Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Pt domnii/doamnele contabil - va rog ajutor urgent ! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Pt domnii/doamnele contabil - va rog ajutor urgent !

1 reply to this topic

#1 Alina Popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 15 June 2007 - 10:52 AM

Buna ziua si imi cer scuze de la inceput . Desi am citit pe site mai multe despre aceasta lege de spalare a banilor , - si rog administratorii site-ului sa lase mesajul deschis - tot sunt nelamurita . Nu sunt contabila de profesie si inca nu am un contabil angajat ( si voi avea mult mai tarziu ) , de aceea va solicit ajutorul . Este foarte urgent .
Vrem sa fim corecti , dar nici nu vrem sa ajungem sa facem ceva , ce de fapt nu trebuie .

Situatia este in modul urmator :
- se deschide firma noua 2 asociati si se va achizitiona o masina din Germania . Insa firma nu are bani si va imprumuta de la 3 persoane (dintre care doua au facut credite pt a ajuta) . Suma totala imprumutata va fi de 25000 euro .
Plata masinii in Germania va fi facuta cash . Banii nu intra prin banca .
Intrebarea mea este -va trebui sa declaram la oficiul de spalare a banilor suma primita imprumut de catre firma ?

Deasemenea , acum ca am deschis firma , trebuie sa desemnam obligatoriu o persoana care sa fie responsabila cu declararea sumelor mai mari de 10.000 euro .
Si nu inteleg in ce perioada trebuie sa fie incasata aceasta suma de 10000 euro , astfel incat sa o declari . E vorba de o luna , sau o perioada mai lunga ?
Imi cer inca o data scuze , insa am mai intrebat si nimeni nu are un raspuns clar .
Multumesc muuuuult , mai ales d-lor admin .



#2 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 15 June 2007 - 09:01 PM

Cred ca ajutorul unui contabil te va scoate din impas, nu pot intelege de ce ocoliti contabilii .







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL