Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bilant iunie 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


bilant iunie 2007

81 replies to this topic

#1 andreea777

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 16 June 2007 - 12:15 AM

buna, am si eu o intrebare, stie cineva daca se mai depune bilant la iunie 2007, sau se depun acele declaratii speciale cu recapitulare facturi emise si primite?
am cautat pe site-ul de la finante si nu au afisat nimic.
multumesc pentru raspunsuri



#2 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 16 June 2007 - 04:55 PM

Raportari la semestru se fac, iar programul apare dupa ce se inchide luna iunie;declaratia 394 este pentru altceva: declaratie informativa privind livrarile/prestatiile si serviciile pe teritoriul Romaniaei.




#3 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 25 June 2007 - 08:55 PM

Iata ce scrie in OMEF nr.498/18.06.2007:

SISTEMUL
de raportare contabila la 30 iunie 2007 a agentilor economici

CAPITOLUL I

A. NORME METODOLOGICE PRIVIND INTOCMIREA SI VERIFICAREA
RAPORTARILOR CONTABILE ALE AGENTILOR ECONOMICI
LA 30 IUNIE 2007

1. GENERALITATI

Agentii economici, indiferent de forma de organizare si forma de proprietate, au obligatia sa intocmeasca si sa depuna raportari contabile la 30 iunie 2007 la unitatile teritoriale ale Ministerului Economiei si Finantelor.
Agentii economici pot depune raportarile contabile la registratura unitatilor teritoriale ale Ministerului Economiei si Finantelor sau la oficiile postale, prin scrisori cu valoare declarata, potrivit prevederilor Hotararii Guvernului nr. 627/1995 privind imbunatatirea disciplinei depunerii bilanturilor contabile si a altor documente cu caracter financiar-contabil si fiscal, de catre agentii economici si alti contribuabili, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 226 din 2 octombrie 1995. De asemenea, la depunere se vor avea in vedere si prevederile Hotararii Guvernului nr. 1085/2003 pentru aplicarea unor prevederi ale Legii nr. 161/2003 privind unele masuri pentru asigurarea transparentei in exercitarea demnitatilor publice, a functiilor publice si in mediul de afaceri, prevenirea si sanctionarea coruptiei, referitoare la implementarea Sistemului Electronic National.

2. PREZENTAREA SI MODUL DE COMPLETARE A RAPORTARILOR CONTABILE LA 30 IUNIE 2007

Persoanele juridice vor intocmi si depune la unitatile teritoriale ale Ministerului Economiei si Finantelor raportari contabile care cuprind urmatoarele formulare:
a) Situatia activelor, datoriilor si capitalurilor proprii (cod 10);
b) Contul de profit si pierdere (cod 20);
c) Date informative (cod 30).

Persoanele juridice vor completa datele de identificare (denumirea unitatii, adresa, telefonul si numarul de inmatriculare la Registrul comertului), precum si pe cele referitoare la incadrarea corecta in forma de proprietate si codul unic de inregistrare, citet, fara a se folosi prescurtari sau initiale. In casute se vor trece codurile care delimiteaza incadrarea agentului economic.
Necompletarea corecta pe prima pagina a formularului "Situatia activelor, datoriilor si capitalurilor proprii" a datelor prevazute mai sus conduce la imposibilitatea identificarii unitatii si, in consecinta, se considera ca lucrarea nu a fost depusa, unitatea fiind sanctionata potrivit prevederilor art. 42 din Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata.
Persoanele juridice completeaza codul privind activitatea, cod format din 4 cifre (clase de activitati), din Clasificarea activitatilor din economia nationala - CAEN, aprobata prin Hotararea Guvernului nr. 656/1997, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 301 si 301 bis din 5 noiembrie 1997, actualizata prin Ordinul presedintelui Institutului National de Statistica nr. 601/2002, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 908 din 13 decembrie 2002.
In cazul in care unitatea desfasoara mai multe activitati, se va trece codul activitatii preponderente, care defineste profilul unitatii (respectiv codul clasei CAEN al activitatii preponderente).

Situatia activelor, datoriilor si capitalurilor proprii prezinta, in forma sintetica, elementele de activ si de pasiv, grupate dupa natura si lichiditate, respectiv dupa natura si exigibilitate.
Situatia activelor, datoriilor si capitalurilor proprii se intocmeste pe baza balantei de verificare a conturilor sintetice la data de 30 iunie 2007, puse de acord cu soldurile din balanta conturilor analitice, incheiata dupa inregistrarea tuturor documentelor in care au fost consemnate operatiunile financiar-contabile aferente perioadei de raportare.

Contul de profit si pierdere cuprinde cifra de afaceri neta, veniturile realizate si cheltuielile efectuate precum si rezultatele financiare obtinute (profit sau pierdere), preluate din conturile de venituri si cheltuieli cuprinse in balanta de verificare la 30 iunie 2007.
Datele care se raporteaza in formularul "Contul de profit si pierdere" sunt cumulate de la inceputul anului pana la sfarsitul perioadei de raportare. Randul 63 se completeaza numai de catre microintreprinderi, incadrate ca atare potrivit Codului fiscal, cu suma reprezentand impozitul pe venitul acestora.
Persoanele juridice inscriu in formularul "Contul de profit si pierdere", la randul 16 "Salarii si indemnizatii", toate cheltuielile reprezentand drepturi salariale. La acelasi rand se va cuprinde si contravaloarea tichetelor de masa acordate salariatilor in baza prevederilor Legii nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa, cu modificarile ulterioare.
Aceste informatii sunt prezentate de asemenea la rd. 30 din formularul "Date informative" (cod 30).

In formularul Date informative, la randurile 01 si 02 coloana 1, persoanele juridice care au in subordine subunitati vor inscrie cifra 1, indiferent de numarul acestora.
La randurile privind platile restante se inscriu sumele de la sfarsitul perioadei de raportare care au depasit termenele de plata prevazute in contracte sau acte normative.

Formularele de raportare contabila la 30 iunie 2007 se semneaza de administratorul unitatii si conducatorul compartimentului financiar-contabil, iar in lipsa acestora, de catre inlocuitorii de drept.
Administratorul unitatii si conducatorul compartimentului financiar-contabil poarta raspunderea, potrivit legii, asupra realitatii informatiilor cu privire la pozitia financiara, performanta financiara, precum si asupra celorlalti indicatori cuprinsi in formularele de raportare.
Conducatorul compartimentului financiar-contabil are obligatia sa respecte prevederile din prezentele norme metodologice, corelatiile dintre indicatorii din formulare, urmarind realitatea datelor ce se raporteaza, precum si incadrarea in termenul de depunere la organele in drept.
Persoanele juridice prevazute la art. 1 alin. (1) din Legea nr. 82/1991, republicata, care au in subordine sucursale sau alte subunitati fara personalitate juridica, vor verifica si centraliza balantele de verificare ale acestora, intocmind raportarile contabile la 30 iunie 2007.
Societatile comerciale care au in subordine sucursale sau alte subunitati fara personalitate juridica, care desfasoara activitate si au sediul in strainatate, vor evalua in lei, rulajele si soldurile exprimate in valuta, din balantele de verificare a conturilor sintetice transmise de acestea, la cursul valutar din ultima zi a perioadei de raportare, si le vor centraliza cu balanta de verificare intocmita pentru operatiunile economico-financiare desfasurate in tara.
In situatia in care operatiunile subunitatilor proprii in strainatate au fost evidentiate in cursul perioadei atat in valuta, cat si in lei, pentru cuprinderea in raportarile contabile la 30 iunie 2007 ale persoanei juridice din tara vor fi preluate ca atare soldurile si rulajele conturilor, exprimate in lei.

Formatul electronic al raportarilor contabile la 30 iunie 2007, continand formularistica necesara si programul de verificare cu documentatia de utilizare aferenta se obtine prin folosirea programului de asistenta elaborat de Ministerul Econimiei si Finantelor.
Programul de asistenta este pus la dispozitia agentilor economici, gratuit, de unitatile teritoriale ale Ministerului Economiei si Finantelor sau poate fi descarcat de pe serverul de web al Ministerului Economiei si Finantelor, la adresa www.mfinante.ro.
Agentii economici vor depune la unitatile teritoriale ale Ministerului Economiei si Finantelor discheta cu raportarile contabile la 30 iunie 2007, insotita de raportarile contabile listate cu ajutorul programului de asistenta, semnate si stampilate, conform legii. Aceste raportari se depun impreuna cu o copie de pe codul unic de inregistrare, raportul administratorului, precum si o copie a balantei de verificare a conturilor sintetice.

Formularele care compun raportarile contabile la 30 iunie 2007 se vor completa in lei (RON).

Persoanele juridice care nu au desfasurat activitate de la data infiintarii pana la 30 iunie 2007 nu intocmesc raportari contabile la 30 iunie 2006, urmand sa depuna o declaratie pe propria raspundere la unitatile teritoriale ale Ministerului Economiei si Finantelor, care sa cuprinda toate datele de identificare a societatii:
- denumirea completa (conform certificatului de inmatriculare);
- adresa si numarul de telefon;
- numarul de inregistrare la Registrul comertului;
- codul unic de inregistrare;
- capitalul social.

O declaratie similara vor depune si persoanele juridice care se afla in curs de lichidare, potrivit legii.


3. TERMENUL PENTRU DEPUNEREA RAPORTARILOR CONTABILE LA 30 IUNIE 2007

Raportarile contabile la 30 iunie 2007, precum si declaratiile agentilor economici care nu au desfasurat activitate sau se afla in curs de lichidare se vor depune pana cel mai tarziu 15 august 2007.
Nedepunerea dischetelor si a formularelor listate, semnate si stampilate, sau a declaratiilor, dupa caz, pentru data de 30 iunie 2007, se sanctioneaza conform prevederilor art. 42 din Legea nr. 82/1991, republicata.


4. COMPLETAREA RAPORTARILOR CONTABILE LA 30 IUNIE 2007 DE CATRE AGENTII ECONOMICI SE EFECTUEAZA FOLOSIND PLANUL DE CONTURI PREVAZUT LA CAPITOLUL IV DIN REGLEMENTARILE CONTABILE CONFORME CU DIRECTIVA A IV-A A COMUNITATILOR ECONOMICE EUROPENE, APROBATE PRIN ORDINUL MINISTRULUI FINANTELOR PUBLICE NR. 1752/2005.


B. NOMENCLATOR - FORME DE PROPRIETATE

___________________________________________________________
Codul Denumirea
___________________________________________________________
10 PROPRIETATE DE STAT
11 Regii autonome
12 Societati comerciale cu capital integral de stat
13 Alte unitati economice de stat netransformate in societati comerciale sau regii autonome
14 Companii si societati nationale

20 PROPRIETATE MIXTA (cu capital de stat si privat)
PROPRIETATE MIXTA (cu capital de stat - sub 50%)
21 Societati comerciale cu capital de stat autohton si de stat strain
22 Societati comerciale cu capital de stat si privat autohton si strain
23 Societati comerciale cu capital de stat si privat autohton
24 Societati comerciale cu capital de stat si privat strain
PROPRIETATE MIXTA (cu capital de stat - 50% si peste 50%)
25 Societati comerciale cu capital de stat autohton si de stat strain
26 Societati comerciale cu capital de stat si privat autohton si strain
27 Societati comerciale cu capital de stat si privat autohton
28 Societati comerciale cu capital de stat si privat strain

30 PROPRIETATE INDIVIDUALA - PRIVATA
(cu capital: privat autohton, privat autohton si strain, privat strain, societati agricole)
31 Societati comerciale in nume colectiv
32 Societati comerciale in comandita simpla
33 Societati comerciale in comandita pe actiuni
34 Societati comerciale pe actiuni
35 Societati comerciale cu raspundere limitata
36 Societati agricole
37 Societati comerciale cu capital de stat, privatizate in cursul anului 2007

40 PROPRIETATE COOPERATISTA
41 Cooperative de consum
42 Cooperative mestesugaresti
43 Cooperative si asociatii agricole netransformate
44 Cooperative de credit

50 PROPRIETATE OBSTEASCA
(societati comerciale apartinand organizatiilor si institutiilor politice si obstesti)

Iar programul in versiunea initiala il gasiti pe mfinante.ro, la rubrica Declaratii fiscale.
Succes! :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de Iaro: 25 June 2007 - 08:57 PM




#4 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 26 June 2007 - 07:59 AM

merci....Iaro, se pare ca n-am scapat de raportarile la semestru ..asa cum se zvonea la un moment dat...



#5 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2007 - 08:22 AM

Hai ca mai suparat de dimineata.....Aveam o minuscula speranta ca scapam de bilant, dar nu s-a adeverit :lostit (13):
Oricum , multumesc Iaro !



#6 AnAbEllA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:

Postat 26 June 2007 - 02:42 PM

Se pare ca nu vom scapa niciodata de aceste raportari. Cei de la finante le vor cere si peste 100 de ani. De aceea se si numesc raportari si nu bilanturi. Nu m-ar mira sa ceara chiar trimestrial la un moment dat. Vai de capul nostru :lostit (13):



#7 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2007 - 07:38 PM

Ah, ce mult imi plac aceste Raportari contabile semestriale, pe bune ! :lostit (13):

Un ban in plus e bine venit (cu munca in plus, desigur ).

In conditiile in care salariul variaza in functie de lucrarile efectuate, mai multe declaratii/lucrari= mai multi bani .

...valabila si pt. declaratia 394.



#8 Ioan P.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 28 June 2007 - 10:29 AM

Solicitati dragilor bani pt raportarile semestriale si nu vi se va mai parea o corvoada.
Ioan Butariu
expert contabil



#9 ahava

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 28 June 2007 - 03:50 PM

Vezi postareaIoan P., la Jun 28 2007, 11:29 AM, a spus:

Solicitati dragilor bani pt raportarile semestriale si nu vi se va mai parea o corvoada.
Ma scuzati, va rog ... cat costa o raportare semestriala?



#10 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2007 - 03:55 PM

Buna idee , ia sa vedem preturile pe piata !

La mine : - raportare semestriala=150 ron
- decl.394= 50-150 ron



#11 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2007 - 05:43 PM

La mine pretul este = 0
Mie mi se plateste lunar aceeasi suma indiferent cate decl. sau raportari am...
Asa ca nu ma bucur...
F bine au facut cei care cer in plus :lostit (13):



#12 crista39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 29 June 2007 - 11:36 AM

Am o rugaminte.Spuneti-mi va rog,daca la raportarile semestriale,daca sunt S.A.,mai trebuie si Hotarare AGA si raportul cenzorilor sau doar raportul administratorului??Multumesc!



#13 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 29 June 2007 - 02:29 PM

program Raportari
http://anaf.mfinante.ro/wps/portal/!ut...11.htm#7_0_1EQ8



#14 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 29 June 2007 - 03:49 PM

Vezi postareaDoina P, la Jun 28 2007, 06:43 PM, a spus:

La mine pretul este = 0
Mie mi se plateste lunar aceeasi suma indiferent cate decl. sau raportari am...
Asa ca nu ma bucur...
F bine au facut cei care cer in plus :lostit (13):


:celb (6): ...si eu la fel, daca as lua salariul in functie de cate activitati am, cred ca as avea un salariu....foooaarteeeeee maaarrreeeeee!...dar....



#15 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 29 June 2007 - 07:56 PM

In general cei care iau salarii in functie de lucrarile efectuate, nu au loc de munca stabil, tin intre 5 si 20 de firme, si nu sunt limitati, ca durata, in ceea ce fac. Ei in general merg la firme ridica actele o data sau de doua ori pe luna si lucreaza in general "acasa". Cei care au un salariu stabil, lucreaza la firme, in baza unui contract individual de munca, si cu o anumita norma de lucru pe zi. Evident ca si din cea de-a doua :thumbup:categorie mai fac parte si persoane care in timpul liber mai tin evidentele contabile la un numar de firme, variabil. Dar marea majoritate a contabililor lucreaza in baza unui contract individual de munca, cu program de lucru normal, de opt ore, si sunt remunerati, in fiecare luna, cu aceiasi suma, ce poarta denumirea de salariu, indiferent cate lucrari de contabilitate executa. :lostit (13):
Deja suntem off-topic, asa ca sa revenim la subiect. :celb (6):

Aceasta postare a fost editata de Iaro: 29 June 2007 - 08:01 PM




#16 crista39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 02 July 2007 - 09:19 AM

Buna tuturor!Chiar nu stie nimeni sa-mi spuna daca mai trebuie AGA la raportarile semestriale?Eu ma citit in instructiunile raportarilor si nu scrie despre asta,dar as vrea sa fiu sigura!Multumesc!



#17 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 02 July 2007 - 10:30 AM

Ce sa hotarasca AGA? La 30.06.2007 este doar o raportare.Raportul administratorului da.



#18 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2007 - 12:13 PM

Programul de incarcare pentru Raportarea de la 30.06.2007 v. 1.0.0. publicat pe siteul M.Finantelor preia rap. de la 30.06.2006 si bilantul de la 31.12.2006, dar nu se poate lucra pt. ca nu are tipul raportarii, bilantului - lung sau prescurtat!! Ca de obicei trebuie sa nu mearga ceva! Asteptam versiunile....!



#19 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 06 July 2007 - 01:01 PM

lung sau scurt e doar la situatiile anuale



#20 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 06 July 2007 - 01:32 PM

Am depus eu azi doua bilanturi la sectorul 1 si sunt in regula






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL