient....deci help... :smile:
georgi30



#5 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 June 2007 - 04:42 PM

Verifica-ti mesajele. Ti-am trimis un model de analiza a stocurilor medii scris de mana la repezeala (scuze, dar sunt in mare criza de timp), de aceea mi-e rusine sa dau link-ul aici, dar sper sa intelegi ceva de acolo.
Sper sa te ajute macar orientativ.
Daca nu, imi pare sincer rau. Poate mai are cineva ceva idei.
Viata este suma tuturor alegerilor tale



#6 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 15 June 2007 - 05:25 PM

Dana, multumesc tare mult... Chiar n-are de ce sa-ti fie rusine, zau...Cit despre stres...te rog mult, ia-o incetisor,stii ce se spune despre notiunea de stres: ca daca nu se inventa...nu mai era nimeni stresat... :biggrin: Fruntea sus, sigur o sa fie bine, ne intilnim dupa licenta sa sarbatorim cu o bericioaca... :tongue: :smile:

Bafta
georgi30



#7 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 June 2007 - 07:49 PM

Va doresc multa bafta la amandoi !!! :smile:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#8 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 15 June 2007 - 09:42 PM

Sar'mina :smile:
georgi30



#9 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 June 2007 - 09:50 PM

Ma bucur daca te-a ajutat ce ti-am trimis, George. Sa speram ca vor trece toate cu bine si atunci scapam si de stres.

Multumim mult, Cristina, pentru ca oricata munca ai depune, intotdeauna e nevoie si de un dram de noroc.
Viata este suma tuturor alegerilor tale



#10 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 June 2007 - 04:41 PM

Mult , mult noroc , dragilor !!!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#11 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 June 2007 - 07:34 PM

Vezi postareadana_cz, la Jun 15 2007, 10:50 PM, a spus:

Ma bucur daca te-a ajutat ce ti-am trimis, George. Sa speram ca vor trece toate cu bine si atunci scapam si de stres.

De fapt sunt Georigana.... :tongue: :smile: dar la bericioaca tot putem sa mergem... :thumbup:

tinem pumnii
georgi30



#12 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 June 2007 - 12:20 PM

Sigur ca putem merge! Doar ca se pare ca va trebui sa fac cinste daca tot te-am botezat! :smile:

In alta ordine de idei, eu tot as mai avea mare nevoie de anexa cu indicatorii. Chiar nimeni nu o are? :tongue:
Viata este suma tuturor alegerilor tale



#13 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 25 June 2007 - 07:13 PM

Cateva legaturi:
http://www.altursa.ro/images/download/mai2...006_pg_9-22.doc
http://www.turbomecanica.ro/about_us/doc/R...STIUNE_2006.doc
http://www.infosrl.ro/UserFiles/articleFil...5_06081408.html

Aceasta postare a fost editata de BIBI: 25 June 2007 - 07:18 PM




#14 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 25 June 2007 - 10:38 PM

Bibi... ce rau imi pare ca n-ai pus mai devreme legaturile astea.. Am gasit in raportul de audit pt Altur Slatina ceva similar care mi-ar fi fost si mie de ajutor. Cam asa ceva am facut si eu pe situatiile mele financiare, insa acolo arata profesionist,....asa fi putu face lucrarea mult mai buna... :lostit (13): ...Acum e deja predata...luni de zile am cautat...Asta e!
georgi30



#15 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 June 2007 - 11:23 PM

Multumesc mult pentru link-uri, Bibi si scuze ca nu am observat pana acum, dar sunt prinsa rau cu ...studiul.
Ma bucur ca ce e pe acolo seamana cu ce am facut eu prin lucrarea mea (deasemenea, deja predata :lostit (13): ).
Oricum, primele doua linkuri sunt niste modele excelente, utile oricand!
Cat despre ultimul, aveam reglementarile contabile conforme si cu directiva a IV-a si cu a VII, dar cu ocazia aceasta mi-am reamintit sa mai intru pe unele site-uri pe care le-am cam neglijat in ultima vreme (lipsa de timp...)

Insistam cu indicatorii, deoarece nu sunt sigura ca ii am chiar pe toti, iar anexa aceea care imi scoate mie peri albi, o am si in bibliografia obligatorie pentru licenta (deci n-am scapat de ea!) si ma gandeam ca.. poate, poate ..apare.
Viata este suma tuturor alegerilor tale



#16 pisicutzza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 July 2007 - 05:50 PM

Vezi postareaBIBI, la Jun 25 2007, 08:13 PM, a spus:



Un exemplu de raport pentru IMM are cineva?



#17 Aniela03

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 April 2008 - 04:43 PM

Am ca nevoie pentru licenta sa fac o comparatie intre omfp 1752 si directiva a 4/ a7a....dak ma poate ajuta cineva cu o idee, un link sau o bibliografie....ca nu stiu de unde sa incep...mersi



#18 marichifor

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 March 2009 - 03:18 PM

trebuie sa calculez viteza de rotatie a debitelor-clienti. formula fiind sold mediu clienti / cifra de afaceri * 365 zile

cum aflu "sold mediu clienti" ?

Multumesc anticipat !



#19 andra33

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 26 April 2009 - 06:17 PM

Buna seara ! Va rog din suflet daca se poate sa-mi trimiteti si mie un studiu de caz ptr tema de licenta.Sunt in anul III CIG si am tema de licenta "Intocmirea,prezentarea,verificarea si certificarea sit.financiare anuale" La partea de teorie am luat vreo 5 carti de la biblioteca si sper sa ma pot descurca de acolo,dar la cap.III am : Studiul de caz privind intocmirea si certificarea sit.fin.ale S.C..... care trebuie sa cuprinda:
-Prezentarea S.C.
-Sit.fin.-Intocmirea si prezentarea
-Raportul auditorilor/cenzorilor privind certificarea sit.fin.ale S.C.
Concluzii si propuneri
Anexe
Am observat ca sunteti niste oameni deosebiti si ajutati f.mult si de aceea am indraznit si eu sa va rog daca poate sa-mi trimita cineva pe adresa de mail andrada_irimia@yahoo.com. Va multumesc anticipat ! Sunt intr-o mare criza de timp am termen 15 mai.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL